zo groot Cursus voor een gelukkig hondeleven Schoenmaker Van Oeveren gaat met schoenreparatiebus langs dorpen UW KRANT VAN I SCHOUWEN-DUIVELAND r Renesse is nu 2 ZIERIKZEESCHE nl NIEUWSBODE H j Gratis bij Libero Raliar de Olifant video X Bij mevrouw J. van Overbeeke, Noordwelle Europatuin Als enige in Nederland dé krant van schouwen - duiveland! j Heerlijke ribkarbonades, 1 kilo 10,- NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 8 MAART 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 20 PAGINA'S NOORDWELLE - „Als je de aandacht van de hond niet hebt, kun je ze ook niets leren," vertelt me vrouw J. van Overbeeke-Salgo terwijl ze haar Appenzeller-reu vriendelijk, maar beslist, naar zijn mand dirigeert. „Een hond moet een baas boven zich hebben, dan is alles duidelijk en voelt hij zich geluk kig." De hondentrainster uit Noordwelle is de zeven tig ruim gepasseerd, maar doet haar werk nog steeds met evenveel overtuiging en plezier als altijd. „iedereen weet wel dat een hond verwant is aan de wolf en derhalve een roedeldier is," vertelt mevrouw Van Overbee ke. „Dat betekent dat er sprake is van rangordes, oftewel: één tje is de baas. In huis moet jij dus zorgen dat je de baas bent. Sommige mensen beschouwen een pup als een klein kind, maar dat is het absoluut niet. Ook zijn er mensen die het zie lig vinden voor zo'n klein hondje om ze te trainen, maar ik ben er van overtuigd dat het eerder zielig is om het niet te doen. Er kan zoveel mis gaan in de verhouding tussen hond en baas." Het allerbelangrijkste is, vol gens mevrouw Van Overbeeke, dat er inzicht is in het karakter van het dier. Mevrouw Van Overbeeke: „Eigenlijk zou ik het liefst hebben dat men naar me toekomt voordat er een hond uitgekozen wordt. Een trainer moet veel rassenkennis hebben. Je kunt dan in je keuze rekening met het karakter van de baas houden en zo voorkom je al veel narigheid. Er zijn mensen die ik bijvoorbeeld te allen tijden zou afraden om een reu te nemen, gewoon omdat die vrij dominant zijn. Daar moet je dus veel consequenter mee omgaan." Karakter Sommige honden zijn vals, maar worden die nu vals gebo ren of gemaakt? Mevrouw Van Overbeeke: „Nee, een hond wordt niet vals geboren, maar kan wel een erg dominant ka rakter hebben. Als daar niet goed mee omgegaan wordt is het risico dat het mis gaat vrij groot. Van sommige honden, bijvoor beeld een Golden Retriever, is het lieve karakter bekend, maar bij een bastaardhondje moet je het maar afwachten. Ik kan aan de puppy's vaak al zien hoe het karakter is. De trainingen beginnen als het hondje ongeveer tien weken oud is. De meeste pups worden afgeleverd als ze zeven a acht weken oud zijn. Dan moet je ze niet gelijk op de cursus doen. Laat ze eerst maar eens een paar weken wennen aan de nieuwe omgeving en het feit dat ze bij moeder weg zijn." Maar dan beginnen de lessen in gehoorzaamheid. Tussen de zes en de achttien weken zijn de hondjes het meest vatbaar voor het leren van begrippen, en dus ook voor fouten. Mevrouw Van Overbeeke: „Als je het goed vindt dat de hond op de bank ligt oké, maar bedenk je wel of je het ook nog leuk vindt als hij dertig kilo weegt en net van het strand komt of, als het om een teefje gaat, loops is. Dat zijn hele belangrijke dingen, bedenk hoe jij het wilt en leer dat de hond, dan heb je veel plezier met elkaar." Pubertijd Ook belangrijk is dat het speelse element niet vergeten wordt vindt de honden trainster. Ze verlangt begrip en geduld van de bazen: „De pup kan zijn aandacht maar kort ergens op richten. Bovendien moet je veel met het diertje praten en knuffelen. Maar als je boos bent moet dat ook door klinken in de stem, echter nooit schreeuwen, het gehoor van een hond is uitstekend.' Tij dens de cursus worden de ele mentaire begrippen van ge hoorzaamheid aangeleerd. Dat zijn zitten, liggen en afgaan. Dat heb je minimaal nodig. In de tweede cursus, als de hond iets ouder is worden deze be grippen verder uitgewerkt. Maar, het moet leuk blijven, het speelse element blijft er in." Wie denkt dat het met de twee puppycursussen voldoende ge weest is, heeft het mis. Na een maand of zes komt de hond in de pubertijd en denkt, net als bij de mensen: doe het zelf maar. Mevrouw Van Overbee ke: „Dan is het heel belangrijk Om de puntjes op de i te zetten. Als je tegen de hond zegt zit, dan is het ook zit, al duurt het tien minuten. Het is heel be langrijk om dit vol te houden." Tijdens de cursus wordt ook het één en ander verteld over de verzorging en de voortplan ting van honden en over be paalde gedragingen. Mevrouw Van Overbeeke: „Het is bij voorbeeld heel belangrijk om te weten dat als een hond op zijn rug ligt dat hij zich dan on derwerpt. Als je als baas bij het spelen onderligt kan dat verwarring geven en vooral bij kinderen kan dit gevaarlijk zijn. Dat zijn allemaal van die dingen die, als je ze weet, heel veel narigheid kunnen voorko men." Huishond Naast de puppy-cursussen geeft mevrouw Van Overbeeke ook gehoorzaamheidstrainin gen voor oudere honden. Er is tevens een 'recreatiegroep' voor mensen die hun hond niet, echt afgericht willen hebben maar wel een bepaalde disci pline willen hanteren. Deze groep traint op maandagmor gen tussen 10 en 11 uur. Me vrouw Van Overbeeke: „Hier zijn honden bij die ik al tien jaar, vanaf jong hondje bij me in de groep heb." „Eigenlijk probeer ik de men sen ook een beetje op te voe den, het moet voor mij een beetje los blijven. Ik vind het belangrijk dat het een goede huishond wordt. Ik wijs bazen er op dat het trainen niet alleen tijdens de les hoeft te gebeu ren. Hoe ga je bijvoorbeeld wandelen. Zeg je de hele weg geen boe of ba dan is er voor de hond niets aan. Hij vindt het juist zo leuk om samen met de baas iets te doen. Zo ga je el kaar steeds beter begrijpen." De puppycursus wordt gegeven Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN SSSSmIRBR 01180-26649 Overzee verpakkingen bij de woning van het echtpaar Van Overbeeke aan de Wel- landweg 4 in Noordwelle. Bij slecht weer in een schuur aan de Wellandweg 12. De cursus puppy I vindt plaats op zater dag tussen 16.00 en 17.00 uur en puppy II op de dinsdagmorgen. Daarnaast zijn er diverse ge hoorzaamheidstrainingen: op de maandagavond tussen 19.00 en 20.00 uur en op de dinsdag middag tussen 14.00 en 15.00 uur. Ook op de zaterdagmorgen is er een gehoorzaamheidstrai ning, en wel tussen 10.00 en 11.00 uur. Voor opgave en infor matie: 01116-2038. Advertentie Open dagen op vrijdag 10- en zaterdag 11 maart. Laöne 20 Renesse 01116 1031 Feestelijk voordeel, interessante nieuwtjes, leerzame demonstraties. Deze week alleen bij A&P bij aankoop van een voordeelpak Libero luiers GRATIS videoband van Babar de Olifant (van de bekende televisieserie). De VHS-banden zijn Nederlands gesproken en hebben een lengte van ca. 30 minuten. Er is -zolang de voorraad strekt- keus uit vijf spannende verhalen Libero luiers boy of girl voordeelpak, diverse maten van 32.99^ A&P Services B V. tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS Geldig t/m 11 mrt. a s. ZIERIKZEE - Iedereen kent de SRV-bus, de bibiliobus, de spaarbankbus en het rijdend postkantoor, maar een schoenreparatiebus was tot nu toe een onbekend verschijnsel. Vanaf maandag 13 maart komt daar ver andering in. Vanaf die datum gaat W. J. van Oeveren uit Zierikzee iedere middag op stap met een tien meter lange bus, die is ingericht als schoenmakerswerkplaats. In de kernen Burgh-Haamstede, Brouwershaven, Kerkwerve, Nieuwerkerk, Oosterland en misschien Bruinisse kunnen mensen daar schoenen laten repare ren. Een unieke service, waarmee Van Oeveren de enige is in heel Nederland. Voor de eigenaar van schoen modezaak Van Oeveren aan de Appelmarkt in Zierikzee, bete kent de schoenreparatiebus de verwezenlijking van een idee waarmee hij al vele jaren rond loopt. „Uit contacten met men sen in de winkel maakte ik op dat ze het erg lastig vonden om voor schoenreparatie speciaal naar Zierikzee te moeten ko men." Vroeger waren in vele kernen op Schouwen-Duive- land schoenmakers. Maar te genwoordig vindt men deze ambachtslieden alleen nog in Zierikzee en Scharendijke. Van Oeveren is reeds zestien jaar een van hen. Vroeger was de schoenmodezaak, die hij runt samen met zijn echtgenote H. M. van Oeveren-Verkaart, gevestigd op de Melkmarkt. Hij kwam op het idee daar ook schoenreparaties te gaan uit voeren toen hij de daarvoor be nodigde apparatuur en mate rialen kon overnemen van schoenmaker De Ruiter, die stopte met het vak. „Hij leerde me de techniek van schoenre paratie. Omdat ik al een be paalde handigheid had, ging dat heel goed." Het waren vooral de klanten die bij Van Oeveren schoenen kochten, die ook gebruik maakten van de mogelijkheid ze daar te laten repareren. „Wij hebben er nooit reclame voor gemaakt, omdat ik het via die mond-tot-mond recla me al druk genoeg had. Toen de schoenwinkel werd overge bracht naar de huidige locatie aan de Appelmarkt, verhuisde ook de schoenreparatiewerk- plaats mee. Van Oeveren liep toen al rond met het idee dat er emplooi zou zijn voor een rij dende schoenreparatiebus. Dat idee nam vaste vorm aan toen hij van een familielid, die in de bibliobus werkt, hoorde dat zo'n bus werd verkocht omdat hij was afgeschreven. Van Oe veren besloot het voertuig aan te kopen en in te richten als schoenreparatiewerkplaats. De gemeenten, die hij toestem ming vroeg om met zijn bus langs te komen, reageerden en thousiast. „Ze waren heel blij dat er nu eens een voorziening bij kwam. De laatste jaren ver dwenen alleen maar winkels en diensten." Behalve als schoenreparatiewerkplaats richtte Van Oeveren zijn bus ook in als een bescheiden win kel, waar rubber laarzen, klompen, werkschoenen, slip pers en accessoires als veters, zolen en schoencrèmes worden verkocht. „De mensen moeten daar zichzelf kunnen helpen, terwijl ik reparaties verricht." Want het is in principe de be doeling dat Van Oeveren de •schoenen die worden aangebo den dezelfde middag nog repa reert. Hij staat dagelijks van 13.00 tot 17.30 uur in een be paalde kern. De schoenherstel ler is ervan overtuigd dat men sen nog behoefte hebben om schoenen te laten repareren, al leven we dan in een moderne 'wegwerpmaatschappij'. „Niet de goedkope schoenen die zijn gekocht voor enkele tientjes. Die kunnen inderdaad beter worden weggegooid wanneer ze kapot zijn. Niet alleen om dat de reparatieprijs in verhou ding te hoog is, maar ook om dat het materiaal waarvan ze zijn gemaakt zo slecht is dat er weinig aan valt te repareren." Dat is anders met schoenen die honderd gulden of meer heb ben gekost. „Meestal zijn die van degelijk materiaal ge maakt en ze hebben een goede pasvorm, waardoor ze langere tijd op een prettige manier kunnen worden gedragen. Bij zulke schoenen is het de moeite waard om er nieuwe zo door mevrouw Van Oeveren, die daarbij wordt geholpen door twee part-time krachten. Overigens blijft het ook moge lijk om in de winkel schoenen aan te bieden ter reparatie. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeescheNieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 j kwartaalabonnement met autom. afschr. af 48.50 I jaarabonnement a 192,50 j jaarabonnementmetautom.afschr. 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevrI I adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ne len of hakken onder te laten zetten. Veel mensen doen dat ook." De inwoners van de ker nen waar Van Oeveren vanaf 13 maart wekelijks heen gaat, worden via een huis-aan-Jiuis folder op de hoogte gesteld van de nieuwe dienstverlening. Wanneer de schoenreparatie bus in een behoefte blijkt te voorzien wil Van Oeveren het aantal dorpen dat hij weke lijks aandoet verder uitbrei den. „Dan ga ik ook 's morgens met de bus op stap." De winkel aan de Appelmarkt wordt dan helemaal gerund De schoenreparatiebus van van Oeveren is de enige in Nederland. (Foto: Marijke Folkertsma). Advertentie Door een hoepel springen is één van de onderdelen die aan de orde komt tijdens de puppycursus. (Foto: Marijke Folkertsma). Advertentie Palingworst, 150 gram 1,98 Vleesmeestet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1