Openbaar ministerie boekt eerste succes in TCR-proces 'Een oorlog moet je aan het volk verkopen' Geen begrip Borst voor ommezwaai VVD Weinig bruikbare tips over ontvoering Russische zakenman 'PvdA en D66 kunnen gerust zijn over paars' Voorlopige hechtenis verlengd Linschoten wil af van boeteregeling voor WAO Hoogleraar J. Binnenveld: 2 ZIERIKZ EESCHE NIEUWSBODE Inzake orgaandonatie DEN HAAG (ANP) - Minister Borst van volksge zondheid vindt het onbegrijpelijk dat de VVD nu van standpunt over orgaandonatie verandert. Op een verkiezingsbijeenkomst van D66 in Den Haag sprak de bewindsvrouw van een ommezwaai waar bij ze rechtstreeks kamerlid Kamp (VVD) aansprak. ROTTERDAM (ANP) - Het openbaar ministerie heeft een eerste overwinning behaald in het proces tegen de leidinggevenden van het failliete afvalverwer kingsbedrijf Tankercleaning Rotterdam (TCR). De Rotterdamse rechtbank vond maandag na een pro-formazitting, die de hele dag duurde, dat er voldoende aan wijzingen zijn dat de vijf hoofdverdachten zich schuldig hebben gemaakt aan het in gevaar brengen van de volksgezondheid. De rechtbank verlengde daarom de voorlopige hechtenis van de verdachten tijdens de aanhouding van de recht zaak met nog eens drie maanden. Kamp liet maandagmiddag weten slechts ten dele akkoord te kunnen gaan met het voor stel zoals minister Bomt dat in gedachten heeft. Borst wil voor- en tegenstanders laten re gistreren en bij niet- geregistreerden de keuze aan hun nabestaanden overlaten. Met dat laatste is Kamp het on eens. Hij vindt dat het zelfbe schikkingsrecht moet gelden en dat de familie daar dan ook niets meer over te zeggen heeft. Daarmee neemt Kamp een an der standpunt in dan tijdens het debat in de Tweede Kamer twee weken geleden. Iben kon Fstovski verdween op 11 janua ri. Hij vertrok die ochtend van uit zijn huis in Amsterdam- Buitenveldert met zijn auto naar de Bijlmermeer, waar hij bij de vreemdelingenpolitie zijn visum wilde verlengen met het oog op een aanstaand bezoek aan zijn vaderland. Fastovski heeft in Amsterdam een bloeiend exportbedrijf in dranken en levensmiddelen en geldt als een vermogend man. Bij de vreemdelingenpolitie is hij nooit aangekomen. Op de dag van zijn verdwijning is met twee aan Fastovksi beho rende bankpassen in totaal 4000 gulden opgenomen. Een dag later bood een Engels spre kende man bij het postkantoor aan de Oosterdokskade in de hoofdstad een fax namens Fastovksi aan, gericht aan een bank in Luxemburg. Via deze fax, vermoedelijk geschreven door het slachtoffer zelf, zou geld van Fastovski op een Luxemburgse rekening naar Minister Jorritsma (verkeer) begrijpt dan ook niet waarom de fractieleiders Wolffensper- ger (D66) en Wallage (PvdA) zich zo innig betrokken voelen bij het welzijn van de VVD. De liberale minister zei maandag avond tijdens een verkiezings bijeenkomst in Leeuwarden dat de kritische opmerkingen van PvdA en D66 richting Bol- kestein „alles met de statenver kiezingen van woensdag en niets met een ernstige situatie binnen de coalitie van doen hebben". Datum ZIERIKZEE 8 maart 9 maart ROOMPOT BUITEN 8 maart 9 maart BRUINISSE 8 maart 9 maart WEMELDINGE 8 maart 9 maart de VVD zich nog wel vinden in een systeem waarin de na bestaanden een doorslaggeven de stem hebben. Dat wetsvoor stel kreeg toen echter geen ka merbrede instemming. Borst wil met centrale registra tie zoals ze maandag voorstel de, een oplossing aandragen waar zowel het kabinet als een kamermeerderheid zich in kan vinden. Ze moet haar voorstel nog aan het kabinet voorleg gen. De bewindsvrouwe zei te hopen dat de kamerleden het nieuwe voorstel „door de par tijen heen" zullen benaderen. een andere rekening, eveneens in Luxemburg, moeten worden overgemaakt. Dat is ook ge beurd. Volgens de politie is er geen losgeld geëist. De politie vreest dat Fastovski om het leven is gebracht. Op 16 januari werd de auto van het slachtoffer teruggevonden op een parkeerterrein van de luchthaven Schiphol. Tien da gen na zijn verdwijning ver richtte de politie twintig ar restaties. Inmiddels zijn veer tien personen weer op vrije voeten. Degenen die nog vast zitten zijn allen van Russische afkomst, zo blijkt uit het om vangrijke dossier dat inmid dels rond de zaak is opge bouwd. Alle verdachten ont kennen iets met de ontvoering te maken te hebben. De officier van justitie in Am sterdam heeft 25.000 gulden uitgeloofd voor informatie waarmee het misdrijf zou kun nen worden opgelost. De Tweede Kamer dwarsboom de vorige week het kabinet door te kiezen voor de A-73, aan de oostzijde van de Maas. Het kabinet koos zelf voor de west-variant maar een motie van CDA, gesteund door rege ringspartij VVD om de A-73 aan de oostzijde aan te leggen haalde het niet. De fracties van PvdA en D66 waren voor de west-variant. Het was vooral Bolkestein die felle kritiek uit te op de kabinetsbeslissing, dus ook op „zijn eigen" minis ter Jorritsma. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 07.25 144 01.10 -133 19.40 128 13.35 -136 08.00 130 01.45 -127 20.20 113 14.15 -125 06.05 144 12.20 -130 18.25 124 - 07.00 122 00.40 -119 19.20 104 13.05 -117 07.35 156 01.10 -140 19.55 140 13.30 -144 08.15 141 01.40 -134 20.35 124 14.05 -131 07.30 153 01.10 -138 19.50 136 13.30 -141 08.10 137 01.45 -132 20.30 120 14.05 -129 TCR, dat met Tankcleaning Amsterdam en Euroclean deel uitmaakte van de Langeberg- groep, heeft zich volgens het openbaar ministerie op grote schaal schuldig gemaakt aan milieucriminaliteit en fraude. Het Rotterdamse bedrijf van de drie broers Langeberg ging in oktober van het vorig jaar failliet. Op dat moment liep er al een onderzoek naar mogelij ke illegale praktijken bij TCR. Gedurende een reeks van jaren zou het bedrijf grote hoeveelhe den zwaar verontreinigd afval water hebben geloosd op het oppervlaktewater van de Bot lek. Om dit te verdoezelen, HAAREN (ANP) - Staatssecre taris Linschoten van sociale zaken wil zo snel mogelijk af van de wao-boeteregeling voor werkgevers. Dat zei hij maan dag tijdens een verkiezingsbij eenkomst van de VVD in Haa- ren in Noord-Brabant. De boeteregeling voor bedrij ven waar teveel mensen in de wao belanden, de zogenoemde malus-regeling, zou 1 januari 1996 worden afgeschaft. Lin schoten zei echter dat een half jaar eerder te willen. Hij zei op dit moment hard te werken aan een manier om dat voor elkaar te krijgen. Tijdens de VVD-bijeenkomst in Haaren kwam vice-premier Dijkstal nog even terug op de kritiek die zijn politiek leider Bolkestein de afgelopen dagen heeft gekregen van met name PvdA-zijde. „Dè pot verwijt de ketel", zo zei Dijkstal hierover. Bolkestein laat volgens hem zien waar de WD voor staat, het is immers campagnetij d. „En de PvdA-politici doen dat net zo goed. Ook zij hameren plotseling op de koopkracht van de minima, dat is ook een manier van je profileren." Wel zei Dijkstal dat ook hij het niet altijd eehs is met de woordkeus van Bolkestein. De „randstedelijke arrogantie" bij voorbeeld, waar het kabi net volgens Bolkestein aan lijdt, zei Dijkstal een verkeer de term te vinden. „Het kabi netsbesluit over de A73 had met zo iets namelijk helemaal niets te maken", aldus de vice- premier. Hij zei overigens dat Bolkestein zich de waarschu wingen van de coalitiepartners wel degelijk aantrekt. „Bol kestein is loyaal aan het kabi net", zo zei Dijkstal. „Daar twijfel ik niet aan." De verstandhouding binnen het kabinet is overigens zo goed, zo voegde hij eraan toe, dat die onder zulke kleine schermutselingen niet lijdt. werden op grote schaal docu menten vervalst. In december is op verschillen de adressen in Amsterdam, Rotterdam en Groningen huis zoeking gedaan. De politie ver richtte 41 arrestaties. Zes hoofdverdachten werden in voorlopige hechtenis genomen. Vijf van hen stonden maandag voor de Rotterdamse recht bank: R. en A. Langeberg en de drie leidinggevenden R. E. (Esteje), J. E. (Eilander) en W. de R. (Ridder). De derde broer, J. A. Langeberg, hoefde nog niet voor de rechtbank te ver schijnen. Zijn voorlopige hech tenis is tijdelijk geschorst ge- DELFT (ANP) - De twee con certen van popgroep R.E.M. op 10 en 11 maart zijn afgelast. Drummer Bill Berry, die op 3 maart in Zwitserland een her senoperatie onderging, gaat goed vooruit maar heeft nog een lange periode van rust en herstel voor de boeg. weest omdat hij in het zieken huis behandeld moest worden. Officier van justitie mr. L. de Jonge had maandag geen moei te de rechtbank te overtuigen van het ernst'van de delicten. De rechtszaak wordt drie maanden uitgesteld om het omvangrijke onderzoek te kun nen afronden. En ondanks uit voerige pleidooien van de raadslieden wees rechtbank voorzitter mr. F. van Dooren hun verzoeken om de voorlopi ge hechtenis van de verdachten te beëindigen danwel te schor sen resoluut af. Er zijn volgens de rechtbank voldoende aanwijzingen dat de WADENOIJEN (ANP) - Burge meester Van Tfellingen van Tiel heeft de aangekondigde fak keloptocht van CP'86, die dins dagavond in het gehucht Wade- noijen zou worden gehouden, alsnog verboden. Eerder gaf de burgemeester wel toestem ming, omdat hij vindt dat de volksgezondheid door de ille gale lozingen in gevaar is ge bracht om het vasthouden van de verdachten te rechtvaardi gen. Van Dooren wees daarbij op de omvang van de illegale lozingen, het feit dat dit opzet telijk werd gedaan en dat de leidinggevenden wisten dat het om schadelijke stoffen ging. Ook wil de rechtbank door de verlenging van de voorlopige hechtenis voorkomen dat de verdachten proberen getuigen te beïnvloeden. Het proces tegen de zes hoofd verdachten in de TCR-zaak vindt nu in juni plaats. De rechtbank heeft voorlopig vijf dagen voor de zaak uitgetrok ken. Behalve illegale lozingen van afvalstoffen wordt de hoofdverdachten ook de uit voer van gevaarlijke stoffen naar België, Frankrijk en Groot-Brittanië, fraude met documenten, onjuiste belastin gaangiften en oplichting van de overheid door het indienen van onjuiste subsidie-aanvra gen ten laste gelegd. overheid geen oordeel uit moet spreken over de inhoud van aangekondigde manifestates. Na de gebeurtenissen in Utrecht afgelopen zaterdag twijfelt de burgemeester ech ter ernstig aan de beheersbaar heid van de manifestatie, zo zei hij maandagmiddag. Dinsdag 7 maart Zierikzee Lezing Lisette Lewin over vijf tig jaar bevrijding. Aula RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie welzijn en sociale zaken. Stad huis. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-H aamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Informatie-avond in het dorps huis over parkeerbeleidsplan. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Oranjevereniging-Juliana. Ca fé-restaurant 't Wapen van Zee land. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Jaarvergadering kring Zee land Noord van landbouw- maatschappij ZMO. Grevelin- genrestaurant. 20.00 uur. Woensdag 8 maart Zierikzee FNV gratis spreekuur. Multi functioneel gebouw Huybert- straat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Thema-avond Epilepsievereni- ging. Sint Domusstraat 35. 19.30 uur. Voorstelling Theater van de Lach. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenenpresentatie. Woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 9 maart Zierikzee Vergadering adviescommissie ro. Stadhuis. 16.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën en ecnomische za ken. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie fian- ciën in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 maart Zierikzee Thema-avond FNV in mfc aan de Huybertstraat. 19.45 uur. Klaverjasavond leden Lawn Tennis Club Zierikzee. Club huis. 20.00. uur. Dreischor Nutsavond. Dorphuis Mog- gestraat. 20.00 uur. Toneeluitvoering vereniging Tbt Nut en Genoegen in het dorpshuis. 20.30 uur. Ouwerkerk Receptie 25 jaar Reddingsbri gade Zierikzee/Duiveland. De Vierbannen. 18.00 tot 20.00 uur. Jaaruitvoering muziekgezel schap Nieuw Leven. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare in dorpshuis De Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 maart Zierikzee Begin cursus tekenen en schil deren gehandicapten. Multi functioneel centrum. 09.30- 11.30 uur. Eendags-expositie olieverf schilderijen. De Concertzaal. 10.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie Natuur- en Vogel wacht. Vertrek bij duinover gang Het Oude Vuur, Strand weg. 09.30 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharcndijkc Straofeest. Verzamelen in Dorpsstraat. 12.00 uur keuring paarden, aansluitend rit. 12.45 uur aanvang ringsteken per fiets. Zondag 12 maart Brouwershaven Concert Second Line Jazzband, 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 maart Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 maart Zierikzee Multifunctioneel Centrum Zie rikzee. Voorlichtingsmiddag ouderenbonden over zelfstan dig wonen in eigen huis. 14.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Doodtij: 11 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske "de averechtse aap' door Willy Vandersteen Na Opsporing Verzocht AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft maandagavond naar aanleiding van een uit zending van het tv-programma Opsporing Verzocht ongeveer twintig tips binnengekregen over de ont voering van de 27-jarige Russische zakenman Boris Fastovski. Van de tips lijken er slechts een of twee aanknopingspunten te bieden voor verder onder zoek, aldus de politiewoordvoerder. LEEUWARDEN (ANP) - De coalitiepartners PvdA en D66 hoeven zich geen zorgen te maken over het voortbestaan van de paarse coalitie. De beslissing over de A-73 heeft de verstandhouding tussen de VVD-ministers en hun fractieleider Bolkestein geen enkele schade berokkend. DELFT (ANP) - Een volk krijg je alleen warm voor een oorlog als je het ervan kan overtuigen dat de vijand door en door slecht is. Opsommingen van wreedheden moeten voorkomen dat er ook maar enige sympathie voor de andere partij ontstaat. Kortom, in de 20e eeuw moet een oorlog aan de mensen worden verkocht, zo stelt 3. Binnenveld, hoogleraar soci ologie aan de Erasmus Universiteit. Hij houdt over dit ontwerp van daag, dinsdag, aan de Technische Universiteit in Delft een lezing. „Oorlogen zijn geen veldslagen met huurlegers meer, maar een totaalgebeu ren waarbij de hele bevol king moet worden gemobi liseerd. Burgers moeten te genwoordig namelijk het geld, de soldaten en ook de slachtoffers* leveren. Zij moeten het idee hebben dat dit voor een goede zaak ge beurt, tegen een hele slechte vijand. Daarvoor hebben zij een vijandbeeld nodig." Vijandbeeld „Goede ingrediënten" voor een het creëren van een vij andbeeld zijn: verkrachte vrouwen - het liefst nonnen en verpleegsters -, vermoor de baby's of gecastreerde mannen - bij voorkeur krijgsgevangenen. Binnen veld: „Dit soort gruwelijk heden gebeurt ook in oorlo gen. Verhalen hierover wor den echter vaak sterk aan gezet om het beeld op te roe pen van een verschrikkelij ke vijand tegenover weerloze en hulpeloze slachtoffers. Een recent voorbeeld hier van zijn de verhalen over massale verkrachtingen door Serviërs, waarvoor zij zelfs kampen zouden heb ben ingericht. „Bewijzen hiervoor zijn nooit gele verd, maar het heeft wel de Serviërs voorgoed een hele slechte reputatie gegeven." Is er in een oorlog eenmaal partij gekozen, dan is het bijna onmogelijk om nog iets goeds over een vijand te zeggen. Binnenveld: „Je ziet dat heel duidelijk in Joegoslavië. Bij een bloedi ge granaataanval op de markt in Sarajevo werd di rect aangenomen dat de Ser viërs dit hadden gedaan. Later kwamen er steeds meer aanwijzingen dat de schuldige weieens één van de andere partijen kon zijn. Dat gaat er echter moeilijk in bij de media". Tbch zijn er vijandbeelden die wel kunnen verdwijnen. Een goed voorbeeld hiervan is Rusland. Jarenlang werd dit land als onze grootste vijand gezien. Het waren echter niet de Russen zelf die als fout werden be schouwd, maar het regime. Nu de communistische machthebbers zijn verdwe nen, is het land niet langer „de vijand". Binnenveld: „Opmerkelijk is dat deze rol van communistisch Rus land nu langzaam maar ze ker wordt overgenomen door de islam. Met name de fundamentalistische tak. Aanhangers van deze stro ming kunnen in de ogen van het Westen bijna geen goed meer doen."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2