Zierikzeese Ondernemerscentrale genomineerd voor Prix de Citron Jubilarissen in het zonnetje gezet tijdens jaaruitvoering Nu met Hope Renovatie van beide Brouwse scholen Advies aanpassing Brouws buitengebied Jeugdige instroom biedt Bruse muziek perspectief Vanwege negatieve houding tegenover de pers Nummerbord ontvreemd Auto's bekrast Inbraak Kerkdiensten Biddag 8 maart Sieraden uit woning gestolen Leren jas gestolen SCHOONHEIDS FOUTEN MAANDAG 6 MAART 1995 NR 25734 KNF-vertegenwoordiger C. Schout (met microfoon) spreekt de jubilarissen toe. Rechts naast hem jubilerend bugelblazer Greta Wen ning, jubilaris Claudius Klink en (geheel rechts) Bram van den Berge, reeds veertig jaar lid van Nu met Hope. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BRUINISSE - „Als je veertig jaar in dienst bent, ben je behoorlijk lang bij je baas. Een prettige bijkomstig heid voor u als voorzitter is dat er veel jonge aanwas is. Jullie hebben ontzettend veel jeugd binnen de gele deren". Dit onder meer zei KNF-vertegenwoordiger C. L. Schout vrijdagavond, alvorens hij voorzitter Bram van den Berge de versierselen opspeldde die bij het veertigjarig lidmaatschap van muziekvereniging Nu met Hope horen. In het helaas onderbezette Durpsuus hield de Bruse mu ziekvereniging Nu met Hope in combinatie met Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk vrijdag haar jaarlijkse uitvoe ring. Naast Van den Berge ont vingen ook secretaris Marinus Jan Bal, bugelblazer Greta Wenning en drummer Claudius Klink uit handen van Schout een certificaat en een speldje. Bal werd in het zonnetje gezet omdat hij dit jaar een kwart eeeuw in de Bruse amateurmu- ziek actief is. Tevens bemant Bal de laatste acht jaar het secretariaat van Nu met Hope. „Een belang rijke spil binnen het korps", al dus Schout. De jubilarissen Greta Wenning en drummer Claudius Klink wenste hij dat zij nog lang deel zullen uitma ken van de gecombineerde ver eniging, die in totaal circa veertig leden telt. In dit ver band onderstreepte de voorzit ter van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederland se Federatie van Muziekgezel schappen tevens de taak van de drumband die het gezicht van het korps bepaalt. Waardering Aan het begin van het optreden plaatste voorzitter Van den Berge de heren K. C. Rijn en H. Koper in de schijnwerpers. Twee bereidwillige leden van zustervereniging Kunst en Eer uit Zierikzee die Nu met Hope (door een tekort aan basbla- zers) uit de brand wilden hel pen. Het muziekprogramma onder leiding van dirigent Adrie Ra- dewalt werd op vlotte wijze af gewerkt., Na de opening met de Exodus Song volgde het vrij pittige Quatro Bosquejos Espognols van R. Goorhuis. Vervolgens traden de gezamen lijke korpsen op met het vrolij ke Dancing in the Sun, de Sandpaper Ballet van I. Ander son en het opzwepende Kalin- ka. Na Friends for life droom de het publiek mee in een zestal nummers van de Zweed se'formatie Abba. Het reper toire werd afgesloten met Hel lo Dolly van J. Herman. De presentatie van het Tam boer en Lyra korps uit Nieuwe- Tonge, bijgestaan door een handvol drummers van Nu met Hope, oogstte waardering bij het publiek. Onder leiding van tambourmaitre G. Zwerus speelde het korps enkele num mers waaronder wat house- achtig slagwerk en een stok- kendans. Na het afwerken van het muzi kale gedeelte presenteerden negen leden van de Bruse to neelvereniging de Komedian ten de klucht Sjonge Jonge Jonge in drie bedrijven. Het opvoeren van het blijspel ging de tonelisten ook deze keer gladjes af. De jaaruitvoering werd traditioneel afgesloten onder de muzikale klanken van Boerenkapel Stuitje Leut. ZIERIKZEE - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft de Zierik zeese Ondernemerscentrale (ZOC) genomineerd voor de Prix de Citron. De jaarlijkse persprijs die journa listen toekennen aan personen of instellingen die de deur liever dicht houden wanneer de pers zich aan dient. Behalve de ZOC, zijn het college van burgemeester en wethouders van het Zeeuwsch-Vlaamse Sas van Gent en CDA-gedeputeerde A. M. Dek genomineerd voor de Prix de Citron. Voor de Prix d'Or^nge, de persprijs voor mensen of in stellingen die zich in hun con tacten met de pers van hun beste kant lieten zien, zijn dit jaar geen genomineerden. Wie van de drie genomineerden de Prix de Citron krijgt wordt za terdag 18 maart bepaald tij dens een bijeenkomst van Zeeuwse leden van de Neder landse Vereniging van Journa listen in het Arsenaalcafé in Goes. De ZOC heeft haar nominatie te danken aan haar houding te genover de pers tijdens haar in terne conflict over de win kelsluitingsverordening (even tuele openstelling van winkels op zondag). „Binnen de ZOC werd afgesproken om absoluut geen informatie aan de pers te verstrekken. Bovendien werd een journalist verwijderd van een ledenvergadering, een bij eenkomst die doorgaans open baar is. Ook gedurende de lan ge nasleep van de affaire ble ven bestuur en leden in alle toonaarden zwijgen. Soms werd dat op ronduit onbeschof te manier duidelijk gemaakt." Zo luidt de motivatie van de NVJ-Werkgroep, die de nomi naties vaststelde op basis van lijsten waarop Zeeuwse jour nalisten hun bevindingen no teerden. Het college van burgemeester en wethouders van Sas van Gent werd genomineerd voor de Prix de Citron omdat zij steevast commentaar weigeren wanneer een journalist daarom vraagt; vaak op botte en arro gante wijze. „U belt nog maar eens terug of U hebt het weer niet begrepen zijn standaard reacties. Het college lijkt bang voor negatieve publiciteit over Sas van Gent, kan niet tegen kritiek en stelt zich ronduit vijandig op tegenover de pers. Zeker burgemeester J. van Rest zou, als voormalig journaliste, beter moeten weten", aldus de toelichting van de NVJ-Werk groep. Tenslotte loopt CDA-gedepu teerde ing A. M. Dek kans de meest negatieve onderschei ding van de Zeeuwse pers te krijgen. „Als commissaris van Deltan en als gedeputeerde van Zeeland heeft Dek het afgelo pen jaar een opmerkelijke dub belrol gespeeld in de kwestie rond de Westerschelde Oever verbinding (WOV). Thrwijl pro vinciale staten aandrongen op openbaarmaking van het Del- tanrapport over de WOV, stelde Dek zijn taak als commissaris boven die van gedeputeerde door te volharden in de ge heimhouding ervan. Hij wilde ook de staten niet vertellen wat in het rapport stond. Zijn hou ding is tekenend voor de over dreven voorzichtigheid (en daarmee geslotenheid) waar mee gs te werk gaan wanneer het de WOV betreft. Alle leden van gs mogen zich dan ook de nominatie van Dek aantrek ken", aldus de Zeeuwse journa listen. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat niemand is voorgedragen voor de Prix d'Orange, de prijs voor perso nen of instellingen die zich in het afgelopen jaar in hun con tacten met de pers van hun beste kant lieten zien. Op som mige personen en instellingen zijn wel stemmen uitgebracht, maar de NVJ-Werkgroep is van mening dat persvoorlichters 'die altijd terugbellen' of wet houders die 'nooit te beroerd zijn om commentaar te leveren' gewoon hun werk doen en daarvoor geen onderscheiding verdienen. Geen van de perso nen of instellingen die door journalisten werden voorge dragen kreeg genoeg stemmen om nominatie te rechtvaardi gen. Alle Zeeuwse NVJ-leden kregen de gelegenheid kandi daten voor te dragen voor bei de prijzen. In het Arsenaalcafé wordt 18 maart ook de verkiezing van de Zeeuwse Persfoto gehouden. Niet alleen in de categorie nieuws, maar ook in de catego rieën sport, feature en portret. Alle Zeeuwse fotografen kun nen meedingen. De beste foto's worden uitgekozen door het publiek. Verder omvat de bij eenkomst een forumdiscussie over de relatie tussen media en mediaconsumenten. Het on derwerp wordt besproken door adjunct-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad P. de Jonge, chef nieuwsredactie Omroep Zeeland B. Lagaay en communicatiewetenschapper van de Hogeschool Zeeland W. van Uden. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN-Het plan van het Brouwse college van b en w voor renovatie en verbou wing van de beide gebouwen van de openbare basisschool De Springplank in Noordgou- we voor bijna 800.000 gulden. Daarover brengt de Brouwse commissie financiën advies uit op donderdag 18 maart. De commissie komt dan bijeen in de raadzaal van het brouwse stadhuis tijdens een openbare vergadering die door iedere be langstellende vanaf de publie ke tribune kan worden ge volgd. De agenda omvat nog twee opknapbeurten voor schoolgebouwen in de gemeen te. Bij de christelijke nationale basisschool de Zonnewijzer in Zonnemaire wil het college voor een bedrag van 65.000 gul den aanpassingen laten uitvoe ren op het schoolplein. Het gaat onder meer om herbestra ting van het plein en het plaat sen van extra hekwerk, een ballenvangnet en een nieuwe fietsenberging. Voor het basis scholencomplex in Brouwers haven wil het college 236.000 gulden uitgeven aan isolerende maatregelen. Of al die plannen door de (fi nanciële) beugel kunnen zal blijken uit de reactie van de ad viescommissie. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Van een op het Havenplein in Zierikzee gepar keerde auto is dit weekend de kentekenplaat gestolen. Eigenaar van de personenauto is een 24-jarige inwoner van Brussel. De diefstal is zaterdag of zondag gepleegd. ZIERIKZEE - Zaterdag is door een aantal inwoners van Zie rikzee aangifte gedaan van be krassing van auto's. De auto's zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bekrast. Het gaat om vier wagens die stonden geparkeerd aan het Kerkhof Noordzijde. RENESSE - Zondagmiddag is in Renesse ingebroken in de auto van een 39-jarige inwoner van Den Haag. De auto stond tussen 15.15 uur en 16.20 uur geparkeerd aan de Rampweg. Gestolen uit de auto zijn een aantal weekendtassen met kleding. De auto werd ver der niet beschadigd. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: 19.00 uur ds. G. van de Pol, m.m.v. kerkkoor Drei- schor: 19.00 uur ds. P. J. Eek hout, gez. dienst met Noord- gouwe. Noordgouwe: Zie Drei- schor. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: Hervormde kerk: 19.00 uur ds. Den Otter, Ridderkerk. Nieuwerkerk: Jo- hanneskerk, Kerkring: 19.00 uur ds. J. Knoop. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur dr. A. Job- Door commissie ruimtelijk beheer BROUWERSHAVEN - Bescherming van de natuur lijke bloemdijken in het poldergebied. Het voorko men dat intensieve veehouderijen zich kunnen vesti gen in de gemeente. En mogelijke uitbreiding van het aantal toegestane kampeerplaatsen bij boeren in het kader van het plattelandstoerisme. Dat alles hangt samen met het bestemmingsplan buitenge bied van de gemeente Brou wershaven. Het Brouwse colle ge van burgemeester en wet houders wil dat het bestem mingsplan voor de vijfde keer opnieuw wordt vastgesteld omdat bovengenoemde zaken moeten worden geregeld. Tij dens een openbare vergadering in het Brouwse stadhuis op maandag 13 maart adviseert de Brouwse adviescommissie ruimtelijk beheer of de vast stelling op de wijze moet zoals het college zich voorstelt. Tij dens een hoorzitting, die 9 fe bruari in Zonnemaire werd ge houden over de plannen maak te het Landbouwschap be zwaar tegen de manier waarop de gemeente intensieve veehou derij wil tegen gaan. Ongeveer honderd inwoners uit Zonne maire en het omliggende pol dergebied lieten bij monde van R. A. van de Erve weten tegen uitbi-eiding te zijn van het aan tal kampeerplaatsen bij boe ren in verband met het platte landstoerisme. Maandag blijkt of de commissieleden zich wat hebben aangetrokken van deze bezwaren. Op de agenda staat verder het plan om een inventarisatie te laten maken van het wegver- keerslawaai op diverse locaties in de gemeente en het laten opstellen van geluidsniveau- kaarten. Dit stelt de rijksover heid als voorwaarde om ooit in aanmerking te komen voor subsidie op isolerende maatre gelen. Ook brengt de commissie ad vies uit over het plan de ge meentelijke rioolgemalen aan de Donkereweg in Schudde- beurs, aan de Delingsdijk, de Groeneweg, bij camping de Bulke in Den Osse en in de Christoffelpolder te laten reno veren. Verder spreekt de com missie zich uit over het op nieuw vaststellen van de be bouwde komgrenzen in Drei- schor en Brouwershaven. Dit in verband met de aanpassin gen van de Bogerdweg/Stoof- weg in Dreischor en de bouw van woningen op de hoek Noorddijkstraat/Grachtweg te Brouwershaven. De commis sievergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende worden gevolgd van af de publieke tribune in de raadzaal van het stadhuis. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een woning in Zierikzee zijn een aantal sieraden gestolen ter waarde van enkele duizen den guldens. De daders zijn de woning van een 48-jarige inwoner van Zie rikzee binnengekomen mid dels braak. De diefstal heeft vrijdag of zaterdag plaatsge vonden. RENESSE - Uit een horecage legenheid in Renesse is zater dag een leren jas gestolen. De jas werd ontvreemd uit de garderobe. De gedupeerde is een 25-jarige man uit Kerkwer- ve. Zierikzee krijgt een nieuw kunstwerk. Dat ge beurt niet dagelijks. Iedere kunstenaar mocht een ontwerp indienen. Een commissie van deskundigen zou dan de drie beste voorleg gen aan de bevolking. De commissie' heeft het geweten. Maar liefst zevenenzeventig kunstenaars grepen de kans aan. Zij probeer den naar hun beste kunnen een goed beeld van de 'Stoepeschieter' of 'de plaats die Zier ikzee inneemt' in vorm weer te geven. De commissie moet wel gek geworden zijn. Elk ontwerp volledig op je laten inwerken kost veel tijd. En dat zevenenzeventig keer. En dan nog na afloop de drie beste weten? Een on mogelijke opdracht. Het lag voor de hand dat met name gekeken zou worden naar het werk van mensen die het kloppen van het hart van de stad dag aan dag diep in zich voelen. Bo vendien krijgen de plaatselijke kleine onder nemers die 'beeldend kunstenaar' zijn, slechts zelden zo'n kans. Maar even 'Zierik- zees' is het om niet op bekrompen wijze uit sluitend aan eigen mensen te denken. We hebben kwaliteit in huis. Er zijn kunstenaars die landelijk de aandacht trekken. Het zou in De Vierschaar een boeiende confrontatie worden hoe beeldend kunstenaars uit Zierik zee en daarbuiten op hun eigen wijze vorm geven aan de opdracht. Maar het gaat niet door. Geen enkele Zierikzeese kunstenaar is in de finale doorgedrongen. Reeds in de voor ronde zijn ze door de commissie knock-out, buiten de zijlijn geplaatst. En dat is onwijs. Als ik beeldhouwer was zou ik me als een profeet voelen die wil spreken, maar een onzichtbare hand drukt me de mond dicht. Profeet in eigen vaderstad. Plaatselijke politici hebben de mogelijkheid om dagelijks hun zegje te doen. Columnisten mogen hun eigenwijze mening wekelijks in de krant uiten. Kunste naars -spreken slechts af en toe in beelden. Maar over het beeld is een doek gehangen. De mooiste beelden zijn misschien nooit ont huld. Er is nog iets. Bij de bekendmaking van de drie uitverkorenen stond in de krant een vreemde mededeling. Een van de juryleden trok zich opeens terug. Hij was te veel bij een bepaalde inzending betrokken en wilde de verdere besluitvorming niet vertroebelen. Een van de uitgekozen kunstwerken was na melijk het werk....van zijn eigen vrouw. Het lijkt natuurlijk uiterst sympathiek om je in zo'n situatie terug te trekken, maar het kwaad is natuurlijk al geschied. 'Zie je welluiden de commentaren en wat er verder volgt hoef ik niet te verwoorden. Dat kun je op je kunst zinnige klompen aanvoelen. Je moet je wel even bedenken voordat je een beschuldigende vinger opsteekt. Toch weet ik uit eigen ervaring dat je je als commissie in zo'n geval op een uiterst glibberig pad be geeft. Je wilt het in alle eerlijkheid betreden, maar je moet wel uitglijden, omdat het pad niet góed is. Ongetwijfeld is in de commissie uitgebreid gesproken over de vraag wat een eventuele uitverkiezing van het betreffende werk zou betekenen. Alleen al de discussie erover verleent het werk meer aandacht dan de zesenzeventig andere inzendingen. De commissie tracht eerlijk te blijven. Het com missielid dat het meest bij de inzending be trokken is, probeert misschien zelfs op een gegeven moment een keuze tegen te houden. De anderen reageren met mooie woorden dat 'ieder een gelijke kans' moet hebben, dat zoiets 'in deze tijd' mogelijk moet zijn. Man en vrouw hebben een eigen leven en ga maar door. Maar je ligt met je achterwerk.al midden in de modder. Misschien heeft de commissie gelijk en is de inzending van een uitzonderlijk niveau. Wat ware het dan wijs geweest als het commissie lid niet pas vlak voor de eindstreep, maar reeds voor het startschot zich had terugge trokken. Want nu hangt er een mistbank in de Vierschaar, waardoor het erg lastig is het kunstwerk nog goed te zien. Commissies die over kunst moeten oordelen hoef je niet te benijden. Kunst kiest altijd een eigen weg, kunst spreekt een nieuwe taal. Wie durft zich in te beelden dat hij die taal ver staat? De geschiedenis is vol voorbeelden van miskleunende gezelschappen die over kunst een oordeel moesten vellen. De rel over de AKO literatuurprijs ligt nog vers in het ge heugen. Opvallend is dat het ook toen niet meer ging over kwaliteit, maar over vormfou ten. Over schoonheid kun je nog verschillend oordelen. Maar commissies die spreken over schoonheid mogen zelf geen schoonheids- fouten maken. Ze moeten ze voorkomen. Of beter: alsnog herstellen. En dat kan. Misschien zijn drie uitgekozen werken toch te weinig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5