°k9 Zandsuppletie drie kilometer Noordzeestrand bij Renesse 'Dit is een club die het in zich heeft om oud te worden' College Zierikzee wil uitbreiding industrieterrein Karwei voor zomerseizoen afgerond Jubileumexpositie Tekenaers in Nieutverkerk Taxichauffeur bedreigd in Zierikzee Hinder door kudde schapen Beenbreuk bij ongeval in Zierikzee Fiets gestolen Auto gestript K9 Te veel gedronken MAANDAG 6 MAART 1995 NR 25734 3 In 1989 loerden ook zandsuppleties uitgevoerd. (Archieffoto). RENESSE - Begin april wordt gestart met het opspuiten van 700.000 kubieke meter zand verdeeld over drie kilometer Noordzeestrand bij Renesse, ter hoogte van de Jan van Renesseweg. De zandsuppletie moet voor het zomerseizoen afge rond zijn. Ook aan de noordwest- en zuidwestkust van Walcheren vinden zand- suppleties plaats. In totaal wordt ruim 1,7 miljoen kubieke meter zand op de Zeeuwse stranden gespoten. Zandsuppletie is in feite niets meer of minder dan onderhoud van de duinkust. Het opgespo ten zand spoelt meestal na eni ge jaren weer weg en het opspuiten moet dan herhaald worden. Toch is deze manier van werken - ook op lange ter mijn - volgens Rijkswaterstaat goedkoper dan het aanbrengen van een zeewering van steên, beton of asfalt. Bovendien is een zandkust aantrekkelijk voor de recreatie, milieuvrien delijk en passend bij het na tuurlijk karakter van de kust. Rijkswaterstaat handhaaft de plaats van de gemiddelde laag- waterlijn van 1990. Deze lijn heet de 'basiskustlijn'. Elk jaar worden metingen gedaan om te zien of de basiskustlijn nog in tact is. Komt de laagwaterlijn te dicht bij het land dan wordt ingegrepen en wordt er een nieuwe laag zand op het strand aangebracht. Hiermee wordt bereikt dat de duinen als wa terkering veilig blijven en hun waarde als natuur- en recrea tiegebied behouden. Van 1991 tot en met 1994 is op de Zeeuwse kust 8 miljoen ku bieke meter zand aangebracht. Sinds de keuze voor het hand haven van de kustlijn van 1990 wordt steeds zoveel zand op gespoten dat dit voldoende is voor gemiddeld vijf jaar. Daar na moet weer een nieuwe 'slijt laag' van zand worden aange bracht. Deze manier van kust- versterking kost ongeveer 10,- per kubieke meter zand. Het zand wordt vanaf de dui nen onder een helling van 1:30 aangebracht op het strand. Vanaf de waterlijn is de helling 1:10. Het zand wordt aange voerd met behulp van sleep hopperzuigers. Dit zijn zelfva- rende zuigers met een eigen laadruim. Op de zandwin- plaats - in dit geval de Middel- bank - zuigt het schip via een pijp een mengsel van zand en water op van de zeebodem. Het zand wordt in het ruim op geslagen. Bij het strand kop pelt de zuiger aan een pijplei ding waardoor het weer met water vermengde zand op het strand wordt gespoten. Het wa ter stroomt terug naar zee en het zand blijft achter. Op het strand zorgen bulldozers er voor dat het zand op de juiste plaats komt. Op die plaatsen waar zand wordt gespoten is het strand niet toegankelijk voor het pu bliek. Door zwaar materieel en drijfzand kan gevaar ontstaan. Als het strand is opgespoten duurt het volgens Rijkswater staat enkele dagen eer de fijne slibdeeltjes die in het zand zit ten zijn uitgespoeld. NIEUWERKERK - „Een schilderij maken is één, maar het laten zien is twee. Ik heb daar grote bewondering voor", aldus VVD-wethouder W. P. Stouten vrijdag bij de opening van de jubileumexpositie van teken- en schilderclub De Tekenaers in het dorpshuis in Nieuwerkerk. Stouten betitelde De Tekenaers als 'een club die het in zich heeft om oud te worden'. Op de expositie werden in totaal 56 werken van clubleden getoond. In zij n toespraak ter ere van de opening van de tweedaagse ex positie dook Stouten in het verleden van de teken- ën schil derclub. „Vijftien jaar geleden is het allemaal begonnen met een advertentie in een krant. Een oproep op initiatief van Anton Roelofs die graag met een groepje belangstellenden een avond per week zou willen tekenen en schilderen", aldus Stouten. Verhuizingen De oproep van Roelofs, zo bleek uit het verhaal van Stou ten, viel in goede aarde. Zeven entwintig mensen meldden zich aan en de club ging van start in de trainingszaal van de surfschool in Aquadelta. Na twee jaar splitste de groep zich en ontstonden er twee gelijk namige teken- en schilder clubs: in Bruinisse en in Nieu werkerk. De Nieuwerkerkse club kwam in een pandje in de Weststraat in Nieuwerkerk te recht. „De oudgedienden denken nog wel eens aan die tijd terug", al dus Stouten. „Daar moest men allemaal pannetjes neerzetten als het regende". Inmiddels zit ten De Tekenaers alweer heel wat jaren in een van de zalen van het dorpshuis in Nieuwer kerk en wordt nog altijd met veel enthousiasme getekend en geschilderd. „Wanneer je langs de schilde rijen loopt zal meteen de veel heid aan technieken opvallen", aldus Stouten. „Slechts weini gen gebruiken maar één tech niek, meestal worden ze van tijd tot tijd afgewisseld. In het begin hebben sommigen nog wat lessen gehad, maar van echt gestructureerde lessen is nooit sprake geweest. Het on derling en zelf aanleren genoot en geniet nog steeds de voor keur", aldus de wethouder. T. de Koning, voorzitter van de vereniging, bevestigt de woor den van de wethouder. „Leren van elkaar is voor ons het uit gangspunt", aldus De Koning. „Maar dat houdt niet in dat we mensvriendelijk zijn hoor. Er wordt zo nu en dan ongezouten kritiek geleverd". Volgens De Koning is er bewust voor geko zen om de clubavonden in te vullen zonder de hulp van een teken- of schilderleraar. „Er is documentatie genoeg die je kunt gebruiken, en wij heb ben altijd het idee dat de leden te veel aan structuur en tech niek vast zouden zitten als er les zou worden gegeven", aldus De Koning. Zelf is hij 'ver slaafd' aan het schilderen in olieverf en gebruikt hij zelden andere technieken. „Maar de meeste leden beheersen en ge bruiken meerdere technieken. En dat terwijl er legio bij zijn die helemaal niet konden teke nen of schilderen toen ze bij de club kwamen". Ontwikkeling Elke dinsdagavond komt de Nieuwerkerkse teken- en schil derclub bij elkaar en is men zeer enthousiast bezig. „Je ziet ook dat mensen zich ontwikke len", aldus De Koning. „Als ik het werk nu en dat van vijf jaar geleden met elkaar vergelijk dan zie ik toch heel duidelijk een stijgende lijn". Toch gaat het volgens De Ko ning niet in de eerste plaats om de artistieke prestaties; maar vooral om het met elkaar bezig zijn met dezelfde hobby. Het ledental van de teken- en schilderclub is volgens De Ko ning redelijk constant. „We hebben een vaste kern van le den en het is ook een vrij hech te club". De leden van de ver eniging komen niet allemaal uit Nieuwerkerk, maar ook el ders van Schouwen-Duiveland. „We hebben leden uit Bruinisse en Oosterland, maar ook uit Zierikzee", aldus De Koning. De Tekenaers houden niet elk jaar een expositie. Gemiddeld zitten we op één expositie per vijf jaar", aldus De Koning. Dat komt deels omdat de mo gelijkheden om in Nieuwer kerk te exposeren vrij beperkt zijn, maar ook omdat de leden niet zo'n grote behoefte hebben om hun werk aan den volke te tonen. Niettemin zijn de leden volgens De Koning wél enthou siast over de expositie. „Natuurlijk is het leuk om te laten zien wat je kunt. Het is voor ons toch een leuke manier om naar buiten te treden en je ziet ook dat als zo'n expositie nadert de leden van de club produktiever worden. Dan zie je dat dat toch een manier is om het vuur weer wat meer aan te wakkeren". Het tentoon gestelde werk in het Nieuwer kerkse dorpshuis vertoonde een grote variëteit. De tekenin gen en schilderijen liepen uit een van (kinder)portretten tot bloemstillevens, landschappen en schilderijen van dieren. Ook waren er enkele abstracte wer ken te zien. Investering van bijna een ton nodig ZIERIKZEE - Als het aan het college van burge meester en wethouders van Zierikzee ligt wordt in dustrieterrein De Zuidhoek bij Zierikzee uitge breid. De kwestie komt aan de orde tijdens de verga dering donderdag 9 maart van de commissie ruimte lijke ordening van de gemeente. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis en begint om 16.30 uur. Het bestaande industrieterrein is volgens het Zierikzeese col lege nagenoeg geheel benut. „Voor de werkgelegenheid in Zierikzee is het van belang aan de vraag naar uitgeefbaar in dustrieterrein te kunnen vol doen", aldus het college. „Be sloten is daarom het bestaande bedrijventerrein uit te brei den". De door het college ge wenste uitbreiding is geprojec teerd direct ten oosten van de aanwezige bedrijvigheid aan hetHavenkanaal op relatief grote afstand van bestaande woningbouw. Ontwikkelen B en w van Zierikzee zijn voor nemens om op basis van een of ferte van een stedebouwkun dig bureau 95.000,- uit te trek ken voor het ontwikkelen van een nieuw bestemmingsplan ten behoeve van de uitbreiding van het industrieterrein Zuid hoek. Het advies van de com missie wordt gevraagd. De kwestie komt donderdag ook aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie finan ciën. Deze vergadering wordt gehouden in de raadzaal en be gint om 19.30 uur. Verder op de agenda van de commissievergadering het veelbesproken bestemmings plan Eerste Weegje. In januari dit jaar besloot de Zierikzeese gemeenteraad dat de invulling van de open structuur van het perceel Eerste Weegje 3 in ieder geval een andere dient te zijn dan een bedrijfsmatige cam ping-bestemming. Rekening houdend met deze uitspraak is door stedebouw kundigen van Rothuizen Van Doorn 't Hooft een 'startnoti tie' gemaakt ten behoeve van de opstelling van een bestem mingsplan voor het gebied Eer ste Weegje en omgeving. Aan de commissie wordt een uit spraak over die startnotitie ge vraagd. Delta Makelaardij heeft aan de gemeente Zierikzee toestem ming gevraagd voor de vesti ging van een kantoor in het pand Manhuisstraat 1-3. Dit pand is gelegen in het bestem mingsplan Binnenstad Zuid west en heeft een winkel bestemming. B en w van Zie rikzee staan op zich niet afwij zend tegenover het wijzigen van de bestemming winkel in kantoor, maar kunnen niet ak koord gaan met het voornemen om in het pand in kwestie de woonfunctie te laten vervallen. De visie van de commissie wordt gevraagd. ZIERIKZEE - Vrijdagmorgen vroeg is een 26-jarige taxi chauffeur uit Rotterdam op het Havenplein in Zierikzee bedreigd met een dertig centi meter lang knipmes. De taxichauffeur had een pas sagier naar huis gebracht die naar Feyenoord was geweest, en vermoedelijk afkomstig is uit Zierikzee. Op het Haven plein was de man uitgestapt om te gaan pinnen bij de ABN/AMRO-bank. Hierna kwam de man terug, zette het mes op de keel van de taxi chauffeur en liep daarna zon der te betalen hard weg via het Vrijpoortje. Het signalement van de dader is: donkerblond sliertjes haar, sluik naar achteren, tot op de schouders. Lengte 1,90-1,95 me ter. Hij droeg een blauw ski jack over een zwart leren jack, een blauwe spijkerbroek en witte sportschoenen met een streep. De man had een Zeeuws accent. SEROOSKERKE - Afgelopen zaterdag is tot tweemaal toe een kudde schapen van de Rijksweg bij Serooskerke ver wijderd. De eerste keer dat de schapen op de rijbaan liepen was om 13.35 uur. De tweede keer om 19.13 uur. De schapen liepen ter hoogte van restaurant De Schelphoek op de weg. Ver moedelijk werd de afrastering vernield door vissers of pie- renstekers. De schapen zijn door de eige naar weer terug gedaan in de weide. ZIERIKZEE - Bij de Jong Agencies aan de Deltastraat in Zierikzee heeft vrijdag een be drijfsongeval plaatsgevonden. Een 24-jarige inwoner van Nieuwerkerk kreeg een stuk pijp van ongeveer 600 kilo op zijn bovenbeen waardoor dit brak. De man is per ambulance overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De Arbeidsinspectie in Breda verricht onderzoek. ZIERIKZEE - Zaterdag werd in Zierikzee de fiets gestolen van een 78-jarige inwoonster van de stad. Rond 11.30 uur had ze de fiets even naast de glasbak bij de Pryma neergezet. Toen ze rond 11.45 uur terugkwam was haar fiets verdwenen. De vrouw was erg overstuur van het gebeur de. RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is de auto gestolen van een 60-jarige inwoner van het Belgische Schoten, die op vakantie was in bungalowpark De Horizon in Renesse. De twee jaar oude auto van het type BMW 320, werd op een an dere plaats in het bungalow park teruggevonden. De wagen was helemaal gestript. Stoe len, achterbank en hemel wa ren weggehaald. Ook werden de velgen en veel gereedschap gestolen. Advertentie Wethouder W. voorzitter De P. Stouten (links) vergezeld van zijn echtgenote bekijkt samen met Tekenaers- Koning de expositie. (Foto: Marijke Folkertsma). EN DAN NU GOED NIEUWS VERZORGD DOOR A&P: A&P start de week met prijs-primeurs. ■- A&P start elke week met drastisch laag-geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. TOETJE MET ROOM aardbei, chocolade of vanille beker 200 gram van 06? wk 10 A&P Services BV tel 02154-83333 PEIJNENBU RG VOLKOREN ONTBIJTKOEK 400 gram van 24? TISSUE KEUKENROLLEN pak 4 rollen van 25? ELKE DAG GOED NIEUWS Aanbiedingen geldig van 6 maart t/m wo 8 maart 1995 Verwachtinq t/m vriidaq 10 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 8 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 mrt. Zon op 07.13, onder 18.27 Maan op 09.35, onder 00.20 Eerste Kwartier: 9 mrt. (11.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is even wat rustiger in de atmosfeer maar het duurt niet lang. Vanavond en vannacht zijn er enkele opklaringen en in de kustge bieden komt nog een enkele bui voor. Het kwik daalt vannacht tot zo'n 4 graden vlak aan zee en tot rond het vriespunt in het binnen land. Morgen overdag schijnt de zon van tijd tot tijd en het is op de meeste plaatsen droog. Tegen de avond is het echter alweer bewolkt en dat wordt gevolgd door regen. De middagtemperatuur komt op on geveer 7 graden uit. De wind waait uit west tot zuidwest en is boven land matig, kracht 3 tot 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. Morgen overdag draait de wind naar zuid en neemt aan de kust toe tot hard, 7. Het aanvankelijk rustige weer danken we aan een zwakke uitloper van een hogedrukgebied: Die wordt snel opgevolgd door een regenstoring die ook woensdag nog nat weer oplevert. Al met al blijft het ook de rest van de week wisselval lig. ZIERIKZEE - Gedurende het weekend heeft de politie weer een aantal boetes uitgedeeld aan bestuurders van personen wagens die te diep in het glaas je hadden gekeken. Zaterdagavond werd een 19- jarige inwoner van Oosterland op de Sint Joostdijk in die plaats, bekeurd voor het bestu ren van een personenwagen terwijl hij te veel had gedron ken. Hij blies 264 ug/1 en moest 320 gulden betalen. In Scharendijke werd zaterdag avond een 39-jarige inwoner 'van die plaats op de Kuijer- damseweg bekeurd omdat hij onder invloed een motor be stuurde. De man blies 285 ug/1 en kreeg 320 gulden boete. In de nacht van zaterdag op zondag werd in de Sint Domus- straat een 37-jarige inwoner van Zierikzee bekeurd wegens het rijden onder invloed. Hij blies op het politiebureau 275 ug/1. De man moest 320 gulden betalen. ZIERIKZEESCHEKS» NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland' Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uuf Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3