Toestemming orgaandonatie moet vastgelegd in register Stralend weer en veel ruiters bij Straofeest ING nieuwe eigenaar Engelse bank Barings waterstanden Verantwoordelijkheid van de televisiereporter neemt toe Verdachten Middelburgse moordzaak aangehouden Brief aan iedereen ouder dan 18 jaar Skiër verongelukt Slippartijen door hagel Boze boeren demonstreren Straks 24 uur nieuws op Nederlandse televisie A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 woord tot de ruiterstoet zeer te vreden over het deelnemers aantal. Minder te spreken was de Middenschouwse burgerva der over de provinciale poli tiek. Strao is, zo hield de bur gemeester zijn toehoorders voor, traditioneel de start van een nieuw seizoen. „En dat, gaan wij toch met wat zorg in", aldus Den Boer. Naar zijn zin worden er door de provincie wat al te veel beper kingen opgelegd aan de recrea tie in onder meer de gemeente Middenschouwen. „Wij staan als gemeentebestuur voor de taak de voorzieningen in de kernen op peil te houden en dan moet er natuurlijk wel geld binnenkomen", aldus Den Boer. Hij sprak de hoop uit dat de gemeente Middenschouwen een vruchtbaar nieuw seizoen in mag gaan. Veel jeugd D. P. de Graaf, voorzitter van het Strao-comité, toonde zich evenals burgemeester Den Boer zeer tevreden over het deelnemersaantal. „Het zijn er twee minder dan vorig jaar, maar ik vind 36 ruiters een heel mooi aantal", aldus De Graaf. „En we hebben natuur lijk prachtig weer getroffen". Als het aan hem ligt zal het Straofeest in Ellemeet nog tot in lengte van dagen gevierd worden. „Het Straofeest zal ze ker niet verdwijnen. En je ziet toch ook dat er veel belangstel ling voor is. Het hoort gewoon bij een dorp als Ellemeet", al dus De Graaf. Hij constateert tevreden dat er niet alleen een vaste kern van strao-rijders bestaat in Elle meet maar dat het eeuwenoude feest zich ook kan verheugen in een toenemende populariteit bij de jeugd. De jongste deelne mer aan het strao-feest in Elle meet telde twaalf lentes. Ge woontegetrouw waren er voor alle deelnemers aan het Strao prijzen beschikbaar. De jury oordeelde dat Marjo Giljam zichzelf en haar paard het fraaist opgesierd had. Op de tweede plaats eindigde Syg- je Klop. Miranda Flock legde beslag op de derde plaats. An- negien Punt eindigde op de vierde plaats en Teeco Boot werd vijfde, 's Avonds was het feest in het dorpshuis in Elle meet en kon er gedanst worden op muziek van het trio Len- nard Hoekman. MIDDELBURG - De politie in Middelburg heeft af gelopen weekeinde vijf mensen aangehouden in ver band met de moord op de 62-jarige mevrouw M. Roe- giers uit Middelburg. Het lijk van de vrouw werd op 20 februari door een fietser ge vonden in het Spuikanaal, een zijarm van het Schelde-Rijnka- naal bij Rilland-Bath. De vrouw bleek om het leven te zijn gebracht. De vijf arrestanten, een 33- jarige Middelburger, een 38- jarige man en zijn 20-jarige vriendin uit Vlissingen en een 32-jarige man en een 29-jarige vrouw uit Axel, worden van daag voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. De vijf verdachten zijn beken den van elkaar. In verband met het onderzoek doet de politie voorlopig geen verdere mede delingen. Na financieel debacle Singapore AMSTERDAM/LONDEN (ANP) - Internationale Nederlanden Groep (ING) wordt de nieuwe eigenaar van Barings. De top van de Nederlandse bank/verze keraar heeft daarover zondagavond laat een principe-akkoord bereikt met de bewindvoerders van de failliete Britse zakenbank. Dat hebben ING en de curato ren van Barings maandagoch tend vroeg bekendgemaakt. De overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de centrale banken van Groot- Brittannië en Nederland en een aantal andere autoriteiten, zoals het Britse Hooggerechts hof. ING-topman drs A. Jacobs sprak van „een eerlijke over eenkomst", Hij roemde de sy nergie tussen beide banken. ING injecteert onmiddellijk 660 miljoen pond,(f 1,7 miljard) in Barings, zodat de bank nor maal kan blijven draaien. Na herstructureringskosten en af betaling van de schulden houdt Barings daar ongeveer 200 mil joen pond (f 520 miljoen) eigen vermogen aan over. Volgens ING is dat voldoende. De werk gelegenheid bij Barings wordt gehandhaafd. ING meent dat zij en Barings uitstekend bij elkaar passen. De Nederlandse bank/verzeke raar erkent de kwaliteiten van Barings op het gebied van ver mogensbeheer, kapitaalmark ten, opkomende economieën en de financiering van grote be drijven. ING gaat ervan uit dat zij, samen met Barings, haar aanwezigheid op de internatio nale financiële markten aan zienlijk kan versterken. Voorlopig krijgt ING- bestuurder H. Lindenberg bin nen ING Bank de leiding over Barings in handen. De naam Barings blijft, evenals die van de drie voornaamste onderde len: Barings Brothers Bank, Barings Asset Management en Barings Securities. Blij De Britse bank is blij met de overneming door ING. „We staan er volledig achter en zul len oprecht onze medewerking verlenen", aldus topman Peter Baring. De Britse minister van financiën Kenneth Clarke liet weten „opgelucht" te zijn. ABN Amro deed afgelopen za terdag samen met de Ameri kaanse effectenbank Smith Barney een bod op delen van de bank. Zij vissen echter ach ter het net. ABN Amro zegt het mislopen van de overneming „niet te betreuren". Failliet ING neemt de Britse bank, die een week geleden failliet ging als gevolg van desastreuze fi nanciële transacties in Azië, in haar geheel over. Om die reden kreeg de bank/verzekeraar het exclusieve recht om te onder handelen met Barings. Tijden cn standen volgens getijdetafel Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 7 maart 07.00 156 00.40 -134 19.10 140 13.00 -144 ROOMPOT BUITEN 7 maart 05.25 161 11.45 -140 17.45 142 23.50 -127 BRUINISSE 7 maart 06.55 166 00.40 -143 19.15 152 13.00 -153 WEMELDINGE 7 maart 07.00 164 00.35 -139 19.15 148 13.00 -150 DEN HAAG (ANP) - Minister Borst wil zowel voor- als tegenstanders van orgaandonatie in een register op nemen. Mensen die aan de sehriftelijke oproep geen gehoor geven, leggen daarmee de beslissing wat er na hun dood met hun organen gebeurt, bij de nabestaanden. De bewindsvrouw zei dit van ochtend, maandag, voor de NCRV-radio. Het kabinet komt zeer binnen kort met een gewijzigd wets voorstel orgaandonatie. Oor spronkelijk wilde het kabinet de huidige regeling met donor codicillen wettelijk vastleg gen. Twee weken geleden bleek dat daar geen kamermeerderheid voor te vinden is. De fracties van onder andere PvdA, D66 en CDA zijn voor het systeem, waarbij alleen mensen met be zwaren worden geregistreerd. Kok liet vorige week echter al weten dat de ministerraad ze ker niet voor dat systeem zal kiezen. Minister Borst zei maandag te vermoeden dat het nieuwe wetsvoorstel weer uitgaat van het toestemmingssysteem, maar dan met een register in plaats van codicillen. Zowel mensen die hun organen na hun dood beschikbaar stellen als mensen, die daar bezwaar tegen hebben, kunnen zich la ten registreren. Ze krijgen daarvoor een schrif telijk oproep. In de visie van Borst krijgt elke achttienjari ge zo'n brief. Wie aan de oproep geen gehoor geeft, wordt geacht geen voor- of tegenstander te zijn. Bij een plotselinge dood nemen in dat geval de nabestaanden de be slissing. In andere gevallen is het register doorslaggevend. Mocht het kabinet inderdaad kiezen voor een algemene regi-. stratie, dan krijgt dat kamer brede instemming. De WD, als enige regeringspartij tegen het registreren van bezwaar den, zei bij het debat wel in te kunnen stemmen met een het noteren van een keuze voor of tegen donatie. Tbt nu toe was die optie niet serieus aan de or de, omdat het te duur zou zijn. Goedkoper Vorige week bleek echter uit een onderzoek in opdracht van de, Nierstichting, dat de regi stratie ook bijna de helft goed koper kan dan de voortduren de genoemde 30 miljoen gul den. Minister Borst zei mede om die reden de voorkeur te geven aan het toestemmingssysteem met register. Een mogelijkheid om de kos ten fors te beperken, is het on derbrengen van het register bij Eurotransplant, de coördinator van orgaantransplantaties. Om de privacy te beschermen zou den alleen de 12 tot 14 trans plantatiecoördinatoren het re gister kunnen raadplegen, zo stelt de bewindsvrouw zich voor. Doodtij: II maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 SALZBURG (DPA) - Een 42- jarige timmerman uit Amster dam is zondag tijdens het skiën in het Asitz-gebied in Oostenrijk verongelukt. De man verloor de macht over zijn ski's tijdens het afdalen van een steile helling en raakte van de piste. Hij vloog tegen een boom en brak zijn nek. DRIEBERGEN (ANP) - Hagel buien hebben maandagoch tend vroeg voor zeker twintig slippartijen en botsingen op de Nederlandse wegen gezorgd. Ernstige ongevallen hebben zich echter niet voorgedaan. De ongelukken gebeurden vooral toen het nog donker was. Volgens de verkeerscen- trale in Driebergen hadden de automobilisten daardoor on- voldende in de gaten dat er een dikke laag ijskorrels op de we gen lag. De hagel blijft nog wel even voortduren, aldus de verkeer- scentrale in Driebergen, maar doordat het licht is geworden, zullen er minder problemen zijn. ARNHEM (ANP) - Zo'n 800 boeren hebben maandagoch tend de ingang van het Gelder se provinciehuis in Arnhem ge blokkeerd. Ze zijn nijdig om dat ze de schade van de waters nood niet voor honderd pro cent vergoed krijgen. Ze zeggen niet weg te voordat commissaris van de koningin Tferlouw verklaart dat hij het met hun eens is. Tferlouw is om streeks half tien in overleg ge treden met vertegenwoordigers van vijf landbouworganisa ties. De vergaderaars verschaf ten zich door een haag van ac tievoerders toegang tot het pro vinciehuis. Voor zover bekend heeft het verkeer in de binnenstad geen hinder van de actie. AMSTERDAM (ANP) - Verslaggevers met geavanceerde apparatuur in him rugzakjes gaan uitmaken welke nieuwsbeelden de televisiekijkers over vijf jaar zien. Nederland zal dan beschikken over een kanaal dat 24 uur per etmaal het nieuws live brengt. De zender heeft een budget van 50 miljoen gulden, ongeveer wat het NOS-journaal nu heeft. Dat beeld schetste Rik Ren- sen, de hoofdredacteur van RTL-Nieuws zondag in Am sterdam. De verslaggever zal steeds meer verantwoorde lijkheid krijgen voor wat wordt uitgezonden, de in vloed van eindredacteuren wordt minder. Rensen: „Door gebrek aan voorbe reiding zal dat spannende en ongenuanceerde nieuwstele- visie opleveren. Dat is ge vaarlijk en dynamisch." Niet iedereen vindt dat schijnbaar onvermijdelijke perspectiefaantrekkelijk. Ireen van Ditshuyzen, pro grammamaakster, vérzucht- te nu al nauwelijks te kun nen verwerken wat ze alle maal ziet. Van Ditshuyzen, vooral maakster van documentai res, stoort zich aan produk- ten die louter zijn gemaakt om te scoren op de hitlijst van kijkcijfers. Wat haar be treft is Lief en Leed de grootste bron van ergernis, maar andere programma's in de sector emotie-tv doen daar weinig voor onder. „Goede televisie kan mij daarentegen behagen", zei Van Ditshuyzen. „En ik slaap er lekker op." Het ging zondag in Paradiso over de verantwoordelijk heid van de televisiemaker, Rensen en Van Ditshuyzen spraken voor een deel langs elkaar heen, omdat ze ver schillende sectoren van het medium vertegenwoordigen. „Hoe sneller het nieuws wordt, des te meer behoefte ontstaat er om -dat nieuws door middel van documen taires te analyseren", pro beerde gespreksleider Joop Doorman Rensen en Van- Ditshuyzen onder één noe mer te brengen. Het debat „Ik zie dat anders" maakte deel uit van een reeks die de K.L. Poll-Stichting voor on derwijs, kunst en wéten schap organiseert. Weinig is zo onduidelijk als de toekomst van de televisie. De wereld als een dorp, het is al een cliché geworden. In 1956 kon het NTS-journaal nog melden dat er wegens mist geen buitenlands nieuws kon worden getoond. Het vliegtuig dat de beelden naar Hilversum moest bren gen, kon niet landen. Een probleempje uit de tijd dat er nog geen satelliet was ge lanceerd. Illusie Tfelevisie is niet wat het lijkt. Het medium geeft de kijker de illusie getuige te zijn van gebeurtenissen overal ter wereld. Op het dorpsplein reikte het per spectief minder ver, het beeld was waarschijnlijk wel betrouwbaarder. Programmamakers zijn de filter tussen werkelijkheid en kijkers. Volgens Van Dits huyzen gaan die nogal eens slordig om met hun verant woordelijkheid. In de jacht op kijkcijfers worden men sen gebruikt, de kijkers voor aapjes aangezien en is de informatiewaarde van de programma's nihil. Garnalen „Tfelevisie is vooral gevaar lijk", vindt De Winter. De anekdote, waarmee hij dat toelichtte, is waarschijnlijk wat overdreven. De Winter: „Tben Mien Dobbelsteen niet goed werd van een broodje garnalen, is er vijf maanden lang in Nederland geen garnaal verkocht. Pas nadat ze verklaarde dat Zeg 'ns A niet meer is dan een comedy en met smaak weer in een broodje hapte, kwam de verkoop weer op het nor male niveau." UTRECHT - Alle 190 demon stranten die zaterdag in Utrecht zijn aangehouden, zijn weer vrijgelaten. Van de ar restanten komen er vier uit het extreem-rechtse kamp. De overigen zijn opgepakt omdat zij tegen fascisme wilden de monstreren. CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Een 68-jarige man uit Capelle aan den IJssel heeft tegenover de politie in zijn woonplaats toegegeven vanaf 1983 ontucht te hebben gepleegd met zeker achttien jongens uit verschil lende steden in Nederland. ROTTERDAM - Om het tekort aan pleeggezinnen en opvang plaatsen in tehuizen voor jon geren in Nederland weg te wer ken, is dit jaar een bedrag van 60 miljoen gulden nodig, oplo pend tot 90 miljoen in 1997. Dat heeft het Inter Provinciaal Overleg becijferd. Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Houjlobeel jexten zi/n uje het eens leien we 6 lies óf rond en Maandag 6 maart Zierikzee Verkiezingsbijeenkomst SGP in de Christelijke Gerefor meerde kerk aan de Zevenge- tijstraat. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie openbare werken en milieu. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering over rapport commissie Veer- hoek. Gemeentehuis. 16.00 uur. Informatie-avond in dorpshuis De Schutse over parkeerbe- leidsplan. 19.30 uur. Dinsdag 7 maart Zierikzee Lezing Lisette Lewin over vijf tig jaar bevrijding. Aula RSG Professor Zeeman. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie welzijn en sociale zaken. Stad huis. 19.30 uur. Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Informatie-avond in het dorps huis over parkeerbeleidsplan. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Oranjevereniging Juliana. Ca fé-restaurant 't Wapen van Zee land. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Jaarvergadering kring Zee land Noord van landbouw- maatschappij ZMO. Grevelin- genrestaurant. 20.00 uur. Woensdag 8 maart Zierikzee FNV gratis spreekuur. Multi functioneel gebouw Huybert- straat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Thema-avond Epilepsievereni- ging. Sint Domusstraat 35. 19.30 uur. Voorstelling Theater van de Lach. Concertzaal. 20.00 uur. Brouwershaven Schoenenpresentatie. Woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 tot 16.00 uur. Donderdag 9 maart Zierikzee Vergadering adviescommissie ro. Stadhuis. 16.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën en ecnomische za ken. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie fian- ciën in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 maart Zierikzee Thema-avond FNV in mfc aan de Huybertstraat. 19.45 uur. Klaverjasavond leden Lawn Tennis Club Zierikzee. Club huis. 20.00 uur. Dreischor Nutsavond. Dorphuis Mog- gestraat. 20.00 uur. Tbneeluitvoering vereniging Tbt Nut en Genoegen in het dorpshuis. 20.30 uur. Ouwerkerk Receptie 25 jaar Reddingsbri gade Zierikzee/Duiveland. De Vierbannen. 18.00 tot 20.00 uur. Jaaruitvoering muziekgezel schap Nieuw Leven. Dorps huis. 20.00 uur Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare in dorpshuis De Oosterhof. 19.30 uur Zaterdag 11 maart Zierikzee Begin cursus tekenen en schil deren gehandicapten. Multi functioneel centrum. 09.30- 11.30 uur Eendags-expositie olieverf schilderijen. De Concertzaal. 10.00 tot 17.00 uur Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.0Q Scharcndijke Straofeest. Verzamelen in Dorpsstraat. 12.00 uur keuring paarden, aansluitend rit. 12.45 uur aanvang ringsteken per fiets. Maandag 13 maart Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer Stadhuis. 19.30 uur 4 A I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2