Meer dan tien miljoen gulden geïnvesteerd in Plan Tureluur Nieuw meldpunt voor registratie vermiste en gevonden huisdieren LISETTE LEWIN Extra vergadering rapport Veerhoek Concertreeks Zeeuws Orkest Ouderen Bushokje vernield Nieuwerkerker Van Heukelom derde op de SGP-lijst 50 JAAR BEVRIJDING Diefstal van twee auto's BAK LASAGNE ƒ10.- 5 pampa schijven f 10.- qratis exclusief ivOOKBOEK op 15 zegels. Bij elke 15.-- besteding een zegel DONDERDAG 2 MAART 1995 NR 25732 3 In de afgelopen anderhalf jaar In de Koudekerkse inlaag heeft Natuurmonumenten het beheer van Vogelbescherming overgenomen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In anderhalf jaar tijd is voor meer dan tien miljoen gulden geïnvesteerd in Plan Tureluur. Het gaat daarbij om de aankoop van ruim 300 hectare grond, waarvan een groot deel langs de zuidkust van Schouwen. Dit staat in de Nieuwsbrief Tureluur waarin de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) een overzicht geeft van de stand van zaken rond het natuurontwikkelingsplan voor de Oosterschelde. Het merendeel van de concrete projecten uit Plan Tureluur is opgenomen in de uitwerking van het Natuurbeleidsplan (NBP) van de rijksoverheid. De kosten voor de grondverwer ving in het kader van Plan Tu reluur heeft het rijk dan ook voor zijn rekening genomen. De provincie Zeeland heeft al leen voor de aankoop van enke le hectares voor Natuurmonu menten in de buidel moeten In het rapport brengt de Com missi e Veerhoek verslag uit van een onderzoek naar het ge drag van de Westerschouwse WD-wethouder ir C. W. Veer hoek ten aanzien van het ruim telijk economisch ontwikke lingsbeleid (REO) van de ge meente. Het onderzoek werd ingesteld na verwijten dat de wethouder voorkennis over dit Via het telefoonnummer 01110- 14832 is zij dag en nacht bereik baar voor mensen die hun hond, kat of ander huisdier kwijt zijn. Of voor mensen die een rondzwervend huisdier hebben gevonden. Een tele foontje heeft niet tot gevolg.dat Anne persoonlijk de straat op gaat om de ongeruste eigena ren te helpen zoeken of dat zij een gevonden dier zelf in huis opneemt. „Daarvoor is het die renasiel." Aan de hand van de telefoontjes die zij binnen krijgt registreert zij de het sig nalement van het vermiste of gevonden dier. Die speelt ze door aan het secretariaat van stichting Amivedi in Den Haag, die wekelijks een lijst maakt waarop alle vermiste en gevonden huisdieren in Neder land staan. Die lijst wordt vervolgens kosteloos toegestuurd aan de mensen die de vermissing of de vondst van een huisdier heb ben gemeld. Maar ook naar de dierenasiels in Nederland, de politie en de Amivedi- meldpunten. Op eigen initia tief heeft Anne Kleemans con tact opgenomen met de VW's op Schouwen-Duiveland, de dierenartsen en de Plantsoe nendienst van de gemeente Zie- rikzee, waarvan de medewer kers vaak dode huisdieren vin- tasten. De grondeigenaren kre gen voor de verkoop van de landbouwpercelen een gemid delde grondprijs die lag in de orde van 30.000,- tot 32.000,- per hectare. Voortvarend Tot dusverre is de aankoop van gronden voor het Plan Ture luur volgens de ZMF bijzonder beleid gebruikt zou hebben om in Renesse twee eigen horeca bedrijven op te zetten. Het REO maakte het, na een perio de van enkele jaren, weer mo gelijk de horeca uit te breiden. In het rapport komt de com missie, bestaande uit de heren J. G. Hoogenraad, W. Henstra en S. Silvis, met de conclusie dat Veerhoek voorkennis heeft den en opruimen. „Natuurlijk is het niet leuk om zo'n bericht over te moeten brengen aan mensen die hun dier kwijt zijn. Maar het is nog altijd beter dan wanneer ze in onzekerheid moeten blijven." Via de VW's wil ze toeristen op het registratiemeldpunt voor vermiste en gevonden huisdieren attent maken. Het contact met de eilandelijke die renartsen onderhoudt ze om dat de praktijk uitwijst dat mensen daar vaak heen bellen wanneer ze een dier kwijt zijn of gevonden hebben. Verder werkt Anne Kleemans nauw samen met het Dierenasiel Schouwen-Duiveland. Weke lijks neemt zij de gegevens over van dieren die daar als vermist zijn aangemeld of als zwerver zijn binnen gebracht, en geeft die door voor de landelijke lijst. Via haar ervaring als dierenasiel-vrijwilligster weet Anne Kleemans dat op Schouwen-Duiveland weke lijks ongeveer vijf dieren kwijt raken, waarvan het merendeel katten. „Vooral nu is het weer erg druk omdat het katertijd is. Niet- gecastreerde katers gaan op zoek naar een poes en raken daarbij soms vele kilometers van huis." Vaak keren die die- vlot vérlopen. De verkoop van landbouwgrond loopt via het Bureau Beheer Landbouw gronden (BBL). BBL verwacht echter dat de snelheid waar mee nu grond wordt aange kocht niet zal aanhouden. „We hebben nu te maken gehad met piekgevallen. Boeren die hun hele bedrijf in één keer aan ons verkochten. Waarschijnlijk zal de rest van de grondverwer ving wat gelijkmatiger verlo- gebruikt voor eigen voordeel: „De commissie is van oordeel dat de heer Veerhoek door zijn optreden onder meer in het na- jaar—1994 meer zijn eigen be lang heeft gepoogd te dienen dan dat van de gemeente. Of wel dat hij de belangen van de gemeente en hemzelf heeft ver mengd en hij niet zodanig heeft gehandeld als van hem bij de ren weer terug. Maar dat kan een hele poos duren, terwijl de eigenaren van het dier in onge rustheid verkeren. „Het dier kan ook overreden zijn of een ander ongeluk hebben gehad. Daarom is het beter om zeker heid te hebben." Behalve dat ze de gegevens van het dier re gistreert, geeft Anne Klee mans desgewenst ook adviezen aan mensen die ongerust op bellen omdat hun dier kwijt is. Met brokjes rammelen „Vaak helpt het om 's morgens of 's avonds niet een pak brok jes te rammelen en het dier te roepen. Het is dan rustiger bui ten zodat een dier, dat is wegge kropen voor auto's of vreemde mensen, sneller te voorschijn durft te komen." In een buurt met veel schuurtjes en hokjes kan het nuttig zijn na te gaan of het dier wellicht ergens zit opgesloten omdat een deur of raam achter hem is dicht geval len of gedaan. „Het is ook ver standig om in de buurt bekend te maken welk dier aoek is, een briefje op te hangen in de su permarkt of een advertentie in de krant te zetten." Verder ad viseert de Amivedi-medewerk- ster om bij verhuizing een dier altijd vier weken binnen te houden, zodat hij kan wennen pen", aldus een BBL-woord voerder. In de Prunje zijn volgens de Nieuwsbrief bijna alle bedrij ven opgekocht. „Er zijn er nog enkele die wel willen verko pen, maar even wachten tot ze elders een nieuw bedrijf heb ben gevonden". In de Koude kerkse inlaag langs de Zuid kust van Schouwen is het be heer door Natuurmonumenten gegeven feiten en omstandig heden als bestuurder mocht worden verwacht." Tijdens de vergadering zullen de raadsle den hieruit hun conclusies trekken. De vergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. Het publiek kan gebruik maken van het spreek recht. Aanvang 16.00 uur. aan het uiterlijk en de geuren van de nieuwe omgeving. Uit de reacties van mensen én uit eigen ervaring kent Anne Kleemans de paniek en onge rustheid die mensen kan over vallen wanneer hun dier zoek is. „Een huisdier is een onder deel van het gezin, waarvoor men zich verantwoordelijk voelt. Wij hebben het zelf één keer meegemaakt dat een kat niet thuis kwam. Then hebben we een halve nacht lopen zoe ken en met brokjes lopen ram melen. Gelukkig zat hij in de buurt en kwam terug." Het Amivedi-meldpunt dat door Anne Kleemans wordt verzorgd is het tweede in Zee land. Tot nu toe was er alleen het meldpunt op Tholen, dat wordt verzorgd door W. Wed- zinga. Vanaf oktober 1994 fun geerde zij ook als meldpunt voor Schouwen-Duiveland. Maar nu heeft de regio een ei gen meldpunt van de landelij ke Amivedi registratiedienst. Anne Kleemans hoopt dat haar telefoonnummer nog voor de zomer goed ingeburgerd zal zijn als meldpunt voor ver miste en gevonden dieren. „Al zouden op deze manier maar enkele dieren bij de eigenaar terugkomen. Dan is het al de moeite waard." overgenomen van Vogelbe scherming. „Vogelbescherming beheerde maar enkele terrei nen verspreid over het hele land. De vereniging vond het uit kostenoverwegingen beter deze terreinen bij anderen on der te brengen", aldus de Nieuwsbrief. Natuurmonumenten heeft ver der het beheer van de Galge polder bij Zierikzee en een deel van de inlaag Levensstrijd overgenomen van het Water schap Schouwen-Duiveland. De Galgepolder is de inlaag die ligt ingeklemd tussen het ha venkanaal van Zierikzee en de Zeelandbrug. De inlaag Le vensstrijd ligt net ten oosten van de Zeelandbrug. Voor deze inlaag wordt momenteel een inrichtingsplan opgesteld. Voor de uitvoering van Plan Tureluur is landinrichting een heel belangrijk instrument. Via het ruilen van gronden kunnen natuurontwikke lingsprojecten sneller tot uit voering komen volgens de ZMF. „Een prettige bij komstigheid is ook dat de vele maatregelen die op het gebied van waterbeheer moeten wor den uitgevoerd voor een niet onbelangrijk deel door de Landinrichtingsdienst, dps ei genlijk de Rijksoverheid, wor den betaald". Betere plaats Voor het Plan Tureluur zijn de stemmingen over ruilverkave lingsprojecten belangrijke ge beurtenissen. „Landinrichting biedt ook als voordeel dat de boeren die nu nog binnen het natuurproject vallen op een nette en vriendelijke wijze via het ruilmechanisme een ande re, vaak betere, plaats krijgen toegewezen op het eiland", al dus de Nieuwsbrief. De positieve ervaringen met het instrument landinrichting hebben de ZMF, Natuurmonu menten en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland er toe gebracht een landinrich tingsproject voor de zuidkust van Schouwen aan te vragen. Deze aanvraag is inmiddels ge honoreerd en de installatie van de landinrichtingscommissie wordt in maart verwacht. Vol gens de ZMF is het de eerste keer in Nederland dat een landinrichtingsproject van start gaat dat is aangevraagd door de natuurbescherming. MIDDELBURG - De violist Pe ter Brunt verzorgt vijf concer ten met het Zeeuws Orkest on der leiding van Dirk Brosse. Ook het Zeeuws Philharmo- nisch Koor verleent medewer king aan de concertreeks. Op het programma staan: Pel- léas et Mélisande van Gabr. Fauré, het vioolconcert van L. von Beethoven en Psyché voor koor en orkest van César Franck. Brunt studeerde viool bij onder anderen Herman Krebbers en Davina van Wely. In 1981 won hij het Oskar Back Concours. Drie jaar later ont ving hij de Toonkunst Jubi- leumprijs. Tegenwoordig is hij hoofdvakdocent aan het Swee- linck Conservatorium in Am sterdam. De Voorjaarsconcerten gaan van start in de Triniteitskerk in Terneuzen op dinsdag 7 maart. Vervolgens volgen con certen in de Sint Jacobskerk in Vlissingen (9 maart), de Grote' kerk in Goes (10 maart) en de Concertzaal in Middelburg (11 en 12 maart). HAARLEM - Harry Mulisch wordt op 17 maart ereburger van Haarlem. Hij is de eerste die wordt onderscheiden in het kader van de herdenking dat Haarlem 750 jaar geleden stadsrechten kreeg. DEN HAAG - De bij de laatste Kamerverkiezingen uit het niets opgedoken ouderenpar tijen zijn geen eendagsvliegen. Een ruime meerderheid van de Nederlanders verwacht dat de aanhang van het Algemeen Ou deren Verbond (AOV) en de Unie 55+ blijvend is. Dat blijkt uit een enquête van bu reau Inter/View woensdag in opdracht van het persbureau ANP. NOORDWELLE - Aan de Stoofweg in Noordwelle zijn gisteren, woensdag, van een bushokje twee ruiten vernield. De politie is op zoek naar twee daders. Deze werden bij hun 'bezigheden' opgemerkt door een getuige. Het schadebedrag is nog niet bekend. NIEUWERKERK - Het huidi ge SGP-statenlid G. R. J. van Heukelom uit Nieuwerkerk staat derde op de SGP- kandidatenlijst voor de ver kiezingen van de provinciale staten van Zeeland, die woens dag 8 maart worden gehouden. De SGP bezet op dit moment zes van de 47 statenzetels. Op de zevende plaats van de kan didatenlijst staat de Bruse ge meentesecretaris T. van Oostenbrugge. Hij maakt dus kans in het provinciaal bestuur te komen wanneer de SGP een zetel zou winnen. De SGP wil een Schriftgebonden politiek voeren, waarbij men zich ba seert op de Bijbel en de daarin vervatte Wet der Tien Gebo den. De SGP is ervan overtuigd dat deze politiek niet alleen voor SGP-ers heilzaam is, maar ook voor anderen. Van daar dat de SGP van de over heid een publieke erkenning vraagt van God en zijn dienst. Verder wil men handhaving van de leefregels die bedoeld zijn om het onderlinge samen leven van burgers in goede ba nen te leiden. De lijst wordt aangevoerd door W. Kolijn uit Térneuzen. Tweede staat M. J. Goud uit Waarde. Na Van Heu kelom uit Nieuwerkerk is P. J. Hamelink uit Zaamslag als vierde geplaatst op de lijst en J, Houmes uit Westkapelle als vijfde. De zesde kandidaat is G. D. Roeland uit Sint Anna- land. Advertentie vertelt over en leest voor uit eigen werk! Dinsdag 7 maart a.s. 19.30 uur in de R.S.G. Prof. Zeeman Hatfieldpark 2 - Zierikzee Voor verkoop toegangskaarten bij Boekh. De Vries, Havenplein 14, Zierikzee O.B. De Stolpe, Zierikzee R.S.G. Prof. Zeeman, Zierikzee Deze lezing is mede moge lijk gemaakt door subsidie van de Prov. Zeeland en de gem. Zierikzee. Verwachting t/m maandag 6 mrt. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 6 graden Windkracht noordw. 4 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 6 graden Windkracht zuidw. 7 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 5 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 3 mrt. Zon op 07.22, onder 18.20 Maan op 07.46, onder 21.04 Eerste Kwartier: 9 mrt. (11.15) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een actieve Oceaansto ring koerst richting Nederland. Op de nadering ervan gaat het van avond regenen, misschien eerst ook sneeuwen. Naar het zich nu laat aanzien arriveert de storing morgen overdag dichtbij Nederland. In dergelijke gevallen is de uiteinde lijke koers erg belangrijk; een plaatsverandering van 100 kilome ter maakt met name voor de wind veel uit. Op dit moment ziet het er naar uit dat de depressie morgen iets ten noorden van de Wadden eilanden arriveert. Dit betekent dat de wind overdag draait van zuidoost naar west tot noordwest en enige tijd stormkracht kan bereiken. Ver der is het bewolkt en het regent een groot deel van de dag. Het wordt on geveer 6 graden. Zaterdag komen we, zij het tijdelijk, in rustiger vaar water; op nadering van een rug van hogeluchtdruk neemt de noord westenwind af. Zon en stapelwolken wisselen elkaar dan af en hier en daar valt een (winterse) bui. Zondag brengt een nieuwe Oceaanstoring weer regen en wind. Het wordt op beide dagen 's middags een graad of 6. BURGH-HAAMSTEDE/ BROUWERSHAVEN In Burgh-Haamstede werd dins dag een zwarte Opel Omega gestolen. In Den Osse bij Brou wershaven werd een Duitse personenauto zwaar bescha digd bij een (mislukte) poging de auto te stelen. De auto in Burgh-Haamstede is eigendom van een 46-jarige vrouw uit die plaats. Het voer tuig stond geparkeerd aan de achterzijde van haar woning aan de Noordstraat in Haam stede. Daar werd de auto in de nacht van maandag op dinsdag gestolen. Het kenteken van het voertuig is XK-ll-VK. De auto in Den Osse is eigendom van een 53-jarige man uit Düssel- dorf. Hij parkeerde het voer tuig aan de Blankersweg, waar het zwaar werd beschadigd bij een poging tot diefstal. ZlERIKZEESCHEiSI NJEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. Advertentie WEERBERICHT AFWISSELEND - OVERWEGEND DROOG MET AF EN TOE SCHUITHAVEN 15 TEL. 01IIO- 17878 ZIERIKZEE reyett... BURGH-HAAMSTEDE - Het rapport van de Commissie Veerhoek is het enige agendapunt tijdens een extra raadsvergadering van de Westerschouwse gemeenteraad, die wordt gehouden op maandag 6 maart. Anne Kleemans: Ik weet hoe ellendig het is om een dier kwijt te zijn ZIERIKZEE - Tijdens de periode dat ze als assistente bij een dierenarts werkte en als vrijwilligster bij het Dierenasiel Schouwen-Duiveland kwam vaak het idee bij haar op dat het goed zou zijn vermiste dieren lan delijk te registreren. ,,In een toeristisch gebied als Schouwen-Duiveland zwerven dieren rond die uit heel Nederland afkomstig kunnen zijn. Vaak komt het voor dat ze vanaf het vakantieadres op zoek gaan naar het eigen huis. Maar ook huisdieren die op Schouwen-Duiveland kwijt raken blijken soms kilometers weg gedwaald te zijn." De 38-jarige Anne Kleemans-Walkier uit Zierikzee fungeert sinds kort als meldpunt van de landelijke registratiedienst van vermiste en gevonden dieren Amivedi.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3