Een zoen van miss Urk Provinciale brandweerwedstrijden lage druk dit jaar in Brouwershaven streeknieuws Schrijfster Lisette Lewin te gast bij RSG in Zierikzee Onderwijs centraal op bijeenkomst D66 Extra standplaatsen op boerencampings Jaarvergadering brandweerkorps Brouwershaven Autobedrijf Gilijamse bv niet failliet Toezicht Zeeland ingetrokken Immigrant De pil In kader zestigste boekenweek DONDERDAG 23 FERRl IARI 1995 NR 25728 7 Een zoen van miss Urkis de titel van het blijspel dat de toneelgroep van de sportvereniging ZSC opvoerde in het Verenigingsge bouw van de Hervormde kerk in Scharendijke. De toneeluitvoering trok twee keer een volle zaal van ongeveer 140 belangstellenden. Zaterdagavond werd het stuk opgevoerd voor leden en donateurs en woensdagmiddag voor ouderen en andere belangstellenden. Zij beleefden veel plezier aan de voorstelling, die draaide om een saaie broer en bijziende zus die zich als kampioen gewichtheffen en schoonheidsspecialiste miss Urk voordoen om in aanmerking te komen voor overname van het café-restaurant van hun tante. Hoe wel tante niet onder de indruk is van hun flitsendepersoonlijkheid houdt zij het café liever in de familie dan in te gaan op het aan bod van een buitenstaander die cash geld biedt. Het toneelstuk werd geregisseerd door Truus Heyboer, die er vanaf eind oktober met elf tonelisten voor repeteerde. Het was voor het vijfde achtereenvolgende jaar dat de toneelgroep van ZSC een blijspel presen teerde. Volgend jaar hoopt de groep op te kunnen treden in dorpshuis De Putmeet, dat binnenkort wordt verbouwd. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - De provinciale brandweerwedstrijden lage druk eerste klas worden dit jaar in Brou wershaven gehouden. De provinciaal wedstrijdleider komt deze week naar de smalstad om te praten over de laatste organisatorische aspecten. Dat vertelde commandant M. C. J. Mol tijdens de jaarvergadering van het Brouwse brandweerkorps in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Tijdens de bijeenkomst werd een aantal certificaten en een diploma uitgereikt aan vijf brandweerlieden en Mol keek terug op 1994. Een rustig jaar waarin de brandweer dertien keer in actie kwam, veelal voor kleinere branden. De provinciale brandweerwed strijden in Brouwershaven worden 22 april gehouden. Hoewel een organiserend brandweerkorps volgens de re glementen van deelname is uit gesloten, neemt de bluseenheid Dreischor van de Brouwse brandweer toch deel aan het evenement. Volgens Mol wordt deze uitzondering op de regel gemaakt omdat, om organisa torische reden, te weinig brandweerploegen kunnen deelnemen aan de provinciale wedstrijd in Brouwershaven. De bluseenheid Brouwersha ven doet mee aan een provin ciale wedstrijd die 8 april wordt gehouden in De Bevelan- den. Samenwerking De onrust die het landelijke project 'herstructurering brandweer' in brandweerkrin gen veroorzaakte is volgens Mol verminderd. „Invoeren van een provinciale brandweer. Het verdwijnen van de zeggen schap van de gemeenten over de plaatselijke brandweer. De grotere afstand tussen brand weer en vrijwilligers. Die plan nen zijn tot de juiste proporties terug gedrongen." Hij vertelde dat elk Zeeuws gemeentebe stuur in samenwerking met de Regionale Brandweer Zeeland het eigen brandverzorgingsge- bied inventariseert. „De Regio nale Brandweer koppelt deze inventarisaties aan elkaar. Dan zal blijken hoe de brandweer- korpsen samen doelmatig kun nen optreden bij en over de ge meentegrenzen." Het project kreeg de naam 'ver sterking brandweer Zeeland'. In verband met toekomstig ge zamenlijk optreden bij calami teiten is een nieuw oefensche ma gemaakt. Op 8 maart ko men de bevelvoerders, de com pagnie- en pelotonstaf bijeen in de brandweerkazerne in Oosterland voor een instructie avond. Het is de bedoeling dat 14 juni een gezamenlijke oefe ning wordt gehouden. Tijdens de bijeenkomst in het Tonnenmagazijn kregen vijf brandweerlieden van de brand weer Brouwershaven een certi ficaat uitgereikt voor cursus sen, die zij met goed resultaat volgden. J. M. van de Hoek kreeg de certificaten repressie en persoonlijke bescherming en het diploma Brandwacht. A. J. de Rijke ontving uit handen van Mol de certificaten repres sie en organisatie en leiding ge ven. W. M. Rotte kon het certifi caat pompen algemeen in ont vangst nemen. Voor A. H. M. M. van de Sande waren er de certificaten pompen algemeen en hulpverlening algemeen en A. Berrevoets werd gecompli menteerd voor het behalen van het certificaat levensreddende handelingen. Brandalarm Uit het jaarverslag van com mandant Mol bleek dat 1994 een rustig jaar was voor de Brouwse brandweer. De blus- eenheden Brouwershaven en Dreischor moesten dertien keer in actie komen voor klei ne calamiteiten. In januari stond in Dreischor een auto in brand. In februari moest men uitrukken voor een zolderbrand in Brouwershaven en een schoorsteenbrand in Zonnemaire. In mei ontstond brand in een caravan en een in aanbouw zijnde bungalow, bei de in Den Osse. In juni werd in Zonnemaire een poes uit een boom gehaald. Juli was een 'drukke' maand met drie uit rukken. Eén voor hulpverle ning bij een ongeval in Drei schor, een dijkbrandje in Den Osse en een buitenbrand in Dreischor. In augustus moest de brandweer vier keer in actie komen. Opnieuw voor een dijkbrandje bij Den Osse, voor afblussing van een houtver branding bij bungalowpark Den Osse, voor een kleine brand bij een scheepswerf in Brouwershaven en om as sistentie te verlenen bij de heli kopter die in Brouwershaven landde ten behoeve van het be zoek van HM Koningin Bea trix. De rest van het jaar bleef het rustig. Beide blusploegen hielden 33 oefenavonden. Brouwershaven nam deel aan de provinciale wedstrijd lage druk in Zierik- zee en Dreischor aan de provin ciale wedstrijd technische hulpverlening in Kerkwerve. Voor deze laatste blusploeg wordt 1995 een bijzonder jaar omdat de brandweerkazerne aan de Ockersestraat in Drei schor wordt verbouwd en uit gebreid. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP Het schaduwbestuur van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Brou wershaven hield woensdag 15 februari haar maandelijkse bijeenkomst. Mevrouw M. van 't Westeinde informeerde de aanwezigen over het kweken, onderhouden en snoeien van fuchsia's. Met behulp van dia's hield zij een boeiende lezing. De meeste aanwezigen hadden er geen idee van dat er zoveel verschillende soorten fuchsia's bestaan en hoe mooi deze alle maal zijn. In de pauze kon ie dereen stekjes aanschaffen. Wellicht dat deze uitgroeien tot net zulke mooie exemplaren als er tijdens de lezing getoond werden. KERKWERVE Jaarvergadering NCVB De afdeling Kerkwerve van de NCVB kwam in dorpshuis Zuudènde bijeen voor de jaar vergadering. Na een gezamen lijke gourmetmaaltijd las me vrouw Van de Schelde voor uit de bijbel en hield een medita tie. De jaarverslagen werden op rijm gepresenteerd. De af deling nam afscheid van de be stuursleden Post-Dalebout en Stouten en mevrouw Klee- mans werd gehuldigd omdat ze 45 jaar lid is van de NCVB. De dames Huigens, Stouten en Van de Goot presenteerden het spel 'Dat zeg ik niet' en voer den een toneelstukje op. Me vrouw Stouten-Vaane kwam met een voordracht waaraan alle aanwezigen konden mee doen. De eigen-krachten-avond werd besloten met een drankje en het zingen van een lied. DREISCHOR Bejaardensoos De bejaardensoos Dreischor hield in het nieuwe dorpshuis een gezellige middag voor ou deren uit Dreischor en wijde omgeving. De bijeenkomst werd geopend door voorzitter J. Dorst, die het Brouwse ge meentebestuur prees voor zijn initiatief om zo'n prachtig nieuw dorpshuis te laten bou wen in Dreischor. Dorst dankte de ANBO-afdeling Nieuwer- kerk cn de middenstanders die een bijdrage leverden ter be strijding van de onkosten van de bijeenkomst. Nadat dc to neelgroep De Comedianten uit Bruinisse de zaal vermaakte met de klucht Sjonge, jonge, jonge, gaf de voorzitter van de ANBO-afdeling Brouwersha ven J. P. Wijntjes informatie over deze organisatie. Hij be nadrukte dat een goed functio nerende ouderensoos en een ANBO-afdeling elkaar goed kunnen aanvullen. De ANBO behartigt de belangen van ou deren, ongeacht politieke kleur of gezindheid. In de pau ze werd een verloting gehou den die 900 gulden opbracht. Voorzitter Dorst bedankte ie dereen, die een bijdrage lever de aan de bijeenkomst, met een orchidee. NIEUWERKERK Opfriscursus 55+ Op initiatief van de afdeling Duiveland/Bruinisse van Vei lig Verkeer Nederland (VVN) wordt vanaf maandag 6 maart in Ons Dorpshuis in Nieuwer- kerk een opfriscursus gehou den voor mensen van 55 jaar en ouder. Het gaat om vier bijeen komsten waarbij de kennis van verkeersregels en tekens van ouderen wordt 'bijgespijkerd'. Op eigen verzoek kan de cursus worden afgesloten met een rij- vaardigheidsrit waarbij een er varen rijinstructeur het rijge drag van de cursist beoordeelt. De eilandelijke VVN-afdelin- gen organiseerden vorig jaar voor het eerst dergelijke opfri scursussen voor ouderen op Schouwen-Duiveland. In korte tijd werden ze zeer populair. De cursus die op 8 maart in Nieuwerkerk begint is reeds volgeboekt. Volgend jaar houdt de afdeling Duiveland/ Bruinisse een opfriscursus in Bruinisse. BRUINISSE Carnaval Zaterdag 25 februari wordt car naval gevierd in jeugdsoos De Pul. De zaal van De Pul is aan gepast aan de carvanalssfeer. Alle bezoekers worden ver zocht in carnavalsstemming en -kleding in De Pul te verschij nen. Degenen die origineel ver kleed naar De Pul komen, kun nen leuke prijzen winnen. De zaal gaat open om 19.30 uur. Le den hebben gratis toegang. VLISSINGEN CD-presentatie De debuut-CD Naakt onder de hemel, die de Nederlandstalige rockband Blof opnam in Zie- rikzee, wordt zaterdag 25 fe bruari gepresenteerd aan het publiek. Dat gebeurt via een bijeenkomst in het Arsenaal theater in Vlissingen, dia om 21.30 uur begint. RENESSE - Het autobedrijf Gilijamse aan de Hoge Zoom in Renesse is niet failliet. Het pand van Gilijamse wordt volgende week openbaar ver kocht. Dinsdag werd in een fo tobijschrift in deze krant abu sief lijk vermeld dat het gara gebedrijf failliet zou zijn. Waarvoor excuses van de redac tie. Eigenaar Gilijmanse hecht er waarde aan te vermelden dat in het gebouw nog steeds acti viteiten plaatsvinden. Volgens hem staat het gebouw te koop, maar zijn de uitgebrachte bie dingen telkens onvoldoende. Afgelopen maandag nam de Westerschouwse gemeenteraad een voorbereidingsbesluit waardoor het uitoefenen van een garagebedrijf in dit pand niet langer is toegestaan. MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland staat niet meer onder preventief toezicht van het ministerie van binnen landse zaken. Staatssecretaris Van de Von dervoort heeft deze maatregel ingetrokken nadat de provin cie voorbereidingen heeft ge troffen voor een nieuwe bezui nigingsoperatie. Gedeputeerde Staten van Zee land behandelden dinsdag de brief waarin de staatssecreta ris schrijft dat niet meer voor elke uitgave een machtiging van haar ministerie nodig is. De bezuinigingen voor een be drag van minimaal 2,8 miljoen gulden moeten wel voor het zo merreces van 1995 gestand ge daan worden, stelt de staatsse cretaris als voorwaarde. De provincie Zeeland moet begro tingswijzigingen nog wel ter goedkeuring aan het ministe rie van binnenlandse zaken sturen. Van de Vondervoort keurde eerder de begroting 1995 van de provincie niet goed, omdat die niet sluitend was. DEN HAAG - Buitenlanders die Nederlander willen wor den, mogen definitief hun oor spronkelijke nationaliteit be houden. Zij hebben dan twee paspoorten. De Tweede Kamer is woensdag akkoord gegaan met dit voorstel van staatsse cretaris Schmitz (Justitie) dank zij de steun van opposi tiepartij CDA. Met Jorritsma en Dijkwel VLISSINGEN - Het onderwijs staat centraal tijdens de verkiezingsbijeenkomst van D66 op vrijdag 24 fe bruari. De verkiezingsbijeenkomst wordt gehouden in hotel Royal in Vlissingen en begint om 20.00 uur. Tijdens de bijeenkomst geeft Joke Jorritsma, tot voor kort fractievoorzitter van de Zeeuw se statenfraktie van D66 en te genwoordig specialist op het gebied van het onderwijs, geeft een uiteenzetting over het toe komstig rijksbeleid- in het ho ger en wetenschappelijk onder wijs. Lijsttrekker A. Dijkstal pakt een actueel onderwerp bij de kop. Op dit moment is nog niet bekend waar Dijkwel het precies over gaat hebben. Ruud Nakman, de nummer zes op de kandidatenlijst, spreekt over de relatie tussen het on derwijs en de arbeidsmarkt. Voor de aanwezigen is volop ge legenheid om met de (kandi- daat)statenleden en tweede ka merlid mevrouw Jorritsma is discussie te gaan. Voorafgaand aan de verkiezingsbijeenkomst brengt mevrouw Jorritsma vergezeld van enkele D66 (kan- didaat)statenleden een werk bezoek aan de Zeeuwse biblio theek in Middelburg waar vooral aandacht geschonken zal worden aan de wetenschap pelijke steunfunctie van dit in stituut. Later die middag wordt het ge zelschap verwacht op de Hoge school Zeeland. Directeur A. van Antwerpen wisselt met de D66-delegatie van gedachten over de bezuinigingen in het onderwijs en de samenwer kingsverbanden van de Hoge school Zeeland. Gedurende bepaalde periodes ZIERIKZEE - De periodes waarin het aantal stand plaatsen voor het 'kamperen hij de boer' wordt ver hoogd van 10 naar 15 zijn dit jaar: van 28 april tot en met 7 mei, van 24 mei tot en met 5 juni (Hemelvaart en Pinksteren) en de maanden juli en augustus. Deze afspraak is gemaakt in het overleg tussen de porte feuillehouders recreatie van de gemeenten in Zee land en de gedeputeerde voor onder meer recreatie, drs. G. L. C. M. de Kok. Met deze afspraak wordt de lijn van vorig jaar voortgezet. Gebleken is dat de toen afge sproken periodes duidelijk heid verschaften naar recrean ten en ondernemers en goed was te handhaven. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) heeft meegedeeld dat de invoe ring van de Wet op de Open luchtrecreatie, WOR, (de wet vervangt de huidige Kampeer- wet) wellicht niet lukt voor aanvang van het zomerseizoen. De wet is weliswaar de beide, kamers der Staten Generaal' gepasseerd maar het wachten is nog op een Algemene Maat regel van Bestuur (AMB) over veiligheid en eisen aan voorzie ningen op kamperterreinen. De AMB ligt nu bij de Raad van State die, naar het zich laat aanzien, in de tweede helft van april met een besluit komt. Dat maakt dat het te laat is de Wet nog dit jaar in te voeren. LNV kiest er namelijk voor wet en AMB tegelijkertijd af te kondi gen. Vanuit het overleg werd er op aangedrongen dat de provincie de minister om duidelijkheid vraagt over het al dan niet kop pelen van minicampings aan agrarische bedrijven en het al dan niet toestaan van stacaca- rans op deze bedrijven. DEN HAAG - De actiegroep Wij Vrouwen Eisen wil samen met andere vrouwenorganisa ties gaan strijden om de pil in het ziekenfonds te houden. Wij Vrouwen Eisen vindt het on aanvaardbaar als de pil niet meer wordt vergoed. Con doomfabrikant LRC ziet echter gouden tijden aanbreken voor het „veilig vrijen" in Neder land. ZIERIKZEE - De Vijftigste mei. Dat is het thema van de zestigste boekenweek, de week van 15 tot en met 25 maart. In het kader van die boekenweek is schrijf ster Lisette Lewin dinsdag 7 maart te gast in de Regionale Scholen Gemeen schap (RSG) Professor Zeeman in Zierikzee. Op uitnodiging van het Literair Sa menwerkingsverband Schouwen-Duiveland houdt zij een lezing over haar erva ringen tijdens de tweede wereldoorlog. De lezing begint oin 19.30 uur. In juni was het meer dan vijf tig jaar geleden DrDay en afge lopen september werd stil gestaan bij de bevrijding van het zuiden en de Slag om Arn hem. Op 5 mei is het vijftig jaar geleden dat ons land werd bevrijd van de Duitse bezetter. Als thema van de boekenweek is nu ook gekozen voor die be vrijding onder het motto De Vijftigste mei. Ook in de literatuur leeft de tweede wereldoorlog. Dit jaar wordt tijdens de boekenweek dan ook ingegaan op de rol van het boek. Iedereen die tijdens de boekenweek voor 19.45 aan boeken koopt krijgt het boekje 'Serenade', geschreven door Leon de Winter, cadeau. Serenade is een novelle over componist Bei Weiss en zijn 74- jarige zieke en getraumatiseer de moeder. Het boek is een be zinning op traditie en verle den. Het themaessay van dit jaar is geschreven door Jan Wolkers en heet Zwarte Bevrij ding. Vooruitlopend op de boeken week verzorgt het Literair Sa menwerkingsverband Schou wen-Duiveland de al eerder aangestipte literaire avond die in het teken staat van WO II en bevrijding. Gast Lisette Lewin werd geboren in Den Haag in 1939 en overleefde als kind de oorlog, ondergedoken bij een familie op de Veluwe. Twintig jaar lang werkte ze in de jour nalistiek bij De Volkskrant, Vrij Nederland en het NRC Handelsblad. Lisette Lewin. (Foto: Bert Nienhuis).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7