GS stelt ton beschikbaar voor economisch onderzoek Project Wonen in bos moet kleiner Plan Kor en Bot-expositie verdient verdere uitwerking Renovatie kamphuis De Koebel na drie jaar vrijwilligerswerk rond WEERBERICHT rtCCfiM'* GROTE BAK BAMI of NASI GORENG 10.-- 8 stuks TIJGERTJES beestachtig lekker 10.-- 6 grote schouder KARBONADES 10.-- centje 1 le^ett. J. J. Bal 25 jaar bij brandweer Vrijbuiter-binnen-festival De Jong waarschuwt voor te hoge verwachtingen Drugsbezit Gemeentelijke bijdrage Zeeland Noord na november 2,94 Ambulance voor dieren Zaterdag open huis DONDERDAG 23 FEBRUARI 1995 NR 25728 5 In een schriftelijke reactie aan het echtpaar Ummels laat hoofd kantoor/infocentrum van de Dierenbescherming I. Zweedijk weten zich geërgerd te hebben aan uitspraken waarmee het echtpaar in diver se kranten liet weten dat de Dierenbescherming enthou siast was over het idee van een dierenambulance en haar me dewerking reeds had toege zegd. Volgens Zweedijk heeft hij tij dens telefoongesprekken met het echtpaar Ummels geen toe zeggingen gedaan, maar slechts mondelinge en schrifte lijke informatie gevraagd. Hij sluit verdere samenwerking uit. vestiging op Schouwen-Duive- land. Verder wordt bekeken welke mogelijkheden voor Schouwen-Duiveland ontstaan via samenwerking met het Ha venschap Vlissingen en het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam. Onder meer door de Bruse havens daarin te betrek ken. Tenslotte wordt via het onderzoek nagegaan op welke manier de regio Schouwen- Duiveland meer dan tot nu toe kan inspelen op programma's van de Europese Unie. Andere gemeenten slaagden er in om via een economische onder zoek behoorlijke subsidies bin nen te halen. Als resultaat van het onder zoek wil GS vijf concrete, meetbare actiepunten op het gebied van promotie, acquisi tie, relatiebeheer met bedrij ven, bedrijfshuisvesting, be drijfsvestiging en infrastruc tuur. Op basis van deze actie punten moet de eerste twee jaar na het onderzoek beleid worden gevoerd. Aan het bureau dat het onder zoek gaat uitvoeren stelt GS de voorwaarde dat zij een deel van de werkzaamheden laat uitvoeren door Zeeland Noord medewerker K. B. van de Berg. Dat spaart 30.000 gulden uit, waardoor de Zeeland Noord tot 1 januari 1997 kan voortbe staan met een gemeentelijke bijdrage van 2,94 per inwo ner. In 't Beest in Goes wordt zaterdag 25 februari voor de eerste keer een Vrijbuiter-binnen-festival gehouden. Het betreft de wintereditie van het gelijknamige rockfestival dat reeds vele ja ren in juni wordt gehouden in Goes. Vanaf 15.00 uur treden in 't Beest zeven bands op. Hoofdact is de Belgische metal-band Chan nel Zero. waarvan de bandleden op bovenstaande foto zijn afge beeld. De band presenteert 'knallende metal in de hardcore sfeerTijdens het festival treden verder de groepen Bad Little Sis, Vict'em, Bill Skins Fifth, Drowning'Accidents en Paralysis op. Advertentie Afnemend buiig mei hier (en daar) nog wat SCHUITHAVEN 15 TEL. 01110- 17878 ZIER1KZEE OUWERKERK - Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland heeft aan de plannenmakers van het project Wonen in het bos laten weten dat in het krekengebied bij Ouwerkerk niet meer dan 75 re creatiewoningen mogen komen. Het oorspronkelijke plan, dat vorig jaar werd gepresenteerd door initiatiefnemer Jack de Coninck uit Zierikzee, omvatte de bouw van 350 recreatiewo ningen plus de aanleg van wan delpaden, fietspaden en de bouw van een uitkijktoren in het krekengebied aan de zuid westzijde van het dorp Ouwer kerk. Het plan zou aansluiten op een nieuwbouwgebied waar de gemeente in de loop van een aantal jaren ongeveer vijftig nieuwe woningen voor perma nente bewoning wil realiseren. Nadat het provinciaal bestuur de plannen had getoetst aan haar Streekplan maakte zij de gemeente Duiveland duidelijk dat van zo'n grootschalig re creatiegebied geen sprake kan zijn. Daarom liet het college van b en w afgelopen dinsdag in overleg met De Coninck we ten dat het plan moet worden teruggebracht tot 75 recreatie woningen. Die woningen zou den aan de linkerkant van het water moeten worden ge bouwd, zodat zij aansluiten op het geplande nieuwbouwge bied bij het dorp. Aanvankelijk zouden de re creatiewoningen van het pro ject Wonen in het bos aan beide zijden van het water van de kreek moeten komen. In een eerste reactie liet De Coninck weten dat het project moeilijk haalbaar zal zijn met 75 recrea tiewoningen. „Met zo'n be perkt aantal is het al snel niet meer economisch rendabel. Ik denk dat het plan minstens 120 recreatiewoningen moet om vatten." Ook maakte hij bezwaar tegen de lokatie aan de linkeroever. „Wij hebben de voorkeur voor het rechtergebied omdat dat dichter bij het krekengebied ligt en dus een mooiere omge ving is. Dan kunnen we ook een bruggetje maken en het ge bied ontsluiten via fiets- en wandelpaden." De initiatiefne mer laat dat deze week in een brief aan het Duivelandse col lege weten. „Ik hoop dat er een goed compromis kan worden gevonden." De Coninck hoopt namelijk dat de bouw van het recreatiepark nog dit jaar kan beginnen. Hij ontwikkelde het plan 'Wonen in het bos' samen met projectontwikkelaar/ bouwonderneming UBA uit Uithoorn en makelaardij Ori- sant in Middelburg. BRUINISSE - Op 23 maart is het 25 jaar geleden dat J. J. Bal bij de vrijwillige brandweer in Bruinisse kwam. In verband met dit zilveren brandweerjubileum wordt vrijdag 24 maart een bijeen komst gehouden in de raads zaal van het Bruse gemeente huis, waarbij op feestelijke wijze aandacht wordt besteed aan het jubileum. Aanvang 20.00 uur. i r.l' ZIERIKZEE - De leden van de commissie cultuur van Zierikzee gaven gisteren, woensdag, groen licht voor een verdere uitwerking van het plan van de he ren D. Mol en J. de Vos voor een nieuwe expositie Kor en Bot in het Maritiem Museum in Zierikzee. Al leen M. de Jong-van Loo (PvdA) was enigszins terug houdend. „We moeten niet te hoge verwachtingen hebben. Het zijn tenslotte toch maar botten", luidde haar nuchtere commentaar. Mol, een autoriteit op het ge bied van olifantachtigen en De Vos, conservator van het natio naal Natuurhistorisch Museum in Leiden, hebben de gemeente Zierikzee aangeboden een ex positie Kor en Bot in te richten die wat hun betreft de huidige expositie verre overstijgt. Op dit moment worden slechts een aantal beenderen getoond die uit de Oosterschelde zijn opge vist. In het museum in Leiden liggen echter duizenden botten opgeslagen van de dieren die twee miljoen jaar geleden in deze contreien leefden. Het be treft uniek materiaal. De afdeling in Leiden gaat slui ten. Vandaar dat beide heren het plan hebben opgevat de vondsten in Zierikzee te tonen. Echter wel op een meer aan spreekbare manier dan nu het geval is. De leden van de com missie cultuur reageerden in stemmend op de plannen, al waarschuwde De Jong voor een te grote hoerastemming. „We moeten er kritisch naar kijken en ons afvragen of dit is wat we met het Maritiem Museum wil len of dat we het geld ergens anders voor besteden. Je kunt het maar één keer uitgeven." Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs was van mening dat de tentoonstelling al snel tus sen de 15.000 en 20.000 gulden gaat kosten. Gezien de positieve reacties van de commissie kunnen Mol en De Vos hun plan verder uit werken en aan de Werkgroep Museum overleggen. De com missie wil graag een kort en concreet plan, waarbij het uit eindelijke plaatje zo goed mo gelijk wordt onderbouwd. Daarop kunnen zij in een later stadium het besluit nemen al dan niet over te gaan tot het in richten van een nieuwe Kor en Bot-expositie. De commissie was ook positief over een nieuwe subsidierege ling voor het houden van expo sities. Volgens de nieuwe rege ling komt een kunstenaar voor maximaal 312,50 gulden subsi die in aanmerking wanneer hij beschikt over een eigen ruimte. Wanneer een ruimte moet wor den gehuurd kan hij maximaal 650,00 gulden subsidie krijgen. Op deze manier kan de ge meente met het beschikbare budget van 2.500 gulden meer verzoeken honoreren. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam arresteerde woens dag zes mensen in verband met handel in en bezit van drugs. Er vonden invallen plaats in een koffieshop aan het Singel, een woning in Badhoevedorp en twee huizen in Amsterdam, MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dinsdag definitief besloten om (maximaal) 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor een onderzoek naar de economische potenties van Schouwen- Duiveland. Het geld komt uit het Sociaal Economisch Ontwikkelings Fonds (SEOF) van de provincie. Het wordt beschikbaar gesteld onder voorwaarde dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland de Stichting Sti mulering Werkgelegenheid Zeeland Noord in stand houden. Aanvankelijk wilden Westerschouwen, Duive land en Brouwershaven daaraan niet meewerken, maar toen gedeputeerde Bruinooge het economisch on derzoek toezegde kwamen zij terug op hun besluit. Tot 1 november moeten de ge meenten voor de instandhou ding van Zeeland Noord 1,93 per inwoner betalen. Wanneer de stichting daarna blijft be staan wordt die bijdrage 2,94, hetzelfde bedrag als de ge meenten de afgelopen drie jaar betaalden. Aanvankelijk was voor de periode na 1 november 1995 sprake van een bijdrage van 3,50 per inwoner. Door Zeeland Noord-medewerker K. B. van de Berg in te schakelen bij het economisch onderzoek kan 30.000 gulden worden be spaard, waardoor de gemeente lijke bijdrage lager wordt. Dat blijkt uit de notitie waarin de GS-beslissing staat verwoord. Gedeputeerde Staten vinden een onderzoek naar de econo mische potenties van Schou wen-Duiveland vooral belang rijk omdat het gebied op 1 ja nuari 1997 één gemeente wordt. „Activiteiten ter bevordering van de economische ontwikke ling worden dan een reguliere taak binnen de gemeentelijke organisatie. Nu stopzetten van die activiteiten (Zeeland Noord red.) en straks weer opnieuw opbouwen is 'kapitaalsvernie tiging'." Het onderzoek naar de econo mische potenties van Schou wen-Duiveland moet volgens GS uitmonden in een concreet bedrijfsplan dat Zeeland Noord tot de gemeentelijke herindeling als leidraad kan gebruiken. Het bedrijfsplan kan eveneens worden gebruikt voor het beleid van de nieuwe gemeente Schouwen-Duive land na 1997. Het onderzoek richt zich in de plaats op versterking van de bestaande bedrijvigheid op Schouwen-Duiveland. Daarbij moeten de onderzoekers knel punten opsporen die een rol spelen bij de ontwikkeling en uitbreiding van bestaande be drijven. Via een analyse van de bestaande - goederen- en dienstenstromen van en naar Schouwen-Duiveland zal wor den nagegaan op welke manier de toelevering vanuit de regio zelf kan worden bevorderd. Bruse havens Het onderzoek richt zich tevens op nieuwe bedrijvigheid. De ervaring, die tot nu toe werd opgedaan met acquisitie, wordt daarin verwerkt tot een meer gerichte aanpak. Men gaat onder meer na waarom be drijven hebben afgezien van Schilderende slager gepakt. „Er zat nog zo'n oud granito-aanrechtje in de keu ken, en we hadden twee industrie-branders en een vierpits-gasstel", vertelt me vrouw Alblas. Al snel bleek dat ook de com plete electrische installatie én het verwarmingssysteem drin gend aan vervanging toe was. „Er zat nog van dat katoenen draad in metalen leidingen", aldus mevrouw Alblas. De be drading werd compleet ver nieuwd en de oude CV-ketel werd vervangen door een mo derne hoogrendementsketel. Gelijktijdig werd het gebouw tje geïsoleerd en gedeeltelijk van dubbel glqs voorzien. Niet alleen als warmte isolatie, maar ook om mogelijke ge luidsoverlast zoveel mogelijk te voorkomen. De basisindeling bleef hetzelf de: één grote (recreatie)zaal, twee grote en twee kleine slaapzalen en een keuken. De sanitaire voorzieningen wer den uitgebreid en gemoderni seerd. „We hebben geprobeerd het zoveel mogelijk kind-proof te maken', aldus mevrouw Al blas. Zo zijn er drukknopkra nen aangebracht zodatmen niet, al dan niet bewust, de kraan open kan laten staan. Deze week werd de laatste hand gelegd aan de grote zaal van De Koebel. (Foto: Joop van Houdt). BURGH - Na drie jaar, of eigenlijk drie winterseizoenen, vrijwilligerswerk worden in kamphuis De Koebel aan de Zandstraat in Burgh de laatste puntjes op de i gezet. „Wij zijn meer dan tevreden over de renovatie. Het is nu allemaal veel praktischer en veel veiliger geworden", aldus mevrouw M. Alblas, lid van het be stuur van de Stichting De Koebel. Zaterdag 25 februari kunnen belangstellenden tussen 17.00 en 18.00 uur een kijkje komen nemen in het geheel gerenoveerde kamphuis. Het gebouwtje aan de Zandstraat stond oorspronke lijk in Zierikzee en was in 1953 een geschenk na de waters noodramp. „Ik geloof van Oostenrijk, maar dat weet ik niet zeker", aldus mevrouw Al blas. In 1955 werd het houten gebouw aangekocht door de Hervormde kerk in Burgh en 'verhuisd' naar Burgh. Doel was om het gebouwtje aan der den te verhuren om zo de kas van de kerk wat te spekken. Al snel verwierf het gebouwtje zich grote populariteit bij scho len, verenigingen en bedrijven. „De ligging is natuurlijk ideaal, je zit hier zo in de dui nen", aldus mevrouw Alblas. Stichting Gebrek aan belangstelling voor een verblijf in het kamp huis is er nooit geweest, maar toch is door het kerkbestuur overwogen om het gebouwtje te verkopen. „Maar dat vonden wij zonde", aldus mevrouw Al blas. Besloten werd een specia le stichting in het leven te roe pen voor beheer en exploitatie van De Koebel, de stichting De Koebel. Dat kreeg zijn beslag in 1992 toen de stichting over eenstemming bereikte met de Hervormde kerk. Al snel viel het besluit om het gebouwtje grondig te renove ren. Geen overbodige luxe. Het dak lekte op verschillende plaatsen, de kozijnen waren niet best meer, de CV-ketel dreigde door de vloer te zak ken en ook de sanitaire voor zieningen voldeden eigenlijk niet meer aan de eisen des tijds. Men besloot geen halve maatregelen te nemen. „Je moet het of niet of goed doen", aldus mevrouw Alblas. Van diverse kanten werd ad vies ingewonnen en na inspec tie van de inhoud van de in middels opgebouwde spaarpot werd begonnen met het dak. Daarna werd het middenge deelte inclusief de keuken aan- Vervolgens werd de grote zaal aangepakt en als laatste kwa men de slaapzalen achterin het gebouwtje aan de beurt. Hoe wel het karwei alles bij elkaar drie winterseizoenen vrijwilli gerswerk, en voor sommige on derdelen de betaalde vakman, in beslag nam taande het en thousiasme niet. „We hebben echt van alle kanten medewer king gekregen", aldus me vrouw Alblas. Zij noemt de 'schilderende slager' in het bij zonder. „Die man heeft hier zo'n beetje alles geschilderd". Alles bij elkaar bestond de groep vrijwilligers steeds uit 15 a 20 mensen. „En iedereen had zijn eigen gebiedje, zijn ei gen verantwoordelijkheid. En dat werkte heel goed", aldus mevrouw Alblas. Vanuit de klanten wordt enthousiaste ge reageerd op de renovatie van het gebouwtje. Vooral met de nieuwe keuken, inclusief nieu we inventaris, is men zeer inge nomen. De afronding van de re novatie betekent nog niet het einde van het werk van de vrij willigers. Het is de bedoeling dat het terrein rond het ge bouwtje opnieuw betegeld wordt en dat ook een speel plaats gecreëerd wordt. ELLEMEET - De afdeling Noord- en Midden Zeeland van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren wil niet meewerken aan het initia tief van het echtpaar Ummels uit Eïlemeet om een dierenam bulance op te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5