O,89 3,98 2,50 2,49 Verzorgingshuizen willen meer geld voor scholing medewerkers Eerste paal hoofdgebouw UITGEREKEND BIJ JUMBO: Herinrichtingsplan voor centrum Renesse valt goed bij inwoners 2? a Geen extra middelen gs voor Rorrendamme r Dubbeldekker weer in de vaart Bijeenkomst Delta Anders Auto belandt in de sloot lumbo is beter dan u denkt. Met ellipsvormige 9rotonde9 rond kerk Teja van Hoften bij selectie kunstwerk voor Zierikzee DONDERDAG 23 FEBRUARI 1995 NR 25728 In plaats van incidentele bijdragen wil directeur Zeegers van Verzorgingshuis Borrendamme structureel meer geld op de begroting voor opleidingskasten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen geen extra middelen beschikbaar aan het Zierikzcc- se Verzorgingshuis Borrendamme voor de structurele ophoging van de post oplcidingskosten. In de begro ting van 1995 van liet verzorgingshuis is de post oplcidingskosten structureel verhoogd van 8.000 naar 17.000 gulden. Volgens directeur H. F. Zcegers komt dit bedrag overeen met collega-instellingen en is hel een reëel bedrag in het kader van de jaarlijkse voortgang van reorganisatie en zorgvernieuwing. Hij bezint zich nog over eventueel te nemen stappen tegen de beslissing van gs. Ook de directies van andere verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland willen meer geld voor scholing. Zij beraden zich over liet ondernemen van geza menlijke actie richting provincie. Villapark Zeeland Village SCHARENDIJKE - Nadat in december 1994 de eer ste funderingsbalk voor het Villapark Zeeland Vil lage werd gelegd, begon woensdag de bouw van het centrumgebouw. De contouren van de eerste villa's zijn duidelijk aanwezig. De eerste zullen eind april worden opgeleverd. Volgens Zeegers, die nu ruim driejaar directeur is in Borren damme, zijn de opleidings- kosten voor het verzorgings huis al vele jaren te laag be groot. Dat is hem duidelijk'gé worden uit gesprekken' biet collega-directeuren in Zeeland. Het was voor hem aanleiding de post oplcidingskosten op de begroting structureel te verho gen tot 17.000 gulden. In voor gaande jaren bedroeg deze post 8.000 gulden. Een aantal keren heeft Zeegers bij de provincie gevraagd om een verhoging van het bedrag voor (bij)scholing. En inciden tcel heeft hij dat geld ook in derdaad gekregen. ,,Maar om de medewerkers blijvend te scholen heb ik een structureel bedrag nodig van 17.000 gul den. Zorgvernieuwing is een goede zaak. De provincie stelt wel steeds hogere kwaliteits eisen, maar daar is wel geld voor nodig. Zonder dat geld Aan de plannen voor het ge bied Lange Reke, Korte Reke en Kromme Reke wordt al en kele jaren gewerkt. Eerst werd een plan gelanceerd waarbij het bestaande stratenpatroon onaangetast bleef en men over last door gemotoriseerd ver keer terug wilde dringen door aanleg van versmallingen, drempel en andere verkeers remmers. Dat plan moest uit eindelijk het veld ruimen voor een plan dat nog een stapje ver der gaat. Hoewel dat plan poli tiek in ieder geval in februari 1994 nog zeer gevoelig lag is het verder uitgewerkt. Ellips Kern van het plan zoals dat dinsdag aan den volke werd ge toond is de cllips-vormige 'ro tonde' rond de kerk, een ellips die de vorm van de heg rond de kerk volgt. Door die verande ring van het stratenpatroon ontstaat er op de Kromme Re ke een forse 'groene buffer' tus sen de bebouwing en de rij baan en ontstaat op de Lange Reke ruimte voor het creëren van een plein. Ook de bebou wing op de Korte Reke zou weet ik niet hoe alles te finan cieren." Erfenis Uit de reacties van collega- directeuren op Schouwen-Dui veland blijkt dat Zeegers niet alleen staat in de «strijd om meer geld voor opleidingen. Ook J. G. A. J. Slagers, sinds december 1994 directeur van verzorgingshuis Duinoord in BurghHaamstede, zit met een vervelende erfenis uit het ver leden. Volgens hem is de laatste jaren te weinig aandacht besteed aan opleiding en bijscholing van de medewerkers. ,,Wij geven hier aan in 1995 hoge prioriteit, maar we .maken ons grote zor gen over de beschikbaarheid van voldoende gelden. Het budget is te laag en ook wij zul len bij de provincie aandringen op meer geld", aldus Slagers. Over het feit dat collega door de ingreep verder van het verkeer af komen te liggen. Volgens wethouder ir. C. W. Veerhoek gaat het hier om een historisch verantwoorde in greep. Hij is te rade gegaan bij het Streekarchivariaat is er achter gekomen dat Renesse voor de brand van 1651 - die Re- nesse goeddeels in de as legde - een ringdorp was. Na do brand echter zijn Korte en Lange Re ke rechtgetrokken. Uitgangs punt voor de herinrichting is dat het historisch karakter van het centrum van Renesse ge handhaafd blijft en zelfs ver sterkt wordt. Ook wil men het gebied weer groener maken. Door de iepe ziekte zag men 'zich gedwongen een aantal iepen op het gras veld rond de kerk te rooien, maar als de plannen doorgaan komt er weer een rij bomen en Wtl l&DgS de rand van de cllips- vormige rotonde. Het kerk bestuur heeft eerder al haar in stemming betuigd met de plan nen en ook do Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland staat er positief te genover. Als het plan wordt uitgevoerd instellingen meer geld krijgen voor opleidingen toont Slagers zich zeer verbaasd. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat er bij ons een andere financiële regeling geldt dan elders in Zeeland. Mocht dat wel zo zijn dan is dat voor mij niet accep tabel." Volgens P. D. Markesteijn, di recteur van Verzorgingshuis de Wieken in Zierikzee vloeit het verschil in financiering voort uit het zogenaamde Project Nijmegen van een aantal jaren geleden. In het kader van dit project zijn de Zeeuwse Verzor gingshuizen door medewerkers van de Katholieke Universiteit Nijmegen doorgelicht. De verzorgingshuizen van Schouwen-Duiveland hebben niet aan het project deelgeno men. De toenmalige directeu ren waren het niet eens met de methodiek. Bovendien kregen zij geen garantie dat de resulta ten van het onderzoek niet betekent dat wel dat men in ge noemd gebied een aantal par keerplaatsen in moet leveren. Nu beschikt men op Lange Re ke, Kromme Reke en Korte Re ke samen over 80 parkeerplaat sen en na realisering van de plannen blijven er daar 52 va"n over, althans in de tweede van de drie varianten van het plan zoals die dinsdag aan de inwo ners van Renesse werden voor gelegd. Tijdens de vergadering liet H. A. Delfsma namens de Rencs- ser ondernemers weten zich in variant II van het plan te kun nen vinden. Verder wordt in het gebied betaald kort parke ren ingevoerd. Wie zijn heilige koe voor langere tijd wil par keren dient zich te vervoegen op het nog aan te leggen 900 plaatsen biedende transfe rium-parkeerterrein net buiten Renesse. Baatbelasting Wethouder Veerhoek toonde zich dinsdag optimistisch over de mogelijkheden tot financie ring van het plan. Alles bij el kaar worden de kosten van uit voering voorlopig geraamd om openbaar gemaakt zouden worden. „Naar aanleiding van het onderzoek is er meer geld vrijgemaakt voor opleidingen. Wij hebben niet aan kunnen to nen dat de kwaliteit van de verzorging te laag 'was en kre gen dus ook geen epetra geld", aldus Markesteijn. Prioriteiten Provincie-ambtenaar A. Basti- aans weerspreekt dat het Pro ject Nijmegen iets te maken heeft met de hoogte van de pro vinciale bijdrage voor oplei- dingskosten. Volgens hem is er geen sprake van een verschil in toewijzing van gelden voor de ze post. „Vanaf 1991 budgette ren we de personeelskosten. Deze worden jaarlijks opge hoogd volgens de landelijke normen. Hoe de instellingen dit geld verdelen is aan hun. Dat is een kwestie van priori teiten stellen. Een post op de bijna anderhalf miljoen gul den. Zoals het er nu naar uit ziet zal do provincie een steen tje bijdragen en inmiddels heeft het gemeentebestuur ook overeenstemming bereikt met een aantal ondernemers over de zogenaamde baatbelasting. Daarbij wordt het profijtbe ginsel in praktijk gebracht. Hoeveel de ondernemers pre cies willen bijdragen liet Veer hoek niet los, maar volgens hem gaat hel wel om enkele tonnen. Even is nog overwogen om ook bewoners van Korte, Kromme en Lange Reke mee te laten betalen aan uitvoering van de plannen maar die 'baat belasting voor bewoners' is na ampele overweging geschrapt, zo bleek uit het antwoord van wethouder Veerhoek op vragen uit de zaal. Tijdens de inspraakbijeen komst werd ook aandacht ge vraagd voor de nog aan te leg gen recreatiovcrdeelwcg, die tot doel heeft verkeer richting strand en Brouwersdam te we ren uit Renesse en via de Helle- weg naar de Rampweg te stu ren. De rotonde op do Stoofweg ter hoogte van de afslag Helle- weg komt er volgons Voorhoek op redelijk korte termijn. De verbinding van Helleweg naar Rampweg zal wat langer op zich laten wachten, zo stelde Veerhoek in reactie op oen vraag uit de zaal. „Dan praten we toch zeker over een aantal jaren", aldus Veerhoek. begroting wil overigens niet zeggen dat dit bedrag ook toe gewezen wordt. Het gaat om historisch gegroeide kosten. Daarbij wordt wel degelijk ge keken of iedereen gelijkelijk uitkomt." Dat neemt niet weg dut de vier verzorgingshuizen van Schou wen-Duiveland volgens de di recties met te kleine budgetten voor scholing moeten werken. „Achtduizend gulden is te laag", zegt F. Postema vun Ver zorgingshuis In 't Opper in Bruinlssc. Vun maart tot juni wordt het personeel van In 't Opper intern bijgeschoold. Vol gens Postema kost dat onge veer 10.000 gulden. „En dan ge beurt het nog veei in de vrije tijd van de mensen hetgeen wij slechts minimaal kunnen com penseren." Mij is zich ervan be wust dut voor het leveren van kwalitatief goede zorg forse in vesteringen nodig zijn in oplei ding en scholing. „Maar met zo'n budget is dat niet haal baar." Postema is er voorstander van de krachten te bundelen met zijn eilandclijkc collega-direc teuren en gezamenlijk bij de provincie aan de bel te trek ken. Zeegers is hier in ieder ge val een voorstander van. On dertussen beraadt hij zich over eventueel te nemen stappen te gen het besluit van gs geen ex tra middelen beschikbaar te stellen. Zeegers: „Ik heb geld nodig." Met 150 van de 207 woningen is reeds een aanvang genomen. Op dit moment is in het project Zeeland Village te Seharendij- ke voor 12 miljoen gulden geïn vesteerd. H. J. van Koeveringe, directeur Roompot Recreatie meldde dat het hoofdgebouw van Zeeland Village de Castel Plaza medio juni 1995 gereed is. Het zal een receptie, een zwemtuin, een winkel van sinkel en een res taurant bevatten. Ook zijn er mogelijkheden voor fietsenver- huur. De eerste kinderspeel- ZIERIKZEE - De beeldhouwer Tcja van Hof ten uit Burgh Haamstede behoort samen met Doretlié Jcliocl uit 's-Her- togcnbosch en Martin McNa- mara en Wies de Bles uit Hcin- kenszand tot de geselecteerden om voor Zierikzee een kunst werk te maken. Gisteravond, tijdens de vergadering van de commissie cultuur in Zierik zee, werden de namen bekend gemaakt. De drie voorlopige ontwerpen zijn door een commissie gese lecteerd uit ruim zeventig in zendingen. De kunstenaars moeten nu voor 1 april een definitief ont werp maken. Het thema is het VLISSINGEN - Vandaag, don derdag, komt de dubbeldekker veerboot Prinses Juliana, na een onderhoudsbeurt van vier weken, terug in de vaart. Net als verbinding Kruinin- gen-Pcrkpolder wordt de lijn Vlissingen-Breskens dan weer onderhouden met twee dubbel dekkers. De enkeldekker Prin ses Margriet wordt achter de hand gehouden als reserve schip. ZIERIKZEE - In liet kader van de Provinciale Statenverkie zingen houdt Delta Anders op maandag 27 februari een bij eenkomst in Zierikzee. Thema's die aan de orde komen zijn onder meer recreatie en be stuurlijke organisatie en de WOV. Sprekers zijn Peter Woudstra, Marten Wiersma en Constant van Waterschoot. De bijeenkomst wordt gehou den in het Multifunctinoneel Centrum aan de Iiuybert- sti-aat. De aanvang is 19.30 uur. plaatsen en tennisbanen zijn ook in juni klaar. De Castel Plaza is ontworpen door Zee- lenberg Architectuur en wordt gebouwd door bouwbedrijf Gebr. Heeren uit Sprundel. De totale investering en exploita tie van het Zeeland Village te Scharendijke is een project van Roompot Recreatie te Kamper land. De eerste medewerkers van Zeeland Village zijn reeds aangenomen en volgen op dit moment een interne opleiding op het moederbedrijf de Room pot te Kamperland. karakter, de geschiedenis en de verbintenis van Zierikzee met het water. De ontwerpen wor den in april tentoongesteld in de Vierschaar van het Stad huis. Mede aan de hand van pu blieke reacties maakt de com missie een keuze. De bedoeling is dat het kunst werk nog dit jaar onthuld wordt. De locatie is nog niet bekend. Dat hangt af van het kunstwerk. Kunstenaar M. van Dijk heeft zich teruggetrokken uit de selectie-commissie. Van Dijke is de echtgenoot van Tbja van Hoften. In zijn plaats is kun stenaar Jan van Munster uit Renesse gekozen als lid van de commissie. Verwachting t/m maandag 27 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% MIn.temp. 3 graden Mlddagternp. 8 graden Windkracht zuidw. 6 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Mln.temp. 3 graden Mlddagternp. 6 graden Windkracht noordw. 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Mln.temp. 1 graden Mlddagternp. 5 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 febr, Zon op 07.37, onder 18.07 Maan op 03.56, onder 12.39 Nieuwe Maan: 1 mrt. (12.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er komt voorlopig geen einde aan het al lang durende wis selvallige weer. Ook de komende dagen zijn depressies de voor onze omgeving belangrijkste weersyste men en komt het dagelijks tot neer slag. De mlddagtemperatuur ligt daarbij In de buurt van 6 graden. Vanavond worden opklaringen eerst nog afgewisseld door enkele buien. Bij sommige buien komt hagel of natte sneeuw voor, terwijl ook on weer mogelijk Is. De wind neemt ge leidelijk aan wat af en draalt de ko mende nacht naar het zuiden. De temperatuur daalt naar omstreeks 3 graden. In de loop van de nacht neemt de bewolking al weer toe op de nadering van een depressie. De ze trekt morgen overdag over Ne derland naar het oosten. In de na nacht gaat het van het zuidwesten uit regenen. Vooral in het noorden van het land valt de neerslag moge lijk in de vorm van natte sneeuw. De temperatuur loopt rond het middag uur uiteen van 2 graden in het noordoosten tot 7 in het zuidwesten. De wind waait uit uiteenlopende richtingen en is meest zwak tot ma tig, later aan de westkust waar schijnlijk krachtig, windkracht 6. ZONNEMAIRE - een 30-jarige vrouw uit Zonnemaire beland de dinsdag met haar auto in de sloot langs de Blooisedijk in haar woonplaats. De auto werd zwaar beschadigd wegge sleept. De vrouw bleef onge deerd. De bestuurster kwam met de wielen van de auto in de berm van de weg terecht. Een stuur- correctie had niet het gewenste effect. De auto reed van de dijk en belandde in de sloot. De auto raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. DEN HAAG - Het schort aan de verpleegkundige hulp die chro nische zieken krijgen. Er moe ten meer gespecialiseerde ver pleegkundigen komen en hun opleiding moet verbeteren. Dit stelt de Nationale Commissie Chronische Zieken (NCCZ) in een advies. ZIERIKZEESCHEÏfSJ NIEUWSBODE»®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18,00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8,00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. I 48.50 Per jaar 19250 Bij autom. afschr. f 18250 Losse nummers 1 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Intevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1150 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W. Advertentie HONIG 4-GRANEN PANNEKOEKMJX pok 400 gtom von 1,59 voor DUO'S KNORR QUICK SOEP EXTRA GEVULD drveise smoken, duopak per 2 pakjes. NU oo KIPPEBOUT ook lekker om Ie grillen, per kilo van 7,50 voor HAND- OF PERSSINAAS APPELEN nel 2 k.lo EASY WORSTEBROODJES OF SAUCIJZENBROODJES pak a 10 sluks NU JOHMA HUZARENSALADE ongegomeerd, bok kilo von 3,98 voor Deze oonbiedingen zijn geldig l/m 25 lebruon 1995 Per aanbieding max 3 eenheden per klont Bel vooi de dichtstbi|Z.|nde Jumbo gratis onze klbntenserv.ee 060220161 RENESSE - Met het maatschappelijk draagvlak voor de plannen voor herin richting van het centrum van Renesse lijkt het wel snor te zitten. Tijdens een in spraakavond dinsdag in het dorpshuis in Renesse werd door de bezoekers over wegend positief gereageerd op de plannen. Vanavond, donderdagavond, buigt de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen zich over de plannen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3