"Er moet ëcht iets gebeuren" Regelinstructies voor spelers en arbiters onder de maat Amateur Comedie Zierikzee speelt Het flauwgevallen paard Certifit Cosmetics Nieuw tenue voor Coen Honig-spelers Coen Honig steekt team in het nieuw Jeugd FC Twente breekt door Carnaval Thema-avond epilepsie Cursussen voor honden Première in Zierikzeese Concertzaal Gouden Kaart Klassement van Eurocard/ MasterCard ruggesteun jeugdvoetbal WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA BOEREBACH: "GOUDEN KAART KLASSEMENT AARDIG INITIATIE VAN DER ENDE PLEIT VOOR VERDERE PROFESSIONALISERING SEROOSKERKE - Ook dit jaar is Serooskerke een van de weinige kernen op Schouwen- Duiveland waar het carnavals feest wordt gevierd. Op vrijdag 24 februari trekt een carnavalsoptocht door het dorp, die-wordt gevormd door een carnavalswagen en een aantal feestelijk verklede men sen. De optocht vertrekt om 17.00 uur bij het dorpshuis. Na een korte onderbreking voor de maaltijd trekt de stoet ver der om de rondrit te beëindi gen voor het dorpshuis. Daar wordt het carnavalsfeest tot ongeveer 22.30 uur voortgezet met hossen en karaoke. ZIERIKZEE - Op initiatief van de afdeling Zeeland van de Epilepsievereniging wordt woensdag 8 maart in Zierikzee een thema-avond gehouden over epilepsie. Daarbij wordt de film 'Elektri sche storm' vertoond, waarna over de inhoud daarvan wordt gepraat. De bijeenkomst is in het bijgebouw van de kerk aan de Sint Domusstraat 35 in Zie rikzee en begint om 19.30 uur. Zowel leden als niet-leden van de Epilepsievereniging kunnen de bijeenkomst gratis bijwo nen. BURGH-HAAMSTEDE - De Werkhondenvereniging Schou- wcn-Duiveland houdt vanaf 14 maart een aantal gehoorzaam heidscursussen voor honden. «Iet gaat om een puppie-cursus waarbi.i het spelelement cen traal staat. Een cursus speuren waarbij honden wordt geleerd een spoor te volgen. En gehoor zaamheidscursussen, zowel voor beginnende als meer ge vorderde combinaties van baas en hond. Daarbij worden basis oefeningen van het appél ge leerd. De cursussen worden ge geven op het terrein van de Werkhondenvereniging aan de Armhoeksweg/ hoek Om- loopsweg in Haamstede. Be langstellenden kunnen voor nadere informatie of aanmel ding telefonisch contact opne men via 01116-2442. WILLEM ll-COACH REKER OVER HET GROTE AANTAL GELE EN RODE KAARTEN: Het zeer populaire Gouden Kaart Klassement van Eurocard/MasterCard is in middels halverwege de tweede jaargang. Het is een klassement dat gekoppeld is aan de PTT Telecompetstie en waarvan de opbrengst ten goede komt aan net jeugdvoetbal. Gouden Kaorlen worden uitgedeeld voor ieder doelpunt dot dooi eiKiu... gescoord wordf, waarbij iedere Gouden Kaarf 150,- waard is. De gele en rode kooiten die speleis op het veld iiKOSsweii, betekenen een hoete vun respectievelijk 500,- en 1000,- Het is dus zouk voor iedere club zoveel mogelijk doelpunten te scoren en zo min moge!i|k rode en gele koorten te krijgen. In deze tweede lose von de competitie stootAjox met een kleine voorspiong tiun kop K Twente, PSV en feyenooió strijden om de tweede plaats. De Commissie von Aanbeveling vooi dit klassement bestaat uil voetbnlkopslukken Rmus Michels (KNVB), Ion Huijbiecbts (KNVB), John Blankenstein (scheidsiechtei) en Theo van Seggelen (WCS). Iedere week wordt bel tussenklassemenl in Voetbal International gepubliceeid. Duumaosl woidt het klussement regelmatig in De Teiegiaaf, de Volkskiant en het Algemeen Oogblad bekend gemaakt. Hef eindklassement wordr na clloop van bet seizoen opgemaakt. Tegelijkeifijd zal dan een speler van liet jaar worden gekozen: de voelbullei die zich het sportiefst heelt gedingen Een oon bet Gouden Kooit Klassement veibonden vooiwnoide is, dot de totoolsom die de clubs aan hel einde von het seizoen hebber? behaald, te» goede komt von de jeugdopleiding. Mei dit bedrog worden zowel positief voefbol als de jeugdopleidingen gestimuleeid. Mario van der Bnde: 'Als arbiter moet je de. regels uitvoeren.Foto: Robert Collette Het arbiterskorps heeft het zwaar dit seizoen. Aanscherping van al bestaande regels heeft geleid tot een regen van gele en rode kaarten en de daarmee onlosmakelijk verbonden lawine van kri tiek van de kant van trainers en coaches. Mario van der Ende, Nederland's onbetwiste nummer één onder de scheidsrechters, ligt er niet wakker van. "Als arbiter moet je de regels uitvoeren, maar ik denk wel dat de instructies, ook naar de spelers toe, aan het begin van dit seizoen duidelijker hadden gekund." Tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Amerika afgelopen zomer werden nieuwe instructies gegeven aan de daar actieve arbi ters om bijvoorbeeld streng op te treden tegen tackles waarbij spelers achter op de benen geraakt zouden worden. Of onmid dellijk maatregelen te nemen tegen iedere vorm van spelbederf. "In Amerika hebben we anderhalf uur video zitten kijken, met allerlei voorbeelden van wat wel en wat niet mocht," verklaart Van der Ende die als enige Nederlandse scheidsrechter actief was tij dens het WK. "Nieuwe regels of regels die ineens anders toegepast moeten worden, moeten visueel duidelijk worden gemaakt. Dan snapt iedereen het meteen. Hier in Nederland is dat voor het begin van dit seizoen niet gebeurd. Er is hier wel gepraat, maar alleen achteraf en video's zijn al hele maal niet getoond. Bovendien zitten de re gels er bij de spelers helemaal niet in. Ik snap daar niets van, dat is toch hun vak?" Verdomhoekje Volgens Van der Ende moet er dus nog heel veel gebeuren. Onder invloed van de kritiek van de coaches lijkt een ontwikkeling in gang gezet. "Ja, er komt nu een voorstel van de werkgroep Wedstrijdarbitrage, waar coaches ook deel van uit maken, om een man bij de KNVB aan te stellen die speciaal voor de scheidsrechters moet gaan werken. Dat zou prima zijn, tenslotte zitten de scheids rechters nog steeds in het verdomhoekje en daar moeten we zo snel mogelijk uit. Er moet ook veel meer overleg komen tussen de scheidsrechters en de coaches, maar ook tussen de arbiters onderling! Zonder dat zoie'ts tot een verwatering van de regels leidt. Regels zijn regels; als een speler de bal uit het doel slaat is dat een rode kaart. Als het 1 -0 staat, maar ook als het al 5-0 is. Dat mag niet uitmaken." Onervaren coftega's Als topscheidsrechter lijkt het voor Van der Ende gemakkelijker dan voor onervaren col lega's. "Misschien is dat zo. Ik heb het gevoel dat ik wel wat meer krediet krijg. Daarom zou het systeem misschien wel veranderd moe jan Reker zit nooit om een me ning verlegen. De oefen- meester van Willem II is mede daarom een graag geziene gast bij tal van congressen en vergaderingen. Het is dan ook geen toeval dat hij ook lid is van het bestuur van de vereni ging Coaches Betaald Voetbal en van de werkgroep Wedstrijdarbitrage van de KNVB. Een werkgroep waarin onder meer wordt gepraat over het grote aantal gele en rode kaarten dat dit seizoen al is uitgedeeld. "Dit jaar worden er soms wel zeven kaarten gegeven in één wedstrijd," start Reker zijn betoog vol verontwaardiging. "Voetbal is een sport met lichamelijk contact, maar als een speler tegenwoordig gewoon een op merking maakt, krijgt hij al een kaart. Op zich vind ik het prima dat men door strak kere regels het voetbal wat aanvallender en schoner probeert te maken. Maar zoals er nu wordt beoordeeld, maken de scheidsrech ters het alleen maar erger. Per wedstrijd wordt er nu in ieder geval één verkeerde gele kaart gegeven en dan schat ik het nog laag. Dat betekent alleen wel 306 verkeerde kaar ten per seizoen, ofwel 100 schorsingen die ten onrechte worden opgelegd. Het lijkt af en toe wel alsof die scheidsrechters een premie krijgen van Eurocard/MasterCard om een gele of rode kaart te geven. Terwijl het ons iedere keer weer 500,- kost voor het Gouden Kaart Klassement." Voor ieder doelpunt krijgt een club immers Michel Boerebach: "Ik speel in een vriendenploeg. wal wil je nog meer?" FOTO Rob Cornelder Het gaat goed met FC Twente. In de PTT Telecompetitie, waai de ploeg zich nadrukkelijk mengt in de strijd om de bovenste plaats. Maar zeker ook in het Gouden Kaart Klassement van Eurocard/MasterCard. Momenteel staat FC Twente al op een hoger bedrag dan aan het eind van het vorig seizoen. Kortom, het is feest in Enschede. Eén van de spelers die op 31-jarige leef tijd een tweede jeugd lijkt door te maken bij FC Twente is Michel Boerebach. "Wezijn dit seizoen geweldig gestart," steekt Boerebach van wal. "Er is een aantal jonge spelers bij de ploeg1 gekomen. Issy ten Donkelaar, de nieuwe trainer, is iemand die zich wat meer op de jeugd richt dan zijn voorganger Rob Baan en ik denk dat dat heel goed uitpakt. Ten Donkelaar is hier lang hoofd van de jeugdopleiding geweest, van daar dat hij die jonge spelers een kans geeft. Rik Platvoet, Arnold Bruggink en Pascal de Vries zijn spelers die nog geen negentien zijn, maar 'die wel al een heleboel krediet krijgen. En daarnaast loopt het met Vurens, Mols en mij nu ineens heel goed." Gedeklasseerd Het resultaat tot nu tge is duidelijk. FC Twente heeft, met name onder leiding van Boerebach, wedstrijden gespeeld waarin de tegenstander moeiteloos gedeklasseerd werd. "ledereen kent nu zijn taak. We zullen nog wel wedstrijden onnodig verliezen en we hebben nog niet zoveel tegenslag gehad met blessures en schorsingen, maar het is toch verschrikkelijk leuk dat wij nu echt mee kunnen doen met ploegen als Ajax en Feyenoord." Michel Boerebach's loopbaan is er één met vele onverwachte wendingen. Vanaf de start bij Go Ahead Eagles gold hij als een grote belofte. Via Roda |C werd hij als opvolger van Ronald Koeman bij PSV binnen gehaald. Een missie die jammerlijk mislukte, waarna hij weer verhuisde naar Rod a jC. De grote belofte leek voorgoed in goede bedoe lingen te blijven steken, maar na een jaar Burgos in Spanje, kwam de middenvelder bij FC Twente terecht. Waar na een moei'ijk eerste jaar, nu eindelijk de echte Boereb jch lijkt te zijn opgestaan Vrije rol "Ik heb een paar jaar wat minder gepos teerd dan mogelijk was," erkent hij. "Ik heb nu een vrije rol op het middenveld die ik graag wil en het gaat heel lekker. Ik speel in een vriendenploeg, wat wil je nog meer7 Ik ben tenslotte behoorlijk sfeergevoelig. 'Me staan hoog op de ranglijst en ook in hét Gouden Kaart Klassement van Euroisrd/ MasterCard doen we het goed. Ik kijk daar toch iedere week wel even naar; hoe hoog we staan, wat we tot nu toe al verdiend hebben. Het is toch een aardig initiatief, dat het geld naar de jeugdopleiding gaat. De club heeft dat hier goed geregeld; ieder talent uit de afdeling Twente van de KNVB gaat bijna automatisch naar FC Twente en dat is toch een goede zaak. Dit seizoen is teminste duidelijk te zien dat die aanpak resultaat heeft." Het is een essentieel onderdeel van onze garderobe geworden. En daar zijn we heel kieskeu rig in. Lingerie staat op gelijke voet met haarverzorging, make-up en kleding en maakt deel uit van de totale uiterlijke verzorging. Daarbij beginnen we langzaam te accepteren dat niet iedereen een mannequinfi guur kan hebben. We doen er echter wel alles aan om daar zo dicht mogelijk bij te komen. We sporten veel, eten gezond, dragen kleding die het figuur zo mooi mogelijk uit laat ko men. En bij dat laatste is de nieuwe slip van Ten Cate Certi fit Cosmetics, een welkome on dersteuning. Certifit Cosmetics is een kleine collectie damesslips die spe ciaal ontworpen is om het li chaam te perfectioneren. Door de uitgebalanceerde verhou ding tussen katoen en Lycra heeft de stof een juiste elastici teit naar vier kanten. Daar door zit de slip perfect om het lichaam en camoufleert en cor rigeert daar waar het nodig is, zonder te knellen of af te teke nen. Een slip dus met een slank- of afkleedeffect. Het esthetische aspect hebben de ontwerpers van Tbn Cate niet uit het oog verloren. De slips zijn taillehoog en hebben een iets hoge beenuitsnijding waardoor een mooi slank sil houet ontstaat. Er is een serie zonder kant en een serie voor zien van luxe elastisch kant. De modellen zijn verkrijgbaar in de kleuren wit en ivoor, van maat S tot en met XXL. De slips zijn onder meer ver krijgbaar bij L L Mode in Burgh-Haamstede en de fa. Wilbrink in Zierikzee. Het flauwgevallen paard speelt zich af op het kasteel van Henry-James Chesterfield en zijn vrouw Felicity. Hun hu welijk is een zakelijke overeen komst. Haar fortuin in ruil voor zijn titel. Zij rijden in du re auto's, jagen, tennissen en organiseren bals bij iedere voorkomende gelegenheid. Hun zoon liefhebbert in filoso fie en dochterlief komt juist te rug uit Parijs. Maar ze komt niet alleen Twee gasten verstoren de rust van een be staan vol schijnbare zekerhe den. Wat Marleen aantrok in deze komedie is het in veel iro nie verpakte filosofische tintje. Zo tussen neus en lippen door worden er rake dingen gezegd over keuzen die een mens moet maken, over schijnzekerheden, berusting en plotselinge her kansing. Genoeg om heel wat teweeg te brengen bij de perso nages. De gebeurtenissen zijn als een onverwachte bries die slechts even een rimpeling in de altijd gladde kasteelvijver veroorzaken. Een voorstelling met een (glim)lach en herken ning. Rolbezetting Een prettige bijkomstigheid van de keuze van Marleen Meuldijk is het feit dat dit stuk Het eerste zaalvoetbalteam van Coen Honig Optiek uit Zierik zee is door Coen Honig in het nieuw gestoken. Het zaalvoetbal team komt uit in de eerste klas zaalvoetbalcompotitie Schouwen-Duiveland. Staand van links naar rechts: Peter Hen- drikse, Wim van der Maas, André Kort. Zittend van links naar recht: Roel Soer, Carlos de Mendon^a en Jan-Leen Boot. (Foto: Joop van Hout). ten worden. Nu is het zo dat jonge arbiters die voor het eerst in het betaalde voetbal fluiten, zich binnen twee jaar bewezen moe ten hebben. Iedereen krijgt voor elk duel een cijfer. Daar worden veel mensen heel onze ker van. |e kan binnen een half jaar al zien of iemand goed genoeg is. Ga hem na dat halve jaar dan ook écht goed begeleiden. Laat hem naar cursussen gaan, praat met hem. Organiseer trainingen, niet één keer in de maand, maar twee keer per week. Fluiten is allang geen hobby meer en ik ben ervan overtuigd dat jonge ambitieuze scheidsrech ters daar best tijd in willen steken. Er is een hoop geld in het betaalde voetbal, gebruik dat dan om ook de arbitrage te verbeteren." 750,-, terwijl voor een gele of rode kaart respectievelijk 500,- of 1000,- van hel totaalbedrag moet worden afgetrokken. Geest van de wedstrijd De veronderstelling dat de arbiters een pre mie krijgen voor iedere kaart is uiteraard een grap, maar Reker is boos. "In de eerste plaats moet er gefloten worden in de geest van de wedstrijd. Slidings en tackles horen gewoon bij het voetbal. Er moet alleen ingegrepen worden als duidelijk is dat een speler de bal niet eens wil spelen. Niet als hij een keer te laat is met die tackle. Je kan natuurlijk niet alle scheidsrechters over één kam scheren. Het probleem is echter dat alleen de ervaren arbiters dit goed kunnen beoordelen en die fluiten altijd bij Ajax, Feyenoord of PSV. Wij moeten het doen met de mensen die nog niet zo zeker zijn van zichzelf. Iedere scheids rechter krijgt na een duel een cijfer van de rapporteur en daar worden de minder erva ren arbiters behoorlijk onzeker van. Dat sys teem zou eens moeten veranderen. Er moet écht wat gebeuren. Meer overleg bijvoor beeld. Tussen arbiters onderling, maar ook tussen scheidsrechters en coaches." Jan Reker zit nooit om een mening verlegen Zo steekt bij zijn mening over de arbitrage niet onder stoe len of banken. FOTO: Rob Cornelder ZIERIKZEE - Het lijkt een gewone damesslip. Een slip zoals men gewend is van Nederlands grootste ondermodeproducent Ten Cate: gemaakt van com fortabele elastische katoen, mooi afgewerkt en een perfecte pasvorm. Dit goede nieuws van Ten Cate komt op een juist tijdstip. Ondermode moet niet al leen mooi of praktisch zijn, de vrouw van nu ver wacht meer. Ier uit Oosterland. Ook zijn er een aantal figuranten. De men sen achter de schermen, zoals decor-bouwes, een choreografe, geluids- en lichttechnici, gri meurs en kleedsters komen al lemaal uit de eigen gelederen. Het flauwgevallen paard is ook nog te zien zaterdag 11 maart in het Vestzaktheater in Vlissin- gen, vrijdag 17 maart in 't Beest in Goes en vrijdag 31 maart in 't Diekhuus in Mid- delharnis. Kaartverkoop aan de zaal of reserveren bij num mer 01110-16145 tussen 17.00 en 19.00 uur. Alle voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Coen Honig Optiek uit Zierikzee heeft haar tweede zaaluoet- balteam Coen Honig in nieuwe tenues gestoken. Het team speelt in de derde klas zaalvoetbalcompetilie Schouwen-Duiveland. Staand van links naar rechts: Leo Kloet, Erik Holm, Marcel La gendijk en Minou Baas. Zittend van links naar rechts Sjaak Praet, Rudy Ravia en Arjan Schot. (Foto: Joop van Hout ZIERIKZEE - Zaterdag 4 maart om 20.30 uur gaat Het flauwgevallen paard van Franpoise Sagan, ge speeld door de Amateur Comedie Zierikzee (ACZ), in première in de Concertzaal in Zierikzee. Deze pro- duktie is tevens het eindexamenproject van Marleen Meuldijk voor de opleiding middenkader regisseur. Marleen koos voor dit project voor egn komedie. Voor haar en de spelers van de ACZ een heel aparte ervaring, na een reeks van vrij serieuze stukken in de afgelopen jaren. De ACZ speel de onder meer In wankel even wicht van Edward Albee, Pas de Deux van Hugo Claus en Over de grens van Lodewijk de Boer. Dit waren ook examen projecten van de drie andere regisseurs die de ACZ rijk is. De laatste, door een Elektra be kroonde produktie was Angst van Bertold Brecht. een grote rolbezetting heeft, zo dat een flink aantal spelers van de bijna 10-jarige ACZ zich met enthousiasme inzet. De rollen worden vertolkt door Cees Möhlmann, Lies Hanse, Piet Bodbijl, Rineke van de Wielen, René Plu, Cora Hoogstrate en Menno Otten. Gastspeler is Jan de Bil van de Schouwspe-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5