Brandweergarage in Dreischor wordt verbouwd en uitgebreid COMMENTRRR 'Geen mini-camping bij elke woning in het buitengebied' Ruzie over hulp watersnoodramp Expositie aquarellen in De Grevelingen Kosten 160.000 gulden Eer Fietser vindt lijk Lezing Luteijn Vekabo Kring Schouwen-Duiveland: DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 NR 25727 3 Volgens de Brouwse gemeenteraad is het hoognodig dat de brandweergarage in Dreischor wordt opgeknapt en uitgebreid. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - De brandweergarage vaii de bluseenheid Dreischor krijgt nog dit jaar een grondige renovatiebeurt. Het gebouw aan de Ockersestraat in Dreischor wordt uitgebreid door de huidige gemeente werkplaats, die er aan is gekoppeld, te verbouwen tot leslokaal voor de brandweerlieden. Bij die voorzie ning komen nieuwe toiletten en douches, terwijl ook de stalling- en uitrukruimte van de brandweerauto opnieuw wordt ingericht. De totale kosten voor deze werkzaamheden worden geraamd op 160.000 gulden. Ze worden geheel gedekt uit de opbrengst van het, pas verkochte Plaetsenuus dat 120.000 gulden opbracht en het gemeentelijke onderhoudsbudget voor het Plaetsenuus, dat nu overbodig is geworden. ,,Laat een onafhankelijke commissie het maar uitzoe ken." Dat zijn de letterlijke woorden van wethouder ir. C. W. Veerhoek van de gemeente Westerschouwen in'de gemeen teraad van januari. Veerhoek doelde daarmee op de beschul digingen van horeca-onderne- mer Vroon dat hij bij zijn plan een eethuis en een pub te be ginnen, misbruik heeft ge maakt van voorkennis. Boven dien zou de wethouder zijn ei gen belang hebben vermengd met het gemeentebelang. Welnu, de onderzoekscommis sie is tot een oordeel gekomen. In het kort komen de drie wij ze mannen tot de conclusie dat Veerhoek voorkennis had, maar dat hem geen misbruik daarvan kan worden verwe ten. Veel ernstiger is de conclu sie dat Veerhoek daadwerke lijk zijn eigen belang heeft la ten prevaleren boven het alge meen belang. Sierde het de wethouder in ja nuari nog dat hij de moed had zijn politieke lot in handen van een onderzoekscommissie te leggen; veel zwakker klinkt nu zijn verweer dat de com missie haar werk niet goed heeft gedaan. Alle aantijgingen zijn te weer leggen, zegt Veerhoek. Onder tijdsdruk heeft de commissie verschillende zaken wel aan geroerd, maar niet afgerond. De commissie is verder gegaan dan haar opdracht luidde. Zegt Veerhoek. Oppositiepartijen CDA en SGP/RPF/GPV toonden zich gisteravond daarvan aller minst overtuigd. Het spel is gespeeld zoals Veerhoek dat nota bene zelf wilde. De uit komst is negatief en dan dient de wethouder zijn conclusies te trekken, zo menen zij. Desondanks staat vrijwel vast dat wethouder Veerhoek ge woon in het zadel blijft. Staak ten gisteren nog de stemmen; bij een volgende gelegenheid is de PvdA compleet. Er van uitgaande dat deze partij nu het erop aankomt één mening verkondigt en er geen griep epidemie losbarst, zit er voor Veerhoek juist voldoende steun in. Hoewel het onderzoek was be doeld om Veerhoek van iedere schijn van onbetrouwbaarheid te vrijwaren, zegde gisteren de helft van de gemeenteraad het vertrouwen in herh op. Het zijn niet de minste politici die dan de eer aan zichzelf houden. A. vd N. De stap tot het tijdelijk stop zetten van uitgifte van vergun ningen voor kleinschalig kam peren, is onder meer door de „We houden hieraan jaarlijks een positief saldo over van 800 gulden", stelde burgemeester L. N. Labruyère tevreden vast tijdens de raadsvergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis waar de definitieve beslissing werd genomen. Dat positieve rekensommetje kwam voort uit het feit dat de 40.000 gulden, die het verschil uitmaakt tussen de kosten en de opbrengst van het Plaetsen uus, wordt afgeschreven in vijftig jaar. Dat betekent een jaarlast van 3800,- terwijl als onderhoudsbudget voor het Plaetsenuus in gemeentebegro ting 4600,- per jaar is opgeno men. De Brouwse raad stemde una- gemeente Middenschouwen en Brouwershaven genomen met het oog op de per 1 maart in werking tredende Wet op de niem en met graagte in met het renovatieplan. „Het was de hoogste tijd dat dit gebeurde. De verspreiding van activitei ten en materiaal over meerdere locaties is niet prettig voor de brandweer", aldus PvdA- raadslid A. de Vlieger. De blus eenheid Dreischor gebruikt momenteel het Plaetsenuus als leslokaal en zal dat blijven doen tot 1 oktober, wanneer de verbouwing naar verwachting gereed is. M. M. Weezepoel (D66) drong er op aan de ver bouwing zoveel mogelijk aan te laten sluiten op deze datum omdat de gemeente dan de op brengst van het Plaetsenhuus ontvangt. „We moeten voorko- Openluchtrecreatie (WOR). De WOR vervangt de Kampeer- wet. Deze Kampeerwet bevat een vrijstellingsregeling voor het kamperen bij de boer. Een dergelijke regeling bevat ook de WOR, maar dan zodanig dat die in principe niet alleen door agrariërs kan worden verkre gen, maar ook burgers. De WOR geeft echter aan de ge meentebesturen wel de be voegdheid regels te stellen ten aanzien van bij vrijstellingen te hanteren criteria. Provincie en gemeenten wer ken nu aan een regeling voor het kleinschalig kamperen bin nen de WOR, waarbij zowel de provincie als de gemeenten aangeven dat ze het kleinscha lig kamperen agrarisch willen houden om te voorkomen dat bij elke woning in het buiten gebied een mini-camping kan ontstaan. Volgens Geluk worden momen teel verschillende varianten van 'agrarisch houden', maar ook andere mogelijkheden be sproken. Naast het feit dat de Vekabo Kring Schouwen-Dui- veland ook geen mini-camping bij elke willekeurige woning in het buitengebied wil zien op doemen, zal de Kring zich vol gens Geluk verzetten tegen re gelingen die ertoe zouden kun nen leiden dat nu bestaande mini-campings moeten ver dwijnen. Verder zei Geluk voorstander te zijn van een eenvoudige regeling: „Zonder jaarlijkse controles van bouw plannen en/of inkomens". Voorzitter Geluk sprak verder men dat we als gemeente het geld moeten voorschieten om dat dan renteverlies ontstaat." R. J. van der Wekken (CDA) pleitte voor een goede budget bewaking, zodat de verbou wing ook voor het geplande be drag wordt gerealiseerd. Dat deed hij ook bij de, even eens unanieme, beslissing van de Brouwse raad om het Tbn- nenmagazijn in Brouwersha ven op te laten knappen voor een bedrag van een half mil joen gulden. „Na achttien jaar is het noodzakelijk dat het ge bouw en de inrichting wordt gemoderniseerd", aldus WD- raadslid M. C. J. Mol en Weeze poel (D66) liet onomwonden zijn ongenoegen uit over de hoogte van de vrijwillige bij drage die de Streek VVV Schouwen-Duiveland vraagt ter ondersteuning van een promotie-actie om de daling van het aantal recreanten in de ze regio tegen te gaan. Het gaat om .vrijwillige bijdragen van de leden die variëren van 250 tot 1000 gulden of meer. „De minimumbij drage moet lager worden gesteld, omdat men an ders van mini-campings en kleine kamerverhuurders wei nig zal krijgen. Van een mini- camping vraagt men ongeveer 17 gulden per eenheid, terwijl bijvoorbeeld 1000 gulden voor een camping van 500 eenheden uitkomt op 2 gulden per een heid", aldus Geluk. Hij voegde eraan toe best be reid te zijn naar evenredigheid te betalen: „Maar als de Streek VVV minimaal 250 gulden blijft vragen, dan betaal ik niet en dan ben ik waarschijn lijk niet de enige." KRUIN1NGEN (ANP) - Een fietser heeft maandag in een zij-arm van het Schelde- Rijnkanaal ter hoogte van Bath een lijk gevonden. Het gaat om het stoffelijk over schot van een vrouw. De politie houdt rekening met een mis drijf, weten dat het gezien de komen de herindeling van belang is dat alle kernen in de gemeente een goed dorpshuis hebben. Op verzoek van E. M. Overbosch (PvdA) zegde wethouder M. P. Ketting-Koopman toe dat zo wel bij de Zeeuwse Gehandi capten Raad als het Juliana Welzijnsfonds subsidie zal wor den aangevraagd om het ge bouw toegankelijk te maken voor gehandicapten. Een bedrag van 1,5 miljoen gul den stelde de gemeenteraad be schikbaar om woningen in het poldergebied bij de Rietdijk en Trambaan in Zonnemaire aan te sluiten op de riolering. In de komende jaren wil Brouwers- Van Wezel schildert veel bloe men, vooral die uit de eigen tuin, en stillevens. In een hob bycentrum te Middelharnis leerde ze tekenen en schilderen met plakkaatverf. -In haar vrije tijd maakte ze zich de techniek van het aquarelleren eigen. In Zierikzee nam ze een winter les bij Kees van de Wetering en vervolgens bij Addy Bliek. In beide cursussen lag de nadruk op aquareltechnieken. Momen teel heeft Van Wezel les van Maria Burg in Burgh-Haamste- De Brouwse PvdA-fractie kwam met het voorstel per in woner van de gemeente een gulden (in totaal ruim 3700,-) over te maken op het gironum mer van het Nationaal Ram penfonds. Het CDA reageerde daarop met een motie om een totaalbedrag van 4100 gulden te storten. Een verdubbeling van de opbrengst die de geza menlijke kerken in Brouwers haven bijeen brachten met een oliebollenactie voor de slacht offers. Dat schoot D66-raadslid T. W. van Dijk in het verkeerde keelgat. „Het is gemakkelijk om vanaf het rode pluche popu lair te doen met gemeenschaps geld. Wanneer we een daad wil len stellen zijn er betere midde len". Het D66-raadslid ergerde zich tevens aan het feit dat een deel van de bijdrage uit de ge- haven nog veel meer delen van de huizen in haar poldergebied voorzien van een rioolaanslui ting. Tbvens moeten veel oude re rioleringen worden uitge breid en gemoderniseerd „Dit is de eerste aanzet voor nieuw- bouwriolering", stelde Mol vast. In antwoord op een vraag van SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide liet Labruyère weten dat de riolering in de omgeving van de Rietdijk vol doende capaciteit heeft voor een mogelijke uitbreiding van de recreatie in het oostelijk Grevelingengebied. De beslissing om de vrijstel lingen te 'bevriezen', waarmee ook niet-agrariërs op basis van de nieuwe Wet Openlucht Re creatie (WOR) een mini- camping kunnen beginnen-, kostte de nodige discussie. De raadsfracties waren allemaal van mening dat 'kamperen bij de boer' ook aan boerenbedrij ven voorbehouden moet blij ven, maar men struikelde over de voorwaarden die nodig zijn om dat te realiseren. „Een ambtelijke definitie kan nooit alle problemen voorkomen", aldus T. W. van Dijk (D66). En Labruyère bracht naar voren dat bij een regeling op basis van Ruimtelijke Ordening zo neringen van bepaalde gebie den worden uitgesloten. De raad beperkte zich tot de be vriezing, omdat dat de eerste stap is naar het beoogde doel. Het aanpassen van de WOR met aanvullende voorwaarden. In overleg met de andere vijf gemeenten op Schouwen-Dui veland zullen die voorwaarden worden vastgesteld. „Ik ben blijkbaar de enige van de ruim zestig raadsleden op Schouwen-Duiveland die twij felt aan het nut van het onder zoek naar de economische po tenties van Schouwen-Duive land dat de provincie wil beta len", zei» Van der Meide (SGP/ GPV/RPF) toen de raad moest beslissen over voortzetting van financiële steun aan de Stich ting Stimulering Werkgelegen heid Zeeland Noord. De pro vincie stelt die voortzetting als voorwaarde voor het onder zoek. „In 1990 is reeds zo'n onder zoek uitgevoerd. Dat was toen de basis om Zeeland Noord op te zetten. Ik denk niet dat een nieuw economisch onderzoek iets nieuws kan toevoegen aan het beleid van, de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland. We kunnen beter terugvallen op het rapport van 1990. Dat is een betere manier om met ge meenschapsgeld om te gaan." Hij stemde tegen het voorstel, maar alle andere Brouwse raadsleden waren voor omdat zij van mening waren dat het onderzoek wel belangrijk is voor het toekomstig econo misch beleid van Schouwen- Duiveland. de, waar ze kennis maakt met andere materialen, zoals pastelkrijt en acrylverf. Het werk van Van Wezel was al eerder te zien in Galerie Bors- boom in Burgh. Naast deze expositie kan men in het bezoekerscentrum de Grevelingen ook de permanen te expositie bezoeken over het verleden, heden en de toe komst van de Grevelingen. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zondag van 12.00 uur tot 17.00 uur. meentelijke post ontwikke lingssamenwerking zou wor den gehaald. „Dat doet geen recht aan de mensen die in de Derde Wereld werken". CDA- raadslid R. J. van der Wekken was zo boos over de opstelling van Van Dijk dat hij diens ex cuses eiste. „Het is misschien gemakkelijk om geld over te maken, maar wel nodig. Het gros van de mensen op Schouwen-Duiveland heeft in 1953 aan den lijve ondervonden wat een watersnoodramp bete kent." Van Dijk liet daarop we ten dat hij niet de intentie had beledigend te zijn en dat hij de goede bedoelingen van het CDA niet in twijfel, trok. De Brouwse raad besloot unaniem een bedrag van 4100 gulden te bestemmen voor de waters noodslachtoffers. Verwachting t/m zaterdag 25 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 6 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 5 Zonneschijn 20% Kans op neers\ag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 07.42 onder 18.04 Maan op 01.48, onder 10.49 23 febr. Zon op 07.40, onder 18.05 Maan op 02.56, onder 11.39 Laatste Kwartier: 22 febr. (14.05) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er vriendelijk uit voor morgen. Maar vanavond kan er nog een enkele bui voorkomen, mo gelijk met hagel. Vannacht klaart het flink op en daalt het kwik tot enkele graden boven nul. In het binnenland vriest het mogelijk aan de grond. Morgen overdag hebben we flinke zonnige perioden en eerst houden we het droog. Dat duurt niet de hele dag want morgenmiddag neemt de bewolking toe en mogelijk valt er in de avond regen. De middagtempera- tuur ligt rond de 8 graden. Er staat een stevige zuid tot zuidwesten wind die vrij krachtig is, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7, later toe nemend tot stormachtig, windkracht 8. Het heldere weer danken we aan de passage van een uitloper van een hogedrukgebied. Tegelijkertijd na dert een storing die morgenavond re gen brengt. Al met al blijft het wissel vallig met soms droge, soms natte perioden en tamelijk veel wind. Het ziet er naar uit dat het na woensdag minder zacht wordt met 's nachts een temperatuur dicht bij nul, en overdag oplopend tot ongeveer 5 graden. BURGH-HAAMSTEDE - Tij dens de verkiezingsbijeen komst van de VVD in restau rant Schuttershof in Burgh- Haamstede spreekt Tweede Kamerlid ir. D. Luteijn uit Goes over de landbouwproble matiek. De openbare bijeen komst geldt als afsluiting van het werkbezoek dat kandi daat-statenleden afleggen aan Schouwen-Duiveland Lijsttrekker bij de verkiezin gen voor provinciale staten, J. Hennekeij, presenteert tijdens de bijeenkomst het verkie zingsprogramma. Luteijn geeft vervolgens een toelichting op het standpunt van de VVD in de landbouwproblematiek. Na het officiële gedeelte kunnen aanwezigen hun eigen ideeën en wensen aan bod laten ko men bij de kandidaat-statenle den en het bestuur van de On dercentrale. ZIERIKZEESCHEffU NIEUWSBODE Ski Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (ha 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% BT.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BT.W. De Vekabo Kring Schouwen-Duiveland zal zich volgens voorzit ter H. A. Geluk verzetten tegen regelingen waarbij bestaande mini-campings moeten verdwijnen. (Archieffoto). ELLEMEET - De Vekabo Kring Schouwen-Duiveland zit niet bepaald te wachten op een mini-camping bij elke woning in het buitengebied. Voorzitter van de Kring H. A. Geluk zei tijdens de algemene ledenvergade ring van deze kampeerboerenorganisatie maandagavond in Ellemeet, over de bekendmaking van enkele ge meenten om voorlopig geen nieuwe vrijstellingen voor kleinschalig kamperen te zullen uitgeven: „Het lijkt mij verstandiger om eerst een goede regeling uit te werken, dan om nu een regeling aan te nemen die later niet houdbaar blijkt te zijn". OUDDORP - Tot en met donderdag 30 maart expo seert Mies van Wezel-van Rossum uit Burgh- Haamstede haar aquarellen in bezoekerscentrum de Grevelingen in Ouddorp. BROUWERSHAVEN - Dat zelfs een goed doel irrita tie kan opwekken bleek maandagavond in het Brouwse stadhuis tijdens een discussie over een fi nanciële bijdrage voor de slachtoffers van de waters noodramp in het rivierengebied. Vrijdag Zaterdag t f s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3