k Kabinet negeert kritiek Raad van State op prestatiebeurs waterstanden D66 wil nieuwe discussie over volledig arbeidsongeschikten Dijkstal wil hardere aanpak drugsdoorvoer via de oostgrens Heerma wil alle zwakke dijken onder noodwetje VVD op landbouw geen taboe Wetsvoorstel naar de Tweede Kamer Vrede dichterbij in Guatemala Wolffensperger tijdens verkiezingsbijeenkomst I EI/WI l/wbw heeft net een hut vebse i b/wanen ontdekt en beseft geen gevubb 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ''Veel overlasI in grensplaatsen STEIN (ANP) - ,,De buurlanden Duitsland en België moeten ophouden Nederland te beschuldigen van een te tolerant drugsbeleid. In plaats daarvan moe ten zij de aanvoer van harddrugs aanpakken. Die harddrugs bezorgen de grensplaatsen in Limburg veel overlast en komen in toenemende mate uit Oosteuropese landen." den nergens toe. De collega bewindslieden moeten prag matisch blijven", aldus Dijkstal. Hij noemde de huidige Europe se samenwerking bij de aan pak van harddrugshandel „on toereikend." „Als het niet be ter wordt dan moet ik constate ren dat de Verdragen van Schengen en Maastricht fail liet zijn", aldus Dijkstal. Over de regulering van soft- drugshandel, waar zijn collega Sorgdrager van justitie bin nenkort een nota over zal pre senteren, zei Dijkstal: „die re gulering lijkt mij geen priori teit hebben. Ik heb hier in Lim burg gezien dat de aanpak van de handel in harddrugs nu alle aandacht vereist." Dat zei minister Dijkstal (VVD) van binnenlandse zaken maandag na een werkbezoek in het kader van de statenver kiezingen aan het regio politiekorps Limburg-Zuid. Dijkstal rekende vooral Duits land aan dat de harddrugs uit Oost-Europa Nederland kun nen bereiken. De grensplaat sen van Enschede tot aan Vaals hebben volgens hem steeds meer last van de handel daar in. „Steden zoals Aken maar ook het Belgische Luik nemen wel hulpverleningsprogram ma's voor verslaafden van Ne derland over. Maar ze zouden ook de forse aanpak van de handel in harddrugs moeten overnemen", aldus Dijkstal. „Alleen flinke uitspraken lei- Ongeveer 150 kilometer BORN (ANP) - CDA-fractievoorzitter Heerma wil dat alle zwakke dijkvakken onder het regime van het aangekondigde speciale noodwetje komen. Dat zei hij maandag in het Limburgse Born waar het CDA een verkiezingsbijeenkomst hield. Volgens de kabinetsplannen zullen ongeveer 150 kilometer aan „urgente" dijken onder het bijzondere wetje vallen. Dat betekent dat voor de noodzake lijke versterking van deze zeer zwakke dijkvakken vertragen de procedures terzijde worden geschoven. Voor de overige honderden kilometer te verbe teren dijk is een aanpak voor zien waarin de procedures be ter op elkaar afgestemd zullen worden. Heerma meent dat de bevol king er recht op heeft dat vol- genS' de plannen vóór het jaar 2000 alle zwakke dijken zijn verbeterd. Het nakomen van die toezegging zal volgens de CDA-leider echter zo'n zwaar karwei worden dat het gerecht vaardigd is de noodwet te laten gelden voor alle zwakke dijk vakken. De Unie van Waterschappen, Rijkswaterstaat en de provin cies werken overigens nog steeds aan de opstelling van de lijst met urgente dijkvakken. Die lijst moet als bijlage die nen voor de noodwetgeving. Volgens een woordvoerster van de Unie zal het urgentielijstje waarschijnlijk deze week ge reed zijn. Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat vroeg zich maandagavond in een reactie in gemoede af „hoe de heer Heerma het in zijn bolle hoofd haalt om dit soort eisen te stel len". „Het is een volstrekt be lachelijk idee, zorgvuldigheid gaat nog altijd voor snelheid". Volgens haar is ook Heerma als staatssecretaris in vorige kabi netten, met zowel WD als PvdA, er mede debet aan dat er nu geen overhaaste besluiten kunnen worden genomen. BREDA (ANP) - Het is even wennen voor de b.oeren, maar in dit kabinet is het gedaan met het vastge roeste landbouwbeleid dat 35 jaar het kenmerk was van het CDA. Het werd hoog tijd voor een nieuw ge luid op het ministerie van landbouw en de huidige VVD-minister Van Aartsen laat dat ook horen. Dat zei VVD-fractievoorzitter Bolkestein maandag in Breda tijdens een verkiezingsbijeenkomst. Bolkestein ligt dan ook niet wakker van het gemor van de boeren die voortdurend klagen dat ze onder het liberale be wind van Van Aartsen niet meer weten waaraan ze toe zijn. „Het moet duidelijk zijn dat er op Landbouw geen taboes meer zijn", aldus Bolkestein. Weinig goed De WD-voorman gaf met deze toespraak zijn steun aan par tijgenoot Van Aartsen, die wei nig goed kan doen bij de boe ren die vooral van CDA-huize zijn. Vorige week nog klaagde voormalig CDA-minister van landbouw Braks over de moei lijke positie van de boeren, waar Van Aartsen te weinig oog voor zou hebben. 35 jaar „Het CDA heeft 35 jaar de landbouwpolitiek bepaald. De VVD zit nog geen half jaar op dit departement en de boeren zouden nu al weten dat het niets is". Volgens Bolkestein slaat deze kritiek nergens op. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 februari 07.55 154 01.35 -138 20.30 141 14.05 -157 23 februari 08.50 146 02.25 -136 21.30 127 15.10 -146 ROOMPOT BUITEN 22 februari 06.30 162 00.25 -136 19.05 142 13.05 -154 23 februari 07.40 144 01.25 -132 20.25 124 14.05 -141 BRUINISSE 22 februari 07.40 163 01.45 -148 20.40 150 14.10 - 168 23 februari 09.00 155 02.35 -147 21.45 139 15.10 -156 WEMELDINGE 22 februari 07.55 161 01.35 - 144 20.35 148 14.10 -164 23 februari 08.55 152 02.30 -143 21.40 135 15.10 -152 Doodtij: 24 febr. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan de invoering van de zogenoem de prestatiebeurs voor studenten, ondanks forse kritiek van de Raad van State. Minister Ritzen (Onderwijs) heeft het wetsvoorstel maandag naar de Tweede Kamer gestuurd. De kabinetsplannen hebben tot gevolg dat studenten resul taten moeten boeken, om er voor te zorgen dat hun eerst als lening verstrekte beurs wordt omgezet in een gift. Verder ra ken scholieren van 18 jaar en ouder het recht op studiefinan ciering en hun ov-kaart kwijt en wordt de kinderbijslag voor jongeren van 18 jaar en ouder afgeschaft. De voorstellen zijn een uitwerking van plannen die al in het regeerakkoord en de onderwijsbegroting voor '95 waren aangekondigd. De be zuinigingsmaatregelen leveren dit jaar 178 miljoen gulden op, een bedrag dat oploopt tot 1,6 miljard in 1999. Grote problemen De Raad van State vreest dat de invoering van de prestatie beurs tot grote problemen zal leiden. De Raad wijst er in zijn advies op dat het stelsel van studiefinanciering de laatste tijd al tal van veranderingen heeft ondergaan. Het hoogste adviesorgaan van de regering betwijfelt dan ook of de voor genomen bezuinigingen wor den gehaald. Het college advi seert het kabinet om eerst een discussie over de toekomst van de studiefinanciering af te wachten. Ritzen is voorstander van een dergelijke discussie maar vindt dat met de invoering van de prestatiebeurs niet hoeft te worden gewacht. Hij meent dat de Raad het gevaar van proble men overschat. Ritzen wil dit jaar overleggen met studenten, universiteiten en hogescholen over een nieuw stelsel. Begin volgend jaar komt het kabinet met plannen voor een nieuw stelsel. De studentenorganisaties LSVb en ISO blijven fel gekant tegen het voorstel van minister Ritzen. Zij wijzen erop dat de studieschuld van een student kan oplopen tot zo'n 100.000 gulden. Het CDA twijfelt of het kabinet de plannen wel op tijd kan invoeren en onder schrijft de kritiek van de Raad van State. „Elk jaar het stelsel veranderen maakt de burger gek", aldus CDA-kamerlid W. van de Camp. Redelijk De regeringsfracties van PvdA, VVD en D66 kunnen zich grotendeels vinden in de voorstellen voor de invoering van de prestatiebeurs, zo bleek uit hun voorlopige reacties. „Het stramien spreekt mij op zich wel aan", zei PvdA- kamerlid Van Gelder. D66- kamerlid Bakker vindt het ge kozen model „redelijk". Het voorstel voor de prestatie beurs heeft tot gevolg dat stu denten die op 1 september be ginnen met hun opleiding voor maximaal vier jaar recht heb ben op een beurs. Na die tijd kunnen ze nog drie jaar lenen. Nu geldt nog een beursrecht van vijf jaar. De nieuwe stu denten moeten in eerste instan tie van de overheid geld lenen voor hun studie. Bij voldoende prestaties wordt de lening om gezet in een beurs die niet hoeft te worden terugbetaald. De eerste beoordeling heeft plaats na het eerste studiejaar. Wanneer studenten dan de norm (eerst 50 procent van het maximaal te behalen aantal studiepunten, vanaf '97 70 pro cent) niet hebben gehaald, blijft het voor dat jaar bij een lening. Het tweede peilmo- ment volgt na zes jaar studie. Dan moet het diploma zijn be haald, anders wordt de lening over het tweede, derde en vier de studiejaar niet omgezet in een gift. Studenten die al bezig zijn met hun studie, blijven vallen on der het regime van de tempo beurs, in feite het omgekeerde van de prestatiebeurs: eerst krijgen studenten een gift en bij onvoldoende prestaties wordt die omgezet in een le ning. Het kabinet heeft beslo ten om in het studiejaar 1997/1998 de norm voor de tem pobeurs eveneens te verhogen naar 70 procent. Overgangsregeling Het nu ingediende wetsvoor stel voorziet verder in afschaf fing van het recht op kinder bijslag voor kinderen die ou der zijn dan 18 jaar. Voor circa 20.000 scholieren en studenten van 18 jaar en ouder die nu kin derbijslag ontvangen, geldt ge durende enkele jaren een over gangsregeling. Het gaat bij voorbeeld om jongeren die een opleiding in het leerlingwezen volgen. Het recht op studiefinancie ring gaat samenhangen met de schoolsoort en niet langer met de leeftijd. Studenten in het hoger onderwijs die jonger zijn dan 18 jaar, krijgen met ingang van oktober dus recht op stu diefinanciering. Scholieren in het voortgezet onderwijs die ouder zijn dan 18 jaar ontvan gen met ingang van 1 januari '96 geen studiefinanciering, maar krijgen een tegemoetko ming in de studiekosten. Die bestaat uit een basistoelage (gelijk aan de kinderbijslag voor kinderen jonger dan 18 jaar) en een inkomensafhanke lijke toelage. De voorstellen zijn nadelig voor scholieren uit de lagere inkomensgroepen. De tege moetkoming die zij ontvangen is lager dan het bedrag aan stu diefinanciering dat ze zouden ontvangen volgens de huidige regels. De achteruitgang va rieert van 200 tot 4000 gulden per jaar. Leerlingen uit de ho gere inkomensgroepen gaan er tot maximaal 1000 gulden per jaar op vooruit. Alle leerlingen van 18 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs raken ook hun ov-kaart kwijt. Scho lieren in het middelbaar be roepsonderwijs blijven buiten schot. GUATEMALA-STAD (DPA/UPI) - In Guatemala is het einde van de burgeroorlog een stap dichterbij gekomen. De president van het Middena- merikaanse land, Ramiro de Leon Carpio, stemde in princi pe in met het jongste vre desplan van de Verenigde Na ties. Het plan gaat uit van een on dertekening van een definitief vredesakkoord tussen de rege ring en de linkse URNG- guerrillabeweging komende augustus. Beide partijen voe ren al 34 jaar een strijd om de macht, wat volgens organisa ties voor de mensenrechten al meer dan honderdduizend per sonen het leven heeft gekost. Het vredesinitiatief was het af gelopen weekeinde voorgesteld door de plaatsvervangende secretaris-generaal van de VN, Marrack Goulding. Staats hoofd De Leon Carpio ver klaarde dat het VN-plan op de meeste punten overeenkwam met de voorstellen die zijn re gering al in januari accepteer de. Het is de bedoeling dat beide partijen de al maanden onder broken onderhandelingen op 1 maart hervatten. Uiterlijk op 15 juni moet een wa penstilstand ingaan. Eind vo rig jaar liep het vredsproces spaak op meningsverschillen over de rechten. NIJMEGEN (ANP) - Bij de in 1996 voorziene discus sie over de sociale zekerheid moet hoe dan ook de hoogte en duur van de huidige wao-uitkeringen op nieuw ter discussie worden gesteld. Met name voor volledig arbeidsongeschikten zou een wao-uitkering gerelateerd aan het laatst verdiende inkomen tot 65 jaar moeten worden gegarandeerd. Dat zei D66 fractievoorzitter Wolffensperger maandag op een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Nijmegen. Hij noemde de huidige regelin gen voor arbeidsongeschikt heid voor volledig arbeidson geschikten „onrechtvaardig". In een toelichting verwees Wolffenspergers vice- fractievoorzitter Groenman la ter naar de conclusies van de parlementaire enquêtecommis sie Buurmeijer die in '93 voor stelde iedereen die meer dan tweederde arbeidsongeschikt wordt verklaard een uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon te geven tot het 65ste jaar. Op dit moment zijn hoogte en duur van alle nieuwe wao-uitkeringen gerelateerd aan de duur van het arbeids verleden en het soort werk waarvoor men nog wel arbeids geschikt wordt geacht. Wolffensperger had ook felle kritiek op de keuringspraktijk voor arbeidsongeschikten. Die praktijk houdt te weinig reke ning met chronisch zieken en mensen met een zeer lage le vensverwachting. Ook de re- integratie van gedeeltelijk ar beidsongeschikten functio neert volgens Wolffensperger niet goed. „Het is niet recht vaardig mensen arbeidsonge schikt te verklaren voor func ties die slechts in theorie be staan". Volgens de D66 fractie voorzitter moeten gedeeltelijk arbeidsgeschikten alleen wor den goedgekeurd voor banen die er ook werkelijk zijn. Wolffensperger zei het „ver drietig en onverstandig" te vinden dat premier Kok afge lopen weekeind een bedrag van een half miljard heeft genoemd voor de oplossing van milieuk nelpunten bij de Betuwelijn. „En ik ben geloof ik niet de enige, want het halve kabinet heeft inmiddels afstand van Kok genomen" aldus Wolf fensperger. Volgens de D66- fractievoorzitter moet nu eerst het overleg van minister Jor ritsma van verkeer en water staat met de lagere overheden worden afgewacht. „Pas daar na kun je zeggen wat de oplos sing van die knelpunten pre cies kost". Wolffensperger waarschuwde Schiphol-directeur Smits na drukkelijk dat aan de norm van 10.000 geluidsgêhinderde woningen als voorwaarde voor de uitbreiding van de nationa le luchthaven voor D66 ook in de toekomst niet kan worden getornd. „Als dat betekent dat Schiphol niet de veertig mil joen passagiers per jaar haalt, dan halen ze niet die veertig miljoen". De D66-fractievoorzitter hield vast aan de voorkeur van zijn partij voor het west-tracé van de rijksweg A-73 in Limburg. „Er moeten wel hele gekke din gen gebeuren als we onze voor keur voor dat milieuvriendelij ke en goedkopere traject zullen prijsgeven". Het kabinet be slist vrijdag over de A-73. De meest betrokken ministers zouden eerder al overeenstem ming hebben bereikt over het oost-tracé. Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Dinsdag 21 februari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie welzijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Inspraakavond in dorpshuis over herinrichting dorpskern Renesse. 19.30 uur. Zonnemaire Jaarvergadering IJsvereniging Zonnemaire. Kantine voetbal vereniging. 19.30 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst NBvP afdeling Duiveland onder leiding van het schaduwbestuur in het dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. 09.30 tot 11.30 uur en 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst Helpt Elkander. In 't Opper. 14.00 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Mini-instuif kinderen 5 tot en met 7 jaar. De Driehoek. 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Bestuurskamer, Ha venstraat 1. 15.30 uur. Serooskerke Bijeenkomst afdeling Noord- welle en omstreken NBvP. Dorpshuis. 14.00 uur. Oosterland Lingerie-verkoping. Consisto rie Oud-Gereformeerde Ge meente. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 23 februari Zierikzee Spreekuur D66. Vismarkt. 19.00-20.00 uur. Herhalingsavonden Hartstich ting in Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. 19-.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 24 februari Serooskerke Carnavalsoptocht. Vanaf dorpshuis. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Feestavond DFS. De Schutse. 19.30 uur. Scharendijke Oliebollenactie ten behoeve van Ouderraad. Uitventen door leerlingen. Brouwershaven Informatie-avond voor vrij- willgers Radio Schouwen- Duiveland. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Oosterland Vergadering Oranjevereniging. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Prijsklaverj assen kjv Meer zicht. Strandpaviljoen Meer zicht. Grevelingendam. 19.45 uur. Zaterdag 25 februari Zierikzee Klaverjastoernooi. De Pionier. 20.00 uur. Komedie De knecht van twee meesters. Concertzaal. 20.00 uur. Concert A girl called Johnny. Brogum. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Strao-feest. Start Achterweg. 12.00 uur. Renesse Oud papierinzameling. De Dreef. Van 10.00 tot 11.00 uur. Ledenvergadering Musschen- gilde. Café Het Wapen van Zee land. 20.00 uur. Dansavond voor jong en oud. Dorpshuis. 20.00 uur. Maandag 27 februari Zierikzee Raadsvergadering. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaal bij Gerefor meerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 28 februari Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Schoolgebouw Jan- newekken. Van 19.00 tot 20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2