'Een stukje cultuur waar we zelf veel plezier in hebben' Provincie betaalt 5000,- mee aan milieuvriendelijk akkerrandbeheer Dorkas-actie Soedan krijgt een vervolg stukken Bruse Comedianten presenteren Sjonge, jonge, jonge Moord Schiphol Herkeuren Gedeputeerde De Kok bij PvdA-werkbezoek Schouwen-Duiveland 'Een overdonderend succes' Open dag provincie goed bezocht Rijn Trijn in Goes en Vlissingen Voetbal 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wanneer we alle belangstellen den direct zouden toelaten, zou dat betekenen dat een nog gro ter aantal toneelspelers regel matig niet zou kunnen meespe len." De Comedianten presen teert elk seizoen een en soms twee blijspelen. „Bij bijzondere gebeurtenis sen, als de viering van het 525- jarig bestaan van Bruinisse of dit jaar wanneer de bevrijding vijftig jaar is geleden, brengen we twee keer een toneelstuk." De Comedianten zijn dan ook al druk aan het oefenen voor het blijspel 'Het hek van de dam' dat op 5 mei wordt opge voerd. Maar eerst wordt de klucht Sjonge, jonge, jonge in totaal vijf keer opgevoerd, on der meer voor de leden van de muziekverenigingen in Brui nisse en Dreischor. De Comedi anten waren bijzonder te spre ken over de accommodatie in het nieuwe dorpshuis in Drei schor, dat in juni officieel wordt geopend, maar nu reeds in gebruik is genomen. „Wij hebben altijd graag ge speeld in Dreischor, als was het in het oude dorpshuis behel pen. Maar dit is fantastisch. Een groot, breed toneel. Dat geeft lekker veel ruimte om te bewegen." Vanaf het nieuwe seizoen, in september van dit jaar, gaan de Bruse toneelspe lers repeteren in De Stoofpol- der in Bruinisse. „Het Vereni gingsgebouw is verhuurd aan organisaties die meer konden betalen dan wij." De scènes uit Sjonge, jonge, jonge riepen bij het publiek de nodige lachsalvo's op. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE/DREISCHOR - „Wij spelen echt voor de gezelligheid en de leut. Toneel is voor óns geen bezig heid waarbij we streven naar een bijna professioneel niveau. Het is een stukje cultuur waarin we zelf veel plezier hebben en waarmee we plezier willen overbrengen naar het publiek." Gezien de reacties in de zaal leek de Bruse toneelgroep De Comedianten daarin te slagen. Het afgelopen weekeinde speelden zij de klucht Sjonje, jonge, jonge eerst in het Verenigingsgebouw in Bruinisse en vervolgens in het nieuwe dorps huis in Dreischor. Het was de première van een toneelstuk waarop de to neelspelers zich, onder leiding van regisseur Luuk Ottens, al vanaf september 1994 voorbe reidden. Wekelijks kwam de groep van negen spelers bijeen in het Verenigingsgebouw in Bruinisse om te repeteren. Be halve met toneelspelen was men de afgelopen maanden oolc druk bezig met het ver vaardigen van de decors, die vervolgens werden geschilderd door leden van de Schilders club Bruinisse. Ook de kos tuums werden door de to neelspelers zelf verzorgd, ter wijl speelster Dian Fluijt een speciale grimeurcursus volgde om de tonelisten van het juiste uiterlijk te voorzien. In gezamenlijk overleg werd gekozen voor de klucht Sjonge, jonge, jonge. Een verhaal dat zich afspeelt in een klein café dat bijna failliet gaat. De klan ten zijn zonder uitzondering straatarm. Daardoor staat het etablissement er op een gege ven moment zo slecht voor dat binnen een week iets moet ge beuren, anders gaat de deur op slot. Dat leidt tot tal van ver wikkelingen waarbij een 'ar me' broer uit Amerika en een 'rijke' zus van de Veluwe op draven als redders in de nóód. De toneelvereniging De Come dianten bestaat al ruim 25 jaar en heeft op dit moment twaalf leden. Negen daarvan werkten mee aan de klucht Sjonge, jon- gë, jonge. Het beperkte aantal rollen van veel toneelstukken is voor regisseur Ottens reden om niet meer leden toe te laten bij de toneelvereniging. „Er is veel animo om toneel te spelen bij De Comedianten. Daarom hebben we een wachtlijst je. ÖSS - Een 37-jarige man uit Oss heeft zaterdag zijn zevenja rig zoontje om het leven ge bracht. Op zijn aanzwijzingen wérd het stoffelijk overschot van het kind door de politie ge vonden aan de Waterlaat in Oss. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een onafhankelijk onderzoeksbu reau inschakelen om het kabi netsbesluit over Schiphol na der te toetsen. Dat zei het ka merlid Van Gijzel zaterdag voor de Vara-radio. DORDRECHT - Staatssecreta ris Linschoten van sociale za ken en werkgelegenheid wil chronisch zieken met een wis selend ziektebeeld sneller la ten herkeuren. Dit is één van de verzachtende wijzigingen die hij wil aanbrengen in de wao-regeling. ZIERIKZEE - „Het project Zonnestraal is een prachtig initiatief. Wanneer langs de akkerranden een strook grond niet wordt ingezaaid en niet wordt behandeld met chemische bestrijdingsmiddelen ontstaat een na tuurlijke begroeiing, die voor een prachtige fietsroute zorgt. Dat past in het plattelandstoerisme." Tijdens een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland van PvdA-kandidaat-statenleden afgelopen vrijdag, bleek en thousiasme van het provinciaal bestuur voor het project Zonnestraal; een initiatief van Agrarisch Schouwen-Duiveland en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. PvdA-gedeputeerde G. de Kok (milieu, recreatie en toerisme) maakte tijdens het werkbezoek bekend dat gedeputeerde staten het project financieel willen steunen met 5000 gulden. Daarnaast willen gs garant staan voor het bedrag van 18.000 gulden, dat bij het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij (LNV) is aan gevraagd als subsidie voor de beheerskosten van de milieu vriendelijke akkerranden. De steun van het provinciaal be stuur voor het project Zon nestraal is volgens de PvdA- statenleden zo goed als rond. Behalve gedeputeerde De Kok namen ook de kandidaat statenleden J. Konraad, P. Ha melink, I. Baaijens, I. Sturm, F. de Paauw, M. de Koster en D. Eveleens deel aan het werkbe zoek. Zij bezochten het werk voorzieningsschap De Zuid hoek, waar ze werden geïnfor meerd over een nieuw project waarbij afgeschreven kantoor apparatuur wordt gedemon teerd. Een project dat werk biedt aan zestig mensen die vanwege een lichamelijke of verstandelijke handicap op de reguliere arbeidsmarkt niet aan de slag kunnen. In het glastuinbouwbedrijf van H. Kik in Sirjansland spraken de PvdA-statenleden met betrok ken organisaties over ontwik kelingsmogelijkheden in de glastuinbouw en de teelt en af zet van de vollegrondsgroente radicchio rosso. Het plattelandstoerisme stond centraal tijdens een bezoek aan de monumentale boerderij Goemanszorg in Dreischor, die momenteel wordt verbouwd als onderkomen voor het De kandidaat-statenleden toonden zich verrast over het nieuwe project demontage kantoorappara tuur, dat bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek werk biedt aan zestig mensen. (Foto: Marijke Folkertsma). Streek- en Landbouwmuseum. Tijdens een discussie over hoe vetoerisme en akkerrandenbe- heer maakte De Kok bekend dat gs het project Zonnestraal financieel willen steunen. Het werkbezoek werd gevolgd door een bijeenkomst in het dorps huis in Renesse waar PvdA-ge deputeerde D. Bruinooge-(eco nomische zaken en landbouw) inging op de werkgelegenheid in Zeeland en De Kok vragen beantwoordde over recreatie en toerisme. Een beperkt aan tal belangstellenden, waarvan het grootste deel regionale Pvd A-gemeenteraadsleden, maakte van de gelegenheid ge bruik om met beide gedepu teerden van gedachten te wis selen. Werkgelegenheid Bruinooge was van mening dat de werkgelegenheid op Schou wen-Duiveland vooral moet worden bevorderd door 'de on derkant van de arbeidsmarkt' aan te pakken. Mensen met een lage opleiding moeten via het Regionaal Bureau Arbeids voorziening (RBA) en de regio nale onderwijsinstellingen op nieuw worden opgeleid, zodat ze met succes kunnen sollicite ren. De gedeputeerde vertelde dat het provinciaal bestuur voor dit RBA-beleid 300.000 gulden heeft uitgetrokken. ...Wij willen af van instandhou dingssubsidies. We willen de werkgelegenheid vooral stimu leren door financiële steun aan projecten." Bijvoorbeeld een project waarbij in Zierikzee en Westerschouwen leerling bouwplaatsen worden ge creëerd om jongeren aan het werk te helpen. ZIERIKZEE - Zo ongeveer alles wat in de Westerse wereld voor onmenselijk wordt gehouden is volgens Dorkas Hulp Internationaal in Soedan de nor maalste zaak van de wereld. Daarom krijgt de eer der door Dorkas gehouden actie voor Soedan een vervolg en wel in de vorm van een schrijfactie. Na een bezoek aan Soedan werd door een van de medewer kers van Dorkas Hulp Interna tionaal de noodklok geluid. Volgens de man in kwestie is de regering van Soedan vast besloten de Sharia - de islami tische wet - koste wat kost op te leggen aan iedereen in het land. Burgers zouden volgens Dorkas opgeroepen zijn om mee te doen aan wat genoemd wordt de Heilige Oorlog (Ji had) tegen de christenen en niet-moslims in het zuiden van Soedan. „Weduwen en wezen van omge brachte christenen worden als slaaf verkocht voor 15 dollar per persoon. Twee broers wer den om hun geloof veroordeeld tot 80 zweepslagen. De jongste doorstond alle zweepslagen, maar de oudste zakte na de vierde zweepslag in elkaar", aldus Dorkas in een persbe richt. „Christenen die zich ver zetten tegen de Islamisering van hun land worden zwaar vervolgd en moeten betalen met hun leven, hun huizen, hun levensonderhoud en hun kin deren". Volgens Dorkas heeft de VN in middels ook in een rapport ge wag gemaakt van de mishan delingen. De speciale VN- afgezant werd na het uitkomen van het rapport bedreigd en is volgens Dorkas zijn leven niet meer zeker. Al met al meer dan genoeg reden voor Dorkas om een schrijfactie te beginnen ten bate van de om hun geloof ver volgde christenen in moslim landen als Soedan. De eilandelijke Dorkas-groep wil in februari een schrijfactie houden. Zoals gebruikelijk worden hiervoor groepen, ver enigingen, clubs en dergelijke benaderd, evenals kerkelijke gemeenten. Wie meer wil we ten over de Dorkas-schrijfactie kan bellen: 01115-1521. Expositie Theo Voorzaal ZIERIKZEE - De afgelopen expositie van Theo Voor zaat in de Noordhavenpoort in Zierikzee is volgens Koen Nieuwendijk van Galerie Lieve Hemel in Am- i sterdam, een ongekend succes geweest. Het onderzoek naar de econo mische potenties van Schou wen-Duiveland, dat op kosten van het provinciaal bestuur wordt uitgevoerd, -is volgens Bruinooge vooral belangrijk voor het toekomstige economi sche beleid van Schouwen-Dui veland. ,-,Door het onderzoek wordt duidelijk welk beleid de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland straks kan volgen om de economie in de regio tc verbeteren." De gedeputeerde noemde daarbij als voorbeeld een breder gebruik van de Bru se havens en verbetering van het wegennet. Hij zei dat het provinciaal bestuur ook bij de ■aanzet van die economische verbeteringen ondersteuning zal moeten geven. Het voortbe staan van de Stichting Stimu lering Werkgelegenheid Zee land Noord bleek voor Bruin ooge een vanzelfsprekende zaak. „Bij een gemeente van 30.000 inwoners moet toch een economische loketfunctie zijn." Bruinooge ging ook even in op het sociale beleid dat de PvdA wil voeren. „Ook in een tijd van bezuinigingen moet in Zeeland een goed sociaal be leid worden gevoerd." Hij he kelde CDA-gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra uit Drei schor, die via een kranteartikel liet weten dat de PvdA de afge lopen vier jaar niets deed aan voorkeursbeleid, dat vrouwen en allochtonen meer kansen geeft. „PvdA-voorstellen daar over werden in de staten door het CDA van tafel geveegd. Daarom is het redelijk onbe grijpelijk dat Nederhoed zoiets zegt." Gedeputeerde De Kok bena drukte tijdens de discussie met de raadsleden in de zaal dat de geplande toename van 20 pro cent verblijfsrecreatie niet zal worden gerealiseerd in kwets bare gebieden aan de Noord zeekust, waaronder de Kop van Schouwen. „Daar moeten niet meer grote complexen komen." Hij vertelde dat het provin ciaal bestuur grote waarde hecht aan het verbeteren van de mobiliteit in Zeeland. „Daar hebben we 2,1 miljoen voor uitgetrokken." De plan nen omvatten onder meer de aanleg van een recreatiever- deelweg tussen de Brouwers- dam en de Stormvloedkering. Het gaat om een weg waarbij bestemmingsverkeer, het re- creatieverkeer en het zakelijk verkeer wordt gescheiden om te voorkomen dat weggebrui kers onnodig door natuurge bieden of kleine kernen rijden. Nieuwendijk schat dat er op de tentoonstelling die van 16 tot en met 19 februari werd gehou den, zo'n twee- tot drieduizend mensen een kijkje hebben ge nomen. Het ging om de zesde expositie die de in Dreischor woonachtige kunstenaar Voor zaat in de loop der jaren op Schouwen-Duiveland heeft ge houden, en voor zijn werk af reist naar Galerie Lieve Hemel in de hoofdstad. Volgens de galeriehouder zijn er vijf schilderijen verkocht tijdens de expositie, waaron der ook één van de duurdere werken. Het 'klapstuk' van de tentoonstelling, het drieluik Vertrek uit Zierikzee is nog niet verkocht, maar er is vol gens Nieuwendijk wel een geïnteresseerde partij uit deze regio. „Er wordt momenteel over de mogelijke aankoop na gedacht", aldus de galeriehou der. Verder zijn er erg veel litho's van de Noordhavenpoort ver kocht. De nieuwe collectie van Voor zaat wordt momenteel inge pakt voor vertrek naar Am sterdam. Daar zijn de werken van 25 februari tot en met 25 maart te zien in Galerie Lieve Hemel aan de Vijzelgracht 6. Openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 uur tot' 18.00 uur. MIDDELBURG - De open dag van de provincie Zeeland afge lopen zaterdag is bezocht door naar schatting 5000 a 6000 mensen. Dit blijkt uit een persbericht van de provincie. Ongeveer 1000 mensen maak ten gebruik van het gratis ver voer met pendelbussen naar Middelburg. De bezoekers kon den kiezen uit verschillende mogelijkheden. Grote pu bliekstrekkers waren de sta tenzaal en het provinciehuis waar men de vergaderzaal van gedeputeerde staten kon bezoe ken. Ondanks het massale be zoek waren er nergens opstop pingen. Ttevoren was gezorgd voor routeringen die het geheel in goede banen hebben geleid. De EHBO hoefde slechts één keer in actie te komen voor een jongetje dat zich had bezeerd op een springkussen. De kin deropvang bleek in een grote behoefte te voorzien. Van het totaal aantal bezoekers bezoch ten ongeveer 900 personen het gebouw van de directie milieu en waterstaat aan het Groene Woud. Vierhonderd mensen na men een kijkje in het gebouw van VMC-Zeeland. GOES - Het Oosterlandse duo Rijn «Sc Trijn geeft binnenkort in Goes en Vlissingen een tweetal voorstellingen. Het gaat om de produkties Sneeuwwitje de Zeven Dwer gen en Achttien Zangen Van Een Nomadenfluit. Op zondag 26 februari speelt het duo om 15.00 uur in het Arsenaal in Vlissingen de familievoorstel ling Sneeuwwitje de Zeven Dwergen, terwijl Cécilia M. Meinders daar om 20.30 uur de solovoorstelling Achttien Zan gen Van Een Nomadenfluit brengt. I Woensdag 1 maart wordt het zelfde programma op dezelfde tijden gespeeld. Ditmaal ech ter in Podium 't Beest in Goes. DRIEBERGEN - De politie heeft zaterdagnacht op vijf plaatsen in Nederland alcohol controles uitgevoerd. mgeKomen met dat de even. Inge- >nd voor rekening v< lam en adres bi| de d moetervzijn. Namens de SV Dreischor wil len wij reageren op een artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbo de van 13 februari. In onze op tiek dient een verslag over een gespeelde wedstrijd gebaseerd te zijn op de feiten welke ge pleegd zijn. Het verhaal zoals geschreven doet echter vermoeden dat er in Dreischor een massale vechtpartij heeft plaatsgevon den. Dit is echter onjuist. Een opstootje rond een ingooibal is de juiste weergave hiervan. Ook de suggestie om een rode kaart te geven aan een speler van Zonnemaire, voor een ver meende trap in de rug van een speler van Dreischor, is wel licht 100 toeschouwers in Drei schor ontgaan behalve uw ver slaggever. Tbn onrechte wordt de indruk gewekt dat beide ploegen niet gekomen waren om te voetbal len. Juist de zorg van beide trainers en bestuursleden om op de spelers in te praten om deze wedstrijd sportief tot een goed einde te brengen, leidde ertoe dat er behoudend en voorzichtig gespeeld werd. Drie gele kaarten waardoor één speler rood kreeg. Betreu renswaardig, maar een inci dent. Naar wij hopen wordt er vanaf nu een dikke rode streep onder deze zaak getrokken en kunnen Dreischor en Zonne maire de draad weer oppikken, waar zij gebleven waren. Sa menwerking met de jeugd en een goede verstandhouding van bestuur en spelers. Helaas iets waar wij nooit iets van ge lezen hebben in de Nieuwsbo de, maar al jaren de praktijk is. Tbt slot nog even dit. Verslag van een wedstrijd bestaat uit feitelijke waarheden. Laat de Zierikzeesche Nieuwsbode er> haar verslaggevers zich niet verlagen tot een goedkope ma nier van bladvulling, want dan lijkt het al gauw op een Rod delblad. Namens SV Dreischor, Voorzitter: W. Kommer Secretaris: C. Dijst-Floor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6