O i Belangstelling voor festiviteiten Koninginnedag neemt sterk af Zierikzee krijgt aanbod voor nieuwe expositie Kor en Bot UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kortingen tot 70% DEURLOO TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - duiveland! Kanon uit Bruse tuin gestolen VVV-gidsen 5 7 9 Voortbestaan Zierikzeese Oranjevereniging onzeker Kamperen bij de boer even 'in koelkast' Verjaardag Christina 4 1 32^3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 17 FEBRUARI 1995 151e JAARGANG NR 25725 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 voor deze merken: Oxbow - Chiemsee - O'Neill - Brunotti Simmer Style - Sun Valley - Lutha - Tenson - Enz. SPORT SCHUOHAVENMiZMXZEE/TEL OHIO-12296 Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. ƒ182,50 en ontvang de Zierik'zeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee BRUINISSE - Dat Brue- naren hun mannetje staan is algemeen be kend. Dat sommigen ook kanonnen gebrui ken om vreemde sujet ten uit de buurt te hou den waarschijnlijk min der. Een 38-jarige inwo ner van het vissersdorp doet dat wel. Of liever gezegd; deed dat. In de nacht van woensdag op donderdag werd uit zijn tuin een antiek scheeps- kanon gestolen. Het scheepskanon stond in de tuin van een wo ning aan de Dorpsweg. De politie vermoedt dat het met behulp van een kraanwagen, in de nach telijke uren, uit de tuin is gehaald. Landelijk worden op deze manier steeds vaker tuinen ont daan van antieke voor werpen en beelden. Vooralsnog hebben zich geen getuigen gemeld van de diefstal. Het ka non stamt uit de zeven tiende eeuw. De waarde ervan bedraagt ongeveer 7.000 gulden. MIDDELBURG - Bij de Pro vinciale VVV Zeeland zijn nieuwe toeristische brochures verschenen. De Gids voor vakantie en vrije tijd 1995 is speciaal bestemd voor de toerist en recreant, maar bevat ook voor de Zeeu wen zelf interessante informa tie over de mogelijkheden voor een dagje uit. De gids Delta '95 is speciaal bestemd voor water sporters en badgasten van het deltagebied. 3 TONNENMAGAZIJN De levensduur van het Brouwse Tonnenmagazijn wordt met vijftig jaar verlengd. DRESDEN Het bombardement op Dresden is nog dagelijkse wer kelijkheid voor Johan Grootjans uit Brouwershaven. THEO VOORZAAT In de Noordhavenpoort in Zierikzee zijn drie dagen de nieuwe schilderijen van Theo Voorzaat te zien. VERLIES Het zaalvoetbalteam WIK verloor op sensationele wij ze van Toren Boys. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Eerst enkele buien HET WEER Wisselend bewolkt en vooral in de nacht en ochtend nog enkele bui en, mogelijk met onweer. Mini- mumtemp. ±4, middagtemp. ±8 graden. Wind west tot zuidwest, kracht 4, later op de dag toene mend tot krachtig of hard, 6 tot 7. Het stilzwijgen van het volk is de les der koningen. De Beauvais SCHARENDIJKE - Het kam peren bij de boer gaat in de ge meente Middenschouwen even 'in de koelkast'. De gemeente verleent een half jaar lang geen vergunning meer aan boe ren die zich op het recreatieve pad willen begeven. Dat maakte wethouder L. C. Hart gisteravond bekend in de gemeenteraad. De maatregel is nodig omdat de regering een nieuwe wet op de openluchtre creatie in voorbereiding heeft. „We schorten het verlenen van vergunningen op totdat alle re gels op Schouwen-Duiveland toereikend zijn," aldus de wet houder. Ook de provincie werkt aan uniforme regels voor het kam peren bij de boer. Dinsdag heeft gedeputeerde G. de Kok een gesprek hierover met de recreatiewethouders in Zeeland en de Vekabo. ZIERIKZEE - Het Oranjegevoel op Schouwen-Duiveland neemt af. De belangstelling voor deelname aan festiviteiten op Koninginnedag laat vaak te wensen over. Hetzelfde is het geval bij de viering van de bevrij ding op 5 mei. Voor het bestuur van de Zierikzeese Oranjevereniging is de geringe animo reden om zich te beraden over het al dan niet aanblijven. „Wij zijn van goede wil, maar het moet natuurlijk uit de bevolking komen", aldus secretaris Lydia Mol-Sipman. plannen gemaakt rond de be vrijding op 5 mei. Het-is echter onwaarschijnlijk dat deze plannen ten uitvoer zullen wor den gebracht. De gemeente wil niet op voorhand subsidie ver strekken. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Christina wordt mor gen, zaterdag 18 februari, 48 jaar. sprake van nieuwe aanwas in de vereniging", aldus Mol. Mol is zich ervan bewust dat een deel van deze bevolking al tijd bereid is de helpende hand te bieden. De basisscholen en de scouting zijn daar voorbeel den van. Maar de sportvereni gingen bijvoorbeeld laten het voor een zeskamp vaak afwe ten. „Of de competitie is net begonnen of net klaar. Ze zit ten als het ware in een organi satorisch machtsvacuüm en hebben even geen zin in een zeskamp." de probleem. Oosterland vormt hierop een uitzondering. Volgens de secretaris van de plaatselijke Oranjevereniging, J. P. Boogert is de belangstel ling voor de activiteiten altijd prima. Zo reden er bij de laat ste optocht op 5 mei dertien wagens mee. Dat is meer dan de helft van de aangeschreven verenigingen. In Burgh-Haamstede daarente gen wordt al enkele jaren geen zeskamp meer gehouden we gens gebrek aan belangstel ling. „Drie jaar geleden heb ben we dit voor het laatst ge daan. We hadden alles met veel moeite rondgekregen en op de dag zelf lieten enkele teams het afweten. Dan pas je een volgen de keer wel op", aldus voorzit ter J. P. van Waveren. 5 mei Volgens hem zijn de basisscho len, peuterspeelzaal en scou ting altijd enthousiast. Verder komt het altijd weer neer op de bestuursleden. Zij hadden ook Ook in Bruinisse komt het werk altijd op dezelfde schou ders neer, aldus A. P. L. Brink man, voorzitter van de Stich ting Festiviteiten Bruinisse. Deelnemers voor een zeskamp zijn er nog wel te vinden in het vissersdorp. Dit zijn dan echter alleen leden van de aangeslo ten verenigingen. Brinkman: „De deelname van mensen die geen lid zijn van een vereni ging valt tegen. En ook bij de puzzeltocht die we houden kan ik niet zeggen: goh, wat hebben we veel deelnemers." Vorig jaar november riep de Oranjevereniging in Zierikzee door middel van een adverten tie gegadigden op voor deelna me aan de Oranjemarkt op 30 april en een optocht op 5 mei. De reacties zijn tot dusver op één hand te tellen. Mocht dit niet veranderen dan is de kans groot dat het bestuur het bijl tje erbij neergooit. „Als er niets te doen is mekkeren de mensen dat er nooit iets wordt georganiseerd. Maar als er dan iets is, laten ze het afweten. Het klinkt natuurlijk allemaal heel triest, maar dat is het niet echt. Ik vind het alleen jammer dat ik dit moet vertellen. Het bestuur had graag een andere boodschap gehad. Nu vragen we ons af: Bevolking van Zie rikzee, wat wil je nu eigen lijk?" Voor de Zierikzeese Oranjever eniging komt daar nog bij dat ze krap bij kas zit. „Het aantal contribuanten loopt terug. De ouders laten hun kinderen wel deelnemen aan de kinderspe len. Dat is ieder jaar weer ont zettend leuk. Maar bijna nie mand vult het aanmeldings briefje uit het programma boekje in en er is dus geen Vroege dood De situatie waarin de Oranje vereniging nu verkeert lijkt op die van een tiental jaren gele den. Het dagelijks bestuur van de Oranjevereniging stapte toen van de ene op de andere dag op. Een aantal personen, waaronder Mol, pakte de draad op en bracht nieuw leven in de vereniging. Nu lijkt het alsof dit leven een vroege dood gaat sterven. Hoop heeft het bestuur nog steeds. Er is dan ook nog niets afgeblazen. „De mensen moe ten in de gaten krijgen dat het noodzakelijk is dat er vanuit de bevolking iets gedaan wordt. We hebben maar een be stuur van vier leden en kunnen veel hulp gebruiken. De men sen moeten niet alleen toekij ken, maar ook meedoen, zodat er wel een leuke Oranjemarkt gehouden kan worden en er op 5 mei een mooie optocht door Zierikzee gaat. De Oranjever eniging bestaat al zo lang. Het zou zonde zijn om op deze ma nier te stoppen." Andere eilandelijke Oranjever enigingen kampen met hetzelf Voor een optocht zijn de mensen tegenwoordig moeilijk te porren. (Foto: Joop van Houdt). gebied' twee miljoen jaar gele den. Nu gebeurt dat heel sum mier in het Maritiem Museum. De bezoekers krijgen geen beeld. Het spreekt niet echt aan. Om dat te verlevendigen willen we behalve de fossielen ook wandschilderingen en re constructie tentoonstellen." Uniek De Kor en Bot-expositie is op twee manieren uniek. Aller eerst worden nergens in Neder land met een mosselkottèr fos siele resten naar boven ge haald. De paleontoloog gaat doorgaans alleen met hamer en beitel op stap. Daarnaast is het materiaal bijzonder. Het stamt uit een periode waarin het veel warmer was dan tegenwoordig. Er was toen nog geen sprake van zee, maar van land met daarop een open bos. De bewo ners van dit bos bestonden uit soorten olifanten, neushoorns en herten. Deze soorten zijn nu uitgestorven. Mol en De Vos vinden het heel belangrijk dat het materiaal te zien is op de plek waar het ge vonden wordt. Zij hebben de gemeente onlangs een concept toegestuurd hoe de tentoonstel ling er naar hun idee uit moet gaan zien. „We wachten nu af of en welke zaal we tot onze be schikking krijgen. De ideeën zijn er en we kunnen bij wijze van spreken morgen aan de slag", aldus De Vos. Of de plannen van beide heren gerealiseerd kunnen worden hangt mede af van de beschik bare financiën. Voor het inrich ten van een Kor en Bot-exposi- tie is het jaarlijkse tentoonstel lingsbudget van de gemeente Zierikzee niet toereikend. De commissie voor cultuur is om advies gevraagd. Deze commis sie vergadert woensdagavond 22 februari in de raadzaal van het stadhuis. Lydia Mol: Graag anders ge wild ZIERIKZEE - Wanneer alle plannen doorgang vinden wordt in het najaar van 1996 een nieuwe grote expositie Kor en Bot in het Zierikzeese Maritiem Museum ingericht. De heer D. Mol uit Hoofddorp heeft hiertoe het initiatief genomen. De conservator van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden, J. de Vos, heeft een adviserende rol bij het totstandkomen van de tentoonstelling. Beide heren hebben de gemeente aangeboden de expositie in te richten. "Het initiatief tot het inrichten van een permanente tentoon stelling in Zierikzee ontstond tijdens het onderzoek van de collectie fossielen in Leiden. Jaarlijks trekt een Zierikzeese mosselschipper de Ooster- schelde op om de bodem af te zoeken naar fossiele resten. Slechts een klein deel van het geen er opgevist wordt komt terecht in het Maritiem Mu seum in het Gravensteen. Het merendeel van de collectie blijft na onderzoek in Leiden, verborgen voor het publiek. Uniek materiaal Mol is van mening dat de col lectie het waard is om tentoon gesteld te worden. Hij houdt zich als amateur op hoog ni veau al jaren bezig met paleon tologie en in het bijzonder met onderzoek naar olifantachti- gen. Volgens hem gaat het om uniek materiaal dat bovendien op unieke wijze boven water wordt gehaald. De Vos beaamt dit. „Het materiaal geeft een mooi beeld van het leven in dit In het Maritiem Museum in Zierikzee is op dit moment slechts een klein deel van de collectie fossie len te zien die jaarlijks uit de Oosterschelde worden opgevist. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1