Brouwershaven onderzoekt keuze voor beheersjacht 'Ik denk wel dat ik naar deze school ga' UITGEREKEND BIJ JUMBO: Expositie Dorpen op Schouwen-Duiveland l,39 At 10,98 Naar aanleiding notitie Jacht en Pacht Cursus begeleiden van psychiatrische patiënten Veerhoek bij debat duurzaamheid Provincie verhoogt steun ROVZ Veel animo open dagen voortgezet onderwijs lumbo is beter dan u denkt. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1995 NR 25724 5 De gemeente Brouwershaven overweegt om de landbouwgronden die zij verpacht in de toekomst alleen nog te laten bejagen door Wild Beheers Eenheid de Gouwe. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - „De jacht is niet helemaal te voorkomen. Daarom is het goed om te kiezen voor be heersjacht en alleen jacht toe te staan bij aanwezige of dreigende schade." Die conclusie trekt het Brouwse SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide in zijn notitie Jacht en Pacht. Op basis van deze notitie adviseer de Van der Meide én de andere leden van de Brouwse adviescommissie algemene zaken om de jacht op de 27 hectare bouwland van de gemeente slechts toe te staan als beheersjacht. In de serie Dorpen op Schouwen-Duiveland staan tot en met 25 maart de kernen Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Burghsluis centraal. Deze tentoonstelling van het Zeeuws Do cumentatiecentrum, bestaat uit tien panelen, en toont onder meer foto's en prentbriefkaarten van dorpsgezichten van boven genoemde plaatsen. Van Noordwelle zijn bijvoorbeeld opnames te zien van het straorijden in 1938 met de traditionele gebruiken, waaronder de ontvangst door de burgemeester. Ook zijn er foto's te zien van de Ring in Noordwelle en villa Zeelandia. Van Eiker zee worden foto's getoond van de stormvloed in 1953. Van Seroos kerke zijn er afbeeldingen bij van de restauratie van de Neder landse Hervormde kerk en van Burghsluis foto's van onder meer de haven zoals die er begin jaren vijftig uitzag. De tentoonstel ling is te zien op de tweede verdieping van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Openingstijden zijn op maandag van 17.30 uur tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 13.00 uur. (Foto: Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg). ZIERIKZEE - In verpleeghuis Corneliastichting werd de cursus Begeleiden van patiënten met psy chiatrische problematiek afgesloten. Gedurende de afgelopen vier maanden werd deze speciale cursus verzorgd door docenten van het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen uit Vlissingen. Dat zou in de praktijk kunnen door de jacht in die gebieden alleen toe te kennen aan de' Wild Beheers Eenheid de Gou we, die actief is in de gemeente Brouwershaven. Naar aanlei ding van het advies van de commissie zegde burgemeester L. N Labruyère toe dat het col lege van b en w laat uit&qeken of dit mogelijk is. De gemeente Brouwershaven verpacht haar 27 hectare bouwland aan agra riërs, die het in de jachtperiode mogen gebruiken om bepaalde soorten wild te schieten. Vaak gaat het om contracten die voor een aantal jaren vastliggen. In zijn notitie stelt Van der Meide een beleid voor waarbij de gemeente de jacht op haar grondgebied slechts toestaat als beheersjacht. Daaronder wordt verstaan dat dieren al leen mogen worden afgescho ten wanneer daarmee schade aan gewassen, wilde planten en dieren kan worden voorko men. Bij beheersjacht is doden alleen toegestaan wanneer alle andere middelen om schade te bestrijden of voorkomen (on- der meer verjagen) falen. Het doden van dieren mag alleen wanneer bestrijding van de schade via beheersjacht werke lijk effectief is. In de notitie Jacht en Pacht om schrijft Van der Meide nog een aantal aanvullende voorwaar den waaronder het jachtrecht op de gemeentelijke landbouw- gronden verpacht zou moeten worden aan Wild Beheers Een heid De Gouwe. Onder meer een beperking van de periode waarop op ganzen en eenden mag worden geschoten. De ganzenjacht zou ook beperkt moeten worden tot schadege- voelige percelen. Een andere voorwaarde is het jachtverbod op trekvogels die nooit schade betrokkenen, maar desondanks bejaagbaar zijn. Onder meer de winterta ling, pijlstaart, slobeend, tafel eend, kuifeend, toppereend, watersnip en houtsnip. Tenslot te wil Van der Meide De Gouwe opleggen om op gemeente grond niet te jagen bij slecht zicht door mist, harde regen, schemer of duisternis. En niet op patrijzen te jagen wanneer per honderd hectare minder dan twintig van deze dieren voorkomen. Of Brouwershaven haar jacht- beleid op deze manier aanpast moet definitief worden beslist door de Brouwse gemeente raad. Die beslist daarover aan de hand van de resultaten van het onderzoek dat burgemees ter en wethouders laten instel len door ambtenaren. Uit een reactie van burgemeester La bruyère bleek dat het vanwege de werkdruk op de gemeente secretarie wel even kan duren voor de resultaten van dit on derzoek bekend zijn. RENESSE - De Westerschouw- se VVD-wethouder en kandi daat-statenlid C. W. Veerhoek neemt- op woensdag 22 februa ri deel aan het Nationale duur zaamheidsdebat 'Ruimte voor recreatie en toerisme in Zee land.' Het debat wordt gehouden in het Arsenaaltheater in Vlissin gen en wordt geleid door jour nalist Peter Joosse. Het gaat om een initiatief van het natio nale Platform Duurzame Ont wikkeling (PDO) en het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. Behalve Veer hoek doen er zeven andere pro- minenten'aan mee, waaronder PvdA-gedeputeerde De Kok, directeur VVV-Zeeland L. H. ter Heide en T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie. Zij maken een afweging tussen de belangen van het toerisme en het milieu in Zeeland. Het de bat begint om 20.00 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. MIDDELBURG - Gedeputeer de staten van Zeeland willen de provinciale bijdrage aan het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland struc tureel verhogen met 30.000 gul den. De verhoging zal worden benut in het kader van het jaarlijks op te stellen werk plan. De 30.000 gulden zal door het ROVZ worden besteed voor het uitbesteden van werkzaamhe den in het kader van het Regio naal Werkplan Verkeersveilig heid Zeeland of voor het aan trekken van tijdelijk personeel voor deze werkzaamheden. Het betreft met name het verrich ten van diepte-onderzoek'naar ernstige ongevallen, inventari seren van infrastucturele oplossingen en stimulerën van verkeersonderwijs in het voortgezet onderwijs. Gedeputeerde staten willen ook overgaan tot het beschik baar stellen van de benodigde financiën voor het werkplan. Het betreft in dit geval een doeluitkering van ruim één miljoen gulden van het minis terie van verkeer en water staat. Deze doeluitkering dekt volledig de programmakosten in het ROVZ-Werkplan. Beide zaken komen vrijdag 31 maart aan de orde in de verga dering van provinciale staten. Bijna honderd basisschoolleer lingen, afkomstig uit heel Schouwen-Duiveland kwa men, met hun onderwijs kracht, met hun ouders of al leen naar de scholengemeen schap om daar een kijkje te ne men in heel veel lokalen. ,,In januari beginnen ze al te gillen wanneer we weer op de scholen gaan kijken", grinnikt leer kracht S. van Genderen, die jaarlijks de open dagen bij de twee scholen in de regio be zoekt met groep acht van obs 't Kofschip in Zierikzee. ,,De meeste leerlingen weten al van tevoren welke soort voortgezet onderwijs ze gaan doen na de basisschool. Maar sommigen dubben en twijfelen nog. Bij hen kan zo'n open dag de door slag geven." In de scholengemeenschap werden de jeugdige én volwas sen belangstellenden door een medewerker van de school door vele lokalen geleid, waar theorie- en praktijklessen wer den gegeven. Vooral voor de praktijklessen bestond veel be langstelling. Zo werd bij de af deling elektrotechniek ge toond hoe elektrische stroom werd gemeten en lieten leerlin gen van de afdeling mechani sche techniek verschillende lasmogelijkheden zien. Bij de afdeling bouwtechniek werd de produktie van kozijnen en meubelen gepresenteerd en bij de afdeling verzorging toonden leerlingen hoe koper wordt ge; poetst en een elektrische strijkmachine wordt bediend. Het allerleukste vonden veel jeugdige bezoekers de afdeling consumptieve techniek waar zij zelf flensjes mochten bak ken én opeten. Leerlingen van de scholengemeenschap lieten zien hoe appelflappen en ande re lekkernijen werden ge maakt. Activiteiten die de dertien-jarige John de Haan uit Kerkwervc wel aanspra ken. ,,Ik wil bakker worden. Ik vind het leuk om met eten om te gaan. Thuis bak ik ook wel eens pannekoeken." Ook de elf-jarige Harro Heyboer uit Zierikzee had de indruk dat hij door zijn toekomstige school liep. „Ik denk wel dat ik naar deze school ga. Hier is veel creativiteit. Ik houd ervan om met mijn handen te werken. Het liefste wil ik tekeningen leren maken, zodat ik later ont werper kan worden." Tot en met 25 maart Twintig medewerkers van de Corneliastichting namen er aan deel. Bij de afsluiting kon cursusleider Zwemer aan ie dereen het certificaat uitrei ken. Directeur van de Cornelia stichting, de heer A. Schouw, dankte de cursisten voor hun inzet. Door hun inspanningen gedurende vele avonden heb ben de cursisten niet alleen hun eigen kennis verrijkt, maar ook het niveau van zorg voor de bewoners van de Cor nelia een positieve impuls ge geven. Een bijzonder woord van waardering was er voor El- ly van Eijken, opleidingscoör dinator van de Corneliastich ting die de organisatie van de cursus voor haar rekening nam. De volgende personen .ontvin gen het certificaat: I. Berghout-Schik, Oosterland; H. de Blaeij, Goes; J. Bos, Brouwershaven; E. Brasser, Zierikzee; R. Dane, Nieuwer- kerk; W. v. d. Doe, Bruinisse; P. van Driel, Tholen; N. van Dij- ke, Zierikzee; E. Elenbaas, Zie rikzee; E. Flikweert, Zierik zee; B. Geertse, Bruinisse; E. Happee, Zierikzee; L. Maal kant, Bruinisse; L. Mol; I. Ou- wens, Zierikzee; L. Pollemans, Oude-Tbnge; W. van Popering, Zierikzee; M. Roos, Renesse; J. Smit, Oud-Beijerland; E. Wij nen-Aanstoot, Ouwerkerk. ZIERIKZEE - „Het rottigste is om de elektriciteitsdraden door de buizen te doen. Dat komt vanwege al die bochten. Maar ingewikkeld is een elektrische installatie niet. Toen ik hier op school kwam leek dat wel zo, maar nu heb ik geleerd hoe het in elkaar zit." Jan Tanis uit Nieuwerkerk zit drie jaar op de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland, waar hij de opleiding elektrotechniek volgt. Hij was een van de jongeren die woensdagmiddag tijdens de open dag aan basisschoolleerlingen de mogelijkheden liet zien van een oplei ding in het voorbereidend beroepsonderwijs. Uitleg over het bakken van flensjes in het lokaal consumptieve techniek. De bezoekers van de open dag gingen hierna zelf aan de slag. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie NUTROMA ROMIG 2 flesjes a 0 cl, von 1,89 voor BONDUELLE FRANSE SPERZIEBONEN zeer fijn, blik 800 gram, van 1,99 voor 49 BRIO PLANTENMARGARINE 69 pokje a 250 gram, van 1,05 voor HONIG MIXEN voor Babi Pongang, Babi Ketjap of Foo Vohg Hai, per pak van 2,49 voor -| 49 PEPSI COLA REGULAR fles a 150 cl, van 2,19 voor t 49 VARKENSFILET aan het stuk of bpjes, per kilo, van 21.90 voor De2e aanbiedingen z>jn geldig t/m 18 februari 1995 Per aanbieding max. 3 eenheden per klont Bel voor de dichtstbijzijnde Jumbo grolis onze klontenservice: 060220161

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5