NIEUWSBODE EXTRA lieve mensen Tweede Wereldoorlog, opgetekend en gefotografeerd door ooggetuigen Asverstrooiing op zee Kunstnagels voor kat tegen krabschade Hoe denken mannen over romantiek? Vakanties Rode Kruis Solo-concert André Hazes in Goes Inzameling wasbollen Informatie over acné Koffie-ochtend WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA OOSTVOORNE - Begin dit jaar startte in Oostvoor- ne een onderneming, Aqua-Omega, die zich bezig houdt met het zorgdragen van een waardige en stijl volle asverstrooiing op zee. ring in brengen door ervoor te zorgen dat de asverstrooiing op een persoonlijke en waardige wijze plaatsvindt. Tijdens de tocht wordt de as daadwerke lijk vanuit de verpakking of urn over het water verstrooid. Enerzijds is het mogelijk dat dit, namens de nabestaanden, door de heer Bassant zelf ge beurt, anderzijds kan naar wens tijdens het verstrooien van de as, een afscheidswoord worden uitgesproken of bloe men worden meegestrooid. Ook bestaat de mogelijkheid dat de asverstrooiing door een klein gezelschap van na bestaanden persoonlijk wordt uitgevoerd. Daarbij kan tevens meegebrachte muziek worden afgespeeld. Vertrek vindt plaats vanuit Vlissingen, Stel lendam, Goedereede, Scheve- ningen, IJmuiden, Den Helder en Lauwersoog, waar men aan boord gaat van representatieve schepen welke speciaal voor dit doel ter beschikking wor den gesteld. De vaart duurt cir ca twee uur. Voor informatie: 01815-5753. De heer J. M. Bassant, oprich ter van Aqua-Omega, reageert hiermee op de vaak massale en onpersoonlijke manier waarop asverstrooiing tot nu toe heeft plaatsgevonden. In ons land bestaan, volgend op de crema tieplechtigheid, diverse bestemmingen voor de as; naast het mee naar huis nemen van de as in een urn, bijzetting in columbarium of urnentuin, is in Nederland de gewoonte gegroeid de as van een overle dene te verstrooien op een strooiveld of op zee (per vlieg tuig of boot). Het aantal asverstrooiingen op zee heeft, met name vanwege het milieuvriendelijke karak ter ervan, de laatste jaren een grote omvang gekregen. Deze stijging heeft er echter toe ge leid dat van een persoonlijke, eervolle verstrooiing nauwe lijks nog sprake is. De verpak te asresten worden, vaak via een koker, massaal in zee gestort. Hoewel dit met zorg gebeurt ontkomt men niet aan het fabrieksmatig karakter. Aqua-Omega wil hier verande- Het waterpeil is weer gedaald De mensen zijn weer thuis Een hond is nog wat zenuwachtig Is er iets niet pluis? Als het land verdronken is En iedereen moet wijken Besluit de politiek We versterken thans de dijken Mosterd na de maaltijd Geef mijn portie maar aan Fikkie Ik ben de politiek echt zat Het hele Haagse kliekie Langeweg ZIERIKZEE/MIDDELHAR- NIS - Vakantie is belangrijk voor iedereen, ook voor hen die niet (meer) zelfstandig op vakantie kunnen, door hun handicap of chronische ziekte. Even er tussen uit, alle dage lijkse zorgen vergeten en lek ker uitrusten. Vele vrijwilli gers, waaronder verpleegkun digen, zorgen er voor dat men onbezorgd kan genieten. Het Nederlandse Rode Kruis organiseert al vele jaren va kanties voor mensen die chro nisch ziek zijn of gehandicapt, in binnen- en buitenland. Het vakantieschip de J. H. Dunant is ongetwijfeld bij velen be kend. Wellicht minder bekend, maar prachtig gelegen en volledig aangepast voor mensen met een handicap, zijn de vakantie huizen van het Nederlandse Rode Kruis, namelijk De Val kenberg in Rheden en De IJs- selvliet in Wezep. Men kan ook hier, aangepast aan mogelijkheden, genieten van een prachtige omgeving en kiezen uit tal van aantrekkelij ke uitstapjes. Voor inlichtingen kan men con tact opnemen met het Provin ciaal Bureau van het Neder landse Rode Kruis te Middel burg, telefoon 01180-13608. Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooske'rke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Qosterland, Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen. Den Bommel. Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middeiharnis, Middelbarnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge. Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deei uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. GOES - Op 22 september zal in de Zeelandhallen een groots opgezet live-concert plaatsvin den van de populaire zanger André Hazes. Een artiest die al meer dan vijftien jaar succes volle hits op zijn naam heeft weten te brengen en het sport paleis Ahoy te Rotterdam tot zijn nok met enthousiast pu bliek wist te vullen. Nog nooit heeft André Hazes in Zeeland een solo live-concert gezongen maar op 22 septem ber zal eindelijk zijn Zeeuwse aanhang van dit unieke optre den volop kunnen genieten. Een stevig nummertje rock roll door de bekende groep Rendez-Vous en een fantastisch optreden in Braziliaanse sfeer door Rossa Nova omlijsten het unieke concert van André Ha- zes. Als klap op de vuurpijl een support act van Alitha, die in een uitverkocht Ahoy al eerder aan de zijde van André Hazes stond. De organisatie van dit grootse zang- en muziekoptreden is in handen van café Flora, in sa menwerking met het organisa- tieburo Inter Expo Zeelandhal len Goes. De kaarten voor dit unieke gebeuren zijn uiteraard aldaar te bestellen. Er zijn VIP-, zit- en staanplaatsen. Voor informatie: Zeelandhal len Goes, 01100-21020. ZIERIKZEE/MIDDELHAR- NIS - In de Nederlandse huis houdens slingeren miljoenen ongebruikte wasbolletjes en doseerschepjes rond. Gooi ze allemaal op een hoop en je krijgt een afvalberg met een gewicht van zo'n tienduizend kilo. Niemand gooit ze weg, blijkbaar vanwege het idee dat weggooien slecht is voor het milieu. De overschakeling van Ariel Futur op kleinere doseerbolle- tjes heeft het bestaande bolle tje overbodig gemaakt. De fa brikant heeft daarom besloten tot een inzamelingsactie om een einde te maken aan die enorme 'verborgen' afvalberg. De komende weken trekt een legertje ophalers door ons land om huis-aan-huis aan te bellen. Ze vragen dan naar overbodige Ariel-bolletjes en reiken een nieuw, kleiner, doseerbolletje aan. De ophalers legitimeren zich aan de voordeur. Dat deze inzamelingsactie vooraf gaat aan de traditionele jaarlijkse schoonmaak is geen toeval. Het ingezamelde plas tic wordt verwerkt tot nieuw verpakkingsmateriaal. MIDDELHARNIS - Meer dan de helft van de bevolking tus sen twaalf en vierentwintig jaar heeft weieens last van ac né ofwel jeugdpuistjes. Wie puistjes heeft, voelt zich er vaak erg ongelukkig mee. Deze maand besteedt de Gezond- heidswijzer, het informatie centrum van de GGD Zuidhol landse Eilanden, speciale aan dacht aan acné en heeft daar over een informatiepakket sa mengesteld, dat iedereen gra tis kan ophalen of aanvragen. Dit informatiepakketje be schrijft onder meer wat acné is, hoe het ontstaat, en geeft tips over wat je wel en juist niet moet doen om er zo min moge lijk last van te hebben. Het gratis informatiemateriaal kunt u ophalen of telefonisch aanvragen bij de Gezondheids- wijzer in de GGD-vestiging in Middeiharnis, Sportlaan 5, te lefoon 01870-86641. Ook kunt u in uw bibliotheek een boeken tentoonstelling over dit thema bekijken. De Gezondheidswijzer Zuid hollandse Eilanden is het in formatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de ge zondheid. In de Gezondheids- wijzer kan men op het gebied van ziekte, gezondheid en ge zondheidszorg folders en arti kelen vinden, maar bijvoor beeld ook adressen van patiën tenverenigingen of informatie over cursussen. Veel materiaal is kosteloos te verkrijgen. OUDE-TONGE - In het Info centrum aan de Bernhard- straat 27 in Oude-Tonge wordt op donderdag 23 februari een koffie-ochtend gehouden. Aan vang is 10.00 uur. De ochtend is georganiseerd door de Stichting Welzijns werk voor ouderen. Uitgeno digd is de heer H. de Groot, me dewerker van de WVG en ver bonden aan de gemeente. Hij zal een inleiding geven over de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Ook mensen jonger dan 55 jaar zijn uitgenodigd voor deze ochtend. Er zijn geen kosten aan verbonden. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Deze maand wor den op de Nederlandse markt via de dierenartsen zo genaamde Soft Paws, ofwel kunstnagels voor de kat, geïntroduceerd. De Amerikaanse dierenarts To by Wexter heeft kunstnagels ontwikkeld, die. als een hoesje over de nagels van de voorpo ten worden geschoven. Daar door kan het dier niets meer kapot krabben. Wanneer er een tweede kat of een hond wordt aangeschaft, dan verloopt de gewenningsperiode zonder bloedige gevechten. Maar de kat kan wel gewoon klimmen, lopen of zich in de nek krab ben. Het dier kan haar gelaars de nagels ook normaal intrek ken. In het wild levende katten kun nen, absoluut niet buiten hun nagels. Ze klimmen ermee in bomen en bakenen er regelma tig hun terrein mee af. Dat laatste doen ze door met hun nagels in te krassen, terwijl er in die krassen een geurtje wordt gewreven, afkomstig uit de geurkliertjes in hun voet kussentjes. Onze gedomesticeerde huiskat heeft dat gedrag nog steeds in zich. Daarom ook wil hij regel matig de nagels scherpen. In eerste instantie aan het meubi lair, het behang et cetera. In veel gevallen biedt een alter natief in de vorm van een klim- paal of een kokosmat de oplos sing. Maar helaas blijven veel katten de voorkeur geven aan het ruige werk: het krabben en slopen van de inboedel. Dit tot groot genoegen van de eige naar, die radeloos zijn maatre gelen neemt en in sommige ge vallen de nagels van het dier laat amputeren. Amputatie is overigens wettelijk verboden. Voor meer informatie over de kunstnagels: telefoon 03498- 67327. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - In de afgelopen vijftig jaar zijn zeer veel publikaties over de Tweede Wereldoorlog verschenen. Maar nog nooit is het ver haal van deze dramatische jaren verteld door de oog getuigen zelf. Iedereen, burger en soldaat, heeft de oorlog heel persoonlijk beleefd. Hun gevoelens leg den zij vast in tienduizenden brieven, documenten en dagboeken. Deze opgetekende ervaringen dien den als leidraad voor 'Met Eigen Ogen', een veertig- delig verzamelwerk waarvan het eerste deel giste ren, 14 februari, verschenen is bij Waanders Uitge vers. Met Eigen Ogen is een verza melwerk dat alle belangrijke thema's van de Tweede Wereld oorlog in woord en beeld be handelt. De opeenvolgende af leveringen hebben elk een ei gen onderwerp. Alle delen sa men geven een afgerond beeld van de oorlog. Het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumenta tie en vele andere gezagheb bende instituten werkten mee om de stem van de getuigen te rug te vinden. Tijdens de re search voor 'Met Eigen Ogen' stuitten de onderzoekers ge heel onverwacht op omvangrij ke verzamelingen kleurenfo to's. Kleurenfotografie was tij dens de oorlogsjaren een zeld zaamheid. Het procédé stond nog in de kinderschoenen en de materialen waren zeer schaars. Vandaar dat de meesten zich de Tweede Wereldoorlog tot nu toe vooral in zwart-wit herin neren. Het verzamelwerk geeft een totaal ander beeld met meer dan driehonderd unieke kleuropnames. De veertig onderwerpen waar uit de serie is opgebouwd, staan in een uitgebreide in houdsopgave op pagina twee tot en met vijf van aflevering één. Omdat 'Met Eigen Ogen' wordt uitgegeven als naslag werk, zijn er speciaal voor deze serie twee linnen verzamelban den vervaardigd. In elk van de ze banden kunnen twintig afle veringen worden bewaard. Tienduizenden legden gedu rende de vijf kwellende oor logsjaren hun gevoelens vast in brieven, dagboeken en docu menten. Een voorbeeld: ,,Op de slecht geplaveide Poolse land weg naderde in een wolk van stof een eskadron Poolse lanse niers. Het was een indrukwek kend en stijlvol gezicht. De lange lansen recht omhoog ge dragen, vormden een dicht mastbos, als op een oud schil derij. Ik huiverde bij de ge dachte dat deze mannen mis schien slag zouden moeten le veren met de Duitse tanks zo als ik ze op Hitiers verjaardag had zien voorbij trekken. Zes naast elkaar, in onafzienbare massa's, als een ononderbro ken muur van staal." Deze re gels werden in augustus 1939 opgetekend door de toenmali ge Nederlandse ambassadeur in Berlijn, dr. De Beus. Hij was op de terugweg uit Danzig, waar hij een missie vervuld had. De spanning in Europa liep in die dagen hoog op. Adolf Hitler stond op h.et punt Polen de oorlog te verklaren. Engelsen en Fransen stonden nog aan de zijlijn, maar garan deerden Polen hun steun bij een eventuele aanval. Heel Ne derland leefde in opperste spanning. v Een foto bij een artikel uit De Maasbode van 10 september 1939. De verslaggever bevond zich op de Zuidlimburgse grens: ,,Bij de bevolking is hartelijk medelijden met de buren die in den oorlog zijn. Men voelt hier de ramp dicht in den nabijheid. Menige vrouw die hier woont, heeft haar Duitschen man zien vertrekken." Persoonlijk De 28-jarige belastingambte naar W. R. Feenstra uit Zwolle begon op 22 augustus 1939 met het bijhouden van een dag boek. ,,A1 lang'heb ik me voor genomen in geval van een echte oorlogsdreiging aantekenin gen te gaan houden van mijn persoonlijke belevenissen." Hij was een van de velen. 'Met Eigen Ogen' laat al deze men sen aan het woord. In heldere inleidingen, aparte verhalen en indringende fragmenten. Daarbij gaat het overzicht be slist niet verloren. Elke twee weken zal een nieu we aflevering verschijnen die te koop is bij boekhandel en kiosk. Elk van deze afleverin gen behandelt een eigen afge rond onderwerp. Daarin vindt de lezer, naast ooggetuige verslagen, een helder overzicht van de gebeurtenissen en ach tergronden. De honderden af beeldingen vertellen soms meer dan in woorden is uit te drukken. Het is ook mogelijk een abonnement op de serie te nemen. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Harlequin, 's we relds grootste uitgever op het gebied van romanti sche verhalen, deed onderzoek naar de romantische gevoelens die mannen ten opzichte van vrouwen koesteren.. In negentien landen, waaronder Neder land, heeft Harlequin meer dan 5.000 mannen onder vraagd over hun opvattingen wat betreft vrouwen en romantiek. De dames die altijd in de ver onderstelling geleefd hebben dat romantiek een puur vrou welijke aangelegenheid was, moeten volgens Harlequin hun mening herzien. Niet alleen vrouwen koesteren romanti sche gedachten, zo blijkt uit het onderzoek, ook mannen kunnen wel degelijk roman tisch ingesteld zijn en hebben bovendien duidelijke ideeën over romantiek. Wat is een romantische vrouw, welke eigenschappen bezit ze en hoe gedraagt ze zich? Deze en andere vragen zijn voorge legd aan de mannen uit het on derzoek. Over het algemeen be schouwen de ondervraagde mannen hun eigen vrouw als de meest romantische ter we reld. Natuurlijk heeft het er mee te maken dat romantiek zeer persoonsgebonden is; ie dereen heeft er zo een eigen op vatting over. Tbch zijn er een aantal zaken waaraan iedere man grote waarde hecht wan neer hij denkt aan romantiek. Simpelweg iets aardigs voor hem doen of hem verrassen, wordt door het merendeel der mannen erg op prijs gesteld. Ook denken aan belangrijke dagen of rekening houden met zijn smaak in kleding, lieve lingskostjes en muziek, wordt door mannen als erg roman tisch ervaren. Net zoals het vermogen om te luisteren of juist te praten over zaken die hem interesseren. De meeste mannen uit het onderzoek zijn dik tevreden. Desgevraagd ant woorden zij: ,,Ik kus de grond waarop zij loopt, en zij doet omgekeerd hetzelfde." En: „Zij is mijn minnares en mijn beste vriendin." Rozegeur en maneschijn Je zou dus denken dat alles ro zegeur en maneschijn is. Maar schijn bedriegt, want er zijn ook teleurgestelde mannen. Mannen die vinden dat roman tiek eigenlijk altijd beter is in fantasie dan in werkelijkheid (Bulgarije, Australië en Polen). Of mannen die, als ze alles nog eens over mochten doen, er niet meer over zouden piekeren om te trouwen met de vrouw met wie zij op dit moment ge trouwd zijn. Vooral Turkse en Japanse mannen denken er zo over. En 'de Nederlandse man? Hij klaagt erover dat zijn lief de als iets vanzelfsprekends wordt beschouwd. De Neder landse dames zijn dus gewaar schuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3