Entertainer Mare Borsboom brengt eerste compact disc uit 'Batikken is een beetje puzzelen' Het Eric Vloeimans Kwartet UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bijeenkomsten voor de 60+ vrouw In het Diekhuus te Middelharnis Wiener schnitzel, gepaneerd of naturel, 100 gram 1,79 dé krant van schouwen - duiveland! Met twee eigen nummers ZIERIKZEE - Het woord batik roept beelden op van een kleurig hemd gekocht tijdens een reis naar Indo nesië, of van een tafelkleedje uit ons koloniaal verle den. Textielkunstenares Els van Baarle uit Drei- schor vertelt op vrijdag 17 februari aan de hand van dia's wat klassieke en eigentijdse batik precies is. Deze avond is een culturele manifestatie in het ka der van de Stichting Schouws.Spel en wordt gehou den in restaurant Mondragon. Aanvang 20.00 uur. Weinig mensen weten hoe tra ditionele batik tot stand komt en nog minder mensen weten dat er een groep hedendaagse textielkunstenaars bestaat die deze techniek beoefent," aldus Els van Baarle. „Het lijkt wel of textielkunst geen status heeft in de kunstwereld. Je bént gauw uit geëxposeerd en dat komt omdat de mensen het niet kopen. Liever kopen ze een aquarelletje in de kleur van hun bankstel. Een galerie wil, en dat is logisch, graag wat ver kopen." Exposities van textielkunst vinden dan ook veelal plaats in openbare gebouwen als biblio theken en gemeentehuizen. Els geniet echter buiten de Neder landse grenzen een goede repu tatie en lijkt daar bekender dan hier. Els: „Ik werk samen met Cherilyn Martin, een Ame rikaanse kunstenares die zich bezig houdt met het maken van quilts. Nadat ik werk van haar gezien had raakte ik er door geïnspireerd en andersom ook." Beide vrouwen zijn lid van de borduurgroep Steek 90 die ontstaan is binnen Tex tiel Plus. Daar hebben ze el kaar leren kennen. Villa Oplontis Op de foto's in het maandblad van Tbxtiel Plus is duidelijk te zien hoe de quilts en de batiks op elkaar aansluiten. Els laat zich inspireren door de stik- seltjes van de quilts en brengt dit op de batik aan in dunne lijntjes. Ook de structuur van de quilts is terug te vinden in het werk van Els. Op haar beurt verwerkt Cheryl weer lappen prachtig gekleurde zij de die Els niet meer gebruikt- De afgelopen tijd werkten de kunstenaressen aan het thèma Walls (muren) en maakten sa men zo'n vijftien combinaties. Een nieuw thema staat echter in de steigers. Els: „Ik heb die tentoonstelling gezien over de uitbarsting van de Vesuvius en de ondergang van Pompei' in Amsterdam. Dat boeide me zo dat ik er iets mee wil doen. Ik heb een boek over zo'n Romein se villa, Villa Oplontis, en daar staan prachtige afbeeldingen in met schitterende, een beetje gebleekte kleuren. Maar deze ideeën zijn nog in een pril sta dium. Puzzelen Els van Baarle kreeg haar op leiding min of meer op de Nieu we Lerarenopleiding, nu de Hogeschool Rotterdam, in de richting textiel. „Een klein on derdeeltje van die richting was batikken en dat sprak me enorm aan. Het moeilijke van batikken is dat je als het ware omgekeerd moet denken," ver telt Els. „Het is eigenlijk een beetje puzzelen, je begint met een witte lap en het aanbren gen van de eerste patronen in was en dan ga je verven. Waar de was zit blijft wit en dan be gin je weer opnieuw, je weet nooit precies hoe het zal wor den. Dat vind ik enorm span nend. Ik besloot er op af te stu deren. Voor de opdracht koos ik het thema De Groep. Ik maakte grote lappen met af beeldingen van mensen er op. Deze lappen waren min of meer doorschijnend en hingen zodanig dat de kleuren meng den en de mensen steeds afwis selende groepen vormden." Na haar eindexamen ging Els handvaardigheidslessen geven. Ook nam ze nog lessen in ba tikken bij een Indonesiër die bij het Nusantara Museum in Delft werkte. Els: „Van hem leerde ik veel over de traditionele verven en technieken, dat bleek toch heel anders te zijn. In Indonesië werken ze wel volgens bepaal de strakke patronen. Ik zag echter meer in de vrije expres sie. Traditioneel Die vrije expressie wordt door de textielkunstenares vértaald in prachtige kleurige doeken van zijde en katoen. Wel maakt ze gebruik van traditionele In donesische stempels, de tjaps, en de tjanting, een speciaal voor het batikken ontworpen waskwastje. In de twintig jaar dat Els van Baarle met deze kunst bezig is heeft ze al diver se prijzen in de wacht gesleept met haar werk. In Amerika zelfs twee eerste prijzen. Even eens in Amerika behaalde ze een derde prijs voor haar hele collectie. Dit leverde haar een uitnodiging op om daar een le zing over batikken te komen geven. Els: „Dat was best moei lijk in het Engels en ik zag er behoorlijk tegen op. Maar als ik eenmaal over mijn passie aan het praten ben kom ik he lemaal tot leven." ZIERIKZEE - Onder de titel Stralend Grijs worden in de Lichtboei in het Multifunctio neel Centrum in Zierikzee een aantal bijeenkomsten gehou den voor 60+ vrouwen. De cur sus wordt gegeven door het Bu- ro voor vrouwenhulpverlening Artemis uit Middelburg en start op donderdag 2 maart. Tijdens de bijeenkomsten zal aan de hand van eigen ervarin gen en verhalen gesproken worden over ouder worden en de lichamelijke en geestelijke veranderingen die daar bij ho ren. De groep zal worden begeleid door twee vrouwen, beiden er varen op het gebied van vrou wenhulpverlening. Door meer te weten over allerlei aspecten van het ouder worden, is het in de regel makkelijker hiermee om te gaan. De eerste bijeenkomst vindt plaats op donderdag 2 maart en duurt van 14.00 uur tot 16.00 uur. Wie deze cursus wil bijwo nen of er meer over wil weten kan bellen naar telefoonnum mer: 01180-42979. Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg De Roterij 9-11 Burgh-Haamslede 01180-26649 Q zorgzame verhuizers O sinds 1886! \J MIDDELHARNIS - In het Diekhuus in Middelharnis treedt op vrijdag 17 fe bruari het Eric Vloeimans Kwartet op. De naamgever is één "van Nederlands meest toonaangevende trompettisten van deze tijd. Het concert begint om 21.30 Het kwartet speelt uiterst vita le en toegankelijke muziek, met veel speelplezier. In een krante-interview van najaar 1994, schetste Vloeimans zich zelf als een romanticus. De trompettist voltooide in 1989 zijn studie cum laude aan het Rotterdams Conservatorium. In dat jaar verbleef hij een half jaar in New York en nam les van Donald Bird en trad op met de bands van Mercer El lington en Frank Foster. Daar voor, in 1986 al, trok hij de aan dacht met de groep PB-5 die de eerste prijs won op het interna tionale NOS Meervaart Jazz Festival. In 1990 startte hij in samenwer king met Dick de Graaf de groep Chazz! Met deze band maakte hij zijn debuut-cd Pas sing The Bar in 1992 en speelde met deze band op internationa le jazzfestivals zoals het EBU- jazzfestival in Vienne (Frank rijk) en het North Sea Jazz festival. In datzelfde jaar start te hij zijn eigen groep, het Eric Vloeimans Kwartet. Het reper toire wordt door Vloeimans zelf geschreven. Deze band bracht zijn eerste cd, No Rea- listics, uit in 1992. Het jaar daarop werd hij uitge nodigd door Riccardo del Fra voor een 'Tribute to Chet Ba ker' in Frankrijk. In datzelfde jaar speelde hij als gastsolist in het orkest van Lalo Schifrin de suite Gillespiana, in tribute to Dizzy Gillespie. Arnold Dooyeweerd, de veelzij dige bassist van het kwartet, is zowel goed thuis in de geïmpro viseerde muziek als in de wat meer traditionele jazzvormen. In zijn carrière, die begon met een eerste prijs op het bekende Famos jazzconcours (1965), speelde hij met alle bekende Nederlandse jazzmusici, als Advertentie Gegrilde varkensfricandeau, 100 gram 1,98 'esmeestet VERSMA Textielkunstenares Els van Baarle in haar sfeervolle woning in Dreischor. Naast batik maakt ze ook onconventionele borduurwer ken. (Foto: Marijke Folkertsma). Geldig thn zaterdag 18 februari. Schelphoekstraat 1-3, Zierikzee, tel. 01110-16570 Boy Edgar, Ferdinand Povel, Rob van den Broeck, Nedley Elstak, Martin van Duinhoven en Dick de Graaf. Daarnaast begeleidde hij veel op bezoek komende* Amerikanen. Dooye weerd geeft les aan het Swee- linck- Conservatorium en is ruim tien jaar gewaardeerd workshopleider in het Bim- huis. Pieter Bast (slaqwerk) leidde met veel succes zijn eigen kwintet PB-5 (eerste prijs en solistenprijs op het internatio nale NOS Meervaart jazzcon cours 1985) Ook maakte hij deel uit van het Amstel Octet, de latinformatie Descarga, de Houdini's' en werkte als side- man onder andere met Chazz!, Future shock en Rob Hoecke. Momenteel maakt hij deel uit van de Hugh Hopper Band, het Dick de Graaf Septet, het Eric Vloeimans Kwartet, het Eric van der Westen Octet, alsook het Paul van Kemenade Quin tet, waarmee hij in september 1994 een zesweekse tour door Zuid-Afrika maakte. Verder concerteerde Bast op festivals als Montreux, Jazz Mecca, Montreal en het North Sea Jazzfestival. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom.afschr. 48.50 □jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. rn Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 20 PAGINA'S SEROOSKERKE - „Het is eigenlijk een promotie- ed," vertelt de 25-jarige Mare Borsboom uit Seroos- kerke. Trots laat hij het kersverse schijfje zien, waarvan er vorige week 500 exemplaren geperst zijn. De titelsong 'Jij bent mijn alles' en het nummer 'Ik verlang zo naar jou' zijn door de entertainer zelf ge schreven en op muziek gezet. De andere tien num mers zijn covers van diverse bekende artiesten. Het is moeilijk voor te stellen dat de ietwat verlegen jonge man die naast zijn vriendin op de bank zit, de eigenaar is van de krachtige, zuivere stem die uit de stereoboxen klinkt. Al van jongs af aan is Mare Bors boom bezig met het maken van muziek en ongeveer vier jaar geleden kreeg zijn grote hobby de status van werk. Mare: „Ik treed bijna ieder weekend op, meestal op bruiloften en feesten. Ik heb zelf een kleine stildio in mijn schuurtje met de apparatuur om zelf orkestban den te maken." Vriendin Annemarie heeft zich aangepast aan het leven met een artiest. Annemarie: „Ik ben wat korter gaan werken want we zagen elkaar bijna niet meer. Als ik vrij had in het weekend dan ging Mare aan het werk. Dat gaat op den duur na tuurlijk niet. Ik vind het wel leuk zoals hij bezig is, ik denk dat hij zich op die manier goed kan uiten." „Tijdens een optreden in Rot terdam zong ik één van mijn ei gen nummers en toen kwam ie mand uit het publiek naar me toe en die zei: je moet eens een cd-tje opnemen. Dat leek me wel leuk, maar dat kost na tuurlijk een hoop geld. Diezelf de persoon, Willem Bakker, bood toen aan om als sponsor op te treden. Willem en zijn vrouw Ria hebben een vloer- verwarmingsbedrijf in Rotter dam. Momenteel ben ik bezig om meer eigen nummers te ma ken voor een volgende cd. Ik heb er al drie klaar, maar het valt niet mee. De muziek is niet zo'n probleem, maar een mooie tekst maken vind ik echt moei lijk." Zanglessen krijgt de entertai ner van zijn tante Dit, oftewel mevrouw Vons uit Renesse. Zij is bijzonder trots op haar pu pil. „Mare heeft een prachtige tenor, een lyrico spinto zoals dat in vakkringen heet, aldus de zanglerares. „Zijn stem is heel veelzijdig en heeft een be reik van meerdere octaven. Hij kan zowel licht zingen als wat lager, met een bariton. Mijn man en ik hebben zelf een. opera-opleiding gehad volgens de Italiaanse techniek. Ik leer Mare om als het ware boven zijn stem te zingen, dus zonder een keelklank. Bij de opera is dit nodig om urenlang te kun nen zingen zonder dat je last van je stem krijgt. Maar ook als entertainer moet je een hele avond probleemloos kunnen zingen, en dat gaat hem bijzon der goed af," vertelt mevrouw Vons. De vader van Marc is best trots op het resultaat: „Als kind was hij altijd al bezig op de piano. Ik weet nog goed dat we in res taurant Le Rabot aan het eten waren. Daar was een pianist aan het spelen. Toen deze even pauze hield ging Mare naar de piano en vroeg of hij mocht spelen. Normaal was hij heelv verlegen, maar als het om mu ziek ging was hij ineens bru taal. Nadat hij een tijdje ge speeld had zei de ober: geef de pianist eens wat te drinken!" Mare heeft al een hele carrière achter de rug. „Het gebeurt heel vaak dat als ik ergens ben, mensen vragen of ik iets wil zingen. Ik heb zelfs wel eens tijdens een vakantie in het Midden-Oosten in een nacht club in het Palace Hotel gezon gen. De Nederlanders die daar zaten kwamen van heinde en verre naar het hotel. Ze hadden speciaal een Nederlandse avond georganiseerd, echt heel leuk was dat. Ik doe het ge woon ontzettend graag. Ik voel me echt een entertainer als ik op zo'n avond bezig ben. Ik loop de zaal in en zoek contact met het publiek. Meestal krijg ik dan ook heel veel respons op wat ik breng." Op de cd, die binnenkort in de winkels ligt is zeer uiteenlo pende muziek te horen. Er staat onder meer een nummer op van Marco Borsato (uiter aard Dromen zijn bedrog), de hit Woman in Red van Chris de Burgh, Hurt en Georgia. Marc Borsboom uit Serooskerke heeft onlangs zijn eerste cd gelanceerd. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1