Tentoonstelling foto's Zeeuwen kieken 't Zuiden is te zien in Zierikzee Vliegende start van Windenergie Infolijn BRATFEIN ES 10-jaar COS-Zeeland Brouws college wil Zeeland Noord steunen 'Musical hoogtepunt in het schooljaar' Motel met vissen Ondernemer Vriendschap DINSDAG 14 FEBRUARI 1995 NR 25723 7 Een kamelendrijver in India. (Foto: A. Elich-Fontaine). ZIERIKZEE - Een vijftigtal foto's gemaakt door Zeeuwse amateurfotografen die de Derde Wereld hebben gezocht, is van 20 februari tot vrijdag 10 maart te zien in de Openbare Bibliotheek in Zierik zee. De tentoonstelling is opgezet door het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS)-Zeeland in het kader van het tien-jarig bestaan van het COS. Aan de hand van foto's en dia's geven de exposanten een beeld van 'het Zuiden'. Het COS heeft in het voorjaar van 1994 via de media een oproep ge daan om fotomateriaal be schikbaar te stellen voor de fo totentoonstelling. De oproep leverde duizenden foto's en dia's op die door de medewer kers van het COS zijn bekeken. De eerste selectie werd ook door deze mensen gedaan. Het eindoordeel lag bij een profes sionele fotograaf die het aange boden materiaal vooral op de technische kant van de zaak be oordeelde. De vijftig geselecteerde foto's tonen beelden uit zowel Afri ka, Azië als Latijns-Amerika. De foto's zijn overwegend ge maakt door toeristen. Met el kaar geven ze een herkenbaar, maar soms ook verrassend beeld van het Zuiden. De foto's vertellen daarbij vaak hun ei gen verhaal, al blijft er voor de toeschouwers genoeg ruimte voor fantasie. De tentoonstelling is opge deeld in thema's. Zo is er onder meer een 'blok' met foto's van godsdienstige rituelen, met af beeldingen gemaakt in ver schillende delen van de wereld, door verschillenden fotogra fen. Ook de onderwerpen land bouw, landschappen en karak teristieken van mensen, komen aan bod. Onder de exposanten zijn geen amateurfotografen van Schou- wen-Duiveland. ,,We hebben wel aanbod gehad uit deze re gio, maar die zijn niet door de selectie gekomen", aldus Peter van Vooren van het COS. De meeste deelnemers zijn afkom stig van de Bevelanden en Wal cheren. De tentoonstelling Zeeuwen kieken 't Zuiden is financieel mogelijk gemaakt door onder meer de Nationale Commissie Ontwikkelingssamenwerking (NCO) in Amsterdam en het Anjerfonds Zeeland. Na Zie rikzee verhuist de expositie naar Hulst, gaat vervolgens naar St. Maartensdijk, naar Vlissingen en Kapelle. Volgens Van Vooren bekijkt het COS momenteel of er betaalbare mogelijkheden zijn om de ten toonstelling volgend jaar ook buiten Zeeland aan te bieden. Vanwege belang economisch onderzoek BROUWERSHAVEN - Het Brouws college van b en w is van mening dat Brouwershaven alsnog financië le steun moet blijven geven aan de Stichting Stimu lering Werkgelegenheid Zeeland Noord. Eind vorig jaar besloot het Brouwse gemeentebestuur om haar financiële bijdrage te stoppen omdat de resultaten van Zeeland Noord onvoldoende waren. Het college van b en w is daar anders over gaan denken na een gesprek met de Zeeuwse gedeputeerde Bruinooge en overleg met de overige gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Bruinooge vertelde dat het pro vinciaal bestuur geld wil ste ken in een onderzoek naar de economische perspectieven van Schouwen-Duiveland. De uit slag van dit onderzoek zou be palend zijn voor het beleid en de organisatie van Zeeland Noord na 1 november. Het onderzoek kan eveneens van belang zijn voor de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland, die vanaf 1 januari 1997 een feit is. Dit met betrek king tot het economische be leid van de nieuwe gemeente en de daarvoor noodzakelijke organisatie. Het provinciaal bestuur laat het onderzoek al leen uitvoeren wanneer alle zes gemeenten op Schouwen-Dui veland bereid zijn de stichting Zeeland Noord financieel te blijven steunen. De gemeenten Zierikzee, Brui- nisse en Middenschouwen be sloten vorig jaar reeds om hun financiële steun voort te zet ten. Westerschouwen, Duive- land en Brouwershaven wilden dat niet, maar lijken door het gesprek met Bruinooge hun standpunt alsnog te herzien. Tijdens een openbare vergade ring in het Brouwse stadhuis op donderdag 16 februari brengt de Brouwse adviescom missie financiën hierover ad vies uit. Voortzetting van de steun aan Zeeland Noord zou de gemeente Brouwershaven tot 1 november 1,93 per inwo ner kosten. ZIERIKZEE - De Windenergie Infolijn, opgezet door het Landelijk Bureau Windenergie, loopt uitste kend. Volgens een persbericht van het bureau wordt vanuit alles regio's gebeld. Tot nu toe zijn in een maand tijd zo'n 100 telefoontjes binnengekomen. De bellers komen volgens het persbericht uit diverse geledin gen van de maatschappij. „Van gemeenteambtenaren die in hun gemeente te maken krij gen met windenergie tot scho lieren die op school een project oyer energie doen. Ook wordt regelmatig geïnformeerd naar de actuele gang van zaken met betrekking tot terugleverver goedingen of de toename van windvermogen in Nederland en het buitenland". Volgens het landelijk bureau windenergie nemen de meeste telefoontjes behoorlijk wat tijd in beslag. Gemiddeld is het bureau 15 a 20 minuten met zo'n telefoontje bezig. De mees te bellers zijn doorverwezen door distributiebedrijven, het KNMI, de Novem en particulie re windturbine-exploitanten. Alle gesprekken worden bijge houden en op grond van deze l informatie wordt in de loop van het jaar bepaald aan welke brochures, workshops of ande re initiatieven behoefte be staat. Koekepan Buitenzijde geëmailleerd. Binnenzijde voorzien van een duurzame anti-kleeflaag. Geschikt voor gebruik op gas, elektrische en keramische kookplaat. VANAF 20 CM. NORMAAL 69.- WINTERPR1JS NU: PROBLEEMLOOS VAN GAS NAAR ELEKTRISCH ZIERIKZEE Stralend grijs Het Buro voor vrouwenhulp verlening Artemis uit Middel burg start donderdag 2 maart met een gerie bijeenkomsten voor 60+ vrouwen, waarin zjj leren omgaan met het ouder worden. De bijeenkomsten worden gehouden in de Licht boei in het multifunctioneel centrum in Zierikzee. Onder de titel Stralend grijs maken de deelnemers aan de hand van ei gen verhalen en ervaringen kennis met het ouder worden en het leren omgaan met de li chamelijke en geestelijke ver anderingen die bij ouder wor den horen. De groep wordt be geleid door twee vrouwen met ervaring op het gebied van vrouwenhulpverlening. De eer ste bijeenkomst, donderdag 2 maart, is van 14.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie en opgave: 01180-42979. Obs De Dobbelsteen Nieuwerkerk NIEUWERKERK - „Veel oud-leerlingen weten nog pre cies in welkezmusical zij meespeelden en de rol die zij daarbij vervulden. Regelmatig blijkt uit hun reacties dat ze daaraan zulke leuke herinneringen hebben, dat ze het nog wel eens over zouden willen doen." Directeur A. P. Provoost van de openbare basisschool De Dobbelsteen in Nieuwerkerk is ervan overtuigd dat de musical, die jaarlijks door de oudste leerlingen van zijn school wordt uitgevoerd, een van de hoogte punten is in het schooljaar. Sinds begin januari wordt op woensdagmiddag en na schooltijd druk geoefend voor de musical 'Beestenboel' die op vrijdag 17 maart wordt gepresenteerd in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Een uitvoering in het vroege voorjaar is bij De Dobbelsteen gebruikelijk omdat met de musical niet, zoals bij veel andere basisscholen, het afscheid van de oudste groep wordt vorm gegeven. ,,Voor ons is de musical een manier om via school aan dacht te besteden aan dramatische vormgeving. Het heeft tenslotte alles in zich, zingen, dansen en toneelspe len." Ook dit jaar is de musical, die door De Dobbelsteen wordt gepresenteerd, helemaal in eigen beheer gemaakt. De voorzitster van de ouderraad, Ellie van Lieshout maakte liedteksten op bestaande melodieën en schreef samen met directeur Provoost de teksten voor Beestenboel. Ze begonnen daarmee in oktober 1994. Als thema voor de musical kozen ze pesten. Een hot item dat op alle scholen voorkomt en waaraan de laatste tijd veel aandacht wordt besteed, onder meer via speciale projecten. Terecht, vindt directeur Provoost. „Het is belangrijk dat zo'n onderwerp bespreekbaar wordt gemaakt." Volgens hem worden kinderen via de musical zijdelings met hun neus op de feiten gedrukt. Ofwel op de conse quenties die pesten kunnen hebben. „Natuurlijk komen er ook veel leuke scènes voor in de musical. Het moet ten slotte een lichte voorstelling blijven." In Beestenboel tre den twee groepjes kinderen voor het voetlicht die elkaar het leven zuur maken en tegenwerken door te pesten. Bij het op poten zetten van een kinderboerderij ontdekken ze dat door samenwerking met elkaar veel meer te bereiken is. Alle 21 leerlingen van groep acht hebben een rol in de musical. ,,Een van de voordelen van zelf schrijven is dat je voor ieder kind een rol kunt bedenken die bij hem of haar past." Onder leiding van mevrouw Van Lieshout wordt sinds begin januari druk gerepeteerd aan het instuderen van die rollen. Leerkracht John Cevaal, die de muziek en geluidseffecten bij de musical verzorgt, studeert de lied jes in met de kinderen. De ouders en andere leerkrachten laten zich ondertussen niet onbetuigd. Zij maken de kos tuums en het decor, dat werd ontworpen door leerkracht Harry Friesen. Op 17 maart worden de 'artiesten' geschminkt door leerkrachten van de onderbouw, die daarvoor een speciale cursus hebben gevolgd. ,,De periode voorafgaand aan de uitvoering is altijd een hele spannende tijd", aldus Provoost die daarmee vooral een prettige spanning bedoelt. ..Het is een hele bijzonde re ervaring om aan een voorstelling te werken, waarbij je in de schijnwerpers staat, terwijl in de zaal een paar hon derd mensen naar je zitten te kijken. Dat geeft planken koorts, die echter geen belemmering hoeft te zijn voor goed spel. Vaak integendeel." Ons Dorpshuis zit elk jaar bomvol wanneer de musical van De Dobbelsteen wordt gepresenteerd. ..Er komen altijd veel familie en kennissen. Maar ook andere belangstellenden, waaronder veel oud leerlingen." De voorstelling op 17 maart begint om 19.30 uur. tAA v Piratenschip, getekend door Wibo de Molenaar, 7 jaar. Soms is leven leuk soms niet soms rottig. Somigge mensen moeten weg van hun dorp, want het dorp gaat overstromen. Dat is nooit leuk. Maar soms ben je blij want dan heb je een zusje of broertje of je gaat op vakantie of je doet andere leuke dingen want, je bent blij of droevig. Meestal droevig! Maar we gaan nu over leuke dingen schrijven. Als je 1 vriendin hebt en over een poosje weer 2 vriendin nen bijvoorbeeld als je één vriendin heb Ilonka en oVer een poosje weer een andere vriendin heb Kim. Of je bent jarig en dat is helemaal leuk maar het aller leukste is vriendschap. Ja en als je dat niet hebt dan moet je het gaan maken. Aletiia Moerman, groep 6 Ik woon in Nieuwerkerk. Dat. is.een.leuk dorpje vlak langs- de rijksweg. We hebben een mooi motel waar ook vissen worden gehouden. We hebben 4 benzinestations, 3 garages en 2 autodealers. Ook hebben we .een zwembad en bij de school is een gymzaal. We hebben een openbare en een christelij ke school (ik zit op de openbare). We hebben een heel mooi slingerbos waar je lx in de vijfjaar kan schaatsen. Er zijn volkstuintjes en er is een boom gaard. Ook hebben we een vrachtwagenbedryf en een bejaardentehuis (Steenzwaenshof). Verder heb ben we twee grote speeltuinen (Brouwerstraat en Ribesstraat). We hoeven niet naar de stad om voed sel en allerlei andere dingen te kopen. Ze verkopen hier zelfs grafstenen en we hebben twee kerkho ven. We hebben een tennisbaan en een voetbalver eniging. Je kan ook korfbal spelen. En voor de rest is er hier niets te beleven. Frank Boere. groep 8 Er was eens een jongetje en die wou later een hotel beginnen. En dat jongetje heet Joris. En hij z(j dat hotel gaat heten De Blauwe Zwaluw. Maar ik weet nog niet hoe het er uit gaat zien. Maar ik weet wel hoe het gaat heten. Maar wie zou ik in dienst moe ten nemen? Ik denk maar myn vriendjes. En m\jn vader en moeder en mijn zusje en me neef en nich ten en oom en tante en mjjn vriendjes uit Amsterdam. Maar dat duurt héél lang ik ben nu pas 9 jaar. Arno Hage. 9 jaar. Kasteel in de golven, getekend door Tom ten Wolde, 5 jaar. IjJjxrv cic

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7