Scheefgezakt door de regen Speel-o-theek Leentjebuur viert het koperen jubileum en verhuist dichters Doelstelling Aktie -25% wordt nog niet gehaald Het Open Jeugdwerk ontvangt 3000 gulden Twaalfeneenhalf jaar bibliotheek voor speelgoed Brouwse gift watersnood Westerschouwen wil geen garage in centrum Renesse Moord Verlies Pechiney loopt op DINSDAG 14 FEBRUARI 1995 NR 25723 5 Speel-o-theek Leentjebuur verhuist vanuit het oude noodlokaal aan de Mosselboomgaard naar het Multifunctioneel Centrum. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Ik denk dat de speel-o-theek een nieuwe impuls krijgt door de verhuizing naar het Multi functioneel Centrum. Het is iets waarnaar we al ruim twee jaar uitkijken. Het gebouw aan de Mosselboom gaard, waarin de speel-o-theek nu is gevestigd is oud, vies en lek. In het Multifunctioneel Centrum krijgen we een veel grotere ruimte, die er heel mooi uitziet. Dat werkt ongetwijfeld stimulerend." Samen met de andere vrijwilligers, die de Speel-o-theek Leentjebuur al twaalfeneenhalf jaar draaiende houden, is voor zitster Lydia de Raad deze week bijna avond aan avond actief. Zij geven het speelgoed een schoonmaak beurt, pakken het in dozen en vervoeren het naar het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybertstraat in Zierikzee. Daar wordt de speel-o-theek aanstaande zaterdag officieel heropend door L. Nederhoed- Zijlstra; de vrouw die ruim twaalf jaar geleden ook het initiatief nam om de 'bibliotheek voor speelgoed' op te richten. De speel-o-theek werd inder tijd opgezet vanuit het idee speelgoed uit te lenen voor ge handicapte kinderen. Bij voorbeeld een mens-erger-je- niet spel met hele grote pion nen, waarmee kinderen met een meer grove motoriek ook uit de voeten kunnen. Of een dominospel voor slechtziende kinderen met afbeeldingen die ook te voelen zijn." De speel-o- theek ging van start in een lo kaal achterin verpleeghuis Corneliastichting, dat toen nog aan het Havenpark was geves tigd. De voorziening werd ge rund met vrijwilligers, terwijl het speelgoed werd aangekocht met lidmaatschapsgeld van mensen die een abonnement namen. Na een jaar verhuisde de voor ziening naar het noodgebouw aan de Mosselboomgaard, waarin voorheen basisschool Binnen de Veste was gevestigd. Al snel bleek dat relatief wei nig ouders van gehandicapte kinderen gebruik maakten van de voorziening. „Waarschijn lijk was de drempel toch wat hoog. Vroeger bestond bij ou ders toch meer gêne om met een gehandicapt kind naar bui ten te komen. Men wilde daar niet mee te koop lopen", aldus Lydia de Raad. Het aantal ou ders van gezonde kinderen dat een abonnement nam bij Leentjebuur groeide echter ge staag. Momenteel zijn er 65 lidmaat schappen waarop speelgoed wordt geleend voor zo'n hon derd a 120 kinderen. „De speel- o-theek is een goede mogelijk heid om na te gaan welk speel goed een bepaald kind aan spreekt, voordat men besluit dat zelf aan te schaffen. Het grote verschil met een speel goedwinkel is dat kinderen in de speel-o-theek overal aan mo gen komen." De uitleenbalie van Leentjebuur is iedere woensdag geopend van 14.30 tot 15.30 uur en iedere zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur. Wanneer ze dat willen kunnen ouders daarbij een poosje in de speel- o-theek blijven zitten, terwijl hun kroost speelgoed uitzoekt en speelt. Elke donderdagmorgen houdt Leentjebuur baby- en peuter soos. Een koffiedrinkochtend voor moeders met kinderen tot vier jaar. Terwijl de kinderen in de speel-o-theek spelen pra ten de moeders met elkaar. Veel vrouwen uit de nieuw bouw maken daarvan gebruik. „Men legt contact met elkaar, terwijl ook de kinderen elkaar leren kennen. Op die manier heeft de speel-otheek ook een belangrijke sociale functie", al dus Lydia de Raad. Zij begon met vrijwilligerswerk voor Leentjebuur omdat het een van de weinige mogelijkheden was waarbij (kleine) kinderen mee genomen konden worden. Mo menteel draait de speel-o- theek door de inzet van acht tien vrijwilligsters. Het gebouw aan de Mossel boomgaard, waarin de voorzie ning tot nu was gevestigu, werd door Leentjebuur gedeeld met peuterspeelzaal Harlekijn en de postduivenvereniging Zierick. De speel-o-theek had daar de beschikking over één lokaal. Het idee om te verhui zen naar het Multifunctioneel Centrum is afkomstig van de eigenaar van het noodlokaal, de gemeente Zierikzee. „De ge meente wil het gebouw afbre ken. Dat is heel logisch want het is erg slecht." In het Multi functioneel Centrum krijgt de speel-o-theek niet alleen de be schikking over een lokaal voor het uitleenspeelgoed, maar ook over een kantoortje voor administratie en vergaderin gen en een speelhal, waar kin deren het grotere speelgoed kunnen uitproberen. Met geld dat men kreeg van het comité Kinderpostzegels en andere in stanties schaft het bestuur van de speel-o-theek onder meer springkussens aan voor in die speelhal. Volgens voorzitster Lydia de Raad is het toevallig dat het koperen jubileum van de voor ziening gelijk valt met de ver huizing. „We vieren het tegelij kertijd." Dat gebeurt zaterdag 18 februari wanneer opricht ster en CDA-gedeputeerde Ne- derhoed het nieuwe onderko men officieel opent om 11.00 uur. Van 10.30 tot 12.30 uur wordt open dag gehouden met een grabbelton voor jeugdige bezoekers en een attentie voor iedereen die een abonnement neemt op de speel-o-theek. VLISSINGEN - Uit cijfers van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) blijkt dat het aantal verkeersslachtoffers in Zee land de laatste jaren een da lend verloop heeft, maar de doelstelling van de Aktie - 25%, nog steeds niet wordt ge haald. De Aktie -25% is opgezet om er voor te zorgen dat er in het jaar 2000 een kwart minder ver keersslachtoffers valt vergele ken met het gemiddelde over de jaren 1984-1986. In Zeeland vielen in 1993 in to taal 1071 verkeersslachtoffers, bijna 3 procent minder dan in 1992. Het ging in 1993 om 44 verkeersdoden, 334 ziekenhuis gewonden en 693 overige ge wonden. Hoewel het aantal verkeersslachtoffers de laatste jaren afneemt, blijft de ont wikkeling wel achter bij de doelstelling van de Aktie -25%, waarbij wordt gestreefd naar een daling tot 834 verkeers slachtoffers in het jaar 2000. In 1992 vielen in het Zeeuwse verkeer 47 doden, 373 zieken huisgewonden en 682 overige gewonden. Vergeleken met 1993 is dat volgens het ROVZ een gunstige ontwikkeling van het aantal ernstige slachtof fers. Vanwege het beeld van de eerste helft van 1994, met 23 procent minder verkeersslacht offers dan in dezelfde periode in 1993, denkt de ROVZ dat die gunstige trend zich zal voort zetten. Hoewel de ontwikkeling van het aantal ernstige verkeers slachtoffers gunstig was, blijft Zeeland in een achterstandssi tuatie verkeren ten opzichte van de rest van het land. Zee land scoort namelijk met 12,2 verkeersdoden en 92,5 zieken huisgewonden op 100.000 inwo ners aanzienlijk slechter dan het landelijk gemiddelde van respectievelijk 8,2 en 75,8. De ROVZ noemt een verdere aanscherping van het verkeers- veiligheidbeleid, afgestemd op de specifieke problemen in de verschillende regio's, absoluut noodzakelijk om voornoemde achterstand in te halen. In het regionaal werkplan ver keersveiligheid Zeeland 1995 stelt de ROVZ dat dit bereikt kan worden door het verster ken van de bestuurlijke en or ganisatorische structuur van het verkeersveiligheidsbeleid in de provincie. Verder wil het ROVZ dat het Duurzaam Veilig Verkeersbeleid een meer pre ventieve aanpak voorstaat. Ook wordt in het werkplan ge pleit voor een essentiële veran dering in het beleid van het Openbaar Ministerie en de po litie met betrekking tot de ver keershandhaving. BROUWERSHAVEN - Vanuit de gemeente Brou wershaven wordt een bedrag van 8.200 gulden over gemaakt op het gironummer van het Nationaal Rampenfonds ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp in Limburg en het rivierengebied. De helft van het bedrag is af komstig van een oliebollenac tie die het afgelopen weekein de werd gehouden door de sa menwerkende kerken in de ge meente Brouwershaven. Tij dens de openbare vergadering van de Brouwse adviescom missie algemene zaken, maan dagavond in het Brouwse stad huis, kwam het CDA-commis- sielid R. J. van der Wekken met het voorstel om als gemeente bestuur dat bedrag te verdub belen. „Zodat onze minister president het nog een keer kan verdubbelen." Alle commissieleden reageer den positief op het voorstel, dat voortvloeide uit een eerste idee van de PydA om per inwo ner van de gemeente een gul den over te maken. Alleen D66-commissielid Th. van Dijk maakte een kritische kantteke ning. „Het lijkt wel een wedstrijdje tegen elkaar opbie den. Ik vind dat wat overdre ven. Ik houd daar niet van." Van Juliana Welzijn Fonds BRUINISSE - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Commissie Open Jeugdwerk van de Hervormde Gemeente Bruinisse een bijdrage toegekend van 3000 gulden voor de realisatie van een semi permanent gebouw voor het open jeugdwerk. Het Juliana Welzijn Fonds ver- leent financiële steun aan zo wel kleine als grotere initiatie ven die het maatschappelijk welzijn bevorderen. In 1995 besteedt het fonds hieraan ruim tweeëntwintig miljoen gulden. Het gaat hierbij vooral om activiteiten op het terrein van „hulp en zorg" en „sociaal-cultureel werk." Het Juliana Welzijn Fonds wil dicht bij de mensen, actief zijn onder het motto 't Zijn de klei ne dingen die we doen. Wel zijnswerk ouderen, renovatie dorps- en buurthuizen, opvang daklozen, vrijwillige hulp- en dienstverlening, sociaal- cultureel werk voor jongeren en etnische minderheden zijn voorbeelden van activiteiten die het Juliana Welzijn Fonds steunt. In 1994 kregen ruim 100 groepen en organisaties een bijdrage. Passende bestemming RENESSE - Als het aan het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Westerschouwen ligt, komt er op de plaats van het voormalig garage bedrijf Gilijamse in het centrum van Renesse, niet weer een garage of een soortgelijk bedrijf. Volgens het bestemmingsplan is het hele perceel bestemd voor bedrijven, met de sub bestemming garagebedrijf. Van die bestemming kan-de ge meente echter binnen de daar voor gestelde regels vrijstel ling verlenen voor andere be drijven, geen detailhandelbe- drijven. De voormalige garage staat volgens het college centraal in het herinrichtingsgebied van de Zoom in Renesse en in het kader van het REO, en speelt verder de vraag of er al dan niet detailhandel in gevestigd wordt en tot hoeveel vierkante meter. Het college vindt het met het oog op de initiatieven rond het herinrichtingsplan, het mobiliteitsplan en het leef milieu, niet wenselijk dat op die locatie opnieuw een garage of gelijksoortig bedrijf komt. Om te voorkomen dat dit toch kan gebeuren, stelt het college de gemeenteraad voor een voorbereidirigsbesluit te ne men, waardoor ongewenste ontwikkelingen die een bouw vergunning vragen, kunnen worden geweerd, terwijl aan zaken die passen binnen het ruimtelijk beleid van Wester schouwen door een artikel 19- procedure eventueel medewer king kan worden verleend. De nieuwe bestemming van het perceel van de voormalige ga rage Gilijamse komt aan de or de tijdens de raadsvergadering van maandag 20 februari in het gemeentehuis in Haamstede, aanvang 19.30 uur. Ook staat dan onder meer op de agenda het voorstel van het college om in principe mee te werken aan de totstandkoming van het Re creatief Milieu Centrum in Re- nesse, en daaraan een vaste fi nanciële bijdrage te leveren. NORDHORN - In de Duitse grensplaats Nordhorn zijn zon dagavond een vrouw (48) en een man (51) uit Voorthuizen door onbekenden vermoord. Het paar had contacten in de drugs wereld. I Door de vele en soms hevige regenval in het afgelopen jaar zijn op de begraafplaatsen in de gemeente Brouwershaven ruim hon derd grafmonumenten verzakt. Het overvloedige hemelwater had ook tot gevolg dat op een aantal plaatsen graven inzakten. Het Brouws college van b en w wil de scheefgezakte grafstenen door een deskundig bedrijf laten rechtzetten. Daarom stelt het college tijdens de gemeenteraadsvergadering op maandag 20 februari aan de raad voor om ruim 16.000 gulden beschikbaar te stellen uit de reserve uitgifte eigen graven. De gemeenteraadsvergadering wordt gehouden in de raadzaal van het Brouwse stadhuis en begint om 19.30 uur. (Foto: Joop van Houdt). Durven Ergens ben je nergens Las ik in Oosterland Wat is er met ons denken toch eigenlijk aan de hand. Een stofje aan een weegschaal Zo leerde mij een man die uit de zelfde streek kwam Hij wist er heel veel van. Toch heeft een zaak meer kanten We hebben zelf de keus Zo leerde mij ,,Het Boek" eens vandaar nu deze leus. Stenen maken een huis Liefde maakt een thuis Daar kunnen tranen drogen Daar kan liefde bogen. PARIJS (KRF/DPA) - Het ver lies van het Franse staatsbe drijf Pechiney, de grootste pro ducent van aluminium en ver pakkingen ter wereld, is vorig jaar opgelopen van een mil jard frank tot naar schatting 3,5 miljard frank (f 1,1 mil jard). Dat is het gevolg van forse boekhoudkundige ingrepen. Het bedrijfsresultaat voor be lasting en bijzondere posten ging omhoog van 2,4 tot 2,6 miljard frank (f 840 miljoen), zo heeft het concern maandag bekendgemaakt. Pechiney, dat een grote produk- tievestiging heeft in Vlissin- gen, heeft de balans aangepast aan de strenge normen in de Verenigde Staten. Volgens top man Jean-Pierre Rodier is daartoe besloten „om te voor komen dat er voor de privatise ring nog latente onaangename verrassingen in de cijfers zit ten". Pechiney zag de omzet met 11 procent stijgen tot 70 miljard frank (f 22,7 miljard). Rodier verwacht op grond van de ver- i betering van de situatie op de I aluminiummarkt dat er over I 1995 een nettowinst zal zijn. j Hij hoopt dat zijn concern te- I gen het eind van het jaar klaar I is voor privatisering. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5