Werkloosheid in Nederland stabiel rond half miljoen Aanzienlijk meer dijken moeten dringend versterkt Scheepvaartdienst wist niets van munitieschip Statenzaal onbereikbaar voor kandidaat-statenlid Bemiddelaars busvervoer zien laatste oplossing Economen spreken van haanloze groeV Aanwezigheid Duitsers bij herdenking Borst wil pil uit het ziekenfonds Geen tachtig maar honderdvijftig kilometer 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Afgemeerd bij route veerpont MIDDELBURG (ANP) - Het openbaar ministerie in Middelburg laat de politie onderzoeken waarom de kapitein van een Russisch schip een gevaarlijke la ding niet heeft aangemeld bij de Scheepvaartdienst voor de Westerschelde. Ook is medewerking gevraagd van de Belgische justitiële au toriteiten. Persofficier mr, D. Veurink heeft dat maandag be kendgemaakt. Het gaat om het schip Harry Pollit dat van Bilbao onderweg was naar Antwerpen. Op 4 fe bruari lag het vaartuig 's avonds zeer dicht bij de vaar route van het veer Vlissingen- Breskens voor anker met ruim 50 ton explosieven (munitie) en bijna 13 ton brandbare vloeistoffen aan boord. Sche pen met een gevaarlijke lading mogen niet op die plaats lig gen. De Scheepvaartdienst, onkun dig van de gevaarlijke stoffen aan boord, gaf het schip toe stemming op genoemde plaats voor anker te gaan, omdat een deurwaarder aan boord wilde. Die legde beslag op het schip in opdracht vap. een Britse firma die geld tegoed had van de Rus sische rederij van het schip. Bij controle ontdekte de politie de gevaarlijke stoffen aan boord. Uit veiligheidsoverwe gingen hief de Scheepvaart dienst Westerschelde het be slag weer op, om het schip met een loods onmiddellijk naar Antwerpen te dirigeren. Volgens Veurink is een kapi tein wettelijk verplicht ervoor te zorgen dat zes uur voor het bereiken van het loods- kruispunt bij Vlissingen bij de Scheepvaartdienst Wester schelde een gevaarlijke lading wordt aangemeld. Scheepsagent In de praktijk is het gebruike lijk, stelt hij daarbij, dat een scheepsagent de noodzakelijke meldingen doet. In het geval van de Harry Pollit was dat Transworld uit Antwerpen. PvdA-er in rolstoel MIDDELBURG (ANP)- Een zetel in de provinciale staten van Zeeland lijkt voor de socialist S.P. de Paauw uit Sluiskil binnen bereik. Maar om de ver gaderingen in de toekomst daadwerkelijk bij te wo nen, zijn er teveel drempels. In de letterlijke zin wel te verstaan. De 32-jarige Paauw staat op de zesde plaats voor de PvdA, die nu met negen afgevaardigden in de Staten van Zeeland is ver tegenwoordigd. De kans dat hij het tot statenlid brengt, is dus reëel. De Sluiskillenaar zit echter in een rolstoel, terwijl het eeuwenoude statencomplex wemelt van trappen en op- en afstapjes. Tbt en met de ingang van de vergaderzaal zelf zijn er aan passingen voor gehandicapten, ook de publieke tribune op de verdieping is voor hen bereik baar. De zitplaatsen voor sta tenleden en gedeputeerden be vinden zich echter op verhogin gen van een of meerdere tre den. Volgens De Paauw is er inmid dels contact over het probleem geweest tussen de PvdA- fractievoorzitter en het provin ciehuis. Een oplossing voor het bereiken van de zitplaats zou volgens de PvdA-kandidaat ge vonden kunnen worden in een helling naar de laagst gelegen rij stoelen. Het katheder zou naar zijn idee voorzien kunnen worden van een schaarlift met een plateau dat De Pauw met een druk op de knop omhoog kan brengen. Afwachten Volgens een woordvoerder van de provincie Zeeland wacht de provincie de uitslagen van de statenverkiezingen op 8 maart af, en bekijkt daarna of en in welke vorm er. aanpassingen aangebracht moeten worden. Besluit vóór woensdagmiddag UTRECHT (ANP) - De commissie van goede dien sten in het streekvervoer zien nog één mogelijkheid uit het al bijna vier weken durende conflict in het streekvervoer te komen. De bemiddelaars Lammers en Van Zuthem hebben de Ver- voersbonden van FNV en CNV en de buswerkgevers tot woensdagmiddag twaalf uur de tijd gegeven over hun sug gestie een besluit te nemen. Het jongste voorstel is een laat ste poging van de bemidde laars een uitweg te vinden. Het richtinggevende initiatief is ontstaan na langdurig overleg tussen alle partijen afgelopen nacht. Noch de commissie, noch de partijen wensen in te gaan op de inhoud van de laat ste raadgeving. Verhard De bemiddelaars concludeer den maandag al dat in het con flict de inhoudelijke menings verschillen niet meer centraal staan. Volgens beide heren zijn betrokken partijen elkaar in houdelijk zeer dicht genaderd, maar ontbreekt de wil tot een oplossing te komen. De stand punten van partijen hebben zich te zeer verhard. De Vervoersbond FNV laat we ten dat op de 27ste actiedag de acties in het streekvervoer ge woon doorgaan. SREBRENICA - Een 24-jarige beroepsmilitair van Dutchbat is maandag met zijn voertuig in Bosnië op een landmijn ge reden. De man is licht gewond aan zijn hoofd; een enkel en hielbeen zijn gebroken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 februari 03.25 156 09.30 -148 15.50 172 21.40 -130 16 februari 04.10 165 10.10 -155 16.35 180 22.20 -132 ROOMPOT BUITEN 15 februari 01.55 159 08.10 -149 14.05 181 20.1 5 -133 16 februari 02.25 173 08.40 -159 14.40 196 20.55 -137 BRUINISSE 15 februari 03.55 165 09.25 -158 16.15 182 21.45 -140 16 februari 04.40 174 10.05 -165 17.00 191 22.25 -142 WEMELDINGE 15 februari 03.40 163 09.30 -155 16.00 179 21.40 -137 16 februari 04.20 171 10.05 -161 16.40 187 22.25 -138 DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in ons land blijft stabiel. Het voor seizoensinvloeden gecorrigeerde cijfer lag in de maanden november 1994-januari 1995 op 487.000. Sinds het tweede kwartaal van vorig jaar beweegt het werkloosheidscijfer zich tussen de 470.000 en 490.000. Dat heeft het CBS dinsdag bekendge maakt. De gerëgistreerde werkloos heid ligt nog steeds hoger dan een jaar geleden, maar het ver schil wordt snel kleiner. In het tweede kwartaal van vorig jaar was het verschil met een jaar eerder nog 67.000, in de laatste drie gemeten maanden nog maar 12.000. Nu vrijwel alle seinen van de Nederlandse economie op groen staan, blijft het wachten op een daling van de werkloos heid. Die hangt ten nauwste sa men met een groei van de werkgelegenheid, maar wordt eveneens beïnvloed door het aanbod op de arbeidsmarkt. In theorie ijlt de ontwikkeling van de werkgelegenheid na, zo wel in perioden van herstel (werkgevers wachten nog af) als in perioden van neergang (werkgevers kijken het nog even aan). De afgelopen recessie is door tal van ondernemingen ge bruikt om te herstructureren, met als doel de kosten te druk ken. De bedrijfswinsten zijn mede hierdoor fors in de lift geraakt, zonder dat dit tot groei van het aantal banen heeft geleid. Er zijn economen die spreken van „haanloze groei." Toch lijkt er enige grond voor de verwachting dat de werkge legenheid weer zal groeien en daarmee het werkloosheidscij fer zal teruglopen. Maandag publiceerde de Nationale In vesteringsbank (NIB) de resul taten van een onderzoek waar uit blijkt dat het Nederlandse bedrijfsleven optimistischer is over de werkgelegenheid dan een jaar geleden. Vertrouwen VNO-voorzitter Rinnooy Kan sprak vorige week nog zijn ver trouwen uit in het weer aan trekken van de werkgelegen heid. Dat de afname van de werkloosheid de laatste fase van het economisch herstel is noemde hij volstrekt normaal. Hun orderportefeuilles groei en, ze verwachten meer te in vesteren en daar meer mensen voor nodig te hebben. Met na me in sectoren die gevoelig zijn voor de ontwikkeling van de conjunctuur die thans in op gaande lijn is. Loonmatiging Als laatste moet dan ook de consumptiegoederensector gaan meeprofiteren. De expan sie van deze sector wordt nu nog belemmerd door de loon matiging en de nog altijd hoge werkloosheid waardoor de koopkracht negatief wordt beïnvloed. ROTTERDAM (ANP) - Het col lege van burgemeester en wet houders van Rotterdam be spreekt binnenkort een voor stel om een officiële Duitse de legatie uit te nodigen bij de herdenking van de bevrijding. Het voorstel is afkomstig van loco-burgemeester H. Simons. Simons zei in Dresden voor- stander'te zijn van het uitnodi gen van Duitsers voor de her denkingen in mei. De loco burgemeester woont in Dres den de herdenking van het geallieerde bombardement op de Duitse stad bij. Dresden is een zogenoemde partnerstad van Rotterdam. RIJSWIJK (ANP) - Minister Borst wil de pil uit het zieken fonds schrappen. Vrouwen bo ven de 18 jaar moeten dan net zoals voor condooms, zelf gaan betalen voor het anticoncep tiemiddel. De bezuinigingsmaatregel le vert ruim 100 miljoen gulden per jaar op. Minister Borst is naarstig op zoek naar moge lijkheden om geld te besparen op de kosten van de gezond heidszorg. Zij kijkt onder an dere naar de „franje van de zorg". Dit zijn behandelingen die standaard worden vergoed maar waarbij kan worden af gevraagd of ze nodig zijn en of mensen hun eigen verantwoor delijkheid moeten nemen door zelf te betalen of zich bij te ver zekeren. De komende jaren moet er voor ongeveer 4 miljard gulden wor den bezuinigd. Het regeerak koord gaat namelijk uit van een jaarlijkse groei van de kos ten van 1,3 procent. Bij onge wijzigd beleid zal dit 1,8 pro cent zijn. DEN HAAG (ANP) - Het aantal dijkvakken dat de komende twee jaar moet worden versterkt, is aanzienlijk groter dan tot nu toe werd aange nomen. Volgens minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) dient ten minste 150 kilometer dijk met spoed te worden verzwaard. en de waterschappen zien zich geplaatst voor hogere kosten omdat ze geld moe ten lenen voor de versnelde dijkverzwaring. Het rijk betaalt 345 van de 450 mil joen gulden extra rente lasten. Dat heeft de minister maan dag bekendgemaakt tijdens de presentatie van de defi nitieve versie van het Delta plan Grote Rivieren. In de concept-nota ging ze nog uit van ruim 80 kilometer slechte dijk die urgent moest worden verstevigd. Het afgelopen weekend is de lijst in overleg met pro vincies en waterschappen uitgebreid. „Op een aantal plaatsen zijn de afgelopen tijd zwakke plekken gecon stateerd, waarvan we dat voordien niet wisten", aldus Jorritsma. De slechte dijkvakken staan genoemd in de bijlage van de zogeheten Deltawet Grote Rivieren. Deze nood wet moet het mogelijk ma ken snel met de werkzaam heden te beginnen, door een aantal administratieve pro cedures te omzeilen. De wet moet in april in werking treden. Overigens is de urgentie- lijst van zwakke dijkvak ken nog niet helemaal klaar. Maandagavond voe ren waterschappen, provin cies en Rijkswaterstaat nog overleg over de definitieve versie. Die wordt naar ver wachting vandaag, dinsdag, openbaar. Jorritsma gaat er nog steeds vanuit dat de meest kwetsbare dijken in 1995 en 1996 kunnen worden aangepakt. Het is de bedoe ling alle procedures tegelijk te starten, aldus de be windsvrouw. Jorritsma verwacht even min dat de langere urgentie- lijst tot financiële proble men leidt. „Dat maakt voor de financiering niet veel uit. Vanaf het begin stond vast dat de gehele dijkver zwaring in 2000 klaar moet zijn." Het totale dijkverzwa ringsprogramma beslaat 680 kilometer. De kosten van de renovatie bedragen 2,9 miljard gulden. Het rijk betaalt*968 miljoen gulden, de provincies 1,35 miljard en de waterschappen 556 miljoen gulden. Vervroegd Voor de watersnood ging het kabinet er nog vanuit dat de dijkverzwaring tot 2000 1,5 miljard gulden zou vergen. Nu de dijkversterking niet in 2008 maar in 2000 gereed moet zijn, dient de financie ring te worden vervroegd. Het rijk moet nu 244 mil joen gulden extra op tafel leggen, de provincies 917 miljoen en de waterschap pen 223 miljoen gulden. Waar het kabinet het extra geld vandaan haalt, is nog onduidelijk. Jorritsma re kent in elk geval op finan ciële steun van de Europese Unie. Vorige week bereikte het kabinet al overeenstem ming met provincies en wa terschappen over de extra rentelasten. De provincies Grind Ook de beveiliging tegen de Maas gaat extra, geld kos ten. De verbreding en ver dieping van de Maas, vol gens het plan Boertien, en de aanleg van 60 km kadés, kosten minimaal 1,3 mil jard gulden. Aanvankelijk had dit project zichzelf moe ten bekostigen uit de op brengsten van zand en grind. Nu de werkzaamheden uiterlijk in 2005 klaar moe ten zijn in plaats van in 2010, komt er in korte tijd veel zand en grind op de markt waardoor de prijzen dalen. De financiële gevol gen hiervan zijn nog vol strekt duister. Slib De provincies Gelderland en Limburg moeten boven dien haast maken met de aanleg van baggerdepots om vervuild rivierslib te storten. In de tussentijd wordt het slib gestort in het Slufterdepot op de Maas vlakte bij Rotterdam. Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Springtij 17 fcbr. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Dinsdag 14 februari Zierikzee Verkiezingsbijeenkomst D66 in Mondragon. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH. De Schut- se. 14.00 uur. Themamiddag PCOB, Wet Voorzieningen Gehandicapten. Zaal Gereformeerde kerk. 14,15 uur. Brouwershaven Concert brassband Apollo in recreatieruimte woonzorgcen trum De Poortershof. 19.45 uur. Bruinisse Bijeenkomst witlofstudieclub samen met Vereniging voor be drijfsvoorlichting in Grevelin- genrestaurant. 19.30 uur. Woensdag 15 februari Zierikzee Bijeenkomst NBVP afdeling Schouwen in de foyer van res taurant Mondragon. 14.00 uur. Begin cursus Gezond ouder worden. Wijkgebouw Janne- wekken. 14.15 uur. Brouwershaven Bingo in woonzorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Tonnen- magazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop lingerie, keukentex- tiel en nachtkleding in de zaal van de kerk der Gereformeerde Gemeente in Nederland. Van 19.30 tot 21.00 uur. Oefenavond EHBO met Lotus in Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Nieuwe dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Presentatie over geneesmidde len voor NBvP in dorpshuis De Oosterhof. 13.30 uur. Donderdag 16 februari Zierikzee Themamiddag ANBO afdeling Zierikzee. Paternoster. 14.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad Middenschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering Oranjevereni ging Nieuwerkerk. Plataan straat 42. 20.00 uur. Vrijdag 17 februari Kerkwerve Familie-avond CNV afdeling Schouwen-Duiveland. Dorps huis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Inschrijven Strao-feest. Hotel Bom. Vanaf 20.00 uur. Zonnemaire Uitvoering Nut en Uitspan ning. Dorpshuis. 19.00 uur. Bruinisse Jaaruitvoering toneelvereni ging De Komedianten. Vereni gingsgebouw. 20.00 uur. Zaterdag 18 februari Zierikzee Postzegelbeurs postzegelver eniging Schouwen-Duiveland in clubgebouw Scouting aan Van Veenlaan. Van 10.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Tbneelstuk door De Hutspot. De Schutse. 14.00 uur. Renesse Straofeest. Manege Grol. 10.30 uur. Dreischor Tbneeluitvoering door De Co- medianten uit Bruinisse. Dorpshuis. Aanvang 14.30 uur, zaal open 14.00 uur. Maandag 20 februari Zierikzee Herhalingsavonden Hartstich ting in Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare raadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Ellcmcet Algemene vergadering VEKA- BO kring Schouwen-Duive land. Dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 21 februari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2