Exploitatie Vanity moet drastisch worden gewijzigd Reeds vijftig aanmeldingen voor Straofeest te Renesse Vier gevaarlijke plaatsen voor omwonenden van Westerschelde op eenzame hoogte voor hypotheekadvies of bemiddeling boven de grijze middelmaat! Zwaard van Damocles nog steeds boven hoofd huurder Zaterdag 18 februari Kandidaten PvdA op bezoek Transport gevaarlijke stoffen per schip Slachtoffers van nucleaire experimenten Vervalsing- f> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Nationale Hypotheekbeurs Korte St. Janstraat 8, 4301 AE Zierikzee Telefoon 01110-20124 SCHOUWEN-DUIVELAND Belastinghulp Verdeeld in het streekvervoer maar eensgezind in de leden- service, bieden FNV en CNV ook dit voorjaar weer hulp bij het invullen van het belasting formulier. Het CNV heeft op 01110-20310 een speciale info lijn geopend, die van maandag tot en met vrijdag van 14.00 uur tot 16.00 uur bereikbaar is. Op 15 en 16 februari is het num mer ook 's avonds te bellen. Tfe- gen meerkosten helpt het CNV ook niet-leden bij het invullen van het formulier. Ook de FNV helpt haar leden bij de jaarlijk se worsteling met de fiscus. Daarvoor kan een afspraak worden gemaakt met D. Je- roense, 01110-20303 of met C. Remmers, 01117-1499. Vorig jaar hebben in Nederland ruim 10.000 mensen gebruik ge maakt van deze FNV-service. ZIERIKZEE Collecte Het Leger des Heils korps Zie- rikzee zoekt vrijwilligers die tussen 20 februari en 4 maart willen helpen met collecteren. De opbrengst van de collecte is bestemd voor maatschappelij ke en sociale hulpverlening van het Leger des Heils. Ze wordt op heel Schouwen- Duiveland gehouden. Voor waarde voor deelname is dat de doelstellingen van het Leger des Heils onderschreven wor den. Inlichtingen en aanmel ding bij Kapitein Bot (01110- 17483) ZVU-oursus De ZeeuwSe Volks Universiteit (ZVU) start donderdag 23 fe bruari met een cursus Meer plezier van uw siertuin. Aan de orde komen onderwerpen als de aanleg van een tuin, be mesten en compost maken, ga zon en bestrating, snoeien, zon en schaduwplanten, onkruid en ongedierte. De cursus omvat zes ochtenden van 09.00-11.30 uur. Woensdag 22 februari start in Zierikzee de ZVU-workshop Patchwork Origamitechniek. Deze workshop omvat drie woensdagochtenden van 09.00 - 12.00 uur. Voor meer informatie en/of opgave: 01180-34800. Hartstichting De Hartstichting houdt in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee op maandag MIDDELBURG - T. van Rees heeft als huurder van dancing Vanity aan het Beddeweeg in Zierikzee twee maanden de tijd de exploitatie drastisch te wijzigen en terug te brengen naar het niveau van een dancing. Doet hij dat niet dan hangt hem een dwangsom van 2.500 gulden per dag boven het hoofd met een maxi mum van 100.000 gulden. Bovendien dreigt hij dan ook de zaak kwijt te raken. Want wanneer eigenaar F. Kouijzer binnen deze twee maanden kan bewijzen dat het pand gebruikt wordt als coffeeshop, moet Van Rees het pand ontruimen. Aldus luidde gisteren de beslissing van de president van de Middelburgse rechtbank, mr. H. van Breda, in het door Kouijzer aangespannen kort geding. Twee weken geleden hield Van Breda het kort geding aan we gens gebrek aan bewijs. Hij gaf Kouijer en diens raadsman, mr. E. B. van den Ouden, twee weken de tijd verklaringen van officiële instanties zoals ge meente en politie, boven tafel te krijgen, waarmee bewezen kon worden dat er inderdaad sprake is van een coffeeshop, zoals zij beweren. Voor Kouijzer is dat de reden dat hij Van Rees uit het pand verwijderd wil zien. Het run nen van een coffeeshop is in strijd met het huurcontract. Volgens Kouijzer daalt hier door bovendien de waarde van het pand, hetgeen voor hem na delig is bij verkoop ervan. De gevraagde verklaringen van politie en gemeente kon Van den Ouden niet overleg gen. Echter wel die van bezoe kers en omwonenden en recen te foto's van Vanity. Uit de ver klaringen kwam een beeld naar voren als is Vanity alles behalve een dancing. Waar eens de dansvloer was, staan nu bankstellen, tafels en een taf el voetbalspel. Daarnaast is er volgens sommige verklarin gen sprake van gebruik en han del in softdrugs in Vanity. De foto's ondersteunden deze verklaringen. Zo waren er bij voorbeeld op enkele foto's de speciale vloeitjes te zien die ge bruikt worden bij het draaien van een joint. En er zat een foto tussen de verzameling met daarop een man met een joint tussen zijn lippen. Ongeloofwaardig Van Rees deed de verklaringen af als leugens. Volgens hem had de fotograaf de vloeitjes zelf op de bar neergezet en was hij in gezelschap van de man die een joint opstak. Van Breda was daar echter niet van onder de indruk. Volgens hem kan er sprake zijn van een web van laster. Maar dat kwam bij hem zeer ongeloofwaardig over. „Ik hou er niet van belazerd te wor den. U hebt een weerwoord op alles, maar wat er gebeurt moet erkend worden. Dat ge draai en gekeer bevalt me niet", sprak hij tot Van Rees. Er waren bij hem sterke ver moedens gerezen dat er sprake is van een gedoogbeleid bij Van Rees op het gebruik van soft drugs in Vanity. „Dat trekt klanten aan en dat betekent business. Maar daarvoor heeft u de zaak niet gehuurd. Dan moet u een eigen pand kopen en niet dat van iemand anders gebruiken, met het gevolg dat diens reputatie eraan gaat", al dus de president. Van Breda vond het aanneme- Volgens verklaringen van verontruste burgers en bezoekers is Vanity geen dancing meer, maar een coffeeshop. (Foto: Joop van Houdt). lijk dat er inderdaad sprake is van een coffeeshop. Door het gebrek aan harde bewijzen wil de hij gisteren echter nog niet het zwaarste middel hanteren en Van Rees op straat zetten. Over het bevel om te stoppen met de huidige wijze van ex ploiteren bestond bij hem ech ter geen enkele aarzeling, „Doet u dit niet, dan bent u niet alleen de dwangsom kwijt, maar ook de zaak", al dus gaf Van Breda Van Rees als waarschuwing. Van'Rees heeft twee maanden de tijd het roer om te gooien. In deze twee maanden heeft Kouijzer de mo gelijkheid met onderbouwd materiaal te komen om aan te tonen dat er sprake is van een coffeeshop. Hiermee kan na melijk de primaire eis, uitzet ting, kracht worden bijgezet. Dat blijft het uiteindelijke doel van Kouijzer. RENESSE - In Renesse wordt zaterdag 18 februari het traditionele Straofeest gevierd. De straocommissie heeft een uitgebreid programma samengesteld. Daarbij is ook aan de kleintjes gedacht. Voor de kinderen die te klein zijn om aan het ringsteken deel te nemen wordt een grabbelton geplaatst, waarin ze gra tis een greep mogen doen. Na het succes van vorig jaar is ook dit jaar voor een kabel- paard gezorgd waarop de kleintjes kunnen ringsteken. Tevens rijden boerenkarren mee in de optocht, waarop klei ne kinderen kunnen plaatsne men. Tbr verhoging van de ge zelligheid is soep en brood met worst verkrijgbaar. De flessenpost komt dit jaar te vervallen. In plaats daarvan wordt een kleurenwedstrijd ge houden. Wel zal de winnaar van de flessenpost wedstrijd 1994 worden bekend gemaakt. Reeds nu staat vast dat zeker vijftig straorijders aan de tocht deelnemen. Zoals het zich laat aanzien is er ook veel be langstelling voor de playback- wedstrijd voor de jeugd aan het eind van de middag. De feestelijkheden beginnen om 10.30 uur met het verzame len van de versierde paarden en pony's bij Manege Grol. Daar worden de dieren op hun versiering beoordeeld door een jury. Om 11.00 uur vertrekken de straorijders voor de strand- rit. Op het strand worden vol gens de traditie de voeten van de paarden in zee gespoeld. Het is de bedoeling dat de stoet bij de overgang aan de Jan van Renesseweg naar het strand gaat. Mocht dit door duin afslag niet mogelijk zijn, wordt uitgeweken naar de overgang bij Kijkduin. Na de strandrit wordt bij cam ping Duinhoeve in Haamstede een korte pauze gehouden, waarbij de straorijders choco mel met rum krijgen. Op het dorpsplein van Renesse verzamelen zich om 12.15 uur verklede kinderen bij de podi umwagen op de Lange Reke, om door een jury te worden be oordeeld. Aansluitend daarop begint om 12.30 uur het ringste ken per pony of per kabel- paard. Om twee uur vertrekt het fan farekorps Luctor et Emergo vanaf het dorpshuis om de straorijders muzikaal binnen te halen. Eerst worden op de dorpsring de kinderen opge haald waarna men naar de ro tonde gaat waar de straorijders worden opgehaald. Om half drie presenteert de stoet zich bij de podiumwagen aan de Lange Reke, waar burgemees ter H. Tbes een toespraak houdt. Om drie uur volgt het ringste ken. De kinderen die aan het ringsteken hebben deelgeno men worden om 15.30 uur ver wacht in het Wapen van Renes se, waar hen een gratis kinder menu met consumptie wacht. Tbr verhoging van de sfeer zit Anton Geert Krijnse Locker vanaf 16.00 uur achter de knop pen om voor een gezellig mu ziekje te zorgen. Om 17.00 uur volgt de mini-playbackshow met daarop aansluitend de prijsuitreiking in de verschil lende categorieën, te weten versierde paarden en pony's, verklede kinderen, ringsteken voor kinderen en voor straorij ders en de flessenpost wedstrijd 1994. De route van Luctor et Emergo is als volgt: Vertrek dorpshuis (14.00 uur), kinderen ophalen in het dorp; Lange Reke, Mooi weg, Zeëane- moonweg, Capelweg, v. Kloos- terweg, Vroonweg, rotonde waar de straorijders zich bij de stoet voegen, Hogezoom, Lan ge Reke, Kromme Reke, Stoof- weg, Emmaweg, Mauritsweg, Lindelaan, Moolweg, rondje Rekes en tenslotte opstellen voor de podiumwagen op de Lange Reke. ZIERIKZEE - Vrijdagmiddag 17 februari brengen kandi daat-statenleden, waaronder huidige gedeputeerde Gert de Kok, een bezoek aan Schou- wen-Duiveland. Het bezoek begint met een rondleiding bij het Werkvoor zieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. De kandidaat-sta tenleden worden daar geïnfor meerd over het project demon tage kantoorapparatuur. Gedurende een aansluitend be zoek aan glastuinbouwbedrijf Kik in S'irjansland, komen on der meer de ontwikkelingsmo gelijkheden in de glastuin bouw aan de orde en de teelt en afzet van radicchio rosso, een vollegrondsgroente. Ook op het programma staat een bezoek aan het Landbouw museum in Dreischor. Hierbij staat het plattelandstoerisme centraal. Naast het Schouwen- Duivelandse project platte landstoerisme, komen aan bod het landbouwmuseum, hoeve toerisme en akkerrandenbe- heer. WASHINGTON (RTR/ANP) - Het aantal slachtoffers van Amerikaanse stralingsexperi menten in de jaren veertig tot zeventig is veel groter dan ge dacht. Ook de kleine kinderen worden in Renesse betrokken bij het Straofeest. (Foto: Joop van Houdt). Volgens de Washington Post blijkt uit een recent rapport dat het ministerie van energie na de Tweede Wereldoorlog in totaal zo'n 9000 mensen bij 154 nucleaire experimenten heeft betrokken. Als radioactieve proeven door andere ministeries of door de overheid gesubsidieerde orga nisaties worden meegerekend, stonden zelfs 23.000 Amerika nen ten tijde van de Koude Oorlog aan radioactieve proe ven bloot. Tbt nu toe werd, aangenomen dat de laatste decennia zo'n 1200 mensen, vaak onvrijwil lig, als proefkonijn dienden voor allerlei stralingsexperi menten. Stralingsproeven werden uit gevoerd op onder anderen geestelijk gehandicapte kinde ren, gevangenen, zwangere vrouwen en doodgeboren ba by's. De luchtmacht bijvoor beeld testte radioactieve medi cijnen op eskimo's en indianen. DEN HAAG - Het transport van gevaarlijke stoffen per schip over de W;ster- schelde leveret een verhoogd risisco op voor bewoners van aantal plaatsen ip de oevers. Die plaatsen zijn delen van Vlissingen, Hansweert/veerhaven Kriinin- gen, de bocht van Bath en een gebied op enige afstand ten westen van Brestens. Concert Apollo Crea,jeve avon(j In het kader van het 100-jarig bestaan van muziekvereniging Apollo uit Brouwershaven ver zorgt de Brouwse brassband concerten in verschillende ver zorgingscentra op Schouwen- Duiveland. Als eerste wordt dinsdag 14 februari woonzorg centrum de Poortershof in Brouwershaven aangedaan. Het concert wordt gehouden in de recreatieruimte van de Poor tershof en begint om 19.45 uur. Bingo In Woonzorgcentrum Poorters hof wordt woensdag 15 februa ri een bingo gehouden. Deelna me staat open voor iedereen. De aanvang is 14.00 uur. In het pas gebouwde dorpshuis aan de Mr P. Moggestraat in Dreischor komen de leden van de afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) op woensdag 15 februa ri bijeen voor een creatieve avond. Onder leiding van Joke van Alphen uit Nieuwerkerk maakt men daarbij een sier- doos. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Behalve leden zijn tijdens de bijeenkomsten van de NBvP ook altijd intro ducés welkom. NIEUWERKERK Verkoopactie Adullam Kweken fuchsia's Het kweken van fuchsia's staat centraal tijdens de bijeen komst van de afdeling Brou wershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP). De afdeling komt op woensdag 15 februari om 20.00 uur bijeen in het Tbnnenmaga- zijn in Brouwershaven. Het on derwerp fuchsia's wordt door middel van een lezing met dia's toegelicht door M. van 't West- einde-van de Dries uit 's-Heer Arendskerke. De avond werd georganiseerd door een scha- duwbestuur; een gelegenheids- bestuur bestaande uit gewone leden. KERKWERVE NCVB-jaarvergadering Op woensdag 15 februari houdt de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) afdeling Kerkwerve de jaarvergade ring. Om. 18.00 uur wordt een gourmetmaaltijd gehouden, waarna vanaf 20.00 uur bingo en voordracht]es volgen. Dit alles vindt plaats in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. In de -zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Stations straat houdt de stichting Adul lam gehandicaptenzorg woens dag 15 februari tussen 19.30 en 21.00 uur een verkoping van lingerie, keukentextiel en nachtkleding. BRUINISSE Witlofstudieclub Dinsdag 14 februari houdt de Witlofstudieclub een bijeen komst samen met de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. Deze wordt gehouden in het Grevelingenrestaurant bij Bruinisse en begint om 19.30 uur. Aan de orde komt de wit- lofwortelteelt. Sprekers zijn de heer Biesheuvel van het Proefstation voor akkerbouw en groenten van de volle grond (PGAV) uit Lelystad en de heer Flohil uit de Noordoostpolder. Biesheuvel gaat het hebben over de witlofwortelopbrengst- verschillen per ras en Flohil vertelt over zijn zelf ontwik kelde automatische dun- machines. DREISCHOR oud papier ophalen Leden van de muziekvereni ging Crescendo halen op zater dag 11 februari oud papier op in de kern Dreischor. Men be- DORDRECHT - De rechtbank in Dordrecht heeft donderdag de 57-jarige L. B. uit Mijnshee- renland veroordeeld tot twee jaar cel wegens het vervalsen van 274 paspoorten. Dat is de belangrijkste conclu sie van een amtelijke werk groep die de risico's van trans port van gevaarlijke stoffen op de Westerschelde heeft onder zocht. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) heeft het rapport donderdag mede namens haar collega's Dijkstal (rampen bestrijding) en de Boer (vrom) naar de Tweede Kamer ge stuurd. De provinciale staten van Zeeland, de betrokken mi nisteries en gemeenten zullen binnenkort over de risico's en aanbevelingen uit het rapport praten. De onderzoekers constateren dat er jaarlijks aanvaringen op de Westerschelde gebeuren. De vaargeulen worden intensief door zeeen binnenvaartsche pen gebruikt. De ankerplaat sen voor zeeschepen vormen een risico omdat zij voor de ha vens in de buurt van de vaar geulen liggen. Bovendien zijn de omstandigheden op de Wes terschelde soms moeilijk we gens wind, golfslag, getijde stroming en mist. Grenzen Rijkswaterstaat is volgens de onderzoekers voortdurend ac tief om de risico's binnen aan vaardbare grenzen te houden. Er is inmiddels een zogeheten Schelde-walradarketen in wer king en binnenkort moeten al le schepen met gevaarlijke 20 februari, donderdag 23 fe bruari of vrijdag 3 maart her halingsavonden tussen 19.30 uur en 21.30 uur. BROUWERSHAVEN gint rond te rijden om 09.00 urn en gaat daarbij zowel door het dorp als het poldergebied daar om heen. De inwoners wordt verzorgt het oud papier voor die tijd gebundeld aan de weg rand gereed te zetten. stoffen verplicht een Ioocb aan boord hebben. Tbch mat er volgens de onderzoekers voor worden gewaakt dat er geen nieuwe gevaarlijke situities ontstaan. Rampenplannen De ambtelijke werkgroep p,eit ervoor om naast de inmiddels getroffen maatregelen bij voor beeld de ligging van de anler- plaatsen te verbeteren, let loodswisselen aan te passen ?n een zogeheten verkeerschu- dingsstelsel in te stellen. Am aanpassing van rampenplan nen wordt volgens de werl- groep op dit moment al gt- werkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6