Grootste raddraaier in de klas kan faalangst hebben Iflïl Private financiering WOV lijkt mogelijk B.B. BAKKERIJ Jaaruitvoering Love is all you need J. SLAGER z-wear ztd Behoud Zeeland Noord komt stapje dichterbij textieldruk KORENWINDER 400 GRAM f 1,50 KAISERBROODJES 5 HALEN 4 BETALEN AMANDELBROODJE f 1,50 GEBAKJE VAN DE WEEK ADVOCAATGEBAK f 2,00 de moeite waard Nog jarenlang effect op prestaties ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muziekvereniging Luctor et Emergo Muzikaal avondje uit met bal na o.l.v. ROULETTES zaterdag 11 februari 1995 Aanvang: 19.30 uur Dorpshuis Renesse Entree f 7,50 (donateurs f 2,50). Colleges b en w voor onderzoek ZIERIKZEE - De zes eilandelijke colleges van burge meester en wethouders stemmen in met een onder zoek naar de economische potenties van Schouwen- Duiveland. Dit bleek gisteren, woensdag, tijdens een vergadering van het bestuur van de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord. Met de instemming van de col leges is het voortbestaan van het bureau Bedrijfscontact Zeeland Noord een stapje dich terbij gekomen. De gemeente raden moeten nog akkoord gaan met het onderzoeks voorstel van gedeputeerde D. Bruinooge. Deze stelde eind vo rig jaar voor de kosten van een onderzoek naar de economi sche potenties van Schouwen- Duiveland, tussen de 70.000 en 90.000 gulden, voor zijn reke ning te willen nemen. Het voorstel staat op de agenda van de vergadering van de staten commissie voor economische en bestuurszaken van 18 maart. Omdat drie van de zes eilande lijke gemeenten (Duiveland, Westerschouwen en Brouwers haven) tegen een verhoging van de gemeentelijke bijdrage aan Zeeland Noord waren, hing het voortbestaan van het bureau aan een zijden draad. De verho ging van 2,94 naar 3,50 gulden per jaar per inwoner, is noodza kelijk omdat de provincie niet langer subsidieeert. Het onderzoek moet leiden tot tenminste vijf concrete actie punten. Deze komen in de plaats van de huidige, te brede, beleidsdoelstelllingen van het bureau. Volgens bureaufuncti onaris K. B. van den Berg kan de verhoging van de gemeente lijke bijdrage uitblijven wan neer de doelstelling van het bu reau beperkt wordt. Hij ver wacht dat het tarief aardig in de buurt komt van de huidige 2,94 gulden per inwoner. De drie gemeenteraden die te gen het nog langer meebetalen aan Zeeland Noord stemden, hebben tot 1 april de tijd hun mening te herzien. Wanneer zij dat doen wordt tussen 1 april en 1 november het onderzoek voorbereid, uitgevoerd en geë valueerd. Voor de begeleiding ervan wordt een stuurgroep in gesteld. Deze stuurgroep be staat uit vertegenwoordigers van de zes gemeenten (maxi maal twee per gemeente), Pro vincie, Kamer van Koophandel en Ondernemerskring Schou- wen-Duiveland. Gedurende de periode van het onderzoek be draagt de gemeentelijke bij drage aan Zeeland Noord 1,93 gulden per inwoner. FOTO JOOP VAN HOUDT Op grond aanbod1, bouwcombinatie ZIERIKZEE - De Kombinatie Middelplaat Westerschelde Oeververbinding, de aannemerscombinatie die de Scheldetunnel wil aanleggen, heeft een aanbod ge daan om die toltunnel te financieren. Op grond van dat aanbod lijkt private fi: nanciering van de tunnel mogelijk. Dat hebben het ministerie van verkeer en waterstaat en de provincie Zeeland woensdag na overleg bekend gemaakt. De tunnel moet de veren over de Westerschelde vervangen. Delta Nutsbedrijven in Mid delburg probeerden op verzoek van de provincie eerder finan ciering voor de tunnel van 1,178 miljard gulden rond te krijgen. Maar de onderneming conclu deerde na onderzoek dat priva te financiering niet haalbaar was. De Kombinatie Middel plaat Westerschelde heeft nu een aantal binnen- en buiten landse financiële instellingen bereid gevonden geld in het project te steken. De bouwcom binatie en de provincie onder handelen nu verder over het financieringsaanbod Ministér Jorritsma gaf de pro vincie eerder een half jaar uit stel om de financiën voor de tunnel bij elkaar te krijgen. Lukt dit voor 1 juli niet, dan vervalt de overeenkomst waar in het rijk een jaarlijkse bij drage van 54 miljoen gulden voor de tunnel toezegde. Vol gens het ministerie biedt het aanbod van de aannemerscom binatie perspectieven om voor de gestelde datum 1 juli 1995 - tot een gunstig resultaat te ko men. De Kombinatie Middel maat Westerschelde bestaat uit aannemers uit België, Duits land en Nederland. Dat zijn Bredero, Franki, Heijmans, Holzman, Voormolen en Ways Freitag. GESLOTEN Slotstraatl3 - Dreischor van 10 t/m 18 februari storingen na 17.00 uur Telefoon 01112-1701 of 01112-1771 bezoek ons nieuw adres haringvlietplein 7 telefoon 01110 16960 telefax 01110 17033 b b bakkerij WE EKEN DAAN BIEDING ST. DOMUSSTRAAT 32, ZIERIKZEE. 01110-12993 VARREMARKT 16-18. ZIERIKZEE. 01110-15001 Stichting LEZEN. Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam waarbij het vermoeden faal angst niet direct opkomt bij de leerkracht of de ouders. Daar komt bij dat de school prestaties van kinderen lang niet altijd aanleiding tot twij fel geven. Als een kind een 8 of 9 haalt voor een proefwerk, is niemand ontevreden. Ook niet als het kind daar dógen voor heeft moeten ploeteren. Nieuwenbroek: „Dat feno meen wordt wel omschreven als de positieve faalangst. De persoon in kwestie staat onder enorme hoogspanning, maar slaagt er uiteindelijk wel in een goed resultaat te behalen. Ik vind het zelf geen goede be naming, omdat alleen het re sultaat positief is. Voor de per soon zelf zijn de dagen van stress verschrikkelijk." Faalangst moet zo vroeg moge lijk worden aangepakt, vindt Nieuwenbroek. „Leerkrachten en ouders moeten het kind le ren een manier te vinden om met de angst om te mislukken om te gaan. Doen ze dat niet, dan is de kans groot dat de angst steeds groter wordt, waardoor uiteindelijk bij het kind het gevoel ontstaat dat het een grote mislukkeling is." Het KPC traint leerkrachten in het signaleren van problemen en het aandragen van oplossin gen. Op scholen in het voortge zet onderwijs wordt vaak één leerkracht geschoold in het ge ven van speciale trainingen aan kinderen. Speelbal Tbchnieken om met faalangst om te kunnen gaan (bijvoor beeld ademhalingstechnieken) sturen er allemaal op aan kin deren het gevoel te geven dat ze invloed op zichzelf kunnen uit oefenen. Nieuwenbroek: „Ze hebben vaak het gevoel dat de faalangst hen overkomt, dat ze een speelbal van zichzelf zijn geworden. Als ze leren hoe ze dat gevoel kunnen kwijtraken, zijn ze een belangrijk dee1 van het probleem ook kwijt." Het percentage kinderen dat slecht met de stress rond prestatiemomenten kan om gaan, is het hoogst in groep 8 van de basisschool. Nieuwenbroek vindt dat niet zo verrassend. „In dat jaar legt de omgeving een grote druk op het kind. Er wordt een advies gegeven voor het voortgezet on derwijs en daar wordt heel erg de nadruk op gelegd. Leerlin gen moeten toetsen maken waar voor hun gevoel veel van af hangt. Ouders sporen hun kinderen aan goed hun best te doen want aan HAVO heb je meer dan MAVO. Kinderen zelf willen even goed zijn als hun vriendje of vriendinnetje, zo dat ze in ieder geval naar de zelfde school kunnen." Druk In de brugklas zakt het percen tage leerlingen met angst om te falen aanzienlijk, al heeft nog steeds één op de tien kinderen daar moeite om ermee om te gaan. De druk is dan van de ke tel, er is veel aandacht voor studiebegeleiding en presta ties zijn nog niet zo belangrijk. Anders weer wordt het in de examenklas. Daar heeft iets meer dan een vijfde deel van de leerlingen last van examen vrees, volgens Nieuwenbroek een specifieke vorm van faal angst. Slechte dag De verhouding jongens/meis jes daarin is vrijwel gelijk. Heel opvallend is echter dat meisjes in die periode veel meer bereid zijn om iets aan hun problemen te doen dan jongens. „We bieden trainingen aan om met de angst om te gaan. De verhouding jongens/ meisjes is daar één op vijf. Jon gens roepen sneller dat de uit slag van de test niet klopt, dat ze een slechte dag hadden of dat het vanzelf wel weer over gaat. Tbrwijl de testen niet lie gen." Drie van de vier kinderen weten hoe ze met faalangst om moeten gaan. De vierde niet. (Foto: Joop van Houdt). DEN BOSCH (ANP) - Drie van de vier kinderen uit de hoogste groep van de ba sisschool weten hoe ze met faalangst moeten omgaan. De vierde niet: die krijgt problemen. Het kind gaat onder zijn niveau presteren, of spant zich buiten alle proportie in om goede resultaten te halen. Pakken leerkrachten en ouders het probleem niet aan, dan kan faalangst nog jarenlang invloed hebben op presta ties. Rond het fenomeen faalangst bestaan veel misverstanden. Zo spelen veel meer factoren een rol bij het ontstaan van faalangst dan alleen de invloed van ouders, en is het probleem niet voorbehouden aan verlegen, blozende, kinderen. Het geschreeuw van de grootste raddraaier in de klas kan een manier zijn de angst om te mislukken te verbergen. hoe hij met de druk moet om gaan. Angst om te mislukken doet zich voor bij proefwerken, sportwedstrijden, spreekbeur ten en andere belangrijke mo menten zowel op school als in de vrije tijd. Hoe de angst zich bij kinderen uit, is vooral af hankelijk van de leeftijd. Nieuwenbroek onderscheidt kinderen van de basisschool en leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Kinderen vanaf een jaar of twaalf leggen een dui delijke link na^r de oorzaak van de stress. Ze lijken soms dagenlang over niets anders te kunnen praten dan over het zo belangrijke proefwerk aard rijkskunde. Faalangst bij jongere kinderen laat zich veel minder makke lijk herkennen. Kinderen sla pen onrustig, eten niet of slecht, of willen niet naar school. Gedrag dat ook heel an dere oorzaken kan hebben en Orthopedagoog A. Nieuwen broek is als onderwijskundig medewerker verbonden aan het Katholiek Pedagogisch Centrum in Den Bosch en krijgt in zijn werk veel te ma ken met kinderen die niet met faalangst kunnen omgaan. „De angst om te falen is op zichzelf geen probleem", zegt Nieuwen broek. Volgens hem krijgt ie dereen er vantijd tot tijd mee te maken, maar wordt het pas vervelend als iemand niet weet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6