Kwaliteit oppervlaktewater Zeeland laat te wensen over (SB Maquette voor oor voorkomt akoestische renovatiekosten Geen uitbreiding kampeereenheden llllllli* ZMO in debat met vier gedeputeerden 5 gepaneerde schnitzels 10.- 10 magere speklappen 10.- Dienst Landbouwkundig Ondersoek: 4 kil° seha|J„«/ 10.- Auditioner nieuwe Amerikaanse vinding Werkbezoek van RPF/GPV kamerfractie aan Zeeland DONDERDAG 9 FEBRUARI 1995 NR 25720 5 Volgens de onderzoekers moet de kwaliteit van het oppervlaktewater nauwkeurig in het oog gehouden worden. Veel bestrijdings middelen komen door uitspoeling in de sloot terecht. ((Archieffoto). ZIERIKZEE - Volgens een onderzoek van het Staring Centrum van de Dienst Landbouwkundig Onderzoek (SC-DLO) laat de kwaliteit van het oppervlaktewater op een aantal plaatsen in Zeeland te wensen over. In die situatie kan volgens de onderzoekers verbetering gebracht worden door gemeenten, particulieren en de land- en tuinbouwsector te bewegen het gebruik van bepaalde stoffen nog verder te beperken. Gs vinden bezwaarschriften ongegrond BURGH-HAAMSTEDE - Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland wil geen toestemming geven voor uitbreiding van het aantal standplaatsen op de camping van N. A. Dambruin aan de Vertonsweg in Burgh-Haamstede. Dat kan door stimulering van het gebruik van alternatieve middelen die milieuvriendelij ker zijn. Hulpmiddel daarbij is bijvoorbeeld de milieu-meetlat zoal die ontwikkeld is door het Centrum voor Landbouw en Milieu. De individuele gebrui ker kan dan in een werkboek de verschillen tussen de regu liere en alternatieve werkwijze vergelijken. Uitspoeling Een andere manier om de kwa- „De architect wil nooit wat te maken hebben met de geluids kwaliteit", heeft de Ameri kaan Ken Jacob ervaren. „Mi crofoons en luidsprekers moe ten zich gewoon niet laten zien. Dat is de enige eis die de archi tect stelt." Jacob is de drijvende kracht achter de Auditioner, een in strument dat in staat is geluid in een ruimte te laten klinken voordat die ruimte is gebouwd. liteit van het oppervlaktewa ter te verbeteren kan volgens de Zeeuwse Waterschapsbond zijn het nemen van maatrege len die de uit- en afspoeling van bestrijdingsmiddelen be perken. Als voorbeeld wordt genoemd het gebied rond St. Jansteen in Zeeuwseh-Vlaan- deren. Daar is een proef van start gegaan waarbij restanten van gebruikte stoffen via een speciale installatie op de zuive ringsinrichting in Hulst wor den opgevangen en verwerkt. Belangrijk is, zo stellen de on derzoekers, dat de kwaliteit Op de zevende rij van het bal- kon links, op de eerste rij in het midden, de lokatie doet er niet toe. Een maquette voor het oor dus. De harde wand achter de rege ringstafel is vervangen door een zachte absorberende stof, waardoor kabinet en oppositie in Den Haag zich op verstaan bare wijze met elkaar kunnen onderhouden. De Philharmo nic Hall heet nu Avery Fisher van het oppervlaktewater nauwkeurig in het oog gehou-; den wordt onder het motto 'Me ten is weten'. „Monitoring, che misch danwel biologisch, is op dit moment de enige manier om de kwaliteit van het opper vlaktewater te controleren. Het is dan ook wenselijk dat waterbeheerders hun opper vlaktewater voortdurend blij ven screenen op het voorkomen van bestrijdingsmiddelen", al dus het onderzoeksrapport. Vooral de laatste jaren is het gebruik van bestrijdingsmid- Hall. De verbouwing kostte miljoenen dollars. De Duitse parlementariërs ontvluchtten hun nieuwe gebouw met de te genwerkende geluidsinstalla tie, omdat even verderop in hun vertrouwde omgeving de begroting wel kon worden be sproken. De serie is zonder al te veel moeite aan te vullen. Met het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht, met het gemeen- delen in de landbouw veelvul dig punt van discussie. Bepaal de chemische bestrijdingsmid delen hebben een schadelijk ef fect op bodem- en waterleven en vervuilen het grondwater. Het probleem bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen is dat deze vaak - door bijvoor beeld uitspoeling of verwaai ing - ook daar terecht komen waar ze niet terecht mogen ko men. Gemorst Volgens de onderzoekers komt schapscentrum De Meerpaal in Dronten dat een nationale uit straling moest krijgen. Nooit was zeker hoe de muziek in een zaal zou klinken. Ken Jacob was daarmee niet tevreden. Hij studeerde onder meer af in wat zijn curriculum vitae omschrijft als „hearing science and architecture". Hij studeerde aan het Massachu setts Institute of Technology (MIT), waar hij college liep bij dr. Amar Bose, de oprichter van het concern waar hij nu werkt. Simulatie De Auditioner, die door de uit vinders wordt gezien als een technische doorbraak, is het re sultaat van negen jaar onder zoek. Het is een systeem voor akoestische simulatie. Hier voor wordt een computermodel van het desbetreffende gebouw gebruikt. De simulatie stelt geluidstech nici, ontwerpers en architecten in de gelegenheid hun ontwer pen waar nodig aan te passen, voordat met de bouw is begon nen. Volgens de fabrikant is met deze vinding een nieuwe fase aangebroken voor geluids kwaliteit in openbare ruimtes. Het zal de oude Bose, die zelf gold als een talentvol violist, deugd doen. Over de investeringskosten laat het bedrijf niets los. Vol gens een schatting beloopt het project een investering van een bedrag van twintig miljoen gulden. Het eerste grote pro ject dat met dit systeem wordt gebouwd, is een stadion in Thailand met een capaciteit van 70.000 zitplaatsen. Voor de bouw was er een pro bleempje: in het model was een verre echo te horen. Die bleek afkomstig van een luidspreker aan de andere kant van het sta- het ook nog al eens voor dat on oordeelkundig gebruik ge maakt wordt van bestrijdings middelen. Bij het vullen van een spuitmachine wordt nogal eens gemorst en ook worden te vaak fouten gemaakt bij het schoonspoelen van spuitmachi- nes en verpakkingen van be strijdingsmiddelen. De verant woordelijkheid voor de kwali teit van het oppervlaktewater ligt bij de waterbeheerder, in de regel het waterschap of Rijkswaterstaat. Volgens de Zeeuwse Water schapsbond is er geen enkele reden tot ongerustheid. „In de meeste gevallen bleken de ana lysegegevens lager te zijn dan de waarden die de meetappara tuur kan registreren". Uit de cijfers blijkt dat er soms opval lend grote verschillen zijn tus sen twee monsters die op ver schillende tijdstippen geno men zijn van hetzelfde opper vlaktewater. In het algemeen is het oppervlaktewater op Schouwen-Duiveland redelijk schoon. Uitschieters Uitschieters komen met enige regelmaat voor, maar steeds is de overschrijding van de nor men van tijdelijke aard. In juni 1992 bijvoorbeeld werd in een watergang bij Noordwelle het herbicide MCPA aangetroffen in een veel te grote concentra tie, maar een maand later was de toestand daar weer 'nor maal'. Desalniettemin vinden de onderzoekers dat een aantal wat men noemt 'probleemstof- fen' te vaak in te grote concen traties voorkomt in het opper vlaktewater in Zeeland. Er wordt zelfs gesproken van een zorgwekkende situatie. „Het beleid van de waterbe heerders dient' er dan ook op gericht te zijn om de concentra ties van de betreffende midde len in het oppervlaktewater te verlagen", aldus het onder zoeksrapport. „De enige ma nier waarop dit kan worden be reikt is door het' verminderen van het gebruik van deze be strijdingsmiddelen en door het beperken van de uitstoot van deze middelen naar het opper vlaktewater". Goede samenwerking Om dat te realiseren is volgens de onderzoekers een goede sa menwerking met gebruikers van bestrijdingsmiddelen van vitaal belang. In termen van vermindering van het gebruik van chémische middelen wordt gepleit voor het gerichter toe passen van een middel zo dat al onvermijdelijk mocht zijn. Ook wordt aangedrongen op het pas gebruiken van bestrij dingsmiddelen op het moment dat duidelijk is dat als men het niet doet er economische scha de te verwachten is. dion. De luidsprekers werden verplaatst, de echo was ver dwenen. De hele operatie duur de niet meer dan een uur. Met het systeem-is een jaar ge oefend. Dertig geluidsdeskun digen uit 26 landen kregen twee koffers mee. Daar zat al les in: een werkstation waarop het akoestische simulatiepro gramma draait en een audio play-backsysteem. De op dracht was er zo'veel mogelijk mee te oefenen. Een van de ses sies vond plaats in het stadion van de voetbalclub Volendam. Het systeem is getest met de menselijke stem. Vanzelfsprekend is dat goedko per dan een heel symfonieor kest. „Wie iets niet kan ver staan, zal onmiddellijk kla gen", zegt projectmedewerker Morten Jörgensen. „Bij mu ziek ligt dat toch wat subjectie ver. Bovendien is het muzikale geheugen van mensen over het algemeen heel kort." Houten stoelen Hinderlijke echo is een van de grootste vijanden van een goe de akoestiek. Vervanging van houten stoelen door zetels met bekleding of het ophangen van een gordijn zijn lang niet altijd voldoende om fouten in de con structie te corrigeren. Er zijn natuurlijk ook voor beelden van zalen, die meteen klonken als een klok. Het Hou se of Lords (de Britse senaat) bij voorbeeld, een ontwerp dat veel is geïmiteerd. Het Con certgebouw in Amsterdam hoort ook in die categorie. In de grote zaal is het geluid op el ke plaats nagenoeg optimaal, alleen in de buurt van verwar mingsbuizen zijn storende bij geluiden hoorbaar. Parels Beide zalen kwamen tot stand zonder gebruik van hypermo derne technologie. In sommige gevallen is de nieuwigheid ech ter parels voor de zwijnen. Bij de bouw van stadions willen de eigenaren de echo steeds vaker juist versterken. „Om de tegen standers te intimideren, moet het gebrul van de stadionklan ten zo dreigend mogelijk klin ken", stelt Jacob hoofdschud dend vast. Zowel het Westerschouwse col lege van b en w als de advocaat van Dambruin, mr H. van Pij- keren dienden bij gs een be zwaarschrift in. Zij waren het niet eens met de weigering van gs om een verklaring van geen bezwaar af te geven ten aan zien van de uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen van dertien naar eenentwintig. Gedeputeerde staten zien die uitbreiding niet zitten omdat zij (evenals de provinciale ad viescommissie bezwaarschrif ten) van mening is dat de heer Dambruin had kunnen weten dat het maximale aantal stand plaatsen dat in het bestem mingsplan Groenewoud wordt genoemd ook voor hem geldt. Dit omdat de Haamstedenaar de grond voor de extra kam peerplaatsen verwierf nadat het bestemmingsplan was vast gesteld. Het werkbezoek begint met een bezoek aan de kerncentrale in Borssele. Aansluitend volgt een werklunch met het college van gedeputeerde staten van Zeeland. Aan de orde komen onder meer de bestuurlijke or ganisatie (waaronder de situa tie rond Goeree-Overflakkee), de Westerscheldeproblematiek en de toekomst van de kerncen trale. 's Middags vertrekt het gezel schap naar Vlissingen-Oost voor een gesprek met J. Philip- pen, directeur havenschappen Vlissingen en Terneuzen en PR- medewerker J. Sinke. Aanslui- In het AOC in Goes Namens de ZMO treedt vice- voorzitter H. C, van der Maas op als woordvoerder. Hij schreef in het eigen blad van de ZMO - een vlammend artikel over de regelgeving van de rijksoverheid. Hij hekelde in dat artikel niet alleen de veel heid van nota's, plannen en re gels voor de agrarische sector, maar signaleerde ook dat de overheden dikwijls langs el kaar beenwerken. Zo ontstaat een opeenstapeling van plan nen en voornemens die volgens Van der Maas niet op elkaar passen. Dat dreigt volgens de ZMO de bedrijfsontwikkeling voor boeren en tuinders te belem meren. Volgens Van der Maas Gs zijn verder van mening dat in de bezwaarschriften van Westerschouwen en Dambruin geen bijzondere redenen wor den aangedragen om het aantal eenheden uit te breiden. Zij vinden dat het huidige maxi mum aantal (van dertien) standplaatsen op verantwoor de wijze tot stand is gekomen. Men houdt daarbij onder meer rekening met het standpunt dat de natuur en het landschap in de omgeving niet te zwaar mogen worden belast door re creatieve druk. Terughoudend beleid "Ifenslotte wijzen gs op het nieu we beleid (vastgelegd in het Provinciaal Beleidsplan Re creatie en Toerisme 2) dat een zeer terughoudend beleid voor staat ten aanzien van uitbrei ding en capaciteitsvergroting van verblijfsrecreatie. tend volgt een vaartocht met het loodswezen. In het Schelde Coördinatiecentrum (SCC) volgt een gesprek met SCC- hoofd H. Haverkamp, hoofdin genieur-directeur H. Saijs van Rijkswaterstaat en W. van Leersum, commandant van de regionale brandweer. Om 17.00 uur keert het gezel schap terug naar Middelburg waar tot slot in het Abdij- restaurant een persconferentie wordt gehouden. In het gezel schap onder meer Tweede Ka merleden Van Dijke en Schut te. komen de meeste touwtjes sa men bij de provinciale over heid. Naar aanleiding hiervan nodigde de ZMO de Zeeuwse bestuurders uit voor een open baar debat. Het Zeeuwse pro vinciebestuur heeft laten we ten de uitdaging graag aan te gaan. Gedeputeerden D. J. P. Brui- nooge (PvdA), L. Nederhoed- Zijlstra (CDA), drs. G. L. M. C. de Kok (PvdA) en ing. A. M. Dek (CDA) kruisen de degens met Van der Maas, algemeen ZMO-secretaris mr. J. Oggel, J. L. van Gorsel en drs. T. E. El- zinga. Het debat wordt gehou den in het AOC aan het Stati onspark in Goes en begint om 19.45 uur. De akoestiek in een grote kerk is vaak slecht. Met de Amerikaanse vinding Auditioner kan al voor de bouw de geluidskwaliteit worden bepaald. (Archieffoto). Advertentie MET DE ECHTE REGEN BENT U NIET ALTIJD EVEN BLIJ V.MAAR WEL MET ONZE SCHUITHAVEN IJ - ZTER!KZEE'7S7S tercet FRIEDRICHSDORF (ANP) - Het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer, de vroegere Philharmonic Hall in New York en de veste waar het Duitse parlement zetelt. Uiteenlopende gebouwen, gemeenschappelijk was het slechte geluid. Miljoenen waren besteed- aan de bouw. Maar de bouwers faalden omdat deze openbare gebouwen niet beantwoordden aan hun doel: parlementariërs konden elkaar niet verstaan, bezoekers konden de muziek niet goed horen. Bezoek aan kerncentrale BORSSELE/MIDDELBURG - Een bezoek aan de kerncentrale in Borssele, de haven van Vlissingen en een vaartocht met het loodswezen. Dat staat alle maal op het programma van het werkbezoek dat de RPF/GPV Tweede Kamerfractie vrijdag 17 februari brengt aan Zeeland. GOES - De vele regels, nota's en plannen die de over heid over de boeren uitstort en de gevolgen daarvan voor de bedrijfsontwikkeling in de agrarische sec tor. Daar gaat het om in het debat op vrijdag 24 fe bruari tussen de landbouwmaatschappij ZMO en vier Zeeuwse gedeputeerden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5