'Glorie, historie, delicatesse, finesse. Wat 'n heerlijke Hostellerie. Sapristie' R 'Het Zeeuwse' dit jaar het thema Zeeuwse Filmdagen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Natuurwetpartij zoekt duizend mensen om criminaliteit in Zeeland aan te pakken OPRUIMING TOT DEURLOO ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE Oxbow Chiemsee O'Neill Brunotti Simmer Style SPORT J. Arkenbout verkoopt Hostellerie Schuddebeurs Lijst 12 bij verkiezingen Provinciale Staten Cal|ouw Rademaker Van 16 tot en met 18 februari in Middelburg Botermalse runderbiefstuk, 250 gram 6,98 TL dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 18 PAGINA'S SCHUITHAVEN 2-4/ZIERIKZEE/ TEL. 01110-12298. TREFPUNT VOOR SPORTERS SCHUDDEBEURS - „De echo van het diner zal lang in onze onze hoofden galmen", schreef cabaretier Youp van 't Hek in het gastenboek van Hostellerie Schuddebeurs, toen hij daar logeerde met zijn manager. Oud premier Dries van Agt werd door de romantische horecagelegenheid geïnspireerd tot een gedicht: 'Glorie, historie. Delicatesse, finesse. Wat 'n heerlijke Hostellerie. Sapristie'. In de pagina's van het dikke boek, waarop een ouderwetse beurs staat afgebeeld, wordt de Hostellerie en haar bosrijke omgeving geloofd in vele talen, waaronder Chinees, Japans en Italiaans. Hostellerie-eigenaar J. Arkenbout neemt die reacties met een korreltje zout. „Wanneer mensen goed hebben gegeten en een glaasje wijn ophebben worden ze complimenteus. Eigenlijk blader ik nooit in het gastenboek. Straks misschien wel, wanneer ik meer tijd heb." Straks. Dat is de periode vanaf 1 april, wanneer de Hostellerie niet meer wordt gerund door Arkenbout en zijn echtgenote Els Arkenbout-Vader, maar door de 45-jarige L. Ezinga uit Zeist. Aan hem verkocht het echtpaar Arkenbout het hore cabedrijf, dat ze in zestien jaar opbouwden tot een internatio naal bekende en gewaardeerde voorziening. Hoewel vooral mevrouw Arkenbout moeite heeft met het afscheid van de Hostellerie, is de 58-jarige ho telhouder overtuigd van de juistheid van die stap. ,,Mijn vrouw en ik zijn nu veertig jaar werkzaam in de horeca. We hebben elkaar ontmoet in het Parkhotel in Bergen, waar ik werkte als leerling-kelner en zij als vakantiehulp. Sinds dien zijn we altijd samen ge weest en hebben samen ge werkt. Nu wordt het tijd om wat meer tijd aan elkaar te besteden en wat plezierige din gen te doen." Het echtpaar Arkenbout kwam in 1966 naar Schouwen-Duive- land, waar Jan Arkenbout twaalf jaar werkzaam was als bedrijfsdirecteur in hotel/res taurant Mondragon. Het idee om in Schuddebeurs een eigen gerenommeerd hotel/restau rant te creëren ontstond op het terras van de uitspanning, die vroeger op die plaats aan de Donkereweg stond. ,,Het was een krakkemikkig geheel met waterfietsen en een versleten speeltuin, maar wel gezellig. Schuddebeurs heeft een apart sfeertje. Wanneer je er binnen rijdt heb je het idee dat de postkoets zo de hoek om kan komen. Daar gaat je hart een beetje van bonzen." Toen Arkenbout en zijn vrouw daarover zaten te filosoferen kwamen zij op het idee om op die plaats een comfortabel ho tel/restaurant te creëren waar in die nostalgische sfeer zou voortleven. „Uit de polderboe- ken van het waterschap bleek dat reeds in de zeventiende eeuw aan de Donkereweg een herberg stond die in de volks mond Schoddebozze werd ge noemd. Naar algemeen aan vaarde opvatting dankt de ge meenschap Schuddebeurs zijn naam aan de herberg. Vroeger lag Schuddebeurs aan een be langrijke doorgaande weg tus sen Zierikzee en Noordgouwe. Er was een tolhuis en later liep de route van de stoomtrein er langs. Behalve herberg was Schoddebozze vroeger ook een kruidenierswinkel en kon men er tevens fietsen laten herstel len en stallen. In 1978 kon het echtpaar Ar kenbout de uitspanning kopen. Een jaar lang waren zij en hun kinderen bezig om het gebouw bijna tot de grond toe af te bre ken. „Alleen drie stukken muur van de voorgevel bleven staan. Dat moest omdat het een monumentenpand betrof. Aan de hand van oude foto's werd de vroegere herberg door een bouwbedrijf weer opgebouwd. Voor de muren werden de oude baksteentjes gebruikt die door de familie Arkenbout zorgvul dig waren afgebikt en in de ge lagkamer kwamen de oude pla vuizen op de vloer. Ook de ge lagtafel, de toog en zelfs het wagenschot met daarop de tekst 'Wie weet of 't waer is' waren in het nieuwe horecabe drijf terug te vinden. Een ko perslager uit Middelburg maakte een nostalgische beurs, die als uithangbord werd opge hangen. Ondanks de nostalgische in richting werd de hostellerie voorzien van alle moderne comfort. „Het was ons doel om een gezellige, nostalgische sfeer te combineren met alle moderne gemakken. Het was pionierswerk; een uitdaging om op die manier een bedrijf met naam op te bouwen." Het echtpaar Arkenbout slaagde er binnen enkele jaren in om het hotel/restaurant internationa le bekendheid te geven. Men kon zelfs een jaar bogen op de, in restauranthouderskringen, vurig begeerde Michelinster. In de beginperiode deed het echt paar Arkenbout alle werk zaamheden in de hostellerie zelf. Maar met de aanleg van de Oosterscheldewerken werd het steeds drukker in het ho tel/restaurant dat zes hotelka mers omvatte. Na vier jaar, in 1982, werd de voorziening uit gebreid met acht hotelkamers, terwijl het restaurantgedeelte werd uitgebreid met een tuin kamer. „Voor de manier waarop dat gebeurde kregen we van de Vereniging Stad en Lande een oorkonde." Twee jaar later, in 1984, liet de behoefte aan uit breiding zich opnieuw voelen. Het echtpaar Arkenbout liet aan de achterzijde van de hostellerie een vleugel aanbou wen waarin een lounge, een grote zaal. voor congressen of- recepties, negen hotelkamers J. Arkenbout en zijn echtgenote E. Arkenbout-Vader „Het was een uitdaging om hier een gerenommeerd hotel/restaurant met een nostalgische, gezellige sfeer te creëren. (Foto: Marijke Folkertsma). en extra personeelsruimte werd opgenomen. Het echtpaar Arkenbout had inmiddels vijf tien mensen in vaste dienst, die in de zomerperiode nog werden aangevuld met een aantal part time krachten. Hostellerie Schuddebeurs werd opgenomen in een inter nationale keten van romanti sche restaurants. Er kwamen gasten uit vele landen, zoals blijkt uit de reacties in het gastenboek. 'Ik strijd met mijn vrouw niet' schreef een Zuid- afrikaanse man onder de lo vende- woorden die zijn echtge note i? het boek optekende. Op de pagina's zijn de aantekenin gen van vele bekende Neder landers te vinden. De heren Ginjaar, Van Aardenne, Wiegel, De Koning, Beelaert van Blok land logeerden in de hostelle rie. Maar ook Leo Beenhakker en artiesten als Ronnie Tober, Youp van 't Hek, Kees van Koo- ten en Freek de Jonge. In ja nuari nog streek Aart Staartjes er neer met de ploeg van Se samstraat. Minstens even blij was het echtpaar Arkenbout met de mensen van Schouwen- Duiveland die gebruik maak ten van de hostellerie. „Wij vin den het leuk om met allerlei verschillende mensen om te gaan," Mevrouw Arkenbout moet dan ook erg wennen aan het idee dat ze na 1 april niet meer actief zal zijn in de hostellerie. Voor haar man geldt dat minder. „Ik heb het hier heel goed naar mijn zin ge had. Maar ik ben meer een bou wer, iemand die vooruit kijkt. Wanneer een uitdaging is inge vuld gaat de interesse een beet je weg." Het echtpaar Arken bout is wel blij dat de 45-jarige L. Ezinga uit Zeist, die de hostellerie heeft gekocht, het bedrijf op dezelfde voet gaat voortzetten. „Hij is een zeer er varen man. Oud-voorzitter van Horeca Nederland en oud-di recteur van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reis bureaus." Het echtpaar Arkenbout gaat in Zierikzee wonen en zich be zig houden met hun hobby's, waaronder zeilen. „Tot nu toe konden we nooit langer dan een dag weg. Nu gaan we wat grotere tochten maken. Naar Zweden, Noorwegen en langs de Franse westkust. Maar niet verder hoor. En af en toe gaan we lekker uit eten. In de hostel lerie." ZONNEMAIRE - De landelijke verkiezingen vorig jaar waren niet wat ze er van gehoopt hadden. Toch zijn de leden van de Natuurwetpartij niet ontevre den. ,,Het gaat er nu om dat de mensen zien dat we een blijvertje zijn, we zijn tenslotte nog maar net be gonnen," aldus lijsttrekker Wim van de Waarsen- burg uit Zonnemaire. Voor de verkiezingen van de Provinciale Staten op woensdag 8 maart staat deze mede-partij oprichter en binnenscheepsarchitect nog een berg werk te wachten „Ieder probleem dat in de pro vincie aangepakt wordt is in wezen een deelprobleem", ver telt de 56-jarige Zonnenjaire- naar. „Je bent er niet als het opgelost is, je hebt dan een aantal tevreden en een aantal ontevreden mensen. Wij zijn er bijvoorbeeld van overtuigd dat meer cellen bouwen geen effect heeft op de criminaliteit, het beperken en reguleren van ver vuilingen de diepste proble men van de milieuvervuiling niet oplost en dat bezuinigen of juist meer geld uitgeven ook geen effect heeft." Volgens de beginselen van deze piepjonge partij kunnen deze hardnekkige problemen slechts opgelost worden op een zeer onconventionele manier. Van de Waarsenburg: „Wij zijn er van overtuigd dat de rotzooi in de wereld ontstaan is door dat we het contact met de na tuur kwijt zijn geraakt. Er is een fantastisch ecologisch sys teem, waar ook de mensen deel van uitmaken. Dat systeem is volmaakt, voor alles is een oplossing bedacht. Om nu de problemen op te lossen is het noodzakelijk om naar de die pere oorzaak, het verliezen van het contact met de natuurwet ten dus, te kijken. Met andere woorden: je moet de proble men bij de wortel aanpakken." De Natuurwetpartij heeft hier een concrete methode voor be dacht. Van de Waarsenburg: „Wij beïnvloeden het collectie ve bewustzijn van de mensen door meditatie. Dit heeft het meeste effect als het door een grote groep mensen wordt ge daan. Ons speerpunt is dan ook: een groep van 1000 men sen voor de regering. Het is we tenschappelijk aangetoond dat het werkt. De mens moet cen traal staan bij elke politieke overweging, de kwaliteit van het bewustzijn bepaalt de kwa liteit van het leVen. Om dit te bereiken moet deze groep men sen, die een gevorderde tech niek van transcendente medi tatie (Sidhiprogramma) be heerst, ingezet worden om de samenleving weer in harmonie met de samenleving te bren gen." Dat dit werkt is wetenschappe lijk bewezen vertelt Van de Waarsenburg: „Vorig jaar is in Washington DC, één van de meest criminele steden van de wereld, een grootscheeps expe- >iï M riment uitgevoerd. Een vooraf aangekondigde demonstratie gedurende twee maanden, toonde aan dat met deze tech niek de criminaliteit met 18 procent daalde. De controle werd uitgevoerd door een com missie van toezicht, bestaande uit vertegenwoordigers van tien verschillende universitei ten en instituten. Men stelde vast dat als het project nog 100 dagen langer had geduurd de criminaliteit zeker tot 49 pro cent gedaald zou zijn." Dit alles werd bewerkstelligd door een groep van 4000 perso nen die gevorderde bewust- zijnstechnieken, zoals het TMSidhi programma hanteer de. Nadat de groep ophield met dagelijks mediteren en vertrok was de criminaliteit weer snel terug op het oude peil. Er is een dik wetenschappelijk rappdrt van opgesteld en naar aanlei ding van dit soort groepen zijn meer dan veertig wetenschap pelijke onderzoeken verricht. Wie interesse heeft voor deze rapporten kan ze aanvragen bij de Natuurwetpartij (telefoon 04750-18010). Borssele Naast deze, voor velen wellicht wat zweverige theorieën, heeft de NWP ook een partijpro gramma voor Zeeland opge steld. „Mensen die zeggen dat we geen concrete visie hebben zouden ons partijprogramma eens moeten lezen," vindt de lijsttrekker. Hierbij tekent Van de Waarsenburg echter nadruk kelijk aan dat bij alle pro bleemoplossing de mens en de natuurwetten steeds centraal staan. Duidelijk tot uiting komt dat bijvoorbeeld in het standpunt over bio-industrie. Van de Waarsenburg: „Een mens moet eten, maar daarom hoeft het natuurlijk niet op een mensonwaardige manier ge produceerd te worden. In dat licht gezien zijn we tegen de komst van varkenshouderijen vanuit Noord-Brabant. Ook vinden we dat de kerncentrale bij Borssele gesloten moet wor den. Maar niet abrupt, afbou wen en rekening houden met de werkgelegenheid die hier mee samenhangt. Maar wel onmiddellijk beginnen met het zoeken naar de mogelijkheden van alternatieve energiebron nen als zonne- en windener gie." In het Zeelandprogramma staan ouderen ook in hoog aan zien. De leden vinden dat oude ren de meest ervaren mensen zijn in de samenleving en der halve met groot respect behan deld dienen te worden. Ge streefd wordt naar kleinschali ge woonvormen met zorgvoor zieningen voor ouderen. Van de Waarsenburg; „We hebben een lijstverbinding met de Unie 55 en de AOV en dat werkt pri ma." De komende weken zal het druk worden voor lijsttrekker Van de Waarsenburg en de kan didaten voor Zeeland. Num mer 2 is Ada Neeteson (Terneu- zen), 3. Wim Kooy ('s-Heer Abtskerke), 4. Marjolein Meijs (Goes), 5. Kees Tbnkens ('s- Heer Abtskerke), 6. Patricia Stallard (Axel), 7. Bernhard Kieboom (Terneuzen), 8. Ineke Dorreman (Zonnemaire), 9. Frank Mussche (Sas van Gent), 10. Mies Groenewegen (Vlissin- gen). Op het programma staan diver se forumbijeenkomsten en ge sprekken met ondermeer de burgemeester van Terneuzen. Verder zullen er op markten in diverse Zeeuwse steden, ook in Zierikzee, folders uitgedeeld worden. Advertentie VERHUIZINGEN 01180-26649 Antiek- en kunstvervoer ZIERIKZEE - Het bijeen brengen van 'het Zeeuwse' in de cinema. Dat was het uitgangspunt bij het organiseren van de Zeeuwse Filmdagen 1995. Het jaarlijk se evenement wordt van 16 tot en met 18 februari gehouden in het Schuttershof- theater, het Bibliotheektheater en café 't Schutteshof in Middelburg. Het middelpunt van de Zeeuw se Filmdagen is een program ma van Zeeuwse filmers, die nationaal en internaionaal ac tief waren, zpals Digna Sinke, Jos de Putter, Paul en Menno de Nooijer, Hans Verhagen en Kees Hin. Een aantal van hen is persoonlijk aanwezig tijdens de filmdagen. Een tweede programma-onder- deel omvat de vertoning van oude Zeeuwse films. In het Bi bliotheektheater is onder meer een samenvatting te zien uit de verzameling oude films van het Zeeuws Documentatiecentrum die de titel draagt 'de jaren 30 in Zeeland'. Men draait oude Polygoon bioscoop journaals en monumentenfilms waaron der een reportage van Ruud van Hemert. Jos de Putter Documentaires die over Zee land werden gemaakt spelen ook een belangrijke rol tijdens de Filmdagen. Vertoond wor den De Zon heeft Alles gezien van Cees Hin en Carina Meeuwse, Het Zeeuwse Trek paard van Megje Postma en Het is een Schone dag Geweest van Jos de Putter. In het kader van de Zeeuwse Filmdagen wordt onder lei ding van Kees Slager een ronde-tafel-gesprek gehouden over 'het Zeeuwse leven van al le dag'. Daarbij zijn onder an der Digna Sinke, Jos de Putter, Paul de Nooijer en Arnika Pij pers te gast. De filmdagen wor den omlijst door Zeeuwse mu ziekgroepen als Piet en Piet, the Feen Brothers, Peter Diele- man en Zilte Swing. Het evenement wordt geopend door de Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T van Gelder. De organisatie is in handen van de stichting Cine ma Middelburg. Er wordt een programmaboekje uitgegeven waarin wordt aangegeven op welke data, tijd en op welke lo catie de diverse evenementen worden gehouden. Nadere in formatie via 01180-13482. Advertentie Gegrilde rosbief, 100 gram 2,98 C 'ieesmeestei iVERSMAN- Cf Wig lm ;jtrrdag II frhnuri Scbelpboekstraat 1-3, Zierikzee, tel. 02110-16570 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom.afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 Q jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22* Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q ZierikzeescheNieuwsbodeabonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1