'Heerlijk om de batterij weer helemaal op te laden' WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA lieve mensen dier in het vizier INTERNATIONALE MODELBOUW TENTOONSTELLING 11 EN 12 FEBRUARI Kerkorgels op Schouwen-Duiveland na Watersnoodramp onnodig vervangen Amateur Comedie speelt Het Flauwgevallen Paard ft n Kandidaatstelling waterschapsverkiezingen ZEELANDHALLEN - GOES Sacha en Pollie zijn speels, lachwekkend en ondeugend 'Honds' weekend in Renesse: House en jij? Annie's Carnavalsoep ft WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA De auto kreeg een plekje in een rustig straatje Ma maakt met de fotograaf een kort maar vriendelijk praatje. Ook al bent u nog zo aardig toch ben ik behoorlijk bang kijkt u maar eens naar mijn neus hij is toch eigenlijk veel te lang. Maakt u zich hierom geen zorgen sprak de fotograaf Ik zit alleen nog maar gigantisch met uw oren in mijn maag. Langeweg ZIERIKZEE - De afgelopen jaren bracht de Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) toneelstukken op de plan ken van Edward Albee, Hugo Claus, Lodewijk de Boer en Bertold Brecht. Voor dit theaterseizoen heeft regisseuse Marleen Meuldijk gekozen voor de komedie Het Flauwgevallen Paard van Franeoise Sagan. Deze Franse schrijfster is be roemd geworden met haar ro man Bonjour Tristesse. De première is in de Concert zaal in Zierikzee op zaterdag 4 maart. De overige speeldata zijn 11 maart in het Vestzak- theater in Vlissingen, 17 maart in 't Beest in Goes en 31 maart in 't Diekhuus in Middelhar- nis. Alle voorstellingen begin nen om 20.30 uur. Telefonisch reserveren is mogelijk tussen 17.00 en 19.00 uur bij Nelleke Tamerus, nummer 01110-16145. Advertentie met ca. 500 deelnemers op 10.000 m2 in 2 hallen radiografisch bestuurbare trucks, race- en off-roadwagens 400 m2 bassin met modelboten vliegtuigen en helicopters met demo-vliegen 1500 m2 modelspoorbanen publieksbehendigheidswedstrijden minimodelkermis modelstoom meccanomodellen Openingstijden: zaterdag 11 februari: 10.00 - 18.00 ur zondag 12 februari: 10.00 -18.00 uur Toegang: 10,- p.p.; kinderen tot 12 jaar 5,- Info: 01100-21020 Tel. 01100-21020 In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee verblijven de twee rode poezen Sacha (moeder) en Pol lie (dochter). Sacha is twee jaar oud en Pollie loopt nog maar één jaar op deze aardbodem rond. Het zijn twee hele aparte katten. Ze zijn ondeugend, heel speels en je kunt er enorm om lachen. Leuke beestjes, die het fijn zullen vinden als zij een goed onder komen bij een baasje krijgen. Met andere katten kunnen Sacha en Pollie goed overweg en ook met honden kunnen zij goed op schieten. Moeder en dochter willen overigens samen in één gezin geplaatst worden. Wie belangstelling heeft voor Sacha en Pollie. kan bellen met het asiel, telefoon 01110-17013. In het dierenonder- komen zitten 27 katten en één hond. De kater Henk heeft een baasje gevonden. (Foto: Joop van Houdt). i De honden kregen persoonlijke bediening. Hier wordt voor de honden een stukje worst geserveerd. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - Een diner bij kaarslicht. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat de dinergasten honden in plaats van mensen waren. Zo'n 40 honden waren, bege leid door hun bazen en bazinnen, te gast in hotel De Zeeuwse Stromen in Renes se waar voor het eerst na zes jaar pauze weer een hondenweekend werd gehou den. „Heerlijk. Even weg uit de drukte. Even de batterij weer opladen", aldus W. A. S. de Koning uit Hoofddorp, een van de vijftig gasten van het Renesser ho tel. Hij was er samen met zijn echtgenote én hun Golden Retriever. Zes jaar geleden werd voor het laatst een hondenweekend ge houden in De Zeeuwse Stro men. ,,De vraag om dit te doen is eigenlijk vanuit de gasten gekomen", licht Irma van der Meij, sales manager van het Renesser hotel, toe. ,,Er bleek behoefte aan te bestaan en daarom proberen we nu de draad weer op te pakken", al dus Van der Meij. De belang stelling voor het hondenweek end overtreft haar verwachtin gen. „Zoveel mensen hadden we niet verwacht". Idee achter het hondenweek end is om mensen met dezelfde hobby bij elkaar te brengen. „Het draait puur om de gezel ligheid", aldus Van der Meij. „Er zitten absoluut geen wedstrijdelementen in". Voor de mensen die het honden weekend bezochten is de hond volgens Van der Meij meer dan zomaar een huisdier. „Dat merk je gewoon aan de manier waarop ze met de dieren om gaan". Bewust is door De Zeeuwse Stromen gekozen voor een hon denweekend alleen bedoeld voor Labradors en Golden Re- trievers. Eerder was een derge lijk weekend opengesteld voor alle hondenrassen en toen bleek dat lang niet alle honden goed met elkaar overweg kun nen. „Dat was voor mijn tijd, maar ik heb gehoord dat dat niet zo'n succes was", aldus Van der Meij De honden en hun bazen en ba zinnen kregen in Renesse een gevarieerd programma voorge schoteld. Zaterdag werd na een uitgebreid ontbijtbuffet voor de bazen en bazinnen een wan deltocht over het strand ge maakt. Daarna verzorgde de kynologenclub Zeeland een be hendigheidsdemonstratie en toonde het fly-ballteam een staaltje van haar kunnen. Zon dag bracht het gezelschap een bezoek aan Delta Expo waar ook een groepsfoto werd ge maakt. Zowel de honden als de bazen en bazinnen hebben zich vol gens Van der Meij prima ver maakt. „Normaal gesproken zijn mensen met honden bij ons ook altijd welkom. Het is hier natuurlijk een ideale omge ving voor honden", aldus Van der Meij. „Ze kunnen hier lek ker op het strand wandelen". W. A. S. de Koning uit Hoofd dorp beaamt de woorden van Van der Meij Hij is lid van een Golden Retrieverclub en las de aankondiging van het honden weekend in Renesse in het clubblad. „Het is twee uur rijden van Hoofddorp naar hier, maar dat heb ik er graag voor over", al dus De Koning. „Ik vind het heerlijk om eens een poosje weg te zijn uit de drukte en om hier de batterij weer eens op te kunnen laden". Hij is enthou siast over het hondenweekend. Niet alleen omdat het een weekendje uit is, maar ook om dat hij daar mensen met dezelf de hobby treft. „Maar het is echt niet zo dat er aan tafel al leen over honden gepraat wordt hoor". Zachtaardig Angst dat al die honden bij el kaar weieens problemen kun nen krijgen heeft De Koning niet. „Een Golden Retriever is een heel vredelievende hond, heel lief voor kinderen. Ik denk dat je zo'n weekend als dit niet met herdershonden zou moeten doen, want die zijn veel drukker. Retrievers en Labra dors, dat gaat heel goed sa men", aldus De Koning. Voor De Koning is het de eerste keer dat hij een dergelijk hon denweekend meemaakt. Hij sluit niet uit dat hij bij een vol gend hondenweekend ook weer present is. „Ik vind het echt vreselijk leuk, en de honden worden ook goed verzorgd", al dus De Koning. Ook Van der Meij toont zich enthousiast over het verloop van het week end. „We gaan de mensen ook vragen wat ze er van hebben gevonden. Als dat positief uit pakt zullen er zeker nog wel meer van dit soort weekenden komen". ZIERIKZEE - Van de zeventien kerkorgels die op Schouwen-Duiveland na de Watersnoodramp van 1953 werden vervangen zijn in minstens vijf gevallen vraagtekens te plaatsen. Zoals voor heel Zeeland geldt is het wrange hierbij, dat een groot deel van de ingezamelde financiële middelen, voor een rück- sichtlose vervanging van orgels is aangewend. Dit valt op te maken in een artikel yan Prosper Sevestre uit Brouwershaven in het januarinummer van Het Orgel, orgaan van de Koninklijke Nederlandse Or ganistenvereniging. Na de Watersnoodramp van 1953 kwam er in de jaren daar opvolgend een tweede vloed over Schouwen-Duiveland; van kerkorgels welteverstaan. De ze orgels maken volgens Se vestre waarschijnlijk deel uit van een nieuwe stroming in de Nederlandse orgelbouw. Deze vond zijn oorsprong in de Or- gelbewegung, die in de jaren twintig van deze eeuw opgang deed in Duitsland. De aanhan gers grepen terug op het zeven tiende eeuwse Noordduitse or geltype. In Nederland kreeg deze bewe ging vooral na 1950 aanhang. Op de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden werden tussen 1955 en 1975 een opvallend groot aantal orgels gebouwd. In deze streken spreekt men ook wel over 'ramp-orgels'. Op Schouwen-Duiveland werden de nieuwe orgels meestal ge plaatst nadat bestaande orgels waren afgekeurd op grond van de gevolgen van de Waters noodramp. Van de bijna veertig kerkgebouwen werden er ze ventien voorzien van een nieuw instrument. Sevestre plaatst in vijf geval len grote vraagtekens bij de vervanging van een orgel. Vol gens hem moesten deze tegen woordig waardevol geachte or gels, wijken zonder dat daar toe een dwingende reden was. Dit was het geval met de orgels in de Hervormde kerk in Noordgouwé en de Rooms-Ka- tholieke kerk, de Hervormde kerk, de Lutherse kerk en de Gereformeerde kerk in Zierik- In de andere gevallen gaat het om orgels die na 1900 gebouwd zijn. Deze behoren tot de ver- valperiode en waren ook zon der Watersnoodramp aan ver vanging toe. Uit de onderzoeken die de SOC uit liet voeren blijkt dat de or gels die verdwenen zijn wel min of meer te lijden hebben gehad van de zeer vochtige en ook zilte atmosfeer in het ge bouw. Volgens Sevestre waren de beschadigingen die de or gels hierdoor opliepen echter niet van doorslaggeende aard om tot vervanging over te gaan. Welke redenen er wel aan ten grondslag lagen is volgens hem moeilijk te achterhalen. In de archieven is weinig mate riaal voorhanden en de SOC is volgens de auteur zeer terug houdend in het geven van in formatie. De argumenten voor de vervan ging van het Van Dam-orgel in de Gasthuiskerk in Zierikzee waren in eerste instantie van technische aard. De pijpen wa ren van een slechte kwaliteit, met een „stompe, boventoonar- me klank" tot gevolg, aldus het rapport. En iets verder heet het, dat het orgel typisch een produkt is „van een tijd, waar in het verval in de orgelbouw zich duidelijk manifesteerde". Omdat het Rampenfonds vrij wel het gehele benodigde be drag voor nieuwbouw, 60.000 gulden, beschikbaar stelde, zal de keus niet moeilijk zijn ge weest. Volgens de officiële lezing vol deed het orgel echter niet aan de eisen die de eredienst stelde en moest het in zijn geheel in clusief kast, verwijderd wor den. Deze kast was volgens de plaatselijke orgelcommissie namelijk van een minderwaar dige houtsoort gemaakt, die niet meer toegepast werd. De kast doet nog steeds dienst in de Rooms-Katholieke Paro chiekerk in Hoogerheide en welke liturgische eisen be doeld worden valt volgens Se vestre niet uit de stukken te halen. Bij het orgel van de Hervorm de kerk in Noordgouwé is de invloed van de Watersnood ramp in het geheel afwezig. De kerk was in 1952 ontruimd in verband met een restauratie en het orgel lag in gedemonteerde toestand opgeslagen in Utrecht. In 1972 kreeg de kerk een nieuw instrument, in de oude kast. De reden hiervan is niet duidelijk. Genadeslag Het orgel van de Rooms-Katho lieke kerk in Zierikzee werd mede vervangen op verzoek van het koor. De zangers von den het orgel te klein en te slecht van kwaliteit. Volgens de orgelcommissie was de ramp „de genadeslag" voor het orgel. Het doet echter nog steeds dienst in de Hervormde kerk van 's-Heer Arendskerke, zij het in sterk gewijzigde en fors uitgebreide vorm. Van de overige twee Zierikzee- se kerken wekt de vervanging van het orgel in de Gerefor meerde kerk nog het meeste verbazing. Sinds 1960 is deze kerk in het bezit van een vol gens Sevestre „gigantisch groot" drieklaviers orgel van 27 stemmen. Van de benodigde 88.000 gulden werd 74.500 gul den door het Rampenfonds be kostigd. Volgens Sevestre moet veel geloof gehecht worden aan het verhaal dat de Gerefor meerde kerk effectief heeft on derhandeld met de autoriteiten om een flink orgel te verkrij gen. Met een dergelijk aanbod was een poging het bestaande brgel te behouden bij voorbaat kansloos. STELLENDAM - 'House en jij?' is het thema van dc gemeente-avond die op maan dag 13 februari in Mavo gebouw Het Spectrum wordt gehouden. Aanvang is 19.45 uur. De avond is georganiseerd door de Evangelisatiecommissie en Koffiebar De Schuur en de toe gang is gratis. Er zal eèn diase rie worden vertoond door Tine ke Groeneveld en Johan de Jong. U heeft nodig voor 16 koppen soep: l'/zpond runderpoelet 2 paprika's, in kleine blokjes gesneden 5 uien, in halve ringen gesne den 1 mespuntje knoflookpoeder of 2 teentjes fijngesneden knof look 1 mespuntje ve-tsin 1 groot blik tomatenpuree 1 eetlepel pikante paprika poeder 4 bouillonblokjes 4 eetlepels ketjap manis 4 eetlepels olie 1 theelepel tabasco 2 laurierbladeren 60 gram bloem zout peper Bebloem de runderpoelet en bak het bruin in de olie. Bak vervolgens de paprika's even mee. Voeg de paprikapoeder en bloem toe en laat dit even garen. Doe er dan circa drie liter koud water bij en breng dit al roerende aan de kook. Doe de tomatenpuree en de rest van de ingrediënten erbij. Laat de soep onder af en toe roeren 1 'A a 2 uur trek ken. Het vlees moet gaar worden. De soep moet licht gebonden zijn. Breng het eventueel op smaak met peper en zout. Lekker met uienstokbrood. Tip: De volgende dag is deze soep nog lekkerder. Voedingswaarde per kop soep: Energie: 450 kJ (110 kcal) Eiwit: 12 gram Vet: 4 gram Koolhydraten: 7 gram mnderpoelci :crr mager is I minder dan 5 gram vet per WO gram onbereid vlees)'.' MIDDELHARNIS - De 'aftrap' voor de verkiezingen bij het waterschap Goeree-Overflakkee is kort gele den gegeven met het ter inzage leggen van de kiesre- gisters. De volgende fase is de kandidaatstelling. Om hoofdingeland te kunnen worden moet aan een paar for mele voorwaarden worden vol daan. De kandidaatstelling moet een duo betreffen: een kandidaat voor hoofdingeland en een kandidaat voor hoofd ingeland-plaatsvervanger. Voor beide gelden dezelfde eisen en dergelijke. Een kandidaat mag op 27 maart 1995 niet van het kiesrecht zijn uitgesloten en hij zal op 27 juni 1995 in ieder geval achttien jaar oud moeten zijn. Verder moet een kandi daatstelling door minimaal tien bevoegde personen ge steund worden. Personeelsle den en ondergeschikten van het waterschap mogen geen hoofdingeland worden. De kandidaatstelling moet met een formulier gebeuren, dat vanaf 15 februari bij het water schap verkrijgbaar is. Dit for mulier kan dan tussen 6 en 27 maart weer ingeleverd worden. Bij het formulier verstrekt het waterschap een informatie map. Daarin is ook een toelich ting bij het opgaveformulier opgenomen. In die toelichting staan precies de eisen die ge steld worden aan de kandida ten én aan degenen die de kan didaatstelling mee-onderteke- nen. Verdere informatie wordt u graag verstrekt door het water schap Goeree-Overflakkee, Dwarsweg 40 te Middelharnis. Voor algemene zaken over de verkiezingen kunt u terecht bij de secretaris, de heer mr. J. B. van Gerdingen, telefoon 01870- Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse. Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle. Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs. Dreischor. Zonnemaire, Noordgouwé Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk. Sirjansland, Oosterland. Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostffakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge. Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11. 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Druktechniek Offset rotatie Sluitingstijd advertenties Dinsdag 11.30 uur Advertentie-verkoop voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941. voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 Bezorging/Lezersservice 01110-17314. Redaktie Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeton Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 13