'De mensen daar zijn echt door het oog van de naald gekropen' Plaetsenuus te koop /\Rista UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3 ibQ. 32 O 1 Zierikzee stevent af op de kampioenstitel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reddingsbrigade terug uit rivierengebied: Ernstig gewonde bij aanrijding dak 3 5 7 9 dé krant van schouwen - duiveland! ^BiBUOTg^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 FEBRUARI 1995 151e JAARGANG NR 25718 De vrijwilligers van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland, v.l.n.r. M. Berrevoets, J. Berrevoets en S. de Bree. (Foto: Marijke Fol- kertsma). ZIERIKZEE/HARDINXVELD BOVEN - J. Berrevoets, S. de Bree en M. Berrevoets, leden van de Reddings brigade Zierikzee/Duiveland zijn weer terug. Vorige week dinsdagavond laat werd de reddingsbrigade op geroepen. De dijk bij Hardinxveld Boven stond op springen. Nog geen uur na het telefoontje zat het drietal in de auto op weg naar het door het water belaagde Gelderse rivierengebied. Het water zijn ze niet op gehoe ven, maar het scheelde geen haar. Ook de Strandreddingshrigade Westerschouwen was ter plaatse. Volgens de Schouwen-Duive- landse redders zijn de inwo ners van Hardinxveld Boven door het oog van de naald ge kropen: ,,De eerste nacht daar hebben we niet veel geslapen. Je bent toch behoorlijk gespan nen en je hoort de hele nacht auto's langskomen", vertelt Berrevoets. De leden van de reddingsbrigade werden on dergebracht in een verzor gingshuis op 800 meter afstand van een van de zwakste plek ken in de dijk en hoewel er op dat moment nog geen sprake was van een gedwongen evacu atie namen veel dorpsbewo ners het zekere voor het onze kere, pakten hun spullen en vluchtten in de nacht van dins dag op woensdag voor het wa ter. De volgende morgen zou besloten worden tot onmiddel lijke evacuatie van de 60 bewo ners van het verzorgingshuis. „Dat was een hele toestand hoor. Dat was echt heel erg voor die ouwe mensjes", aldus Berrevoets. „Je kon gewoon zien dat ze heel gespannen en bang waren. Voor de meeste mensen was het toch hee'l rottig om hun spulletjes achter te moeten laten". Toen de zestig bewoners van het verzorgings huis eenmaal vertrokken wa ren werd begonnen met het naar boven sjouwen van meu- Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven wil het monumentale Plaetsenuus aan de Ring in Dreischor verkopen. Uit de stukken voor de openbare vergadering van de Brouwse ad viescommissie financiën blijkt dat het college van b en w 120.000 gulden vraagt voor het gebouw dat. tot de gemeentelijke herindeling in 1961. dienst deed als gemeentehuis van de gemeente Drei schor. Momenteel wordt het gebouw gebruikt als tijdelijk onderkomen voor exposities van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum. De stichting mag er gebruik van maken tot 1 oktober, wanneer naar verwachting de renovatie van het nieuwe onderkomen voor het Streek- en Land bouwmuseum, de boerderij Goemanszorg, gereed is. Het Plaetsenuus wordt momenteel ook ge bruikt als oefenlokaal voor de blusgroep Dreischor van de Brouwse brandweer. Het is echter de bedoeling om de huidige gemeentewerkplaats/brandweergarage in Dreischor deze zomer voor een bedrag van 160.000 gulden te verbouwen tot één grotere brandweergarage, waarin ook het oefenlo kaal wordt ondergebracht. Het Plaetsenuus heeft dan geen functie meer voor de gemeente. Het nieuwe dorpshuis, waaraan momenteel de laatste hand ivordt gelegd kost naar verwachting 1,3 miljoen gulden. Dat is 200.000 gulden minder dan de 1,5 miljoen die de gemeente Brouwershaven ervoor heeft uitgetrokken in haar Voorjaarsnota 1994. Al deze plannen worden op donderdag 16 fe bruari door de adviescommissie financiën vanaf 19.30 uur besproken in de raadzaal van het Brouw se stadhuis. Iedere belangstellende kan de beraadslagingen volgen vanaf de publieke tribune en desgewenst zijn of haar mening naar voren brengen. (Archieffoto). bilair. „Thfels, stoelen, bedden, koelkasten, alles moest naar boven. Eerst ging dat via de trap en de lift, maar later heb ben we het gewoon via de ra men van de ene naar de andere verdieping gehesen", aldus Berrevoets. Toen die klus geklaard was werden de leden van de red dingsbrigade ingeschakeld als hulptroepen bij particulieren. „Zo hebben we in een huis zo'n traplift voor gehandicapten moeten demonteren. Gelukkig had ik al mijn handgereed schap bij me", aldus Berre voets, in het dagelijks leven on derhoudsmonteur bij een in stallatiebedrijf. Het drietal zag vervolgens Hardinxveld Boven veranderen in een spookdorp dat alleen nog be woond werd door pers en hulp verleners. „Overal liep ME. In het begin liepen die zelfs rond met zwem vesten aan", vertelt De Bree. „Er mocht ook niemand op straat zijn. Wij hadden pasjes gekregen van de gemeente". Het drietal nam ook pools hoogte bij de zwakke dijk en toont zich achteraf verbaasd dat deze het - mede dankzij alle verstevigingen - gehouden heeft. „We zagen soms het as falt van de weg over de dijk ge woon golven", aldus Berre voets. „Het dijklichaam was gewoon helemaal doorweekt, helemaal verzadigd". Als klein jongetje maakte hij in Zierikzee de Watersnood ramp in 1953 mee. Voor hem was die ervaring een extra sti mulans om zich in te zetten in het Gelderse rivierengebied. „Dan heb je toch het gevoel dat je iets terug hebt kunnen doen", aldus Berrevoets. Hij voegt daar aan toe dat de ramp van 1953 niet vergelijkbaar is met het overstromingsgevaar in het Gelderse rivierengebied. „Op Schouwen-Duiveland wer den de mensen overvallen door het water, en hier kregen ze de kans om te vluchten. Natuur lijk was er wel materiële scha de geweest als daar in het rivie rengebied de zaak overstroomd was, maar toch niet zo ernstig als in '53 in Zeeland". Spanning De situatie in het Gelderse ri vierengebied hebben de drie Schouwen-Duivelandse red ders ervaren als heel gespan nen. „En dan heb je natuurlijk snel dat er weieens wat inch denten zijn", aldus Berrevoets. Zo zagen de drie hoe twee vrachtwagenchauffeurs met el kaar op de vuist gingen, maar ook hoe door de vluchtende polderbewoners het verkeer volkomen vastliep en er ver schillende kleine aanrijdingen gebeurden. „En dan zag je dat ze niet eens naar de schade ke ken,. maar gewoon doorreden. Zo'n haast hadden ze om weg te komen". Zelf stond het drietal ook con tinu in de startblokken om meteen als het mis zou gaan en er ergens een dijk door zou bre ken op pad te gaan met de boot. „In het begin werd het alle maal nog wel goed georgani seerd, maar op gegeven mo ment werd het echt een rom meltje", aldus De Bree. On danks het feit dat de overheden hier en daar wat steekjes lieten vallen verliep de evacuatie vol gens het drietal zonder al te grote problemen. „Maar het was wel een complete volksver huizing. Overal zag je auto's met aanhangwagens vol meu bels en volle vrachtwagens". Over de opvang ter plaatse zijn de mensen van de reddingsbri gade zeer te spreken. Overal werd men gastvrij onthaald en van een natje en een droogje voorzien. Radio en TV stonden bijna continu aan en het nieuws over de toestand van de dijken en het verloop van eva cuatie werd door de achterblij- J>*"vers in het "door het water be dreigde gebied op de voet ge volgd. Nadat het werk in Hardinx veld Boven was afgerond werd de reddingsbrigade naar Har- dinxveld-Giessendam, vlakbij het eveneens door het water be laagde Gorinchem, gediri geerd. Even was er nog sprake van dat het drietal door zou moeten naar Dordrecht, maar die actie werd afgeblazen. Vrij dag aan het eind van de mid dag kreeg men te horen dat men weer naar huis kon. Het water was aan het zakken en het ergste gevaar was geweken. Inmiddels is voor een aantal polders in het Gelderse rivie rengebied het sein veilig gege ven en zijn de bewoners terug gekeerd naar hun huizen. Wat het drietal een beetje vreemd vindt is dat in veel rampenplannen volgens hen geen rekening is gehouden met inzet van reddingsbrigades. „Tferwijl wij toch over prima materieel en goed opgeleide mensen beschikken", aldus De Bree. „Dat is ook iets waar de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen (KNBRD) al jaren voor ijvert". Het werk in het Gelderse rivierengebied is voor het drietal een ervaring die ze niet snel zullen vergeten. „We hebben geen druppel ben zine vervaren, maar we hebben wel veel nuttig werk kunnen doen", aldus Berrevoets. NOORDGOUWE - Een tachtig jarige vrouw uit Noordgouwe raakte ernstig gewond bij een aanrijding, die vrijdag plaats vond op de kruising Kloostcr- weg/Heereweg bij Noordgou we. Het ongeluk gebeurde om on geveer 13.30 uur toen de Noord - gouwse op een snorfiets over de Heereweg in de richting Kerkwerve reed. Bij het over steken van de Kloosterweg zou zij een personenauto over het hoofd hebben gezien, die werd bestuurd door een 21-jarige vrouw uit Zonnemaire. De auto reed in de richting Zierikzee. Op de kruising ontstond een aanrijding tussen de auto en de bejaarde snorfietsster. De tachtig-jarige vrouw raakte daarbij zo ernstig gewond dat ze per ambulance werd overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, waar ze moest worden opgenomen. De snorfiets was geheel vernield. De auto raakte licht bescha digd. Isolatie en dakbedekking Zierikzee Postbus nr. 165 4300 AD Zierikzee Telefoon: 01110-20121 Autotel.: 06-52740230 VOOR NIEUWBOUW EN RENOVATIE VOOR PARTICULIEREN EN BEDRIJVEN VAN DAKKAPEL TOT BEDRIJFSLOODSEN 10 JAAR SCHRIFTELIJK GARANTIE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De nood zelf is meestal de beste helper uit de nood. Werner v. Siemens Bewolkt en kouder HET WEER Veel bewolking en vooral in het noorden van het land af en toe re gen. Zuidwestenwind, toenemend tot matig of vrij krachtig, kracht 4 tot 5, aan de kust tot krachtig, 6. Temperaturen tussen 6 en 9 gra den. TONEEL Toneelvereniging De Schouwspelers is weer uit het dal gekorpen. HONDS Een 'honds' weekend in Renesse: vijftig bazen en ba zinnen en veertig honden. VOLLEYBAL WEA/MEVO'80 had in Terneuzen weinig moeite met YVC. Winst voor de Zierikzeeènaars. VOETBAL Jos Kruik lost voor één keer de keepersproblemen bij DFS op. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dramatisch verlies Delta Sport ZIERIKZEE - In zes maanden tijd lijkt trainer Jan Meulmeester de hoofdmacht van voetbalvereniging Zierikzee op de rails te hebben gezet. De oefenmees- ter uit Serooskerke (W) heeft nu één doel: de trein la ten rijden tot 5-.it eindstation. Daar moeten de bloe men en de kampioenstitel in ontvangst worden ge nomen. Met nog zeven wedstrijden te gaan in de zondag vierde klas se KNVB staat Zierikzee na de 4-0 overwinning op Philippine er wel zeer rooskleurig op. Zes punten voorsprong op Luc- tor'88 en Axel. Walcheren wordt nu de grootste concur rent voor Zierikzee. De ploeg uit Vlissingen heeft twee wed strijden minder gespeeld en staat zeven punten achter op Zierikzee. „Als we nu geen kampioen meer worden, dan zou ik niet weten waar ik te rade moet gaan. De sfeer is goed in de groep en de spelers zijn gretig. Er is respect voor elkaar als ze op de wisselbank moeten zit ten. Zierikzee kijkt vooruit, ook het bestuur. Toch zijn we er nog niet. Als we promoveren naar de derde klasse dan moe ten er spelers bij komen. Ook het keepersbestand moet aan gevuld worden", aldus Jan Meulmeester. Voor het he'renteam van hand balvereniging ZHV/Delta Sport was het afgelopen week end een zwarte dag. De 19-21 nederlaag tegen Nooyens/In- ternos uit Etten-Leur kwam hard aan in de spelersgroep. „Het fanatisme bij de tegen stander stak ver boven ons uit", verklaarde aanvoerder Frangois Verrijzer na afloop. „We moeten niet in paniek ra ken. We mogen nu alleen geen fouten meer maken in de ko mende zes wedstrijden", aldus trainer Frank Verborgh. Promotie Volleybaltrainer Tbn Baas uit Strijen zit wat gemakkelijker in zijn vel. WEA/MEVO'80 won simpel van YVC uit IJzendijke. De Zierikzeese formatie klimt naar een vierde plaats in de derde divisie. „We maken nog steeds kans om voor een pro motieplaats in aanmerking te komen", blijft Baas overtuigd van de kracht van zijn team. Sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarabonnementmetautom,afschr. ƒ182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af, naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. rn Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1