Dirk Groenendijk start campagne met Aangepast Sporten in Zeeland De Meerpaal prolongeert de Schouwse scholierendamkampioenschaptitel Kees Joosse wordt trainer bij DFS Team uit Bruinisse mag naar de Zeeuivse kampioenschappen De Zeeuwse Sportraad helpt NEBAS-verenigingen in voorlichtingscampagne VRIJDAG 3 FEBRUARI 1995 NR 25717 'fff Openbare basisschool De Meerpaal in Bruinisse sleepte zowel de eerste als de tweede prijs weg bij de Schouwen-Duivelandse scholie- rendamkampioenschappen. (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK - Het damteam van de openbare basisschool De Meerpaal uit Bruinisse mag de kleuren van Schouwen-Duiveland verdedigen op zaterdag 11 februari tijdens de Zeeuwse scholierenkampioensehap- pen in 's-Gravenpolder. In Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk waren Joeri van der Reest, Ricardo de Winter, Corné Schilperoort en Niels van de Oude het beste viertal van de dag. Vorig jaar won ook al een team van De Meerpaal de Schouwen-Duivelandse scholierendamkampioenschappen. MIDDELBURG - Kees Joosse wordt met ingang van het nieuwe voetbalseizoen de nieuwe trainer bij DFS in Burgh-Haamstede. Hiermee blijft de oefen- meester uit Middelburg werkzaam op Schouwen- Duiveland nadat hij drie jaar werkte als trainer bij zaterdag vierdeklasser WIK in Kerkwerve. Op de basisschool De Meerpaal wordt wekelijks een uurtje in geruimd voor het dammen. Oe fening baart kunst, want dat bleek wil in Ons Dorphuis. Het tweede team van De Meerpaal met Nikkie Thbbernee, Vicky Maaskant, Jeroen van Duiven- dijk en Mark Meertens behaal de de tweede plaats. Ook op de basisschool Ooster- In Goes werd het startsein ge geven voor een grootscheepse voorlichtingscampagne over aangepast sporten. Aangepast sporten is bedoeld voor men sen met een beperking in het bewegen door een handicap, li- chaamlijk/visueel/auditief of dooreen aandoening ofwel een chronische ziekte. Er is geko zen voor een heel directe aan pak. Het is de bedoeling, dat de voorlichting wordt gegeven bij allerlei bedrijven, (sport organisaties, verenigingen en natuurlijk voorzieningen voor gehandicapten, maar ook grote Zeeuwse evenementen. burcht in Oosterland wordt we kelijks gedamd. Het team uit Oosterland: Esmeralda Fierens, Dingeman Voorbeitel, Wim Voorbeitel, Stefan van der Lubbe en Bram Bolle behaalde een knappe derde plaats. In totaal kwamen er veertig scholieren van scho len uit Bruinisse, Oosterland, Brouwershaven, Zonnemaire en Zierikzee in actie. Nog vele De Zeeuwse Sportraad heeft in samenwerking met verenigin gen die aangesloten zijn bij de NEBAS een voorlichtingsplan opgesteld waar verenigingen op de langere duur profijt van hebben. Op Schouwen-Duive land is d'Antilopen Schouwen- Duiveland bij het project be trokken. Voorzitter Dirk Groe nendijk uit Zierikzee heeft zelfs meegewerkt aan de video film Aangepast sporten in Zee land. d'Antilopen Schouwen-Duive land heeft zestien leden. We zit ten met een basketbalploeg in scholen ontbraken op de ti- telstrijd in Nieuwerkerk. Voor zitter John Honig van damve reniging Zierikzee wist niet waar dat aan lag. „Wij sturen alle scholen op Schouwen- Duiveland een uitnodiging. Het is jammer dat niet ieder een wil reageren." Dammen is in Nederland een enorm populair spel. In vrij de stimuleringscompetitie Ne derland en daarnaast zijn er le den die tafeltennissen en bad mintonnen. Het geldt niet al leen voor Zeeland, maar ook voor Schouwen-Duiveland. Er moeten veel meer mensen zijn met een verborgen handicap. Ik was zelf vijftien jaar toen ik tijdens de schoolgymnastiek mijn enkel1 dubbelsloeg bij hoogspringen. Vijftien jaar la ter is mijn enkel vastgezet wat betekende dat ik nooit meer zou kunnen sporten. Ik heb toen d'Antilopen opgezocht en ben daar gaan rolstoelbasket ballen. Ik heb een verborgen wel elke huiskamer is wel een dambord aanwezig. Van die miljoenen dammers zijn er 10.000 lid van één van de 400 verenigingen die zijn aangeslo ten bij de KNDB. Zij beoefenen dammen als een sport en spe len wedstrijden voor persoon lijke of teamkampioenschap pen. Samen met andere denk sporten is de dambond vere nigd in de Federatie van Neder- handioap. Je ziet niets aan mij en door een speciale schoen kan ik normaal lopen", aldus de 40-jarige Dirk Groenendijk. Door zijn verborgen handicap moest Groenendijk zich laten omscholen en is hij nu adjunct directeur van een juridisch ad viesbureau in Goes. Groenen dijk werkte mee aan een elf mi nuten durende videofilm. Daar laten Groenendijk en een colle ga zien hoe je met een verbor gen handicap omgaat. Groe nendijk besteedt zijn weekend met basketballen en zijn colle ga, die rugklachten heeft, brengt het weekend al liggend op de bank voor de televisie door. Daarna worden allerlei mogelijkheden getoond waar men in Zeeland kan sporten zo als goalbal, badminton in een rolstoel, tafeltennis, hand- boogschieten, tennis en zwem men. „Het sporten staat centraal. Ook bij d'Antilopen. Als ie mand zich meldt met een han dicap passen wij het program ma aan. De aanpassingen zijn ondergeschikt, maar wel nodig om sport optimaal te kunnen beoefenen. Dat kan zijn door aanpassing van de spelregels of een aanpassing aan het ma teriaal. Ook willen we voor kinderen mogelijkheden creë ren", aldus Groenendijk. De videoband geeft een duide lijke impressie van de aange paste sportmogelijkheden. „Veel mensen denken nog te vaak dat sporten niets voor hen is. Ze denken dat ze niet meekomen. Het woordje ge handicapt schrikt ook veel mensen af. Men wil hun handi cap ook vaak verborgen hou den. Ik kan mij daar ooi. wel iets bij voorstellen. Maar sport landse Denksporten (FND) en voorts maakt ze deel uit van de Nederlandse Sport Federatie (NSF). Sinds 1948 is de wereldtitel re gelmatig in Nederlands bezit geweest. Hiervoor zorgden Piet Roozenburg, Tbn Sijbrands, Harm Wiersma en Jannes van der Wal. Om de jeugd voor het damspel te interesseren, wor den scholierenwedstrijden ge organiseerd. Damvereniging Zierikzee, die zelf met een team uitkomt in de Zeeuwse hoofdklasse, stond in Ons Dorphuis garant voor de ti telstrijd. Dat leverde op ver schillende damborden aardige situaties op waarbij de jeugdi ge dammers nogal eens verga ten om te slaan. Met de blik op hun eigen stenen vergaten ze soms hoe ze met twee zetten de tegenstander konden verras sen. Oefenen Het winnende team mocht uit handen van voorzitter John Honig, na enig rekenwerk, de bokaal in ontvangst nemen. Bovendien mag het team voor de Zeeuwse kampioenschap pen les komen nemen in het clubgebouw van damvereni ging Zierikzee. Ad Fluijt, di recteur van basisschool De Meerpaal, beloofde het team om op school nog enige uurtjes vrij te maken om de damsport te beoefenen. Op zaterdag 11 fe bruari komen verschillende teams uit Zeeland in 's-Graven polder bij elkaar om te strijden voor de Zeeuwse titel. De win naar mag dan naar de Neder landse scholierenkampioen schappen. Uitslag: 1. De Meerpaal 1 (Bruinisse), 18 pnt. 2. De Meer paal 2 (Bruinisse), 15 pnt. 3. Oosterburcht 1 (Oosterland), 12 pnt. 4. Zonnewijzer (Zonnemai re), 7 pnt. 5. Oosterburcht 2 (Oosterland), 7 pnt. 6. Ooster burcht 3 (Oosterland), 7 pnt. 7. De Schoener 2 (Brouwersha ven), 7 pnt. 8. De Schoener; 1. (Brouwersbayen), pnt. ^Zobrj newijzer 2 (Zonnemaire), 6 pnt. 10. Johan Louis de Jonge (Zie rikzee), 5 pnt. Het bevalt mij goed op Schou wen-Duiveland. Daarom heb ik ook gesolliciteerd bij DFS. Ik heb nu twee zeer positieve gesprekken gehad met de be stuursleden Rinus Bakker (voorzitter), Kees Dalebout (se cretaris) en Cees Rijnberg (wedstrijdsecretaris). Ik heb er een goed gevoel aan overgehou den. De indruk is dat daar alles goed is verzorgd. Alle jeugdelf- tallen hebben goed kader", al dus Joosse die voor één jaar heeft getekend met nog een op tie van één jaar. Zes kandidaten Joosse heeft geen bezwaar dat hij in de afdeling terecht komt. „Dat stapje terug zegt mij niets. De huidige competitie is ook nog niet afgelopen. Met WIK moet ik eerst veilig zien te komen in dé vierde klasse en dat geldt ook voor DFS in de Badminton Zaterdag 4 februari worden in sporthal Reimerswaal in Krui- ningen de finales district- en jeugdcompetitie badminton gehouden. Het tweede team van badmintonvereniging Zie rikzee met William van der Maas, Mhrk'den Boer, Carola van derjHaye en- -^landa van. Grohingen zai in de 2e klas óm de promotie naar de le klas strijden tegen Marathon 3 en 4 en Rillandia 1. Aanvang 9.30 uur tot 17.00 uur. eerste klas afdeling. Daarom wil ik mij pas aan het eind van het seizoen verdiepen in DFS". Er hadden zes kandidaten ge solliciteerd op de vacature van DFS nadat bekend werd dat de huidige trainer Peter Aertssen aan het eind van het seizoen zou vertrekken. Voorzitter Ri nus Bakker: „We hebben ge zocht naar een man die rustig overkwam en met een jonge ploeg kan werken. Het moest een evenwichtig persoon zijn. Kees beantwoordde in de ge sprekken aan dat profiel. Hij heeft ook al wat ervaring opge daan bij Serooskerke en WIK. We hebben ook gevraagd aan Kees of hij de A-junioren wil trainen. Peter Aertssen deed dat ook. Er komen het volgen de seizoen vier A-junioren over naar de senioren. Daar staat hij niet afkeurend tegenover", liet Bakker van bestuurszijde weten. olto A om 18.15 uur in Zierik zee. Ondo C - All-Ready C om 14.05 uur in Middelburg. All- Ready D - Luctor D om 17.30 uur in Zierikzee. Klaverjassen Vrijdag 3 februari wordt er één wedstrijd gespeeld in de Zie- rikzeésë klaverjascorhpetitie. Zierikzee speelt tegen RWS in het clublokaal van de duiven- vereniging aan het Kerkhof NZ in Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Tafeltennis Het eerste seniorenteam van tafeltennisvereniging Scaldina speelt vrijdag 3 februari in Ar- nemuiden tegen Amemuiden 4. Aanvang 19.30 uur. Het be treft een competitiewedstrijd in de 2e klas D. Dinsdag 7 fe bruari speelt het seniorenteam Scaldina tegen, 't Zand 5 in de sportzaal aan de Raamstraat in Zierikzee. Aanvang 20.15 uur. Het tweede seniorenteam van Scaldina, uitkomend in de 2e klas C, speelt maandag 6 fe bruari tegen 't Batje 2 in Wol- phaartsdijk. Aanvang 19.30 uur. Tennis Woensdag 8 februari houdt Lawn Jfennis Club Zierikzee haar algemene ledenvergade ring in het clubgebouw aan de Grevelingenstraat in Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Voetbal Vrijdag 3 februari worden in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen drie zaalvoet balwedstrijden voor dames ge speeld. Programma: 19.00 uur Corneliast. - Airpack 2. 19.40 uur Delta warenhuis - Pinky- Girls. 20.20 uur Egelantier - Airpack 1. Volleybal Het eerste herenteam van vol leybalvereniging WEA/MEVO' 80 moet zaterdag 4 februari op bezoek bij degradatiekandi daat YVC in IJzendijke. Aan vang 16.45 uur. Het damesteam WEA/MEVO'80 speelt zater dag 4 februari een uitwedstrijd tegen IBIS 2. Aanvang 16.00 uur. Het eerste herenteam van volleybalvereniging Kwiek speelt zaterdag 4 februari in sporthal De Vanger in Bruinis se tegen Alcazar. Aanvang 19.30 uur. Het damesteam Kwiek komt om 18.00 uur binnen de lijnen in De Vanger tegen Spi- vo 2. Volleybalvereniging De Put ters houdt zaterdag 4 februari een toernooi in sporthal On derdak. Aanvang 09.00 uur tot 17.00 uur. Zwemmen Zondag 5 februari neemt zwemclub Onderdak deel aan de Zeeuwse competitie in Ka- pelle. Deelnemende ploegen zijn: Bevelanders, Dolfijn'92, Onderdak, Stormvogels en Zeelandia. ZIERIKZEE - Volgens het handvest 'Sport voor Allen' vastgesteld door de Raad van Europese sportmi- nisters, moet elk mens - dus ook de gehandicapte - de gelegenheid krijgen een sport te beoefenen. Tijdens de presentatie Aangepast Sporten in Zeeland door de NEBAS (Nederlandse Bond voor Aangepast Sporten) in Sportpunt Zeeland in Goes formuleerde A. M. Dek, waarnemend Commissaris der Koningin in Zeeland, het volgende: „Van de niet-gehandicapten in Zeeland doet zo'n 30 procent op de een of andere manier aan sport. Dat is normaal. Maar van die andere gewone mensen, de circa 30.000 mensen in Zeeland met een han dicap, hooguit 1 procent. Dat schijnen we ook normaal te vinden." geeft plezi wat direct1 op je licha eigen kunn ze gemaak duele of 1 binnen.- Voor de d\ voor mensi Basketbal Het herenteam van basketbal- vereniging MEVO'80 speelt za terdag 4 februari in sporthal Onderdak in Zierikzee tegen Smokkelhoek. Aanvang 18.30 uur. Biljarten geeft plezier en ontspanning, wat direct van invloed kan zijn op je lichaamlijke conditie en eigen kunnen. Er kan een keu ze gemaakt worden in indivi duele of teamsporten, zowel binnen.- als buitensporten. Voor de duidelijkheid zijn er voor mensen met een verstan delijke handicap sportmoge lijkheden bij de NSG. Wij rich ten ons op de lichaamlijke han dicap", legt Groenendijk uit. Groenendijk wil zo snel moge lijk met de videoband, bijbe horende brochure, specifiek info-materiaal voor de regio en vragenformulieren op pad naar verenigingen, bedrijven en evenementen. „We willen duidelijk maken dat mensen met een kapotte knie, rug klachten, slechte enkels en der gelijke lichaamlijke handicap gewoon kunnen sporten. Wij kunnen bij d'Antilopen men sen begeleiden. Voorlopig zit ten we nu iedere donderdag avond tussen 19.30 uur en 21.00 uur in de gymzaal Putmeet in Scharendijke." Vervoer A. M. Dek maakte in zijn toe spraak ook het vervoer naar een sporthal duidelijk. „Daar voor is in de afgelopen jaren in Zeeland een netwerk gegroeid, waarmee aan een groot deel van de vraag kan worden vol daan. Met de Wet Voorzienin gen Gehandicapten zijn ver- voersregelingen terecht volle dig tot de gemeentelijke ver antwoordelijkheden gaan be horen. Maar ik wil alle ge meenten in Zeeland oproepen rekening te houden met de noodzakelijke provinciale schaal van sport door gehandi capten. Iedereen moet de kans krijgen om gewoon aan sport te doen." In Sportpunt Zeeland werd na de toespraak van A. M. Dek het startsein gegeven van veel sportdemonstraties. Dirk Groenendijk staat ook klaar om met zijn videoband en bro chure zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met Aangepast Sporten in Zeeland. Vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 februari wordt in hotel Van der Weijde in Noordgouwe de finale 2e en 3e klas kader 382 gespeeld. De nummer één en twee in de Schouwse biljartfi nale hebben het recht om op 17, 18 en 19 februari deel te nemen aan het Schelde-lbp toernooi. Deelnemers in Noordgouwe: H. Wielaard (De Poedel), C. van Etten (De Poedel), D. Kooijman (De Poedel), G. Monster (DOS), M. Lems (DOS) en C. den Boer (De Wig). Dammen Het achttal van damvereniging Zierikzee speelt vrijdag 3 fe bruari in het UW-gebouw in Zierikzee een competitiewed strijd in de Zeeuwse hoofdklas se tegen Souburg. Aanvang 19.30 uur. Handbal Het eerste herenteam van handbalvereniging ZHV/Delta Sport speelt zondag 5 februari een competitiewedstrijd in de 2e divisie C. Nooyens/Internos uit Etten-Leur komt naar Zie rikzee om vanaf 13.15 uur in sporthal Onderdak de strijd aan te binden met Delta Sport. Hockey Zaterdag 4 en zondag 5 februa ri zijn op het kunstgrasveld Bannink in Zierikzee, van hoc keyclub Schouwen-Duiveland, onderlinge oefenwedstrijden. Programma zaterdag: 13.15 uur jongens B - meisjes B. 14.30 uur jongens A - meisjes A. Wed strijden worden mixed ge speeld. Zondag: 11.30 uur da mes 1 - Pollux. 12.30 uur dames 2 - veterinnen. 13.45 uur dames 1 - veteranen. 15.00 uur heren 1 - heren 2. Korfbal De hoofdmacht van korfbal vereniging All-Ready is ko mend weekend vrij. Program ma overige teams op zaterdag 4 februari: Animo 5 - All-Ready 2 om 10.50 uur in Souburg. All- Ready 3 - Animo 6 om 19.20 uur in Zierikzee. All-Ready A - Se- ZIERIKZEE - Het herenteam van ZHV/Delta Sport mag zijn koppositie in de 2e divisie C zondag 5 fe bruari verdedigen. Dan komt Nooyens/Internos uit Etten-Léur op bezoek in sporthal Onderdak in Zie rikzee. Vanaf 13.15 uur kunnen de toeschouwers de stijgende lijn bij de formatie van trainer Frank Ver- borgh aanschouwen. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9