Energie-efficiëntie in de glastuinbouw stabiel Bru's college wil bouw nieuwe brandweergarage aan Molenweg Joost Visser Furtips in podium 't Beest Jaarlijkse stop kerncentrale Vernielingen aan kerk Serooskerke Volgens LEI-onderzoek Eventueel ook opknapbeurt gemeentewerf Statenleden RPF/GPV in Zierikzee Spontane collecte watersnood Vernieling aan school Fietsen weg Te veel gedronken Diefstal uit winkel Diefstal aanhangwagen Nieuwerkerk Hoorzitting Zeeuws kunst- en cultuurdebat VRIJDAG 3 FEBRUARI 1995 NR 25717 7 BORSSELE - Vandaag, vrij dag 3 februari, gaat de kernenergie-eenheid van de centrale Borssele van EPZ voor enkele weken uit bedrijf in verband met de gebruikelij ke jaarlijkse splijtstofwisse- lir^g. Van de 121 splijtstofele menten worden er veertig ver vangen. De gebruikte splijtstofelemen ten worden geplaatst in het opslagbassin van de kernener gie-eenheid. Na verloop van ongeveer een jaar worden de elementen afgevoerd naar de opwerkingsfabriek van Coge- ma in Frankrijk. Tijdens de jaarlijkse stop worden ook on derhoudswerkzaamheden ver richt. Daarnaast vinden perio dieke inspecties en beproevin gen plaats. Tevens worden voorbereidingen getroffen voor de modificaties die in 1997 worden uitgevoerd. Verder vin den reinigingswerkzaamheden in het koelwatersysteem plaats. Indien alle werkzaam heden volgens planning verlo pen zal de kernenergie-eenheid in maart weer stroom leveren aan het landelijke net. Gedu rende de periode waarin de eenheid geen stroom levert wordt de elektriciteitsproduk- tie overgenomen door de ande re Nederlandse centrales. ZIERIKZEE - In de Nederlandse glastuinbouw is het energiegebruik per eenheid produkt in 1993 gestabi liseerd. De laatste jaren maakt een toenemend aan tal bedrijven gebruik van de energiebesparingsmo gelijkheden- Deze penetratiegraden kunnen verder toenemen. Bovendien kan de gebruikswijze worden verbeterd. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI- DLO) dat is uitgevoerd in op dracht van de Nederlandse on derneming voor energie en mi lieu (Novem) en het Landbouw schap. Het onderzoek is uitge voerd in het kader van de mo nitoring van de Meerjarenaf spraak Energie welke is gemaakt dor de glastuinbouw sector en de overheid. Hierin is vastgelegd dat de energie-efficiëntie (d.w.z. de hoeveelheid energie per een heid produkt) moet verbeteren met 50 procent over de periode 1980 tot 2000. Tbt 1992 is de energie-efficiëntie verbeterd met 35 procent. In 1993 heeft zowel de produktie als het energiegebruik per vierkante meter kas zich gestabiliseerd, waardoor ook de energie- efficiëntie gelijk is gebleven. Naast de afspraak tussen be drijfsleven en overheid bestaat er een landelijke doelstelling van de overheid om de uitstoot C02 te verminderen. Heeft in 1993 het energiegebruik per vierkante meter zich gestabili seerd, het areaal kassen is toe genomen, waardoor de C02- uitstoot licht toenam. Verbete ring van de energie-efficiëntie en vermindering van de C02- emissie zijn mogelijk door energiebesparing. Energie besparing kan gerealiseerd worden door het meer en beter gebruiken van energiebespa rende opties. Een aantal opties vindt op rui me schaal toepassing. De pene tratiegraad van ketelisolatie, condensors, warmte-opslag en warmte/kracht-installaties is de laatste jaren toegenomen. Het aandeel warmtelevering van grote elektriciteitscentra les en van kleine warmte/ kracht-installaties van nutsbe drijven in het totale energiege bruik van de glastuinbouw ligt inmiddels op 4 procent. Warm te/kracht en restwarmte wor den gezien als de belangrijkste opties voor de nabije toekomst 2JIERIKZEE - De SGP/RPF- statenleden P. Roose en drs H. Visser komen op vrijdag 10 fe bruari naar Zierikzee. In het kader van de verkiezin gen voor de provinciale staten die worden gehouden op 8 maart houden zij een lezing waarin de Zeeuwse politiek centraal staat. De bijeenkomst is in het Multifunctioneel Cen trum en begint om 20.15 uur. Het evenement kan door iedere belangstellende worden bijge woond. NIEUWERKERK - „We moe ten wat doen voor al die men sen". Dat dacht Jessie Neele uit Nieuwerkerk toen ze op te levisie de beelden over de wa tersnoodramp in het rivieren gebied zag. Ze nam telefonisch contact op met twintig vrienden en ken nissen, die bereid bleken om mee te werken aan een sponta ne collecte. Met toestemming van het dagelijks bestuur van de gemeente gingen zij donder dagavond in de kern Nieuwer kerk langs de deuren om geld te verzamelen voor het Natio naal Rampenfonds. Na telling van de opbrengst, vrijdagmor gen in het gemeentehuis in Nieuwerkerk bleek dat 3329,15 kan worden overge maakt op het gironummer van het Rampenfonds. ZIERIKZEE - Op het dak van een schoolgebouw aan de Kab- belaarsbank in Zierikzee wer den verschillende ontlucb- tingskappen vernield. Een 55-jarige man uit Zierik zee deed donderdag bij de poli tie aangifte van de vernieling. De schade bedraagt ongeveer duizend gulden. ZIERIKZEE/BRUINISSE Een 41-jarige vrouw uit Zierik zee en een 14-jarige jongen uit Bruinisse werden geconfron teerd met diefstal van hun fiets. De fiets van de Zierikzeese werd weggenomen uit de schuur achter haar woning aan de Nieuwe Kooiweg, terwijl het rijwiel van de jeugdige bru- enaar werd gestolen bij het busstation in Bruinisse. de waarde van de fietsen is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Een 48-jarige vrouw uit Burgh- Haamstede werd donderdag aangehouden omdat ze een auto bestuurde terwijl ze on der invloed van alcohol ver keerde. Uit een test met het ademana lyseapparaat bleek dat ze 295 microgram per liter alcohol in haar lichaam had, terwijl de maximaal toegestane hoeveel heid 220 microgram is. Tegen de vrouw werd proces-verbaal opgemaakt en zij kreeg een rij verbod van twee uur. BURGH-HAAMSTEDE - Een 32-jarige man uit Noordgouwe deed aangifte van winkel diefstal in zijn winkel aan de Burghseweg in Haamstede. In verband met de diefstal werd een 31-jarige man uit Burgh aangehouden. Na onder zoek van de politie en het op maken van proces-verbaal werd de man weer in vrijheid gesteld. De goederen zijn terug naar de eigenaar. NIEUWERKERK - In Nieu werkerk werd in de periode van woensdag tot donderdag een aanhangwagen gestolen Het voertuig stond geparkeerd aan de Rehobothstraat. Het is eigendom van een 57-jarige man uit Nieuwerkerk. De waarde van de aanhangwagen is niet bekend. BRUINISSE - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van Bruinisse ligt komt de nieuwe brandweerkazerne aan de Molenweg, en wordt ook de gemeentewerf opgeknapt. De locatiekeuze komt aan de orde tijdens de vergadering op dinsdag 7 februari van de commissie openbare werken. De vergadering wordt gehouden' in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. In Bruinisse wordt al geruime tijd gepraat over de bouw van een nieuwe brandweerkazerne. Het huidige onderkomen aan de Molenstraat voldoet niet langer. Daar komt bij dat men nu Rode Kruis en brandweer samen onder één dak wil bren gen. Inmiddels is een rappófta7 ge opgesteld waarin de ver schillende aspecten van de twee locaties die geschikt kun nen zijn in beeld worden ge bracht. Gemeentewerf Als de nieuwe brandweerka zerne aan de Molenweg ge bouwd zou worden zou dat op het terrein van de gemeente werf zijn. Liefst zou het college dan meteen ook de gemeente werf een forse opknapbeurt ge ven, legt burgemeester A. Vo gelaar van Bruinisse desge vraagd uit. Dat zou dan wel weer inhouden dat er een ton meer nodig is dan gepland. „Als je de locaties Molenweg en Dorpsweg met elkaar verge lijkt is het in principe goedko per om aan de Molenweg te bouwen. Maar als je meteen ook de gemeentewerf op gaat knappen dan wordt het weer duurder", aldus burgemeester Vogelaar. Hij stelt dat de com binatie gemeentewerkplaats en brandweerkazerne vaker voorkomt. In het Bruse zou aan die combinatie dan nog het ele ment Rode Kruis toegevoegd worden. Vogelaar benadrukt dat het op dit moment nog niet om meer dan 'een voorkeur van het col lege' gaat. „Het moet nog in de brandweercommissie bespro ken worden en we vragen nu eerst ook advies aan de leden van de commissie openbare werken", aldus Vogelaar. Voor beide genoemde locaties geldt dat een artikel 19-procedure ge start moet worden om de bouw van de brandweerkazerne mo gelijk te maken. Tijdens de commissievergade ring komt ook het dorpsplan voor Bruinisse aan de orde. De gemeente is begin 1994 begon nen met het werken aan het dorpsplan. Voor dat doel werd een speciale werkgroep samen gesteld, en ook de bevolking van Bruinisse heeft haar zegje over de plannen mogen doen. „Tenslotte zijn het de inwoners die een dorp leefbaar maken", aldus het college. Het dorpsplan is een nota waarin knelpunten met betrek king tot verkeersveiligheid, openbaar groen, woningbouw, werkgelegenheid en dergelijke op een rijtje worden gezet en waarin ook aangegeven wordt wat de mogelijke oplossingen voor die problemen zouden kunnen zijn. „Het dorpsplan is ook een instrument waarmee de gemeente in overleg met de provincie aspecten ten aanzien van toekomstige ontwikkelin gen kan onderbouwen en vast leggen", aldus het college in een toelichting op het dorps- plan. Prioriteiten Niet alle maatregelen uit het dorpsplan kunnen in 1995 wor den uitgevoerd. Het college heeft een prioriteitenlijstje ge maakt. Het college wil voor rang geven aan de bouw van de brandweerkazerne, waarin geïntegreerd een ruimte voor het Rode Kruis. Ook recon structie en vervanging van de riolering in Deestraat en Bur gemeester Hagelaan staan hoog op het prioriteitenlijstje van het college. Ook wil men haast maken met de aanleg van een voetpad over de dijk bij de Stoofpolder en de plaatsing van speeltoestellen in het Westplantsoen. Op korte termijn wil men ook overgaan tot het tijdelijk voor het gemo toriseerd verkeer afsluiten van de Korte Ring. Genoemde plannen zouden in de visie van het college in 1995 en 1996 uit gevoerd moeten worden. Op het tweede plan komt het trottoir langs de Hoogerwerfs- weg, de herinrichting van het Westplantsoen, het sociaal vei lig maken van het pad door het Westplantsoen en de herinrich ting van de dijk. Ook op de re servebank zit de herinrichting van het gebied rond de vissers haven. Het advies van de com missie wordt gevraagd. Op zaterdag II februari treden in Podium t Beest in Goes op Joost Visser Furtips en Beatnik filmstars. Joost Visser debuteerde dit jaar met de CD Partners in hair. De Amsterdamse ex-zanger van de Artsen, de band waar Bettie Serveert uit bestond, gaat zijn eigen gang. Visser deinst niet terug voor draaiorgelklanken, getoeter en brokken geleende marsmuziek. Op de CD wordt hij bij gestaan door de Arnhemse Furtips, die hem ook die avond zullen begeleiden. Beide partijen spelen op 11 februari overigens ook solo. De Furtips brachten hun EP Pitchep up Twinkle uit op het Ame rikaanse Ajax-label. Hum muziek ademt een sfeertje uit vervlogen tijden: een kruising tussen expe riment, repetitie en Psychick TV. Een optreden van Beatnik filmstars, een vijftal uit de Engelse West Country, klinkt alsof het is geinspireerd op Amerikaanse undergroundbands als Ebadoh, Pa- vemnet, Sonic Youth, maar ook invloeden van de Fall en de Wedding Presents vechten om een plaats in hun muziek. De aanvang van de optredens is 22.00 uur. De voorkeur van het college gaat uit naar bouw van de brandweerkazerne aan de Molenstraat én opknappen van de gemeentewerf. (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Brou wershaven houdt donderdag 9 februari in het Dorpshuis in Zonnemaire een hoorzitting voor de mensen die bezwaar hebben gemaakt tegen de wij ze waarop men de vijfde her ziening van het bestemmings plan buitengebied wil invul len. De bezwaren van ruim twee honderd mensen richten zich met name op de mogelijke uit breiding van het aantal kam- peereenheden bij boeren in het gebied tussen Brouwershaven en Zonnemaire. Ron van de Er ve en Hans van Bloois uit Zon nemaire namen eind vorig jaar het initiatief voor een handte keningenactie waarbij duide lijk werd dat 190 mensen hun bezorgdheid delen. Zij maak ten bezwaar tegen de voorgeno men bestemmingsplanherzie ning. Tijdens de hoorzitting kunnen de bezwaren monde ling worden toegelicht. De voorzitters van de vijf politie ke fracties in de Brouwse ge meenteraad zijn bij de bijeen komst aanwezig om hun ziens wijze op de bestemmingsplan herziening uit de doeken te doen. De hoorzitting wordt ge leid door burgemeester L. N. Labruyère. Aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG - Aan de voor avond van de provinciale sta tenverkiezingen nodigt VMC Zeeland, sector cultuur, in sa menwerking met het College van Adviseurs voor cultuur, vertegenwoordigers van de Zeeuwse politiek en organisa ties op het gebied van kunst en cultuur in Zeeland, uit voor een debat over de plaats van kunst en cultuur in de provin ciale politiek. Dit openbare debat vindt plaats op dinsdag 14 februari in Podium 't Beest in Goes. De aanvang is om 20.00 uur. De avond staat onder leiding van journalist Peter Joosse. Thema's Het cultuurdebat staat in het teken van een aantal thema's die in de komende jaren aan de orde zijn. De plaats van kunst en cultuur in de Zeeuwse sa menleving, de relatie tussen cultuur, recreatie en toerisme, de instandhouding van een cul turele infrastructuur in de pro- vincie, de betaalbaarheid van een provinciaal cultuurbeleid nu en in de toekomst, vormen de onderwerpen van gesprek. Ruitjes ingegooid De NH-kerk in Serooskerke wordt al jaren belaagd door stenen gooiers. (Foto: Joop van Houdt). SEROOSKERKE - De kerkeraad van de Hervormde Gemeente Serooskerke heeft bij de politie aangifte gedaan van vernielingen aan de Hervormde kerk in Serooskerke. Een aantal ruiten werd ingegooid. Volgens de kerkeraad zijn tus sen zondagavond en woensdag 10 ruitjes totaal vernield ter wijl nog eens 15 ruitjes ernstig beschadigd werden. Ook zou op diverse plaatsen het lood- werk ernstig beschadigd zijn door naar binnen gegooide ste nen. In het kerkgebouw wer den zes stenen gevonden. Volgens de kerkeraad is het be paald geen nieuw probleem. „De Hervormde Gemeente wordt hier al een groot aantal jaren door geteisterd. En dit kost de gemeente elk jaar hon derden gulden", aldus de ker keraad. De politie heeft de zaak in onderzoek. De kerkeraad doet een beroep op mogelijke getuigen om zich te melden bij de politie. De ker keraad heeft zo haar vermoe dens, maar het ontbreekt aan harde bewijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7