Slachtoffers twee watersnoden ontmoeten elkaar in Dreischor 'Mag het wat zachter' Grond aan Gravenstraat niet meer verontreinigd Ruim 14.000 ton op mosselveiling Vier generaties familie vinden onderdak bij elkaar Ontvangst Saint Hilaire delegatie kost 10.000,- Kinderen planten bomen Weekeinde voor honden Bijeenkomst CDA in Renesse Lenette van Dongen: Onderzoek Directie Milieu en Waterstaat VRIJDAG 3 FEBRUARI 1995 NR 25717 5 De familie Van den Bergh-Beekman en hun dochter H. Nekeman-van den Bergh en zoon Jaap wachten in Dreischor bij moeder, oma en overgrootmoeder mevrouw C. Beekman-Moerland tot het tij keert in hun woonplaats Tiel. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - Het kan raar lopen in een mensenleven. Na de watersnoodramp in 1953 verbleef de nu 89- jarige mevrouw C. Beekman-Moerland uit Dreischor met haar echtgenoot schoenmaker Beekman drie maanden als evacuée bij hun dochter in Hilversum. En nu, ruim veertig jaar later zijn de rollen omgekeerd. De dochter, mevrouw H. van den Bergh-Beekman heeft samen met haar echtgenoot J. van den Bergh, hun dochter H. Nekeman-van den Bergh en kleinzoon Jaap, een tijdelijk onderkomen gevonden bij mevrouw Beekman-Moerland in Dreischor. Jumelage bestaat veertig jaar ZIERIKZEE - Dit jaar bestaat de jumelage tussen Zierikzee en de Franse stad Saint Hilaire veertig jaar. Om dat jubileum op gepaste wijze te vieren is volgens berekeningen van de gemeentelijke werk groep Internationale Uitwisselingen 10.000 gulden nodig. De tegenwoordig in Tiel wo nende familie Van den Bergh, moest woensdag namelijk noodgedwongen hun woning in die plaats verlaten vanwege het wassende water. Dinsdag avond sleepten de familieleden in hun respectievelijke wonin gen zoveel mogelijk spullen naar boven. Alles wat niet naar boven kon, voorzagen ze aan de onderkant van plastic, voor het geval Tiel zou onderstromen. Met wat kleding in de auto én de inhoud van de vrieskist, vertrokken meneer en me vrouw Van den Bergh woens dag rond het middaguur naar Zeeland, nog voor de grote uit tocht uit het gebied. Ze werden gevolgd door hun dochter en Na een studie ballet aan de Nel Roos Academie en een oplei ding aan de Academie voor Kleinkunst debuteerde zij als Sally Bowles in de musical Ca baret. Daarna zong en danste ze in 'Jeans' en speelde met Pe ter Lusse in de cabaret-groep Pappenheim. Van Dongen speelde ook mee in Adèle in Casablanca, Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen en in de mu sical Tsjechov. Mhg het wat zachter is een pro gramma vol zelfspot en gezon- kleinzoon die in de auto van hun buurman afreisden. „Onze buurman is dinsdag voor een vakantie naar Israël vertrok ken. Hij had ons van tevoren gevraagd of we als er iets mis zou gaan, zijn auto mee wilden nemen, en dat hebben we ge daan. Ook zijn spullen hebben we nog in veiligheid gebracht", vertelt mevrouw Nekeman. Haar echtgenoot Aad is als één van de weinigen in Tiel achter gebleven. Hij werkt voor het Dagblad Rivierenland en maakt dezer dagen overuren om verslag te kunnen doen van wat het wassende water teweeg brengt in het gebied. De twee andere zoons verblijven elders in den lande. de relativering, maar ook met fraaie liedjes. Lenette van Don gen schreef voor haar eerste solo-programma de meeste tek sten zelf, maar vertolkt ook liederen van Jan Boerstoel, Ivo de Wijs. Jacques Klöters, Jaap Bakker en Hans Claus. Ze wordt begeleid door pianist en componist Henk Ruiter die eerder onder andere Liesbeth List en Ramses Shaffy bege leidde. In het Nieuws van de Dag werd 'Mag het wat zachter' omschre- Ondertussen kan de Il-jarige Jaap er niet mee zitten dat hij en zijn moeder af hebben moe ten reizen naar Dreischor. Hij vult zijn dagen onder meer met spelletjes doen aan de tafel van zijn overgrootmoeder en noemt direkt als groot voordeel dat hij nu tenminste niet naar school hoeft. Halve meter Nu het grootste gevaar lijkt ge weken, begint de familie de grootscheepse evacuatie van hun woonplaats enigszins over dreven te vinden. „Vooral om dat ze voorspellen dat er maar een halve meter in Tiel zelf komt te staan als een dijk ven als een goed cabaretpro gramma dat balanceert tussen kolder en ernst, zonder dat de schaal te veel naar de ene of de andere kant doorslaat. Een an dere recensent schrijft dat Van Dongen in haar solo-program- ma alle hoeken van haar per soonlijkheid laat zien. „Met een dijk van een stem weet ze zowel te ontwapenen als te prikkelen. Fors uithalend of haarzuiver ingehouden: ze be heerst de zangkneepjes tot in haar tenen". breekt", zegt Van den Bergh. „Ik heb het nut ervan eigenlijk nooit zo van ingezien" voegt zijn echtgenote toe. En ze ver volgt: „Al die oude mensen die zejnoeten verhuizen, de onder nemers die hun zaak leeg moe ten halen, en al dat vee dat weg moet, het is een hele toestand hoor. Maar ja, aan de andere kant, je weet ook niet wat je meemaakt als er wel water Tiel binnenstroomt." Naar moeder Toen een verplichte evacuatie onontkoombaar leek, belde de familie Van den Bergh meteen naar Dreischor, naar mevrouw Beekman-Moerland. „We dach- OUWERKERK - Leerlingen van de hoogste groepen van de basisscholen in de gemeente Duiveland planten op dinsdag 7 februari bomen aan de Laan der Wereldveteranen in Ouwerkerk. Het gaat om' een activiteit waarmee de gemeente Duive land haar jeugdige inwoners wil betrekken bij de zorg voor natuur en milieu. De leerlin gen uit de kernen Sirjansland, Nieuwerkerk en Oosterland worden per bus naar Ouwer kerk vervoerd, terwijl de kin deren uit dat dorp zelf op eigen gelegenheid naar de Laan der Wereld veteranen gaan. Daar worden zij om 14.00 uur toe gesproken door loco-burge meester W. P. Stouten, waarna ze onder leiding van medewer kers van de buitendienst ge meentewerken 75 bomen mo gen planten. Na afloop ki-ijgen de kinderen een appel. RENESSE - In hotel de Zeeuw se Stromen in Renesse wordt van 3 tot en met 5 februari een hondenweekeindc gehouden voor retrievers en labradors met hun eigenaren. Het evenement begint vrijdag 3 februari om 14.00 uur. Het omvat een aantal culinaire ac tiviteiten voor zowel de hon den als hun eigenaren, onder meer een hondendiner en happy-DogHour. Zaterdag 4 fe bruari wordt om 12.30 uur een demonstratie gegeven door het behendigheid- en fly-ball-team van de Kynologen Club Zee land. Het weekeinde omvat verder onder meer een wandel tocht over het strand en een be zoek aan Delta Expo. ten meteen 'we gaan naar moe der toe', zegt mevrouw Van den Bergh. Mevrouw Beekman- Moerland vindt de plotselinge aanloop wel gezellig. „Ik vind het fijn om ze hier te hebben en had het niet leuk gevonden als ze bij een ander hun toevlucht hadden gezocht", zegt ze. Hilversum In 1953 verbleef mevrouw Beekman-Moerland samen met haar echtgenoot drie maanden als evacuée bij haar dochter in Hilversum. Tijdens de Waters noodramp van 1953 vielen er 32 slachtoffers in en rond Drei schor. Het echtpaar Beekman- Moerland zag hun woning in de vroege morgen van 1 februari onder water lopen, maar had nog wel de kans enige spullen naar boven te slepen. Tot de dinsdag daaropvolgend, bivak keerden ze zelf ook op de bo venverdieping, tot ze door Ur- ker vissers werden geréd en overgebracht naar Rotterdam om vervolgens door te reizen naar hun dochter, mevrouw Van den Bergh, die toen met haar gezin in Hilversum woon de. Hebben en houden Daar huisde het echtpaar drie maanden. Gedurende die tijd konden de Beekman's één keer terug naar hun hebben en hou wen in Dreischor. Net als nu werden de leegstaande huizen en gebouwen bewaakt door de politie en mocht niet zomaar iedereen in het dorp komen. „Je mocht toen bijvoorbeeld ook niet overnachten in Drei schor. 's Avonds moest je weg zijn", herinnert Van den Bergh zich, die samen met zijn schoonvader schoenmaker Beekman de reis vanuit Hil versum naar Dreischor maakte om alvast een en ander op te ruimen en schade te herstellen. Voor het gezin Beekman- Moerland betekende de vlucht voor het water in 1953, de twee de evacuatie in hun leven. In fe bruari 1944 moest de familie Dreischor ook verlaten vanwe ge de inundatie. Vanaf februari 1944 tot juni 1945 verbleef de familie nood gedwongen in Zaltbommel, waarbij mevrouw Van den Bergh-Beekman op een ander adres dan dat van haar ouders zat. Aan die periode uit haar le ven bewaart ze zeker niet de mooiste herinneringen. Vreemden Mevrouw Van den Bergh- Beekman: „Je zat niet bij fami lie' of zo, het waren complete vreemden waar je terecht kwam, en dat voor vaak lange tijd. Het viel allemaal niet mee, want er zaten erbij die, als jé rantsoen dat je toen als eva cuée meekreeg, op was, je lie ver zagen gaan dan komen. Nee, wat dat betreft zat je bij familie beter." RENESSE - De CDA-afdeling regio Schouwen-Duiveland houdt maandag 6 februari een bijeenkomst in het dorpshuis van Renesse. Sprekers op de avond zijn Ka mervoorzitter Wim Deetman en lijsttrekker Adri Dek. Ove rige aanwezige kandidaten zijn de dames Nederhoed-Zijlstra en Berrevoets-Ringelberg en de heren Sandee en Ganzeman. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Dat blijkt uit een evaluatierap port dat de Directie Milieu en Waterstaat van het provinciaal bestuur maakte naar aanlei ding van de bodemsanering aan de Gravenstraat. Het bedrijf voor oude metalen werd, met financiële onder steuning van de overheden in 1991 verplaatst naar het Zierik- zeese industrieterrein. Dit, om in de binnenstad ruimte te creëren voor woningbouw. Voor de bouwwerkzaamheden aan de Gravenstraat konden beginnen moest de bodem wor den gesaneerd. Uit onderzoek bleek namelijk dat die sterk was verontreinigd met zware metalen en olieprodukten. De verontreiniging was zo groot dat de sanering snel moest worden uitgevoerd in verband Het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders is voorlopig van mening dat de viering ten hoogste 7.500 gul den mag kosten. Dat is 2.500 gulden meer dan het gebruike- lijké bedrag van 5000 gulden dat jaarlijks wordt gebruikt om de jumelage vorm te geven. Op dinsdag 7 februari is in het Zierikzeese stadhuis een open bare vergadering waarbij de commissie bestuurszaken ad vies uitbrengt over de hoogte van het bedrag dat in het jubi leumjaar moet worden uitgege ven aan de contacten met men sen uit Saint Hilaire. Het is de bedoeling om in september van dit jaar een delegatie uit de Franse stad op gepaste wijze te ontvangen. De adviescommissie doet tij dens de vergadering ook een uitspraak over de presentiegel den en kosten voor consump ties die verband houden met de De aanvoer startte op maandag met zeven Zeeuwse ladingen. De YE 30 arriveerde met de grootste lading van 577 tonnen, gevist in het westgiyk deej. van de Oosterschelde. Delta Mossel schreef voor deze partij met een stukstal van 165, en een vleesgewicht van 21,6 kilo het hoogste in. Uit het Mastgat meerde de YE 82 af met 559 tonnen bruto. Bij een stukstal van 116 waren deze schelpdie ren goed voor een vleesgewicht van 23,8 kilo. De volgende dag werden in twee veilingronden zes ladin gen via de veilklok verhan deld. Uit de Hammen ver scheen ondermeer de BRU 24 (Hoogerheide-Elenbaas) met 501 tonnen. Voor deze lading met en stukstal van 131 en een vleesgewicht van 20,7 kilo tel de Goudschelp het hoogste be drag neer. Scheele bleek het royaalst voor een klusje van 164 tonnen, aangeboden door de BRU 2 (De Koning). Deze mossels kookten bij een stukstal van 116 een vleesge wicht van 20,4 kilo. Hoogste prijs Woensdag 25 januari gingen 14 verschillende ladingen onder de hamer, waarvan slechts twee partijen met in totaal 1.350 tonnen uit het noorden. De verantwoordelijke aanvoer der voor deze vracht uit het Oosterom was de YE 55. Prins Dingemanse tastte voor de met risico's voor de volksge zondheid en het milieu. De sanering, die werd uitge voerd in opdracht van het pro vinciaal bestuur van Zeeland omvatte onder meer het afgra ven van en verwijderen van ruim 15.000 ton grond. Een deel werd afgevoerd naar de DOP- NOAP in Rotterdam. Het grootste gedeelte werd gestort op de regionale stortplaats Midden- en Noord Zeeland in Nieuwdorp. Na de ontgraving werd de locatie aan de Gra venstraat tot 50 centimeter on der het maaiveld gevuld met schoon zand. waarop schone teelaarde werd gestort. Inmid dels heeft de woningbouwver eniging Beter Wonen er een aantal nieuwe woningen ge bouwd. Vanaf 1992 werd het resultaat verkiezingen voor provinciale staten die op 8 maart worden gehouden. Sinds jaar en dag krijgen de leden van de stem bureaus honderd gulden per persoon voor hun dienstverle ning. Het Zierikzeese college wil dit optrekken tot 200 gul den. Dat houdt in dat totale kosten (inclusief 1500 gulden voor consumpties en maaltij den) voor een verkiezingsdag in de gemeente Zierikzee 5.700 gulden bedragen. Dat is 1500 gulden meer dan in de begro ting 1995 was opgenomen. De commissie adviseert of dit aan vullend bedrag al dan niet be schikbaar moet worden ge steld. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende worden gevolgd van af de publieke tribune. Het pu bliek heeft het recht om desge wenst ook haar mening naar voren te brengen over de onder werpen die aan de orde komen. beide partijen met een stukstal van 105 en een vleesgewicht van 30,3 kilo het diepst in de buidel. Zeelands Roem waar deerde de lading van de ZZ 5 (N. L. Praet) met de hoogste prijs. Deze partij noteerde een stukstal van 125 en een vlees gewicht van 26,3 kilo. Uit de Hammen meerde de YE 70 af met 1.183 tonnen, ver deeld over twee ruimen. Het stukstal schommelde rond de 108, het vleesgewicht tussen de 21 en 26 kilo. Op donderdag ga ven negen vaartuigen acte de presence, met in de meeste ge vallen ladingen van plusminus 400 tonnen bruto. De BRU 62 (De Koning) verscheen met de grootste partij van 536 tonnen. Deze lading, de enige van het noorden, bevatte bij een stukstal van 106 een vleesge wicht van 32,2 kilo. Prins Dingemanse sleepte deze la ding van de Wadden opnieuw in de wacht. Kroonton werd met de aankoop van 439 tonnen van de ZZ 9 (S. L. Schot BV) de eigenaar van zwarte schelpdie ren met een stukstal van 143 bij een vleesgewicht van 25,5 kilo. Deze handelaar tekende ook voor de enige lading die op vrijdag werd aangeboden. Die dag kwam namelijk de ZZ 5 aan de veiling met 667 tonnen uit de Hammen. Het stukstal bedroeg 122, het vleesgewicht 25,7 kilo. Prins Dingemanse betaalde in week 4 de hoogste prijs van 123,69 per ton aan een kweker uit Yerseke. van de bodemsanering getoetst door bodem-mengmonsters te nemen op de einddiepte van de ontgravingsput. Uit de analy seresultaten daarvan is geble ken dat ze voldoen aan de hoogste normen omdat er geen zware metalen of# olieresten meer in voorkomen. Het verontreinigde grondwater aan de Gravenstraat werd gesa neerd door in de grond een drainagesysteem aan te bren gen bestaande uit een aantal drainageleidingen die zijn aan gesloten op een pompput. Van uit deze put werd gedurende een jaar het grondwater opge pompt en geloosd op de ge meentelijke riolering. Inmid dels is dit drainagesysteem verwijderd. Als nazorg wordt jaarlijks een monster van het grondwater geanalyseerd. ZIERIKZEE - Een vrouw van 35 probeert zich staande te houden in een wereld waar ondertussen de verpakking belangrijker is geworden dan het cadeautje. Dat is het gegeven waar de soloproduktie Mag het wat zachter van Lenette van Dongen om draait. Lenette van Dongen is donderdag 16 februari te zien in de Concertzaal in Zierikzee. De voorstelling begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De grond aan de Gravenstraat in Zierikzee, waar vroeger het be drijf voor oude metalen Groenleer was gevestigd, is niet meer verontreinigd. Na een ingrijpende bodemsanering, die werd uitgevoerd in 1991 en 1992, voldoet de grond nu aan de A-waarde. De norm die de streefwaarde aangeeft waarbij hele maal geen verontreinigingen meer aanwezig zijn. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 23 tot en met 28 januari werden 37 ladingen mossels op de vei ling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 14.169 ton netto. Dat is ongeveer 4.000 ton min der dan in de voorgaande week. Alle aangeboden partijen gingen ii^ andere handen over. De gemiddel de prijs bedroeg 84,20 per ton, ruim vier gulden meer dan in week 3. De verzending was volgens op gave: België 6.106 ton, Frankrijk 2.738 ton, diverse landen 1.615 ton en de binnenlandse markt was goed voor 1.924 ton. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5