Criminaliteit nieuwe vijand van getroffenen watersnood Kamer: Milieubeweging geen schuld aan watersnood 1995 Werkgevers dreigen met een nieuw kort geding Korting op aow-toeslag waarschijnlijk niet door Vrouwenhandel Geweld Politie alert op wandelaars en plunderaars Oosterscheldekering slokte alle geld op WEEKENDSERVICEDIENSÏ DEURLOO B.V. r* 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Derde stakingsweek streekvervoer UTRECHT (ANP) - De werkgevers in het streekver voer, verenigd in de VSN Groep, hebben de Vervoers- bond FNV donderdag gedreigd met een nieuw kort geding als de vakbond geen einde maakt aan de pri- kacties zoals die donderdag bij het ingaan van de derde stakingsweek zijn begonnen. De Vervoersbond FNV bestrijdt dat de nieuwe acties in strijd zijn met een vonnis van de president van de recht bank in Utrecht en heeft de ad vocaat van de VSN Groep in middels duidelijk gemaakt vrijdag op dezelfde manier door te gaan als donderdag. De FNV-bond gaf woensdag avond een nieuwsbrief uit waarin zij haar leden opriep vooral door te gaan met de ac ties. De Vervoersbond kondigt in de brief aan die acties uit te breiden met onaangename verrassingen". Dat kan inhouden dat een sta ker zich meldt als een werkwil lige om dat weer teniet te doen vlak voordat de busrit begint. Ook kunnen chauffeurs de dienstregeling verstoren door al om twee uur 's middags aan te rijden. De president van de rechtbank in Utrecht bepaalde eerder in een kort geding, dat was aangespannen door de VSN Groep, dat de stakingen beperkt moesten blijven tot de periode van tien uur 's mor gens tot drie uur 's middags. In de de nieuwsbrief van de Vervoersbond FNV staat letter lijk: ,,De bond roept hier na tuurlijk niet toe op, maar het werkt wel." De VSN Groep vindt daarente gen dat de bond in feite wel oproept tot de nieuwe acties en dat dit in strijd is met het von nis in kort geding. De bond zou de acties bovendien vooraf pu bliekelijk moeten aankondi gen. In strijd Volgens de VSN Groep zijn ook de door de Vervoersbond FNV ondersteunde blokkades, zoals die donderdag plaatsvonden bij de FR AM Groep in Heeren veen en die het werkwilligen onmogelijk maakten aan de slag te gaan, in strijd met het vonnis. Meer belasting hogere inkomens DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsvoornemen om te bezuinigen op de aow van 65-plussers met een jonge re partner en een aanvullend pensioen, gaat vrijwel zeker niet door. De regeringsfracties PvdA, VVD en D66 hebben donderdag overeenstemming bereikt over een alternatief bezuinigingspakket. Waar schijnlijk neemt het kabinet dat vandaag, vrijdag, over. De alternatieve bezuinigingen houden in dat er 75 miljoen minder beschikbaar komt voor een belastingverlaging voor de midden- en hogere inkomens dan was aangekondigd. Verder krijgen samenwonende bejaar de broers en zussen op termijn een lagere uitkering dan nu. Bejaarden met een jongere partner ontvangen nu een aow- uitkering van 50 procent van het minimumloon en een part nertoeslag die maximaal even hoog is. Bij het berekenen van die toeslag wordt al rekening gehouden met het eigen inko men van die partner. De coalitiepartners wilden vanaf volgend jaar ook naar het eventuele aanvullende pen sioen kijken. Naarmate dat ho ger zou zijn, zou de partner toeslag lager uitvallen. De maatregel zou 440 miljoen moeten opleveren in 1998. VVD en D66 kregen al snel spijt van deze afspraak omdat berekeningen uitwezen dat veel 65-plussers fors zouden moeten inleveren. De PvdA wilde de korting ook wel schrappen, maar eiste dat een overeengekomen belastingver laging voor de midden- en ho gere inkomens dan ook gedeel telijk zou sneuvelen. In het regerakkoord is een be drag van 300 miljoen opgeno men voor verlenging van de tweede belastingschijf. Dat geld is voor een deel bedoeld als compensatiA voor de kor ting op de aow-toeslag. Als die niet doorgaat, kan de compen satie ook omlaag, aldus de PvdA. Broers en zussen Na lang aarzelen gaat de VVD- fractie akkoord met deze rede nering. Voor verlenging van de tweede belastingschijf wordt nu 75 miljoen minder uitge trokken. Daarnaast zullen be jaarde broers en zussen die een woning delen op termijn een lagere uitkering ontvangen. Nu hebben zij beiden nog recht op 70 procent van het mini mumloon. Binnen enkele jaren wordt dat 50 procent. Deze maatregel levert op den duur 200 miljoen gulden per jaar op. Daarnaast hopen de re geringsfracties nog 55 miljoen binnen te halen door fraude in de aow te bestrijden. LEEUWARDEN - Officier van justitie H. van Voorst heeft donderdag voor de rechtbank in Leeuwarden 2,5 jaar gevan genisstraf geëist tegen de 55- jarige B. S. uit Harlingen. De man is de eerste verdachte in een vrouwenhandel-zaak. DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat de Europese Unie zich in hardere bewoordingen keert tegen het militaire ge weld waarmee Rusland het se paratistische Tsjetsjenië weer onder controle probeert te krij gen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 4 februari 06.25 168 00.00 - 119 18.50 165 12.40 - 158 5 februari 06.55 163 00.25 - 120 19.20 154 13.05 - 153 6 februari 07.25 154 01.05 - 121 19.55 141 13.35 - 147 4 februari 04.35 179 10.55 - 159 17.00 177 23.10 - 122 5 februari 05.20 171 11.35 - 152 17.45 160 23.50 - 119 6 februari 06.05 157 12.20 - 143 18.25 141 - 4 februari 06.55 178 12.25 - 165 19.15 175 - 5 februari 07.10 169 00.35 130 19.30 163 13.05 - 161 6 februari 07.30 164 01.10 - 131 19.55 153 13.35 - 155 4 februari 06.35 174 12.35 - 162 18.55 172 - 5 februari 07.05 169 00.35 - 126 19.25 161 13.05 - 158 6 februari 07.35 162 01.10 - 127 20.00 150 13.35 - 152 Doodtij: 9 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Inwoners van het Betuwedorp Rum.pt bereiden zich voor op evacuatie. Na het water is de criminali teit hun nieuwe vijand. (Foto: Berend Masselink). DEN HAAG (ANP) - Nauwelijks bekomen van de eerste paniek staat de evacués een nieuw schrikbeeld voor ogen: plunderaars die hun achtergebleven have en goed bedreigen. Want het water mag zich dan terugtrekken, de criminaliteit slaapt nooit. De politie in de verlaten wa- tersnoodgebieden is dan ook extra streng tegen overtreders van de noodverordening. Ieder een die zich illegaal op straat begeeft, wordt meteen geverba liseerd en onder dwang afge voerd. Waar maar enig vermoe den is van diefstal, worden de verdachten voorgeleid aan de officier van justitie. Het zal namelijk nog nog enige tijd duren voordat alle geëva- cueerden terug naar huis mo gen. Minister Dijkstal van bin nenlandse zaken riep vrijdag morgen de 240.000 mensen op eerst te wachten tot het Natio naal Coördinatiecentrum het sein daartoe geeft. De desolate gebieden zullen daarom voorlopig wel zo leeg blijven. Enige grimmigheid die de politie aan de dag legt lijkt vooral ontstaan nadat donderdag vier inbraken wer den geconstateerd in Tiel. De daders ontkwamen. In de ontruimde gebieden in de Tieler-, Culemborger- en Bom- melerwaard is de politie extra alert op plundering. Het poli tiekorps is versterkt met agen ten uit het hele land. De politie heeft tien inwoners van Tiel gearresteerd die zich op straat hadden begeven, Alle wandelaars zijn er met êen be keuring vanaf gekomen. Twee zijn het gebied uitgezet. Ook de ruim vierhonderd be woners van Boven- Hardinxveld die hun huizen weigeren te verlaten, worden aan strenge maatregelen on derworpen. Zij krijgen vrijdag een pasje waarmee zij in hun woning mogen blijven. De situatie van de waterstand in het algemeen is geruststel lend, al vreest men nog steeds voor afbrokkelende dijken en de hoge waterstand van de IJs- sel bij Kampen. Het Polder district Groot Maas en Waal denkt dat het zakkende water tot kritieke situaties kan lei den. Maar tot vrijdagmorgen was er nergens sprake van af brokkelende dijken langs de Maas, Waal en Rijn door de snel dalende waterstand. Tv-actie De hulp aan terugkerende eva cués is op gang gekomen met onder meer de Nationale TV Aktie Watersnood (Endemol voor RTL en Veronica) die vrij dagmorgen vroeg werd afge sloten met 33 miljoen gulden aan giften. Dit bedrag zal nog wel stijgen als blijkt hoeveel geld mensen giraal hebben overgemaakt. Premier Kok zal de totale opbrengst verdubbe len. Er hebben ruim drie mil joen mensen naar de uitzen ding gekeken. In Limburg hebben sinds don derdagavond tientallen parti culieren en bedrijven aangebo den de teruggekeerde evacués in Itteren, Borgharen en Maas tricht te helpen met het oprui men van de rommel.De hulp wordt ingezet bij getroffen in stellingen zoals kerken, scho len en wijkcentra, zegt het pro vinciaal crisiscentrum. De dijken in Limburg hebben volgens het provinciaal crisi scentrum in Maastricht het minst te lijden van de dalende waterstand. De rivierbodem en dijken vormen een glooiend ge heel waardoor het water zich minder vastzuigt aan de dijkli- chamen. Het crisiscentrum heeft besloten om een aantal militaire pelotons dat heeft ge holpen met dijkversterkingen naar huis te sturen. Rijn De dijken langs de Rijn, Waal en Merwede steken veel rechter omhoog zodat het zakkende water ook meer aan de water keringen zuigt. Langs deze ri vieren bleven militairen en aannemers vrijdagmorgen zandzakken plaatsen, zoals bij het Kanaal van Steenenhoek, bij het geëvacueerde Boven- Hardinxveld. DEN HAAG (ANP) - De massieve kritiek die begin deze week over de milieube weging losbarstte, als zou die verantwoordelijk zijn voor de zwakte van de ri vierdijken en dus voor de ongekende watersnood van de afgelopen week, heeft donderdag in de Tweede Kamer geen vervolg gekregen. In tegendeel, voorzover ,,de schuldvraag" al aan de orde kwam, was het juist die kritiek die op de korrel werd genomen. Even leek het zelfs alsof de kwestie, die in het getroffen ri vierengebied zelf enkele malen leidde tot persoonlijke bedrei gingen aan het adres van milieu-actievoerders, helemaal onbesproken zou blijven. De vertegenwoordigers van de vier grote partijen zwegen er over maar het GroenLinks- kamerlid Vos stelde het uitein delijk toch aan de orde. Zij zei zich ernstig gestoord te hebben aan de beschuldigin gen die haar VVD-collega Van Rey dinsdag in de richting van de milieubeweging, D66 en GroenLinks had geuit. Van Rey stelde dat trio min of meer ver antwoordelijk voor de trage besluitvorming rond de ver sterking van de rivierdijken door meer prioriteit te geven aan de kwaliteit van het dij klandschap dan aan de veilig heid van de bewoners. Vos' interventie had succes, omdat ook minister Dijkstal van binnenlandse zaken, par tijgenoot van Van Rey, het met haar eens bleek dat het geen pas gaf de watersnood te „poli tiseren". Ook minister Jorritsma van verkeer en waterstaat, even eens partijgenoot van Van Rey, legde later de verantwoorde lijkheid voor de zwakte in de rivierdijken bij de politiek als geheel. Inderdaad is de afgelopen da gen duidelijk geworden dat de zorg van de milieubeweging over de landschappelijke kwa liteit van de dijkversterking slechts voor een zeer gering deel voor het voortdurende uit stel van die versterking heeft gezorgd. Plannen om de rivierdijken te versterken lagen er in feite al vanaf 1977, dankzij de toenma lige commissie-Becht. Dat wa ren bovendien plannen waar mee ook de milieubeweging uitstekend kon leven. Dat die plannen nooit werden uitge voerd, had echter ook toen al in de eerste plaats met bezuini gingsbeleid te maken. Ook het argument dat de zoge heten milieu-effect-rapporta- ges (mer) voor onverantwoorde vertragingen hebben gezorgd, hebben veel deskundigen de afgelopen dagen tegengespro ken. Mer's vragen inderdaad enige tijd, maar dat geldt bij voorbeeld ook voor onteige ningsprocedures die bovendien bepaald niet alleen door milieu-activisten aanhangig worden gemaakt. De vraag of noodwetgeving wenselijk is voor de door Jor ritsma aangekondigde versnel ling van de dijkversterkingen, heeft daarmeevrijwel geheel zijn in eerste instantie vooral tegen de milieubeweging ge richte lading verloren. Ibmeer omdat de plannen zoals de commissie-Boertien die vorig jaar presenteerde, grotendeels door de milieubeweging V/or den gesteund. Suske en Wiske leje dierehooien ui et betekent dit 'DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Fr wordt me een en ander duidelijk, Sidoma tierr Fnck heeft wel- licht in een weedebui de dieren laten Iepen Tante, dete dierespo- ren leiden naar dal bos I (Jat Dan zyn ze verloren 1 Hier zitten vossen Ik stel voor dat wij de diertjes proberen te redden Prima idee, Uiske Intussen rijden wij door naar de Citadel Uj heb ben noj een eitje te pellen mei Fn wat ben jy van plan,]erom KR on") 0ie onderkruiper is er weer vandoor 7ou je daar nu met de windpok - bui/puisten van kryjen Vrijdag 3 februari Zierikzee Voorstelling Porgy Bess door danstheater Opus One in de Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Haamstede Oliebollenactie in de gemeente Westerschouwen van de Her vormde Gemeente Haamstede. Renesse Demonstratie behendigheid en fly-ball-team KC Zeeland. De Zeeuwse Stromen. 12.30 tot 15.30 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Midwinterfeest. Tonnenmaga- zijn. Vanaf 19.00 uur. Oosterland Toneeluitvoering Schouwspe lers. Oosterhof. 20.00 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. Vanaf 08.30 uur. Ontmoetingsavond Open Jeugdwerk. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Zondag 5 februari Serooskerke Zangdienst met kinderkoor Hatikwa. Nederlandse Her vormde kerk. 19.00 uur. Maandag 6 februari Zierikzee Commissievergadering open bare werken en milieu in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Commissievergadering welzijn en sociale zaken in de commis siekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Renesse CDA-bijeenkomst. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 7 februari Zierikzee Zendingsbijeenkomst. Her vormd Kerkcentrum. 19.30 uur. Gespreksavond ouders van kinderen die drugs gebruiken. Havenpark 24. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Raadzaal 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Ouwerkerk Kinderen planten bomen. Laan der Wereld veteranen. 14.00 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Bijeenkomst La leche League. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Donderdag 9 februari Ellemeet Bijeenkomst afdeling Noord - welle en omstreken NBvP in het dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Hoorzitting aanpassing be stemmingsplan buitengebied. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 18.45 uur. Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Vereniging van Beroeps- aalvissers Zuid-West Neder land in café-restaurant Huis van Nassau. 10.30 uur. Spreekbeurt RPF/GPV- statenleden P. Roose en H. Vis ser. Multifunctioneel centrum. 20.15 uur. Nieuwerkerk Uitvoering muziekvereniging Oefening en Uitspanning i.s.m. Nu met Hope. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Optreden formatie Tröckener Kecks. Supportact: Ross Carry. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2