'Als de krijgen dijk eraan gaat we de volle laag' Winterkuikens in Bruinisse 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 0 Doek gevallen voor de Stichting Golf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ScAaucom 'rkoeck 2 ACTIES 3 BESTUUR 4 BELICHTING 7 BILJARTEN Watersnood dé krant van schouwen-duiveland! Jbiü- 3Z Lj \V ^ddelb^' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 FEBRUARI 1995 151e JAARGANG NR 25716 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Zo 7i honderd evacuées op Schouwen-Duiveland De familie Hak uit Tiel verblijft, in afwachting van betere tijden, op bungalowpark 't Zeepe in Burgh-Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Van de ruim 250.000 mensen die-op de vlucht zijn voor het water ver blijven er naar schatting rond de honderd op Schouwen-Duiveland, waarvan de meesten in Bungalowpark 't Zeepe in Burgh-Haamstede. De eerste evacuées arriveerden daar dinsdagmiddag rond 14.00 uur. Inmid dels hebben zo'n tachtig evacuées voornamelijk uit Tiel en omgeving, op eigen gelegenheid hun toevlucht gezocht in het park. Voor hun verblijf betalen deze mensen per bungalow een eenmalig bedrag van zestig gulden schoonmaakkosten en een tientje per dag. Verspreid over Schouwen-Duiveland verblijven ook enke le mensen uit de getroffen gebieden bij vrienden of familie. Onder de evacuées die zich op Schouwen-Duiveland bevin den, is ook de familie Hak uit Tiel. Inclusief aanhang hebben ze woensdagmorgen om 4.30 uur hun woning verlaten; op de vlucht voor het water. Afgezien van de honden, katten en par kieten zijn ze met z'n tienen: het echtpaar Henk en Bertie Hak, hun kinderen Thomas, Jannes, Benjamin, Babet, de nichten Christel en Helmie Hofman, Helmie's vriend Joos Lekatompessy en Robert Jan van Uitert. Ze zijn geen van al len gerust op een goede afloop. De diverse asbakken, die alle tot aan de rand toe gevuld zijn met peuken, getuigen daarvan. Vanaf het moment dat ze hun intrek in twee huisjes op bun galowpark 't Zeepe hebben ge nomen hebben ze vrijwel geen minuut gemist van hetgeen er allemaal aan nieuws uit de te levisie komt. Henk wil er nog niet aan denken wat er alle maal met zijn huis in Tiel kan gebeuren. ,,Er wordt verteld dat er tussen de twee en zes me ter water kan komen te staan. Maar daar maak ik me nog niet druk om. Als het gebeurt, ge beurt het toch." Wanneer ech ter tijdens het journaal van 13.00 uur bekend gemaakt wordt dat d,e dijk bij Ochten op springen staat, slaat ook bij hem de schrik om het hart. ,,Dat is twaalf kilometer bij ons vandaan. Als de dijk daar eraan gaat, dan krijgen wij ook de volle laag." Henk dacht maandag nog dat het allemaal wel mee zou val len. Hij moest voor zaken naar Tsjechië en zag geen reden deze reis af te gelasten. Dinsdag avond moest hij echter halso verkop terug naar Tiel. Inmid dels had zijn familie het me rendeel van de huisraad naar zolder gebracht. Ze hadden hun vertrek voor woensdag middag gepland. In verband met de gevaarlijke situatie in het nabij gelegen Varikke en Wamel en de harde wind die het water continu tegen de dijk ,,Dat is toch bijna niet mogelijk", was het eerste dat de Bruse antiquair Willem Aalbregtse uitriep. Aalbregtse kon zijn ogen niet geloven toen hij bij de achterdeur aan de Noorddijk een aankoudend gepiep hoorde en ging kijken. Een van de sierkrielkippen die op en om het erf van de voormalig landbouwer hun kostje bij elkaar scharrelen was tot verbazing van het echtpaar Aalbregtse in gezelschap van twee kuikens. Waar de eitjes tussen het gevarieerde assortiment gebruikte materialen zijn uitgebroed is voor de Bru se kippenhouder nog steeds de vraag. (Foto: Marijke Folkertsma). opbeukte, zijn ze in de vroege morgen al in de auto gestapt. Het lag in de bedoeling naar de Veluwe te gaan. Daar had ook familie onderdak gevonden. De bungalows daar waren ech ter bezet. Op aandringen van de meiden, die wilden volgens Henk het liefst zo ver mogelijk uit de buurt van Tiel gaan, viel de keus op Burgh-Haamstede. Ironisch genoeg in een gebied waarvan precies 42 jaar gele den grote delen onder water stonden. Bezwaren Net als veel andere bewoners van het getroffen gebied leggen zij de schuld van de waters noodramp bij de regering. „Ze zijn ingegaan op de bezwaren van de milieubeweging. Daar moeten ze niet naar luisteren. Alleen maar omdat er dan dijkhuisjes opgeofferd moeten worden. Wij zitten aan het ein de van de rivier en dat water komt als een idioot naar ons toe," aldus Christel. Over de opvang zijn ze zeer te spreken. „Dat is allemaal goed geregeld", zegt Henk. Ze beta- lén eenmalig zestig gulden en vervolgens tien gulden per nacht. „Een schappelijke prijs", volgens Henk. „Als ze nu ook de dijken nog even wil len regelen. Het zijn toch alle maal van die knappe koppen daar in Den Haag", vult Christel hem zeer verontwaar digd aan. „En dan- daar zelf ook voor dokken. Het is ten slotte hun eigen schuld. Maar dat zal de belastingbetaler wel weer moeten doen. Een stelle tje zwijnen zijn het." Helmie is het roerend met haar eens. Voor haar ligt de zaak heel een voudig. Als je achter een dijk woont die gebouwd is om wa ter tegen te houden dan mag je volgens haar ook eisen dat die dijk deugdelijk is. Voor allemaal is het een vreem de gewaarwording om op dit moment als evacuées bestem peld te worden. „Het is toch absurd dat je anno 1995 moet evacueren. Dat klinkt zo mid deleeuws", zegt Bertie. „Maar we vinden ons niet zielig", roept Christel. Daar zijn de an deren het echter niet mee eens. Vanaf gistermiddag is het re gionaal coördinatiecentrum (RCC) operationeel voor de be geleiding van de eventuele op vang van evacuées uit de door het water bedreigde gebieden in Nederland. Zodra een offi cieel verzoek voor het opnemen van evacuées wordt gedaan, dat is tot nu toe nog niet ge beurd, zijn vanuit het RCC diensten beschikbaar ter bege leiding in de provincie, zoals die van het Rode Kruis, de GGD en de brandweer. De huisvestingsadressen die vanaf dinsdag al paraat zijn, blijven dat. Het gaat om de ma rinekazerne in Vlissingen, ruimte voor 100 personen, 't Zeepe in Burgh-Haamstede, met ruimte voor 150 personen en CNV-vakantie-oord Bos en Duin in Oostkapelle, waar 100 mensen terecht kunnen. Achter de hand worden gehouden het studiecentrum in Aardenburg en motel Goes in Goes. Sinds vandaag is ook de Generaal Majoor Berhuyskazerne in Middelburg daaraan toege voegd. Bedrijfsleven Op dit moment is een ploeg van drie personen van de Reddings brigade Zierikz^e-Duiveland actief in het rampgebied. Woensdagmorgen vertrokken zij naar Boven-Hardinxveld. Ook het bedrijfsleven biedt waar mogelijk de helpende hand. Zo is vanuit drukkerij Lakenman Ochtman het idee geopperd pro deo drukwerkop drachten uit te voeren voor ge troffen drukkerijen. Het ini tiatief is overgenomen door de brancheorganisatie, de KVGO. Deze brengt morgen in een zo genaamde Kernbrief de aan gesloten bedrijven op de hoog te van het initiatief en vraagt tevens medewerking van druk kerijen. café-restaurant Laöne 32,4325 EL Renesse, 1116-1637 vanaf morgen vrijdag 3 februari zijn wij weer open op vrijdag, zaterdag en zondag (tot eind maart) Niets is machtiger dan de nood. Euripides Af en toe zon HET WEER Af en toe zon en overwegend droog. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust tot kracht 6. De FNV gaat door met actie in het streekvervoer in Nederland. Kritiek op procedure rond nieuw bestuur Waterschap De Zeeuwse Eilanden. Actie Zierikzeese bezorgt Amateur Comedie Zierikzee eigen belichting. Janet Osseweijer pakt brons bij Nederlandse titelstrijd 6e klasse libre. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - Na negen jaar hard werken heeft het be stuur van de Stichting Golf Westerschouwen er een punt achter gezet. ,,We hebben besloten geen verdere activiteiten meer te ondernemen", aldus stichtings voorzitter C. A. Hoorweg. Onlangs werd bekend dat de plannen voor realisering van een golfbaan bij Slot Moer- mond in Renesse afgeblazen moesten worden. Op 1 januari 1995 had de stichting niet het vereiste aantal leden van 240. Men probeerde nog een tijdje respijt te krijgen, maar de Stichting Moermond - waar mee men samen zou werken - was niet te vermurwen, en daarmee was de locatie Moer mond definitief van de baan. Zoeken Op verzoek van de leden werd door het bestuur geprobeerd om alternatieve locaties te vin den, maar die pogingen liepen op niets uit. Aan de leden werd een brief gestuurd waarin het einde van de Stichting Golf Westerschouwen werd aange kondigd. „We hebben mensen die toch verder zouden willen gaan met de plannen opgeroe pen dat aan ons te melden, maar tot dusverre heeft nie mand zich gemeld", aldus Hoorweg. Hij is teleurgesteld over de gang van zaken en vooral in de houding van de Stichting Moermond. „Op 1 januari had den we 221 leden en we hebben er nu per 1 februari 243. Ik vind het jammer dat de Stich ting Moermond zich niet wat soepeler heeft opgesteld", al dus Hoorweg. Hij verwacht dat de leden van de Stichting Golf Westerschouwen zich nu in Goes of Bruinisse als lid van de golfclubs aldaar aan zullen melden. ZIERIKZEE - Voor de berichtgeving over de watersnood in Gelder land en Limburg ruimt de Zierikzeesche Nieuwsbode vandaag een pagina in. De verha len op pagina 5 zijn af komstig van het Alge meen Nederlands Pers bureau, de foto's werden geleverd door Wegener Uitgeverij Midden Ne derland. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ikwilêen kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnementmetautom.afschr. af 48,50 □jaarabonnement 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode'.plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rn Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1