Peugeot toont dertig modellen Citroën presenteert prestigieuze modellen Renault heeft de wind mee, maar blijft ambitieus bezig Alfa Romeo-kleuren overheersen bij RAI Met onder meer experimentele Xanae 2f;:S?12 februari Hyundai slaat vleugels uit Twingo en Laguna verkoopsuccessen WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA Peugeot-gamma anno 1995: voor elke smaak en elk budget wat wils. Peugeot Talbot Nederland toont op de Auto-RAI 95 op een stand van 2200 m2 maar 30 modellen. Binnen het uitgebreide gamma behoren de 106 Accent '2e versie', de 306 Comfort-serie, de luxe 306 Gentry en de 806 diesel tot de noviteiten. Daarnaast is het rijdende prototype 'Ion' te zien. Dit is de jongste versie van Peuge- ot's elektrisch aangedreven stadsauto. Tevens is er ruimte vrijgemaakt voor de dummy van de Formule 1 Jordan Peugeot racewagen en de nieuwe 195 V10 drieliter motor. Alle modellen zijn te koop.bij garage No- belpoort in Zierikzee en J. A. Visser in Middelharnis. ZIERIKZEE/SOMMELSDIJK - Citroën lanceert op Auto-RAI 95 de nieuwe Turbo-diesel versie van de multifunctionele Evasion. Dit type verschijnt met di recte ingang op de weg. Ander Citroën-nieuws betreft de experimentele 'Xanae', omschreven als een 'leefauto' en de elektrisch aangedreven AX 'Electrique'. Te vens heeft Citroën onlangs zijn hydractieve veersysteem vervolmaakt. Hiervan is op de Auto-RAI een praktijk-presentatie te zien. Bovendien introduceert Ci troën speciale 'Prestige'-uitvoeringen van de AX, ZX, Xantia en XM. Elk model heeft zijn eigen 'Prestige'-pakket, bestaande uit diverse extra's. Op een apart stand-eiland wor den originele Peugeotaccessoi- res en onderdelen- gepresen teerd. Deze worden in vitrines getoond, maar men treft de.ac cessoires en onderdelen ook qan op een 306 XN Comfort driedeurs en een 806 ST Turbo. Peugeot 106 Met een fandeel van bijna 30 procent in de Peugeot- registraties is de 106 het op één na best verkochte model uit het Peugeot-programma. In zijn marktsegment heeft de 106, mede dankzij de succesvolle Accent een penetratie van dik 2 procent, eveneens goed voor een tweede positie. Medio 1991 ging de produktie van de 106 van start. Inmiddels zijn er ruim één miljoen exemplaren gebouwd. In totaal is er in ons land keus uit 32 versies. De kleinste benzinemotor, die in de 106 Ace 1.0 en de 106 Accent 1.0 is gemonteerd, is 954 cm3 groot en heeft een vermogen van 37 kW/50 pk. De grootste motor van 1587 cm3, die men aantreft in de 106 XSi, is goed voor 76 kW/103 pk. De nieuwe dieselmotor van de 106 heeft een slagvolume van 1527 cm3. Hij ontwikkelt 43 kW/59 pk. Peugeot 306 Tijdens de vorig% Auto-RAI werd de Peugeot 306 vijfdeurs gepresenteerd. Het was toen één van de RAI-primeurs. Sinds vorig jaar is er ook een sedan-versie van deze absolute vêrkooptopper uit de Peugeot- lijn verkrijgbaar. De 306 nam in 1994 bijna 40 procent van de totale Peugeot verkoop in Ne derland voor zij rekening. Door de komst van de sedan wordt de positie van dit 'sterke nummer' verder versterkt. De eerste 306 rolde eind '92 in Poissy (Frankrijk) van de band. Thans wordt dit model ook in Sochaux (Frankrijk), Enge land en Spanje geassembleerd. De totale produktie beloopt 2200 wagens/dag, terwijl er. .al zo'n 650.000 stuks zijn ge-, bouwd. Zeventig procent van, de produktie wordt buiten Frankrijk verkocht. Van het Peugeot-gamma is de 306-reeks de meest veelzijdige. Er is keus uit een drie- en vijfdeurs hatch back, vierdeurs sedan en cabri olet. Het motoren-aanbod is groot: zes benzinemotoren met cilinder-inhouden lopend van 1124 cm3 (44 kW/60 pk) tot 1998 cm3 (110 kW/150 pk) en twee dieselmotoren van 1905 cm3, waarvan één met een turbo en interkoeler (67,5 kW/92 pk). Op de XT-versie is, in combinatie met de 1761 cm3 benzinemotor, tegen meerprijs een viertraps automaat leverbaar. Verder tref men deze automaat aan op de ST van 1761 cm3 (74 kW/100 pk) en de ST van 1998 cm3 (89 kW/121 pk). Met het topmodel Gentry brengt Peugeot een auto op de markt met een bijna allesomvattende standaarduit rusting. Onder de naam 306 'Comfort' lanceert Peugeot op de RAI een nieuwe serie actie modellen. Zo hebben de XN en SL 'Comfort' stuurbekrachti ging. Andere versies hebben standaard een ergonomisch pakket en centrale deurslui ting met afstandsbediening. Peugeot 806 Voorjaar 1994 verliet de eerste Peugeot 806 de fabriek in Va lenciennes (Frankrijk). Vanwe ge de grote vraag naar deze ruimtewagen werd in oktober 1994 de produktie verdubbeld door over te gaan op twee ploe gendiensten per werkdag. Het resultaat hiervan is een totale produktie van ruim 100.000 eenheden 806 per eind decem ber 194. De Peugeot 806 kwam in sep tember 1994 in Nederland op de markt. Uit de eerste toeloop blijkt dat deze auto tot de meest geliefde, zogeheten 'mo- nospaces' van Nederland gaat behoren. De onlangs versche nen diesel versie van de 806, de buterend op de RAI, kan deze populariteit enkel doen stij gen. Er zijn negen 806-versies verkrijgbaar: vijf tweeliter benzineversies, waarvan drie met turbo en vier dieselver- sies,' die uitsluitend met turbo motoren zijn uitgerust. amsterdam auto rai Am ste rd a m'rSlx De nieuwe Turbo-Diesel motor voor de Evasion komt naast de twee bestaande benzinemoto ren. Het dieselblok is 1905 cm3 groot en levert 67,5 kW/92 pk bij 4000 omw/min. Het maxi mum koppel van deze motor bedraagt 196 Nm bij 2250 omw/min. De soepele turbo- dieselmotor is stil en zuinig. Bij een constante snelheid van 90 km/u verbruikt hij zo'n 1 op 16. Zijn doorsnee verbruik ligt bij 1 op 13. Verder wordt de uit stoot van schadelijke stoffen onder meer gereduceerd door het naverwarmingssysteem. Dit blijft 3 minuten ingescha keld bij een motortemperatuur onder de 60 graden Celsius. Door dit systeem verbetert de werking van de koude motor en verminderen de dieselgelui den, vooral bij een koude start. De Citroën Xanae is een rijden de concept-car. Het model geldt als voorstudie voor een nieuwe generatie vijfpersoons auto's, die uitermate gebruiksvrien delijk moet zijn. Tévens biedt de Xanae een comfort en veilig heid van hoog niveau in een auto die ondanks zijn royale leefruimte compacte buitenma ten heeft. Opvallend is verder het aantrekkelijke uiterlijk omdat het ontwerp op een sym pathieke en originele manier een nieuwe oplossing aan draagt die het midden houdt tussen de traditionele berlines en ruimtewagens. Bijna twee jaar na zijn intro ductie heeft de Xantia een eer ste brede opwaardering onder gaan. Zo hebben alle Xantia's nu gor delspanners en desgewenst een airbag aan bestuurderszijde. Gekoppeld aan de hoge actieve veiligheid (de Xantia scoort hoog qua wegligging en com fort), de balken in de deuren en de uiterst stijve koets, maakt dit de Xantia tot één van de veiligste auto's op de weg. Andere belangrijke wijzigin gen voor modeljaar 1995 zijn: standaard stuurbekrachtiging op alle Xantia's, idem een achterwisser- en sproeier en een automatische transmissie tegen meerprijs in combinatie met de turboloze dieselmotor. Tegen diefstal is als extra een anti-startcode leverbaar op al le benzine-versies; de Xantia 16V VSX heeft standaard zo'n anti-startcode systeem. Voor Schouwen-Duiveland is Auto Louis Goedbloed de Citroën- dealer. Op Goeree-Overflakkee kan men terecht bij Garage Klink in Sommelsdijk. Xanae; en opmerkelijke, uiterst gebruiksvriendelijke concept-car. Hij bewandelt de gulden mid denweg tussen een conventionele hatchback en een progressieve ruimtewagen. techniek. Deze Espace F1 maakte zijn tentoonstellings debuut op de Autosalon van Parijs 1994, maar betekent voor Nederland een spraakma kende primeur.Op de Auto-RAI presenteert Renault van de po pulaire Clio een nieuwe 'aan- valsversie'. Het is de Clio 1.2 RL met de 40 kW-motor, die ook in de Twingo wordt toege past. Verder hebben alle ande re versies van de Clio voortaan stuurbekrachtiging. De 1,2 li ter Energy-motor van 43 kW/59 pk blijft leverbaar, maar heet voortaan Clio 'Symbol'. Meer Clio-nieuws is te vinden in het speciale 'Drive Electric'- paviljoen van de Auto-RAI. Het is de Renault Clio Electri que, die in Amsterdam zijn ten toonstellingsdebuut maakt. De auto is te vinden in het speciale 'Drive Electric'-paviljoen. Espace Het model Espace wordt nog aantrekkelijker met de intro ductie van nieuwe uitvoerin gen, waarbij de prijs/produkt- verhouding wordt versterkt. Om de uitvoeringen te kunnen onderscheiden, krijgt elk type - net als bij de Renault 19 - een eigen naam. De toevoegingen worden CTyclade, Hélios, Alizé en Champs Elysées. Ook wordt het pakket veiligheidsvoorzie ningen uitgebreid met de stan daardmontage van een airbag voor de bestuurder. Renault Sport presenteert in Amsterdam zijn nieuwe rally wagen, de Clio Maxi. Renault wil met deze flitsende Clio gaan strijden om het F2- kampioenschap. In deze klasse rijden tweewielaangedreven auto's met cilinderinhouden tot tweeliter.De Twingo ver scheen in 1993 op de Neder landse markt. Sindsdien zijn er in ons land ruim 15.000 stuks verkocht. Knap werk van een auto die tot voor kort in slechts één uitvoering werd geleverd en waarmee Renault een nieu- We klasse introduceerde. Eind 1994 presenteerde Renault een 'Nouvelle Collection' voor de Twingo. Deze kenmerkt zich door nieuwe carrosseriekleu- ren, andere bekledingen en uit breiding van de uitrustingsmo gelijkheden. Renault levert de Twingo stan daard met een comfortpakket, bestaande uit elektrisch be- dienbare zijruiten vóór, centra le portiervergrendeling met af standsbediening en elektrisch verstelbare buitenspiegels. Nieuw in het gamma is de Twingo Easy. Deze auto heeft een elektronische koppeling, zodat de berijder wèl moet schakelen, maar niet hoeft te (ont)koppelen. Een ABS- remsysteem is als optie lever baar op de Easy en de uitvoe ring met comfortpakket. Alle versies van de Twingo kunnen tegen meerprijs worden voor zien van een airconditioning of een vouwdak. Vanaf mei aan staande is een airbag voor de bestuurder leverbaar. De Re nault Twingo staat in de prijslijst vanaf 21.590,-.) Ramoco BV in Stad aan 't Ha ringvliet is Renault-dealer voor Goeree-Overflakkee. Op Schouwen-Duiverland kan men terecht bij Garage Braai in Zierikzee. Hyundai maakt in Nederland grote ontwikkelingen door. Eind 1993 kwam dat op gang met de vernieuwde Sonata en de komst van de H100 bedrijfs wagens. In 1994 waren de bestelbusjes volop leverbaar en er kwam een nieuwe drieli ter V6 beschikbaar voor de So nata. Het jaar werd afgesloten met de presentatie van de nieuwe Excel, die in drie vari anten leverbaar is om te vol doen aan de wensen van uit eenlopende doelgroepen. Op de Auto-RAI presenteert Hyundai andermaal de nodige noviteiten, zoals de 'Satellite', een luxe minibus, en de Excel Rally, een extra sportieve ver sie van de Excel Hatchback. Daarnaast stelt Hyundai een spraakmakend prototype HCD-2 tentoon als voorbode van de nieuwe Scoupé, die in 1996 verschijnt. Twee RAI- actiemodellen zullen op de Hyundai-stand ook voor de no dige drukte zorgen, want bij beide 'specials' is alle extra uitrusting gratis. Met de Satel lite haakt Hyundai in op de ra ge van de ruimtewagens. Hy undai noemt de Satellite een ruimer-dan-ruimtewagen. Als minibus leent de Satellite zich prima voor het gebruik als ho telbus, als extra luxueuze, rui me taxi en/of voor het vervoer van kleine VIP-groepen. Hyun dai's tweede RAI-primeur is de Excel Rally. Verlaagd, bredere- lagere banden, lichtmetalen velgen, Rëcaro-kuipstoelen en Recaro-interieurbekleding, sportstuur, knalhard groen, rood of paars, turbo als optie, met de potentie om 200 km/u te halen. De nieuwe modellen zijn ook te zien bij de Hyundai-dealer in de regio. NEBO in Oude-Tonge en Autocenter Irene in Brui- nisse. Alfa Romeo doet zowel binnen als buiten het RAI- complex, nadrukkelijk van zich spreken. Tijdens de AutoRAI 95 is een hoofdrol voor het Italiaanse merk weggelegd dank zij de drie belangrijke primeurs op de Alfa-stand R903 in de Randstadhal: de Alfa 146, de Alfa GTV en de Alfa Spider. Beide laatstgenoem de zijn exclusieve sportwagens die de liefhebbers van automobieldesign zeker in vervoering brengen. Vanaf hetzelfde moment, maar zelfs gedurende een periode van acht weken, tot 3 april, vindt in het Stedelijk Museum van Amsterdam een bijzondere tentoonstelling plaats: 'Alfa Romeo: La Bellezza Necessa- ria', of in het Nederlands 'De Essentie van Schoonheid'. Alfa Romeo's rijke design-traditie staat hier centraal. Op de RAI-stand wordt ook veel plaats ingeruimd voor de onlangs geïntroduceerde Alfa 145, alsmede voor de recent in grijpend vernieuwde Alfa 164 en de Alfa 155. Bij een merk als Alfa Romeo speelt naast het aspect design ook dynamiek een hoofdrol. Zo staat op de Alfa-stand de Alfa 155 kampi oensauto, waarmee Gabriele Thrquini voor Alfa Corse het Brits toerwagenkampioen- schap (BTCC) veroverde. Bij de speciale autosport-expositie el ders in het tentoonstelling scomplex is een glansrol weg gelegd voor de spectaculaire Alfa 155 V6 TI uit het DTM. het prestigieuze Duitse toerwagen- kampioenschap. Met de presentatie van de nieu we GTV en Spider onder streept Alfa Romeo zijn rijke traditie als ontwerper en fabri kant van exclusieve sportwa gens. Beide modellen zijn ove rigens absoluut geen verre toe komstmuziek of designstudie: ze komen binnenkort al op de markt. Tijdens de AutoRAI kunnen de liefhebbers van der gelijke topont werpen reeds kennismaken met de fraaie lij nen en toonaangevende tech niek van de nieuwe GTV en Spider. De Alfa GTV en Spider belichamen alles waarom Alfa Romeo bekend staat: ze bieden een fraaie combinatie van ele gance en kracht, sportiviteit binnen perfect uitgebalanceer de vormen. Vooral de gepro nonceerde wigvorm van de car rosserie, met een slanke voor partij, kleine, dubbel uitge voerde koplampen en een har monieuze, zeer herkenbare ach terpartij spreken aan. Ook in technisch opzicht leve ren de Alfa GTV en Spider op vallend nieuws op. Er is een nieuwe 1970 cc Twin Spark mo tor met vier kleppen per cilin der en variabel inlaatsysteem leverbaar. De combinatie van twee bougies en vier kleppen per cilinder, die uniek mag worden genoemd, staat borg voor uitstekende prestaties (110 kW/150 pk) en een enorme souplesse. Dat laatste aspect wordt door het speciale inlaat systeem naar een nog hoger ni veau gebracht. De grootste trekkracht van de nieuwe krachtbron bedraagt 187,5 Nm. Alfa Romeo dealer is Nijsse BV in Oude-Tbnge. De nieuwste Alfa-telg: de 145. J Nieuw racewapen van Renault Sport: de Clio Maxi racewagen. ZIERIKZEE/STAD AAN 'T HARINGVLIET - Met de registratie van 36.076 personenauto's steeg de afzet van Renault met een kwart vergeleken met het autojaar 1993. Dit verkoopsucces is vooral te danken aan de modellen Twingo en Laguna en aan een steeds slagvaardiger opererende dealer-organisatie. In Neder land heeft Renault voor 1995 opnieuw ambitieuze doelstellingen. Uitgaande van een totaalmarkt van 460.000 personenauto's verwacht Renault 37.800 stuks te kunnen registreren, wat neerkomt op 8,2 procent van de markt. Inclusief bedrijfswagens wil Renault Nederland in 1995 40.400 eenheden registreren en een marktaandeel behalen van 8,0 procent. Verder heeft Re nault het voornemen de eerste plaats in te nemen in het seg ment van de compacte auto's (Twingo en Clio) en binnen de Top-Drie te eindigen in het seg ment van de grote middenklas sers (Laguna). Het streven van Renault Ne- I derland om ook in 1995 bij de grootste merken van ons land te behoren, blijkt ook uit de presentatie op de Auto-RAI 1995. Naast de al langer beken de vertegenwoordigers van het Renault-programma. toont het merk met het stileerde wybert- je hier ook een reeks novitei ten. Grootste primeur op de Renault-stand is de Laguna Diesel. Deze auto wordt direct na de Auto-RAI leverbaar. Met de komst van een dieselmotor in het Laguna-gamma moet Re nault het succes van deze mid denklasser in 1995 verder kun nen vergroten. Later dit jaar verschijnt de sportieve Laguna 16V op de markt, terwijl de La- guria Break dan de Renault Ne vada gaat vervangen. 'Uitstapje naar de 21e eeuw'. Zo kondigt Renault de aanwe zigheid aan van de Ludo op de Renault-stand. Dit realistische prototype maakt deel uit van een verzameling conceptcars, die speciaal ontwikkeld werd voor gebruik in de stad. Pa trick le Quement, Renaults design-directeur, durft niet te ontkennen dat onderdelen van de Ludo terug te vinden zullen zijn in toekomstige modellen. Bezoekers van de Renault- stand kunnen verder ken nismaken met diverse specta culaire modellen. Naast de Williams-Renault Formule I- bolide, waarmee voor de derde maal op rij het constructeurs- kampioenschap werd behaald, toont Renault een speciale Espace boordevol Formule 1-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3