Vijftig jaar beeldende kunst Ad Braat in boek verschenen Crosshead maakt eerste CD met steun Zierikzees café TE KOOP 'Ik ben een componist met vormen en tekens' 'Muziek is voor ons een sociaal gebeuren' f00 ^0* WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA Beeldbouwer Ad Braat: ,,Als je dan toch kritiek wil leveren op de maatschappij, waarom zou je dit dan niet met enige humor doen?"(Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Die beeldjes kun jij zelf ook maken", zei een bevriende beeldhouwer vijftig jaar geleden te gen Ad Braat, toen deze bij hem twee boekensteunen bestelde in de vorm van de de tegenpolen van het le ven; een Yogi en een Bacchus. Het pak klei dat de nu 76-jarige Zierikzeese kunstenaar in handen kreeg was het begin van een omvangrijk oeuvre. Wars van elitekunst („Dat is allemaal subsidiewerk voor de ambtena ren") baande Braat zich in de afgelopen vijftig jaar een eigen weg door kunstminnend Nederland. Dit ge beurde zonder zijn werk te signeren. Nu dit echter ook op veilingen begint te komen en bij erfenissen de erfgenamen vaak niet meer weten dat een beeldje van zijn hand is, zijn zo veel mogelijk werken van Braat geregistreerd in een boekje. „Als een service aan mijn kopers om meer duidelijkheid te verschaffen." Het boekje is geschreven door Edu, de oudste zoon van Braat en heeft als titel: Ad Braat. 50 jaar beeldhouwen 1944/1994. Het is verkrijgbaar bij boek handel De Vries in Zierikzee. Het bevat zo'n driehonderd af beeldingen van kunstwerken van Braat. De kunstwerken zijn geen van allen gesigneerd. Daar heeft hij nooit de nood zaak van ingezien. Het moest duidelijk uit het werk blijken dat het om een kunstwerk van zijn hand ging. Iets dat een taxateur eens de uitspraak ont lokte dat hij de brutaalste beeldhouwer uit de geschiede nis was. „Maar hij ging. wel de deur uit met een beeld en een paar weken later kwam hij er nog een kopen", zegt Braat ver genoegd. Nu het werk van Braat ook op veilingen begint te komen en bij erfenissen de erfgenamen niet meer weten van wiens hand het beeld is, is een regi stratie in boekvorm van zijn werk geen luxe. De term beeld houwen uit de titel zegt veel over de manier van werken van de kunstenaar Braat. Zoals ook in het voorwoord valt te le zen: 'het opbouwen, stukje bij beetje, het eindeloos kijken, nadenken, iets erbij of weer er af halen.' Componist De compositie staat bij Braat centraal. Een voorstelling mag dit dan ook nooit verstoren. Er moet sprake zijn van een een heid. Hij noemt zich dan ook een componist met vormen en tekens. ,,Ik prakkizeer heel veel, maar ben geen schrijver. Bovendien klets ik niet graag. Communiceren doe ik met vor men. Daarmee krijg ik ook meer mogelijkheden." Deze mogelijkheden zijn bijna opti maal benut in de abstracte plastieken uit de beginperiode. Deze zijn op verschillende ma nieren neer te zetten, zonder dat het evenwicht verloren gaat. Daarbij moet het begrijpbaar zijn voor 'gewone' mensen. Al zal dat voor iedereen op een an dere manier gebeuren; zijn pro- dukten moeten de mensen ra ken. Daar werkt hij voor. ,,A1 die elitekunst is maar niets. Gelukkig is dat nu afgelopen. Dat was allemaal subsidie- werk; alleen bestemd voor de ambtenaren. Kunst moet van uit jezelf komen. Zo'n hele Vleeshal in Middelburg vol met brokstukken die vervol gens in een kelder verdwijnen om er nooit meer uit te komen. De geschiedenis oordeelt over onze tijd, maar dan moet iets wel de geschiedenis inkomen. Wanneer dat niet lukt is het on zin om het aan te kopen." Dat betekent overigens niet dat hij wars is van moderne kunst. Voor Braat is er pas sprake van kunst wanneer het werk ieder een aanspreekt. Dat kan vol gens hem best op een moderne manier, maar vaak is dat niet het geval." Figuratief De opdracht die hij in 1967 van de gemeente Zierikzee kreeg tot het maken van een monu ment voor de Watersnoodramp betekende een keerpunt in de ontwikkeling van Braat. Zelf had hij een ruimtelijk monu ment in gedachten opgetrok ken uit hardsteen. De gemeen te wilde echter een figuratief beeld. Dat heeft hij toen ge daan, zij het met pijn in zijn hart. Deze pijn was echter snel verdwenen, want het beeld sloeg zo aan, dat de opdrachten voor figuratieve beelden daar na bij hem binnen stroomden. Maar opdracht of geen op dracht; het moet wel een echte Braat zijn en er zit altijd wel iets van hemzelf in een beeld of reliëf. Vaak is dat met een hu moristisch tintje. Ook wanneer hij met zijn werk een maat schappijkritische kijk beoogt. Bijvoorbeeld wanneer hij dui delijk wil maken dat de mens geen enkele reden heeft om zich ver boven het dierenrijk verheven te voelen. ,,Ik zie de mens vooral als een dier dat mens geworden is. Wij zijn al leen maar verder dan de dieren in onze ontwikkeling omdat we over taal beschikken. Hier mee kunnen we ervaringen overdragen aan anderen. En de hele mensenkennis bestaat uit het overbrengen van ervarin gen. Behalve de spraak zijn we precies hetzelfde als de dieren. We hebben allebei honger en we worden allebei kwaad." In deze maatschappijkritiek past ook enige zelfspot. Meer dere keren heeft Braat zichzelf 'te kiek' gezet. ,,Maar ondanks de borrel en de sigaret blijf ik toch keurig in leven. En wie he'eft er nu eigenlijk gelijk in het leven?" Het antwoord ligt voor de hand, maar wordt niet uitgesproken. Dat doet Braat met zijn beelden. Ook in de toekomst, want aan stoppen denkt hij niet. Een boekje over vijftig jaar kunstenaarschap verandert daar niets aan. ,,Ik blijf doorgaan tot aan mijn laatste snik. En ik heb overi gens liever dat ze naar mijn beelden komen kijken. In het boekje staan maar plaatjes. Ik denk drie-dimensionaal." OUWERKERK - De naam is er nog niet, maar binnenkort verschijnt de eerste CD van de Schouwen-Duivelandse formatie Crosshead. „Normaal gesproken re peteren we één keer per week, maar de laatste tijd lijkt het wel of we in de stu dio wonen. Want als je een CD maakt wil je het toch zo goed mogelijk doen. Ik ben er echt trots op", aldus Kees de Feiter, in het dagelijks leven verzekeringsad viseur en in zijn vrije tijd zanger van Crosshead. De CD wordt begin april ten doop gehouden in café De Vlinder in Zierikzee. De Feiter is al zo'n twintig jaar actief in de muziek. „Eigenlijk is het allemaal begonnen bij de viering van het vijfjarig be staan van Big S in Haamstede. Met een paar vrienden heb ik toen Long Tbll Ernie The Shakers geplaybackt", herin nert De Feiter zich. Toen al speelde hij samen met bassist Maus Bom en gitarist Koert Rouw, die beiden ook deel uit maken van Crosshead. Verder spelen in Crosshead anno 1995 gitarist Steve Huggett en drummer Fred Hazebroek. Vriendenclub De eerste echte band waar De Feiter in zong was de formatie Vol Schouwse Hoop. „Vol Schouwse Hoop was gewoon een vriendenclub die het leuk vond om samen lekker muziek te maken en mensen een avond je stevige rock'n roll te bezor gen", aldus De Feiter. Die for mule geldt nog onverkort voor Crosshead. Na een korte maar hevige carrière bij Blast kwam De Feiter terecht bij de forma tie Kees en de Snelbinders. „Ik werd gebeld door Harry van der Wekken. Die was toen net Alle leden van de blues rock 'n rollband Crosshead uit Haamstede houden van motoren. begonnen met Kees en de Snel binders, maar hij was nog op zoek naar een Kees. En dat ben ik toen geworden". Voor het Anywave-festival in het Zierikzeese muziek- en theaterpodium Brogum in Zie rikzee werd onder meer de Bruce Band in het leven geroe pen. Een band die louter werk van Bruce Springsteen The E-street band speelde. Bij Blast en Kees en de Snelbin ders werden veel eigen num mers gespeeld, maar voor het overige speelden de bands waarin De Feiter zong covers van werk van de meest uiteen lopende artiesten. „Beter goed gejat dan zelf slecht geschre ven", aldus het commentaar van De Feiter. Plezier i Voor De Feiter en de overige le den van Crosshead heeft het plezier in de muziek altijd voorop gestaan. In de Blast- periode heeft De Feiter aan den lijve meegemaakt wat er kan gebeuren als je ambities hoog opschroeft. „Dan kom in je de wereld van bio, logo, demo en video terecht. En daar hebben wij geen trek in", aldus De Fei ter. Crosshead wil niets meer of minder dan muziek maken en het publiek vermaken. „De sfeer, daar gaat het om. Een avondje lekker rock rollen", vat De Feiter samen. Desalniettemin vindt hij het optreden van Crosshead tij dens Beachpop een van de hoogtepunten in het bestaan van Crosshead. „Dat is toch een heel aparte ervaring. Als je dan op zo'n podium staat met zo'n gigantische geluidsinstal latie om je heen en je ziet al die mensen, dat is toch iets heel aparts. Dan zit je backstage met bekende musici te praten en dan kom je er achter dat het meestal toch ook heel gewone jongens zijn. Het geeft ook een kick om voor zo'n groot publiek te spelen en het is dan de uitdaging om je eigen enthousiasme over te brengen op het publiek. Wij proberen de mensen altijd aan het dansen te krijgen." Meer inhoud Het idee om een CD te maken is niet afkomstig van Cross head zelf. „Frans Kruyff van De Vlinder heeft het eigenlijk aangeslingerd. Die is met het idee gekomen en die wilde ons ook wel sponsoren", aldus De Feiter. Al snel maakte de aar zeling plaats voor enthousias me en doken de Crosshead- leden Wolfert Jumelets Studio 2 in voor de opnames. „En dan wil je er toch iets heel moois van maken. Tijdens een optre den mag er best eens een foutje inzitten, maar als je een CD maakt wil je het toch zo mooi mogelijk op de band hebben", aldus De Feiter. Goed instuderen Hij heeft ervaren dat een num mer vaak aan waarde wint als het goed ingestudeerd wordt. „Als je er meer aandacht aan schenkt krijgt het meer in houd", aldus De Feiter. Het ma teriaal op de CD wordt een dwarsdoorsnede van de num mers die Crosshead tijdens hun optredens ook spelen: ballads, blues en up-tempo werk. Tb ho ren zijn covers van onder meer Thin Lizzy (Rosaly), Gary Moore (Still got the blues) en uiteraard ontbreekt ook Bruce Springsteen niet in het rijtje. De Feiter is een grote fan van Springsteen. „Die legt ontzet tend veel emotie in zijn mu ziek. Die zingt met heel zijn lijf", aldus De Feiter. „Daar voel ik me heel erg mee verbon den". Crosshead wil met de CD niets meer of minder dan de fans in staat stellen om ook thuis naar Crosshead te luisteren. „En als er meer mee gebeurt dan zie we het wel", aldus een nuchtere De Feiter. Het is de bedoeling dat de CD ongeveer tien nummers gaat bevatten. Geprobeerd wordt de CD voor een prijs van om en nabij de 25,- aan te bie den. De CD wordt begin april ten doop gehouden in café De Vlinder in Zierikzee. Fans die de boot niet willen missen kun nen nu al een exemplaar van de CD bestellen bij Kees de Feiter (01115-3209). BROUWERSHAVEN, MARKT 17 Zeer smaakvol en degelijk gerestaureerd monumentenpand in het hartje van Brouwershaven. Een warm plekje om te wonen aan een pleintje onder het wakend (stenen) oog van Vader Cats! De woning is perfect geïsoleerd en heeft een mooie achtertuin met eigen vrije poort en berging. Na volledige restauratie in 1992 ziet het pand er als volgt uit: INDELING gang met garderobe; toiletruimte met wandcloset en fonteintje; ruime zit/eetkamer met plavuizen en vloerverwarming; moderne luxe open keuken met inbouwapparatuur; bijkeuken waarin o.a. c.v. unit (HR ketel, radiatoren in kombinatie met vloerverwarming op de begane grond); overloop; drie slaapkamers met inbouwkasten; badkamer met douche, wastafelmeubel en 2e wandcloset; vliering; schuur. Vraagprijs 335.000,- k.k. BRUINISSE, INDUSTRIEWEG 9 Zo goed als nieuwe bedrijfshal op circa 300 m? grond op het industrieterrein. De bedrijfshal is gebouwd tussen 1992 en 1994 van damwandprofiel en bijna geheel voltooid. Afmeting: 22 x 10 meter. Nokhoogte: 7,50 meter. Goothoogte: 5 meter. De begane grondvloer is 20 cm. dik en dubbel bewapend. De doorrijhoogte is 4 meter. De verdiepingsvloer is van hout. INDELING laadruimte (circa 25 nrvj; kantoor (circa 25 rrvj; toiletgroep; bedrijfshal (circa 170 m5); montagezolder (circa 170 m'). Vraagprijs 175.000,- k.k. excl. 17,5% btw DREISCHOR, OOSTSTRAAT 12 Rustig wonen in het mooiste ringdorp van Zeeland (of van Nederland)? En dat voor de prijs van 145.000,- k.k.! Halfvrijstaande, ruime woning met schuur/garage in het centrum van Dreischor. Totale grondoppervlakte 128 m? eigen grond. Het huis is in 1986 verbouwd en verkeert in een goede staat van onderhoud. Aantrekkelijk voor de hobbyist! Oplevering in overleg. INDELING entree; badkamer; toilet; woonkamer; woonkeuken; overloop; drie slaapkamers; ruime schuur/garage. Vraagprijs 145.000,- k.k. DREISCHOR, RING 2 Werkelijk uniek monumentenpandje aan de mooiste dorpsring van Nederland! De voorgevel dateert uit 1637 en draagt de wapenschilden van Zeeland en Dreischor. Het voormalige raadhuis heeft thans de bestemming openbaar gebouw. De gemeente is bereid mee te werken aan een wijziging van de bestemming. Totale grondoppervlakte circa 172 m: eigen grond. INDELING gang; voorkamer; achterkamer met keukenblok; toilet; zolder met zolderkamer. Vraagprijs 120.000,-k.k. ELLEMEET, KUYERDAMSEWEG 36 Mooie, degelijk gebouwde twee-onder-een-kap woning met extra grote garage/berging. Gelegen op een aantrekkelijke lokatie op circa 1 km van het strand. De woning is gebouwd in 1974 en verkeert in een prima staat van onderhoud. Totale oppervlakte 268 m? eigen grond. Oplevering in overleg. Veel bergruimte. INDELING gang; toilet; kelderkast; doorzonkamer (7x4 m.); keuken; overloop: drie slaapkamers (waarvan 2 met inbouwkasten); badkamer; vaste trap naar 2e verdieping; 4e slaapkamer met bergruimte; garage/berging (11x3 m.) Vraagprijs 225.000,- k.k. HAAMSTEDE, WESTSTRAAT 36 Ruime vrijstaande woning op 641 m? eigen grond. Dit uit 1908 daterende huis staat op een mooie lokatie aan de rand van het dorp. Achter de woning staat een stenen bijgebouw, geschikt voor garage, atelier, hobbyruimte, gastenverblijf etc. De woning heeft gedeeltelijk dubbel glas. Veel inbouwkasten. INDELING gang; zitkamer met schouw; eetkamer; zijkamer (hobby/studeer); ruime keuken; toilet; douche; overloop; 5 slaapkamers; bijgebouw. Vraagprijs 253.000,- k.k. NIEUWERKERK, BURG. VAN EETENSTRAAT 26 Rustig gelegen, ruime woning op 909 m: eigen grond. De woning werd gebouwd in 1975 en is uitgebreid in 1988. De woning verkeert in een goede staat van onderhoud, is voorzien van c.v. (1990), dakisolatie en gedeeltelijk dubbel glas. Oplevering in overleg. INDELING hal met garderobe; toilet; L-vormige zit/eetkamer met plavuizen en open haard (circa 70 m2); woonkeuken (circa 10 mJ); bijkeuken; slaapkamer beneden (20 m) met luxe badkamer voorzien van ligbad, 2e toilet, douchecabine en dubbele wastafel; overloop; drie slaapkamers; gastenbadkamer met ligbad en wastafel; vliering. Vraagprijs 340.000,- k.k. NIEUWERKERK, OOSTSTRAAT 8 Voorname vrijstaande villa met garage en berging. Het pand staat op een prima lokatie en heeft een mooie onderhoudsvrije siertuin met veel groenblijvende planten, bomen en heersters. Totale grondoppervlakte 764 m eigen grond. De woning werd in 1980 gerenoveerd en verkeert in goede staat van onderhoud. INDELING entree; hal met garderobe en trappenhuis; toilet; zitkamer met open haard partij en schuifpui naar zonneterras (55 m;); studeerkamer; ruime keuken; bijkeuken. Op de 1e verdieping: overloop; ouderslaapkamer (18 m drie slaapkamers met veel kasten en bergruimte; luxe badkamer. Op de 2e verdieping:twee slaapkamers; veel bergruimte. Vraagprijs 415.000,- k.k. NOORDWEILE, JAN DELSTLAAN 1 Aantrekkelijk gelegen hoekwoning met berging in een van de mooiste ringdorpen van Zeeland. De woning is gebouwd in 1991 en verkeert in een prima staat van onderhoud. De totale oppervlakte is 229 m eigen grond. De woning is ook geschikt voor mindervaliden. Volledig geïsoleerd en voorzien van dubbel glas. c.v. Nefit Turbo 21 combi-ketel. Oplevering: direkt. INDELING entree/hal; toilet; zitkamer; half open keuken; slaapkamer met badkamer beneden; berging; overloop; drie slaapkamers; badkamer; vaste trap naar zolder Vraagprijs 218.000,- k.k. OOSTERLAND, WILGENSTRAAT 16 In 1992 nieuw gebouwde bedrijfsloods van 20 x 8 m. In de loods bevinden zich twee kantoren, een pantry, sanitaire voorziening en een magazijn. Het pand is aangesloten op gas, water en elektrisch. Totale grondopp.circa 540 m Aantrekkelijke lokatie op klein industrieterrein in de nabijheid van doorgaande weg. Vraagprijs 195.000,- k.k. HANSE VERBEEK VERZEKERINGEN-MAKELAARDIJ o g VERZEKERINGEN Haven Noordzijde 1 - 4318 AB Brouwershaven Telefoon 01119-1314 - Fax 01119-1914 MAKELAARDIJ O.G. Havenpark 15 - 4301 JG Zierikzee Telefoon 01110-16888 - Fax 01110-16860 INLICHTINGEN- TELEFOON 01110-16888

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 23