Sprengelmeijer dreigt delegatie verkeersbesluiten in te trekken CQMMENTflftfl Ouderensociëteit Ouwerkerk viert veertigjarig bestaan College legt raadsmeerderheid naast zich neer Wederdienst Gebrek aan ruimte basisschool Beter licht in Zierikzee Certificaat personeel Cornelia Extra geld Oranjezon 'We waren blij dat er iets te doen was' DINSDAG 31 JANUARI 1995 NR 25715 3 ZIERIKZEE - Het Zierikzees raadslid W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) dreigde gisteravond tijdens de raadsvergadering de bevoegdheid van het college van burgemeester en wethouders tot het nemen van ver keersbesluiten in te trekken. Volgens Sprengelmeijer legt het college een besluit van een meerderheid van de raad naast zich neer, om een onderzoek in te stellen naar het omdraaien van de rijrichting op de Scheeps- timmerdijk. „En met onwillige handen kun je geen hazen vangen", oordeelde Sprengelmeijer. Omdat wet houder P. de Rijke bereid bleek dit onderzoek alsnog op de agenda te plaatsen voor de commissievergade ring openbare werken en milieu zette Sprengelmeijer zijn dreigement voorlopig in de ijskast. In het Land van Maas en Waal voltrekt zich vandaag een rampscenario, dat in het Ne derland van 1995 niet meer voor mogelijk werd gehouden. Vele tienduizenden mensen la ten have en goed achter en zoe ken een veilig heenkomen. Het leger is ingezet om zieken en ouderen te evacuerenVee wordt achter gelaten en over 's lands belangrijkste snelweg trekt een file van zwaar be pakte auto's, caravans, bussen en vrachtwagens met vluchte lingen. Dat roept beelden op die we alleen maar dachten te kennen van Bosnië of Ruanda. Als voorbode van deze stroom vluchtelingen meldde zich maandagmorgen een gezin met twee kinderen vanuit het Gel derse Beneden-Leeuwen bij de VVV in Haamstede. Wat kle ding en slaapzakken was alles wat ze bij zich hadden. De reacties in het Zeeuwse zijn geioeldig. De Commissaris van de Koningin in Zeeland deed gisteravond een oproep aan al le Zeeuwse gemeenten om va kantiewoningen beschikbaar te stellen voor opvang van eva- cuées. Dat leverde diezelfde avond nog ongeveer tiendui zend slaapplaatsen op, waar van enkele duizenden op Schouwen-Duiv eland. Hoewel er noch in Gelderland noch in Limburg sprake is van verdrinkingen zijn de Zeeu wen blij iets terug te kunnen doen voor de hulp die ze zelf bij de ramp in 1953 hebben er varen, verwoordde de Haamsteedse VVV-directrice vanochtend het algemeen ge voelen. En daarmee slaat ze de spijker op zijn kop. Het tijd stip voor de wederdienst is daar. Het is bemoedigend te er varen dat Zeeland klaar staat die dienst te verlenen. Voor wat betreft de omstreden dijkverzwaring in Gelderland en Brabant lijkt de kogel door de kerk. Met een dijkdoor braak in het vooruitzicht wor den de bezwaren van milieuve reniging en de stichting Red het Rivierenlandschap van ta fel geveegd. Het is alleen hoogst twijfelachtig geworden of dit inzicht op tijd is doorge broken. AS- vd N. Mevrouw Boogerd die bij de oprichting van de soos begin december 1954 was betrokken, vertelt dat er onder de ouderen van Ouwerkerk destijds veel belangstelling bestond om lid te worden. ,,We zaten hier nog in de rotzooi die de Waters noodramp had veroorzaakt. Ie dereen was daarom erg blij dat er hier weer iets leuks te doen was", zegt ze. Sprengelmeijer: ,,Met onwili- ge handen kun je geen hazen vangen Mocht er ooit behoefte zijn dè Scheepstimmerdijk een andere naam te geven, dan maakt Sprengelmeijerdijk een grote kans. Al vier jaar maakt de nestor van de Zierikzeese ge meenteraad zich sterk voor het omdraaien van de rijrichting in deze straat. Eind vorig jaar tekende zich een raadsmeer derheid af voor een onderzoek hiernaar tijdens een commis sievergadering openbare wer ken en milieu (OWM). Geen vertrouwen „Volgens mij is dit een stille opdracht naar het college dit onderzoek over te nemen. De DEN HAAG - Het marktaan deel van Nederlandse muziek in de wereld, is de afgelopen tien jaar verdubbeld naar meer dan 20 procent. In diezelfde pe riode verdubbelde de omzet van het Nederlandse produkt op de thuismarkt tot ruim 200 miljoen gulden in 1993. In de beginjaren kwamen de ouderen bijeen in de 'ouwe school' middenin het dorp. La ter volgde nog een periode van soosmiddagen in de kleuter school en uiteindelijk kon het gezelschap terecht in het dorps huis aan de Ring. En daar ko men de 26 leden van vandaag de dag nog steeds bij elkaar. Van begin september tot eind mei wordt er elke woensdag meerderheid van het college heeft dit echter naast zich neer gelegd", aldus Sprengelmeijer. Volgens De Rijke is daar echter geen sprake van en komt deze kwestie ter sprake in de com missie OWM. Uit de agenda van deze vergadering blijkt dat niet. Dus trok Sprengelmeijer de woorden van de wethouder zeer in twijfel en stelde hij voor de bevoegdheid van het college tot het nemen van ver keersbesluiten in te trekken. „Het gaat allemaal veel te lang duren. Het college probeert de zaak voor zich uit te schuiven. Daar moet een einde aan ko men. Op dit punt heb ik geen vertrouwen meer in het colle ge." Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs haastte zich na het be toog van Sprengelmeijer mee te delen dat de rijrichting op de Scheepstimmerdijk alsnog op de agenda van de eerstvolgen de commissievergadering OWM op 6 februari geplaatst kan worden. Hij stelde de raad voor om, als het dan toch moest, de delegatie uitsluitend wat betreft de Scheepstim- mersdijk terug te nemen. Dit vanwege de vele besluiten die er op dit terrein wekelijks ge nomen moeten worden. Mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) kon zich de gevoe lens van Sprengelmeijer voor stellen. Ook zij plaatste zo haar vraagtekens bij de manier waarop het college met een TOKYO - De uitgever van het Japanse opinieblad Marco Polo heft het tijdschrift op wegens een artikel waarin de moord op de joden tijdens de Tweede We reldoorlog wordt ontkend. Marco Polo is een van de tien tijdschriften van de uitgeverij Bungei Shunju Co. soosmiddag gehouden, waarbij de dames en heren onder meer kaartspelen, sjoelen en scrab- blen. Op de middagen is altijd een tweetal helpsters aanwezig die de spelers, van een drankje en hapje voorzien, waarbij de le den overigens zelf betalen. De soos krijgt een subsidie van de gemeente Duiveland en samen raadsmeerderheid omgespron gen is. Uit het oogpunt van functionaliteit was zij het ech ter eens met burgemeester As- selbergs. „Laat dit een waar schuwing naar het college zijn dat ze niet zo met een raadsmeerderheid om kunnen gaan. Maar het voorstel van Sprengelmeijer is niet functio neel", aldus De Jong. J. B. Ka- terberg, fractievoorzitter van D66 gebruikte woorden van de zelfde strekking. De WD en het CDA konden zich niet vinden in het voorstel van Sprengelmeijer. Wel gin gen zij akkoord met het voor stel om de kwestie alsnog op de agenda van de commissiever gadering te zetten. De Rijke was hiertoe bereid, al plaatste hij wel enige kanttekeningen bij een onderzoek. Wanneer er op de Scheepstimmerdijk on derzoek gepleegd wordt, moet dat volgens hem ook elders in Malta gebeuren. „Sprengel meijer laat heel Malta liggen, maar ik werk niet mee aan al leen een onderzoek op de Scheepstimmerdijk", aldus De Rijke. De Jong nam het wederom voor Sprengelmeijer op. Vol gens haar hebben de bewoners van de Scheepstimmerdijk er recht op te weten waar ze aan toe zijn. „En het lijkt me lo gisch dat bij een eventueel on derzoek heel de wijk betrok ken wordt. We zijn toch niet ROTTERDAM - In de regio Rijnmond hebben de laatste ja ren relatief meer vrouwen en drugsgebruikers aids gekregen dan in Amsterdam en in de rest van Nederland. Het aantal he teroseksuelen dat de ziekte heeft opgelopen, is ook geste gen. met kleine giften en een lage entreeprijs voor een middag soosplezier, kan de Ouwer- kerkse sociëteit financieel ge zien de zaakjes netjes rond breien. Bestuurslid mevrouw I. Tim mermans-van Iwaarden zegt dat het ledenaantal de laatste jaren wat afneemt. „Ondanks verschillende oproepen lukt dom", sprak zij verontwaar digd. Door de toezegging van De Rij ke de kwestie in de commissie vergadering OWM te bespre ker^ zette Sprengelmeijer zijn dreigement voorlopig in de koelkast. Mocht het dagelijks bestuur echter voor een tweede keer een eventuele meerder heid naast zich neerleggen, dan krijgt deze kwestie een verve lende wending voor het college. De fracties van PvdA, SGP/RPF/GPV en D66, samen goed voor een raadsmeerder heid, zullen er dan niet voor schromen de delegatie in deze kwestie in te trekken. De Jong-van Loo: .Bewoners van de Scheepstimmerdijk moeten weten waar ze aan toe zijn MAASTRICHT - De GG&GD in Maastricht houdt ernstig re kening met een toename van het aantal mensen met psychi sche problemen. Dat geldt ze ker voor de bewoners van Borg haren en Itteren, die nu al ruim een week worden getroffen door de wateroverlast. het ons niet de club weer groter te krijgen. Wel jammer natuurlijk, maar met 26 leden draaien we ook leuk. We zijn een hecht groepje en het is altijd erg gezellig op de middagen", zegt ze. Volgens mevrouw Smits is het dalend ledenaantal te wijten aan de te levisie, die menig oudere ook overdag aan huis gekluisterd houdt, en aan het feit dat zo'n beetje iedereen over eigen ver voer beschikt. „Het is gewoon de tijd. Vroeger hadden weinig mensen een auto, nu rijden ook ouderen net zo gemakkelijk even het dorp uit als ze iets leuks willen gaan doen. De mensen kunnen nu gemakke lijker weg dan vroeger", aldus mevrouw Smits. Aan de bijdragen te zien die de soos van andere plaatselijke verenigingen heeft gekregen voor het veertigjarig bestaan, is volgens mevrouw Timmer mans goed te merken dat Ouwerkerk een gemeenschap is die met elkaar meeleeft. „We hebben hier acht verenigingen die stuk voor stuk zonder aar zelen hebben bijgedragen, en daar sta je dan toch versteld van", meent mevrouw Timmer mans. Naast de wekelijkse spel- en kletsmiddagen, verzorgt de soos altijd een Sinterklaasmid dag, een viering met kerst, en eens per seizoen een gezamen lijke feestmiddag met de buur gemeenten. Ook staat jaarlijks een busreisje voor de leden op het programma. Eigen clublied De soos kent een eigen club lied, ooit geschreven door me vrouw A. Bolijn-Verton en la ter op rijm gezet door zoon Ni co. Sinds 1992 heeft de soos geen presidente meer. Na het aftreden van mevrouw P. Hage-Raamsdonk die tien jaar lang presidente was, besloot het bestuur deze functie af te schaffen omdat de leden het begrip enigszins uit de tijd vonden. Nu werkt de soos met een bestuur zonder vaste voor- zittter, dat naast mevrouw Timmermans bestaat uit de da mes M. van Oeveren-van Dienst, A. Krijger-Dalebout, A. Harinck-Sies en J. Re- meews-Steenpoorte. Met een uitstapje op 7 februari zal de soos het veertigjarig be staan vieren. Waar het uitstap je naar toe gaat. wil het be stuur nog even geheim houden. Mevrouw Timmermans: „We willen de leden graag verras sen." ZIERIKZEE - Om het huis vestingsprobleem van de chris telijke basisschool op te heffen vraagt het bestuur van de school financiële medewer king van de gemeente Zierik- zee voor de verbouw van het kleuterlokaal. De leden van de commissie welzijn en sociale zaken mogen hierover in de vergadering van maandag 6 fe bruari hun oordeel geven. De J. L. de Jongeschool kampt met een huisvestingsprobleem. De school heeft de laatste jaren te maken met een groeiend aantal leerlingen. Met name het kleuteronderwijs komt in de knel. Het bestaande lokaal, dat vroeger in gebruik was als lokaal voor de lagere school, is te klein. Een oplossing wordt gezocht in een inpandige ver bouwing. Door het bijtrekken van de gang ontstaat er een lo kaal dat voldoende ruimte biedt aan de kleuters. De leden van de commissie wordt ook advies gevraagd inzake een subsidieverzoek van het Regio naal Overleg Voortgezet On derwijs op Schouwen-Duive- land voor een bijdrage in de kosten van een ledenwervende brochure. Daarnaast kunnen zij zich uitspreken over het al dan niet ondertekenen van een intentieverklaring mee te zul len werken aan een onderzoek naar de totstandkoming van een zorgloket op Schouwen- Duiveland. De commissievergadering wordt gehouden in de commis siekamer van het stadhuis. De aanvang is 19.30 uur. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee wil 50.000 gul den aanwenden voor vernieu wing en aanpassing van de openbare verlichting in diver se straten in de Zierikzeese binnenstad. Daarnaast wil zij zo spoedig mogelijk openbare verlichting aanbrengen in de Gruttostraat en omstreken. Hiermee is een bedrag ge moeid van negentienduizend gulden. Beide zaken komen maandag 6 februari aan de or de in de vergadering van de commissie openbare werken en milieu Het college wil de 50.000 gul den aanwenden voor het aan passen of vernieuwen van de verlichting in .de Marisstraat, Minderbroederstraat, Ko raalstraat, Hem, Vrijpoortje, 't Vrije en de 's Heer Arend straat. Dit maakt onderdeel uit van het streefplan openbare verlichting binnenstad. In het bestedingsplan van 1995 is re kening gehouden met het be drag. De verlichting in de Grut tostraat en omgeving is op kor te termijn noodzakelijk omdat de woningbouw hier in een gestaag tempo vordert. Met de kosten ervan is rekening ge houden in de exploitatie-opzet behorend bij het bestemmings plan. De leden van de commissie wordt ook advies gevraagd over een fietsroute over de Mosselboomgaard. In het Ver- keersstructuurplan (VSP) van de gemeente wordt deze fiets route, die de verbinding moet vormen tussen Malta en het centrum, als wenselijk om schreven. Het college wil de huidige situatie niet wijzigen. Tbvens vraagt het college ad vies in het beschikbaar stellen van gelden voor de renovatie en uitbreiding van de beiaard in de stadhuistoren. De commissievergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis. De aanvang is 19.30 uur. ZIERIKZEE - Aan de Stichting Opleidingsschool voor Zieken verzorgenden in Goes haalden acht medewerkers van ver pleeghuis De Corneliastich- ting in Zierikzee het certifi caat van de applicatiecursus voor ziekenverzorgenden. De opleiding voor ziekenver zorgende is ingrijpend gewij zigd. De eisen om het diploma te behalen zijn aanzienlijk ver zwaard. Dit maakte het nood zakelijk dat ziekenverzorgen den met een 'oud diploma' hun kennis op peil brachten. In de Corneliastichting is hier voor een scholingsprogramma gestart. Alle ziekenverzorgen den met een oud diploma wor den in staat gesteld zich bij te scholen middels een officiële applicatiecursus. De geslaag den zijn: Janny Bos uit Brou wershaven, Rianne Eekhof, Eric de Crom, Nel Bolijn en Marja Jonker uit Zierikzee, El len van Os uit Kats, Corina van Bellen uit Nieuwe-Tbnge en Marja Koetsier uit Nieuwer- kerk. Verwachting t/m zaterdag 4 febr. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid .temp. 7 graden Windkracht noordw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 1 graad Mid .temp. 6 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 febr. Zon op 08.21 onder 17.25 Maan op 08.33, onder 19.51 2 febr. Zon op 08.19, onder 17.26 Maan op 08.58, onder 21.04 Eerste Kwartier: 7 febr. (13.55) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht blijft het bewolkt en neemt de regen af. Helemaal droog wordt het waar schijnlijk niet. Met de regen is erg zachte lucht aangevoerd. De tempe ratuur ligt vanavond rond 8 graden en tijdens de nacht zakt ze nauwe lijks. De normale minimumtempera tuur ligt in deze tijd van het jaar ge middeld rond 0 graden. Morgen overdag is het eerst even droog. Al vrij snel komt er weer een front in de buurt en begint het te regenen. Mor genavond is het grootste deel van het slechte weer voorbij. Het klaart op en ook de wind gaat flink afnemen. Tot die tijd waait er een vrij krachtige zuidwestenwind boven land en langs de kust een harde wind, windkracht 7. Morgen is het nog zacht met tem peraturen rond 10 graden, vanaf donderdag ligt de temperatuur rond 7 graden. MIDDELBURG - Oranjezon, de stichting educatief toe risme Zeeland, krijgt 89.000 gulden extra subsidie van het provinciebestuur. Oranjezon ontving 40.000 gul den van de provincie en kan bo vendien rekenen op een garan tiesubsidie van 49.000 gulden. Het geld komt uit het toeris tisch recreatief ontwikkelings fonds (TROF). Voor de verdere financiering van haar werkzaamheden zou Oranjezon een beroep doen op derden, zo was met gedeputeer de staten afgesproken. De stichting is hierin echter niet geslaagd. Omdat Oranjezon voor ko mend seizoen een programma met scholen heeft voorbereid en omdat de stichting vorig jaar het respectabele aantal van 2700 cursisten heeft gehad, heeft de provincie besloten nogmaals in de buidel te tas ten. Het voorstel wordt eerst in en kele statencommissies behan deld alvorens provinciale sta ten wordt verzocht in te stem men met het beschikbaar stel len van 89.000 gulden ten laste van het TROF. ZlERIKZEESCHEIBi NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18,00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW. Volgens mevrouw A. Smits-Boogerd (links op de foto) en Timmermans-van Iwaarden van de ouderensociëteit Ouwerkerk, is het niet gemakkelijk om meer leden voor de soos te winnen. (Foto: Marijke Folkertsma). OUWERKERK - 'Een enthousiaste groep met een fijne sfeer', omschrijft mevrouw A. Smits-Boogerd de ou derensociëteit Ouwerkerk. Vlak na de Watersnoodramp werd deze 'gezelligheidsclub' voor oudere inwoners van het dorp opgericht door een speciaal comité. Zo'n veertig inwoners van Ouwerkerk meldden zich aan voor de soos. Anrio 1995 telt de sociëteit 26 leden, en bestaat ze ruim veertig jaar. Een jubileum dat met een uitstapje voor de leden op 7 februari, luister wordt bijgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3