'Voor dijkverzwaring is nu Kamermeerderheid te vinden' 0 1 Schouwen-Duiveland maakt zich op voor opvang vluchtelingen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Middel^' GEBOORTEKAARTJES? Zeeuws Tweede Kamerlid J. te Veldhuis: Enkele duizenden plaatsen Doorgereden na aanrijding Koelkast en televisie gestolen Banden lek gestoken en ruiten vernield THEATER-MENU MONDRAGON dé bant van schouwen - duiveland! 3"2i>a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 31 JANUARI 1995 151e JAARGANG NR 25715 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De Tweede Kamerfractie van de VVD komt binnen enkele dagen met een voorstel om via een versnelde procedure dijkverzwaring af te dwingen. Volgens het Zeeuwse kamerlid J. te Veldhuis is daar nu - gezien de watersnood in Limburg en Gelderland - een meerderheid voor te vinden. Te Veldhuis zei dat gisteravond in Zierikzee bij de start van de VVD-campagne voor de statenver kiezingen. voering van een zogenoemde projectwet, zoals destijds bij het Deltaplan is gebeurd. ,,We nemen een besluit, waarop één maal inspraak komt. Vervol gens één mogelijkheid tot be roep en dan gaat de spa in de grond. Met praten, praten en twintig tot dertig procedures komen we niet verder." ,,Wij pleiten al jaren voor dijk verzwaring. Het CDA heeft dat vorig jaar bij monde van Brinkman ook gedaan en van daag hoorde ik oud-D66 voor man Terlouw hetzelfde zeg gen," aldus Te Veldhuis na af loop van de partijbijeenkomst. Het plan om snel werk te ma ken van de dijkverzwaring wordt vandaag door het ka merlid ingebracht in het fractie-overleg. Te Veldhuis: ,,Deze week of begin volgende week discussieert de Kamer er over. Gezien de uitlatingen van Terlouw verwacht ik D66 mee te krijgen en hebben we dus een kamermeerderheid." Te Veldhuis haalde gisteravond uit naar de milieu-lobby die zich verzet tegen dijkverzwa ring. ,.We moeten oppassen dat we bij mooi weer het gevaar van het water uit het oog ver liezen. Zoals laatst bij de dis cussie over het behoud van dijkhuisjes. Als de dijken bre- ken, dan zijn die huisjes ook weg. En ook nog een heleboel zaken daarachter." „Bij de recente discussie over de kerncentrale Borssele vroe gen we ons af of de kans van 1 op een miljoen op een ongeval ben alleen goed nieuws te mel den," aldus Schout. De boer op Een meer kritisch geluid en bijzonder veel 'pep-talk' kwam uit de mond van voorzitter W. Hoekzema van het hoofdbe stuur. „Voor een partij die de grootste van het land wil wor den zijn 55.000 leden te weinig. We hebben niet alleen kiezers nodig, maar ook leden en dan met name jongeren, vrouwen en ouderen. In Zeeland moeten we letterlijk de boer op. Dat is in het verleden niet altijd goed gegaan blijkens de verschillen de lokale groeperingen die opstonden." Ook Te Veldhuis ging nog in op de kritiek van PvdA en D66 op commissaris Van Gelder. „Als je ziet dat bij vier burge meesterbenoemingen, waar van één geheid CDA en een ge heid SGP de VVD er twee weet te pakken, dan betekent dat dat de WD nog redelijk aan de bak komt. Ik ben het dan ook niet eens met de kritiek op Van Gelder. Ik ben blij dat de man niet zoveel invloed heeft. PvdA en D66 willen toch vasthouden aan de benoemde burgemees ter. Van Gelder heeft zijn werk goed gedaan en dan moet je niet achteraf lopen mekkeren." J. te Veldhuis: Kamermeer derheid voor dijkverzwaring." acceptabel is. Als het over dij ken gaat, achten we een kans van 1 op de vierhonderd veilig genoeg. Wij in Zeeland hebben geleerd van 1953. Ook uit het geen nu in Limburg en Gelder land gebeurt, moeten we lessen trekken. We hebben gewoon sterke dijken nodig." Te Veldhuis pleitte gisteravond in Zierikzee dan ook voor in- Tien zetels De WD rekent op 8 maart - zo bleek gisteren in restaurant Mondragon - op zetelwinst. „We rekenen op negen, maar gaan voor tien," sprak de voor zitter van de kamercentrale J. Schout krijgshaftig. Volgens hem is 'de verkiezingsbeer' los. „Het CDA wil maar liefst vijf gedeputeerden in het nieuwe college, D66 valt PvdA- gedeputeerde Bruinooge aan op zijn economisch beleid, er staan zes nieuwe partijen pa raat en D66 en PvdA verwijten Van Gelder dat hij te veel CDA- burgemeesters benoemt. Bij de WD blijft het rustig. Wij heb- De VVD verkiezingskandidaten op een rijtje in restaurant Mon dragon. (Foto: Marijke Folkertsma) SCHOUWEN-DUIVELAND - Schouwen-Duiveland maakt zich op voor eventue le opvang van vluchtelingen uit Limburg en het Gelderse rivierengebied. Op verzoek van het kabinet van de Commissaris van de Koningin in Zeeland is in alle gemeenten geïnventariseerd hoeveel vluchtelingen men op kan vangen als de nood daadwerkelijk aan de man komt. Voorzover nu bekend gaat het om en kele duizenden opvangplaatsen. Particulieren worden opgeroepen om ook men sen op te vangen. In Westerschouwen is gister avond, maandag, een spoedver gadering belegd. Aansluitend is geïnventariseerd wat men de vluchtelingen kan bieden en daarbij is men uitgekomen op 2400 slaapplaatsen. In de Kop van Schouwen worden eventue le vluchtelingen ondergebracht op bungalowparken. De eerste spontane hulpacties komen ook al los. Hotel Restaurant De Schelphoek verzorgt vrijdag 10 februari een dineravond ten bate van de watersnoodramp in Limburg en Gelderland. Voor 75,- wordt een vijf gangendi ner geserveerd. Vijftig gulden van die 75,- gaat naar Lim burg en het Gelderse rivieren gebied. Op dit moment is nog niet be kend of en hoeveel vluchtelin gen er richting Schouwen- Duiveland komen. Wel meldde zich vanmorgen een gezin met twee kinderen bij de VW in Burgh-Haamstede. Zij waren voor het water gevlucht uit hun woonplaats Beneden-Leeuwen in het Gelderse rivierengebied. Volgens informatrice T. Deur- loo van de VW had het gezin de nacht doorgebracht in de auto en had, men niet meer dan het allernoodzakelijkste mee genomen tijdens de vlucht: kle ding en slaapzakken. Voor het gevluchte gezin is inmiddels een opvangplaats gevonden in de gemeente Westerschouwen. In Verzorgingshuis Duinoord zijn maandag door het Rode Kruis vanuit het MOB- complex in Vlissingen vijftig In rusthuis Duinoord in Haamstede kunnen 50 vluchtelingen opgevangen worden. (Archieffoto). bedden overgebracht. Deze die nen als eventuele noodopvang voor evenzoveel bewoners van Verzorgingstehuis Aide Steeg in Beuningen (bij Nijmegen). De directeur van dit tehuis, de heer J. G. A. J. Slagers is ad in terim directeur in Duinoord. Volgens mevrouw H. A. Spie- rings, administratrice in Duin oord, is er nog steeds geen offi ciële bevestiging van de komst van de evacuées uit Beuningen. Zodra deze binnen is, schakelt zij het Rode Kruis in om de bedden te plaatsen. Inclusief begeleiders gaat het in totaal om maximaal tachtig perso nen. De begeleiders krijgen el ders in de gemeente Wester schouwen een slaapplaats toe gewezen. In Bruinisse kan men in geval van acute nood plaats bieden aan 100 a 120 mensen. Op lan gere termijn zouden daar nog 200 opvangplaatsen bij kunnen komen. „Maar vooralsnog we ten we niet of het nodig zal zijn", aldus een woordvoerder van de gemeente Bruinisse. In de gemeente Middenschouwen wordt nog gewerkt aan een in ventarisatie. Exacte cijfers zijn derhalve nog niet bekend. In Brouwerehaven beschikt men wel over cijfers. Alles bij elkaar kan men in die gemeen te plaats bieden aan 1300 men sen, verdeeld over verschillen de bungalowparken, een kuur oord en een camping. In Zierik zee werd vanochtend, dinsdag, druk vergaderd over de kwes tie. „Wij beschikken hier niet over bungalowparken, dus wat dat betreft hebben we niet zo veel te bieden",' aldus burge meester mr. J. J- P. M. Assel- bergs van Zierikzee. „Wat dat betreft zijn wij afhankelijk van particulieren". In verpleeg- en verzorgingshui zen is eventueel plaats voor twintig mensen. De twee be jaardencentra kunnen samen maximaal dertig mensen op vangen. De firma's Bouwman, Van der Dries en Noordhoek stellen waterpompen met groot vermogen beschikbaar. Hetzelfde geldt voor de ge meente Duiveland. Ook deze gemeente kan eventuele vluch telingen niet veel bieden. Bin- Wat uit liefde wordt gedaan, geschiedt altijd buiten goed en kwaad om. Nietzsche Bewolkt en regen HET WEER Veel bewolking en vooral in de middag en avond regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 7, middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zuidwestenwind, vrij krachtig, 5, langs de kust en op het IJsselmeer hard, 7. 3 RAADSVERGADERING Sprengelmeijer op de bres voor omdraaien rijrichting Scheepstimmerdijk. 6 JUBILEUM Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland viert 25-jarig bestaan in het zwembad. 7 ACHTERGROND Hulp voor getroffen gebied Watersnoodramp 1953 kwam overal vandaan. 9 VOLLEYBAL Heren Kwiek laten kostbaar punt liggen in race om kampioenschap. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's nen de gemeentegrenzen zijn net zo min als in Zierikzee grootschalige bungalowparken waar men terecht zou kunnen. Opvang vee Wel wordt gewerkt aan een in ventarisatie van plaatsen voor de opvang van vee, maar op dit moment is nog niet bekend aan hoeveel vee men in geval van nood onderdak zou kunnen verlenen. De gemeente gaat voor de opvang van vluchtelin gen haar inwoners oproepen om vluchtelingen op te vangen. Vandaag, dinsdag, verschijnt een oproep in de Zierikzeesche Nieuwsbode. „En we moeten even afwachten hoe daar op ge reageerd wordt. We hopen na tuurlijk dat het niet nodig zal zijn", aldus een woordvoerder van de gemeente Duiveland. De reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland staat stand-by om als dat nodig is de bewoners van het Land van Maas en Waal te hulp te komen. „Er hebben zich al een heleboel leden aan gemeld om daar mee naar toe te gaan om te helpen", aldus C. Berrevoets van de reddingsbri gade. De Ouddorpse reddings brigade is al actief in Limburg. In Weert was het verzamelpunt van waaruit zij in Venlo inge zet werden om mensen te eva cueren. Gisteren, maandag, werd de Ouddorpse reddings brigade in Arcen ingezet. De evacuatie van het gebied is in volle gang. Tht dusverre heb ben de dijken het gehouden, maar volgens deskundigen is de kans groot dat de dijk be zwijkt onder de waterdruk. Op het moment dat dat gebeurt is er geen houden meer aan en loopt het laaggelegen gebied vol als een badkuip. De water overlast in Limburg en het Gel derse rivierengebied geeft ve len aanleiding om verontrust te bellen met het Waterschap Goeree-Overflakkee. Volgens het waterschap is er echter geen enkele reden tot ongerustheid. „Bij een aan houdende noordwesterstorm zou de hoge zeewaterstand een belemmering kunnen zijn voor een snelle rivierwaterafvoer naar zee. Zo'n weerssituatie wordt echter niet verwacht. UTRECHT - Het streekvervoer is dinsdag vanaf tien uur 's ochtends opnieuw van streek geraakt. Leden van de Ver- voersbond FNV hebben voor de elfde keer de bus laten staan. In grote delen van het land komt geen streekbus langs of is sprake van een onre gelmatige dienstregeling. ZIERIKZEE - Een 68-jarige in woner van Ellemeet trof op maandag 30 januari zijn aan de Gasthuisboomgaard in Zierik zee geparkeerde auto met scha de aan. De man had de auto daar op za terdag 28 januari onbescha digd achterlaten. De schade is waarschijnlijk door een aanrij ding ontstaan. ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Keetenstraat in Zierik zee werden een televisie en een koelkast gestolen. De waarde van de goederen is circa 1300 gulden. De aangifte werd gedaan door de eigenaar van de woning, een 23-jarige Zierikzeeënaar. De diefstal moet gepleegd zijn tus sen 18 januari en 30 januari. BRUINISSE - Een 41-jarige in woonster van Bruinisse deed aangifte bij de politie omdat de vier banden van haar auto lek gestoken waren. De auto stond geparkeerd aan de Boomdijk in Bruinisse. Het leksteken van de banden vond plaats in de nacht van afgelo pen zondag op maandag. Het schadebedrag is nog onbekend. Ook werd een ruit van een re- creatiewoning vernield in Bruinisse. De beheerder van het park deed aangifte van de vernieling. In Haamstede werden zes ruit jes van een woonhuis aan de Ring vernield. De aangifte werd gedaan door een 76-jarige inwoner van Haamstede. Advertentie Vrijdag 3 februari in RESTAURANT 1 40,- Inclusief koffie In de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement kf 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. kf 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarabonnement metautom. afschr. 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1