Compensatie schadeclaims is voor onbepaalde tijd uitgesteld Vijftig jaar beeldende kunst Ad Braat in boek verschenen Cursisten tonen foto's Rob Favier opent jeugdwerk in Bru GOCSC !(olH)aall \Wa opentop 1 Juli 1995 Studieavond van het ZAJK Deltaschade mosselkwekers "Ik ben een componist met vormen en tekens VRIJDAG 27 JANUARI 1995 NR 25713 5 Advertentie NABIJ HET SUCCESVOLLE VILLAPARK HET GOESE MEER '8 HOLES «orte holes. OR'vjng Range, """"WWeSHn, °EfE«eUNKEns Lidmaatschap: Entreegeld (eenmalig) 1.000, jaarcontributie 1.500,-voor 1995 750,— Géén (certificaten van) aandelen, obligaties of participatiebewijzen GEÏNTERESSEERD? Stuur onderstaande bon ingevuld per tax - 0110 0 - 2 9 5 5 4 of brief aan de Goese Golf Club, Postbus 32, 4460 AA Goes en u krijgt alle informatie binnenkort in huis. Naam: Adres: PC/Woonplaats. Tot en met zaterdag 4 februari Burgh-Haamstede Aquarellen Adriaan van der Valk. Bewaer- schole. Van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van 1 februari tot 3 maart Burgh-Haamstede Foto-expositie Eeri jaartje zwerven door de natuur tussen Rijn en Schelde in de openbare bibliotheek. Van 26 januari tot en met 4 maart Biirgh-Haamstede Expositie werk aquarelliste Coby Hensen in galerie 't Zuuddek, Zuidstraat 16. Tot en met 17 maart Zierikzee Schilderijen Jenny Verplanke. Comeliastich- ting. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Tot en met vrijdag 31 maart ierikzee Acrylschilderijen Leo Reijnders. Galerie Ga lerij. Van maandag tot en met vrijdag tijdens schooluren en na afspraak via 01112-2017. KAPELLE - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt houdt donderdag 2 februari in De Vroone in Ka- pelle een studieavond over coöperaties. De studiea vond begint oin 20.00 uur. Aan de studieavond werken mëe CZAV-directeur A. W. Bie- rens en prof. dr. J. D. van der Ploeg van de landbouwuniver siteit. Veel landbouwers zijn lid van een coöperatie. Anders Deze coöperaties zorgden voor een gezamenlijke in- en ver koop en gespreide afzet voor lagere inkoopprijzen. De coö peraties van nu zijn echter an ders dan de coöperaties van vroeger. Het zijn er minder, maar ze zijn wel groter. Tijdens de studieavond komen vragen aan de orde als: welke invloed hebben de coöperaties, wat zijn de consequenties voor indivi duele ondernemers en is het coöperatiebelang hetzelfde als het boerenbelang? Bierens en Van der Ploeg gaan in op deze vragen. uit -jgzelf komen. Zo'n hele Vleeshal 'in Middelburg vol met brokstukken die vervol gens in een kelder verdwijnen om er nooit meer uit te komen. De geschiedenis oordeelt over onze tijd, maar dan moet iets wel de geschiedenis inkomen. Wanneer dat niet lukt is het on zin om het aan te kopen." Dat betekent overigens niet dat hij ware is van moderne kunst. Voor Braat is er pas sprake van kunst wanneer het werk ieder een aanspreekt. Dat kan vol gens hem best op een moderne manier, maar vaak is dat niet het geval." Figuratief De opdracht die hij in 1967 van de gemeente Zierikzee kreeg tot het maken van een monu ment voor de Watersnoodramp betekende een keerpunt in de ontwikkeling van Braat. Zelf had hij een ruimtelijk monu ment in gedachten opgetrok ken uit hardsteen. De gemeen te wilde echter een figuratief beeld. Dat heeft hij toen ge daan, zij het met pijn in zijn hart. Deze pijn was echter snel verdwenen, want het beeld sloeg zo aan, dat de opdrachten voor figuratieve beelden daar na bij hem binnen stroomden. Maar opdracht of geen op dracht; het moet wel een echte Braat zijn en er zit altijd wel iets van hemzelf in een beeld of reliëf. Vaak is dat met een hu moristisch tintje. Ook wanneer hij met zijn werk een maat schappijkritische kijk beoogt. Bijvoorbeeld wanneer hij dui delijk wil maken dat de mens geen enkele reden heeft om zich ver boven het dierenrijk verheven te voelen. ,,Ik zie de mens vooral als een dier dat mens geworden is. Wij zijn al leen maar verder dan de dieren in onze ontwikkeling omdat we over taal beschikken. Hier mee kunnen we ervaringen overdragen aan anderen. En de hele mensenkennis bestaat uit het overbrengen van ervarin gen. Behalve de spraak zijn we precies hetzelfde als de dieren. We hebben allebei honger en we worden allebei kwaad." In deze maatschappijkritiek past ook enige zelfspot. Meer dere keren heeft Braat zichzelf 'te kiek' gezet. „Maar ondanks de borrel en de sigaret blijf ik toch keurig in leven. En wie heeft er nu eigenlijk gelijk in het leven?" Het antwoord ligt voor de hand, maar wordt niet uitgesproken. Dat doet Braat met zijn beelden. Ook in de toekomst, want aanstoppen denkt hij niet. Een boekje over vijftig jaar kunstenaarschap verandert daar niets aan. „Ik blijf doorgaan tot aan mijn laatste snik. En ik heb overi gens liever dat ze naar mijn beelden komen kijken. In het boekje staan maS'r plaatjes. Ik denk drie-dimensionaal." moeten dragen. Recht voor al len is immers altijd bevoor rechting van sommigen", ka pittelde de mosselvoorman, die alle ambtenaren en de me dewerkers van het onafhanke lijk adviesbureau Moret, Ernst Young in Den Haag een pluim op de hoed stak voor de getoonde inspanning in het af gelopen jaar. Beeldbouwer Ad Braat: „Als je dan toch kritiek wil leveren op de maatschappij, waarom zou jé dit dan niet met enige humor doen?"(Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Die beeldjes kun jij zelf ook maken", zei een bevriende beeldhouwer vijftig jaar geleden te gen Ad Braat, toen deze bij hem twee boekensteunen bestelde in de vorm van de de tegenpolen van het le ven; een Yogi en een Bacchus. Het pak klei dat de nu 76-jarige Zierikzeese kunstenaar in handen kreeg was het begin van een omvangrijk oeuvre. Wars van elitekunst („Dat is allemaal subsidiewerk voor de ambtena ren") baande Braat zich in de afgelopen vijftig jaar een eigen weg door kunstminnend Nederland. Dit ge beurde zonder zijn werk te signeren. Nu dit echter ook op veilingen begint te komen en bij erfenissen de erfgenamen vaak niet meer weten dat een beeldje van zijn hand is, zijn zo veel mogelijk werken van Braat geregistreerd in een boekje. „Als een service aan mijn kopers om meer duidelijkheid te verschaffen." Het boekje is geschreven door Edu, de oudste zoon van Braat en heeft als titel: Ad Braat. 50 jaar beeldhouwen 1944/1994. Het is verkrijgbaar bij boek handel De Vries in Zierikzee. Het bevat zo'n driehonderd af beeldingen van kunstwerken van Braat. De kunstwerken zijn geen van allen gesigneerd. Daar heeft hij nooit de nood zaakvan ingezien. Het moest duidelijk uit het werk blijken dat het om een kunstwerk van zijn hand ging. Iets dat een taxateur eens de uitspraak ont lokte dat hij de brutaalste Öeeldhouwer uit de geschiede nis was. ,,Maar hij ging wel de deur uit met een beeld en een paar weken later kwam hij er nog een kopen", zegt Braat ver genoegd. Nu het werk van Braat ook op veilingen begint te komen en bij erfenissen de erfgenamen niet meer weten van wiens hand het beeld is, is een regi stratie in boekvörm vhn zijn werk geen luxe. De term beeld houwen uit de titel zegt veel over de manier van werken van de kunstenaar Braat. Zoals ook in het voorwoord valt te le zen: 'het opbouwen, stukje bij beetje, het eindeloos kijken, nadenken, iets erbij of weer er af halen.' Componist De compositie staat bij Braat centraal. Een voorstelling mag dit dan ook nooit veretoren. Er móet sprake zijn van een een- heid. Hij noemt zich dan ook een componist met vormen en tekens. ,,Ik prakkizeer heel veel, maar ben geen schrijver. Bovendien klets ik niet graag. Communiceren doe fk met vor men. Daarmee krijg ik ook meer mogelijkheden." Deze mogelijkheden zijn bijna opti maal benut in de abstracte plastieken uit de beginperiode. Deze zijn op verschillende ma nieren neer te zetten, zonder dat het evenwicht verloren gaat. Daarbij moet het begrijpbaar zijn voor 'gewone' mensqn. Al zal dat voor iedereen op een an dere manier gebeuren; zijn pro- dukten moeten de mensen ra ken. Daar werkt hij voor. „Al die elitekunst is maar niets. Gelukkig is dat nu afgelopen. Dat was allemaal subsidie- werk; alleen bestemd voor de ambtenaren. Kunst moet van- Kort geding In een kort geding dat de eige naren van de kweekbedrijven ZZ 3, ZZ 4, ZZ 5, ZZ 8, ZZ 9 en BRU 8 vorige week tegen het ministerie hebben aangespan nen heeft de Haagse recht bankpresident mr. A. H. van Delden afgelopen maandag be paald dat kwekére die voor Deltaschade in aanmerking komen niet uitgesloten mogen worden van het recht op na tuurlijke schade (in het geval dat dat zou worden uitge keerd). De groep van zes mos selvissers noemde het schik kingsvoorstel een chantage- voorstel dat het rijk er snel door wilde duwen. „Eerst moet het mes van tafel", zei mr. H. van Pij keren tijdens de zitting namens de kwekers. De zes kwekers behoren tot de groep van 27 kweekbedrijven die in aanmerking komen voor een vergoeding van Deltascha de. Deze compensatie is nood zakelijk als gevolg van de aan leg van de Stormvloedkering in de Oosterecheldemonding. Enkele jaren geleden claimden deze bedrijven hun schade op grond van de Deltaschadewet voor een deel bij het ministe rie. Voor het overige komt deze groep net als de overige kweek bedrijven in aanmerking voor schade door natuurlijke om standigheden. Niet akkoord gaan met het vorige week be kend gemaakte schadevergoe- dingsvoorstel zou automatisch betekenen dat zij ook de ver goeding voor natuurlijke scha de zouden mislopen. Volgens mr. Van Pijkeren is dat niet in de haak. De rechtbank president stelde de Zierikzeese raadsman in het gelijk en ver klaarde niet te begrijpen waar om de kwekers hun natuurlij ke schade niet gehonoreerd zouden krijgen. De staat werd tot betaling van de proces kosten veroordeeld. BRUINISSE - De Hervormde Gemeente van Brui- nisse hoopt in september met het Open Jeugdwerk (OJW) voor jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar te starten. Ter voorbereiding vindt op zater dag 4 februari een ontmoetingsavond plaat» in het verenigingsgebouw aan de Deestraat. Deze avond treedt de zanger/gitarist en liedjesschrijver Rob Fa- vier op. Het Open Jeugdwerk wil een maal in de veertien dagen op de zaterdagavonden een ont moetingsplaats zijn voor jon geren van 12 tot en met 15 jaar. Een plaats waar jongeren op een verantwoorde wijze bezig kunnen zijn met ontspanning en een passend stukje bezim ning. Vanaf september zal er eenmaal in de veertien dagen iets voor deze leeftijdsgroep worden georganiseerd. Het programma voor het seizoen 1995/1996 bevat onder meer spelavonden, het draaien vari een film, thema-avonden en het uitnodigen van een muziek groep. Hoewel het op te starten jeugdwerk uitgaat van de Her vormde Gemeente in Bruinisse is het toegankelijk voor alle jongeren. Glimlach De avond van 4 februari is be doeld voor een eerste ontmoe ting met de jongeren. Daar naast probeert het OJW ook een regionale functie te vervul len. Verwacht wordt dat er naast jongeren uit Bruinisse ook uit andere plaatsen be langstelling bestaat voor deze vorm van jeugdwerk. Rob Fa- vier zal de kennismakings avond vullen met zijn pro gramma Muziek met 'n glim lach. Hij verzorgde reeds vele optredens in alle soorten en maten, ook op radio en televi sie. Tevens schreef hij-liédjes voor anderen, waarónder de NCRV en vertaalde hij diverse songs uit het Engels, onder meer van Tbm Parker. Zijn eerste LP Een Roos op de Weg werd.bekroond met de Zil veren Duif Award 1989 voor de beste solistenproduktie. In 1992 verscheen de CD Met een glimlach, behorende- tot de bestverkochte Gospel CD van 1992. De titel typeert Rob ten voeten uit: Mensen laten la chen en daarna soms de meest ernstige dingen zeggen.:. De muziek is een mengeling van; cabaret en pop en hij praat de liedjes op originele wijzé a^iv elkaar. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is. gratis. De zaal is vanaf 19.00 uur open. Alle jongeren van 12 tot en met 15 jaar zijn welkom. Rob Favier zal de kennismakingsavond vullen met zijn program ma Muziek met 'n glimlach. Opstapelen BRUINISSE/ZIERIKZEE - Twaalf mosselkweekbedrijven gaan niet akkoord met het door het ministerie van verkeer en waterstaat geponeerde schadevergoedingsvoorstel van Deltaschade op de percelen. De lang verwachte 'finale ronde', waarin de overheid de erkende Deltaschade voor tachtig procent in de vorm van percelen trachtte te compenseren is hierdoor voor onbepaalde tijd uitgesteld. ,,Voor u allen en ons is dat een buitengewoon vervelende situatie", verzuchtte een moegestreden dr. ir. L. P. van Duijn. Het hoofd van de hoofdafdeling Kust-, Binnenvisserij en Cultures bracht de onheilstijding woensdagmiddag in een afgela den dorpshuis De Zaete in Yerseke. In de Openbare Bibliotheek in Burgh-Haamstede is van woensdag 1 februari tot en met vrijdag 3 maart een foto-expositie te zien. Onder de titel Een jaartje zwerven door de natuur tussen Schelde en Rijn tonen de cursisten van de Zeeuwse Volksuniversiteit materiaal van de vorig jaar gehouden cursus Natuur en Fotografie. Tijdens de cursus zijn excursies gemaakt naar onder meer dc aalschol verkolonie in de duinen van Oostvoome, het voormalig werkeiland Neeltje-.Jans en het Landgoed Gadra in Haamstede. De vier jaargetijden zijn door de cursisten beeldend vastgelegd naar eigen inzicht. De tentoonstelling biedt de bezoeker dan ook een diversiteit aan foto's. Tezamen geve?i zij een verrassend beeld van de natuur tussen Rijn en Schelde. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Namens het produktschap Vis sprak drs H. van der Bend de kwekers die weigeren met het schikkingsvoorstel in te stem men vermanend toe. In de rich ting van de overheid adviseer de hij de kwekers die het schik kingsvoorstel niet onderteken den alsnog de gelegenheid te geven. „Het kan toch niet zo zijn dat we nog eens vele jaren in onzekerheid moeten blijven omdat twaalf bedrijven het nu af laten weten," aldus Van der Bend. A/olgens mosselvoorman Jan Louweree zijn er krommingen opgelost maar zullen er ook krommingen blijven bestaan. Aan de ene kant toonde Lou- werse begrip voor hen die pro cederen, maar aan de andere kant zei hij er van overtuigd te zijn dat de problemen alleen maar vermenigvuldigen. „De advocaten zullen de kwekers graag van advies dienen. De moeilijkheden zullen zich opstapelen en de totale sector zal uiteindelijk het verlies Ambtenaren van de ministe ries van verkeer en waterstaat en landbouw, natuurbeheer en visserij, visserijkundig ambte naren en nagenoeg alle mossel kwekers, al dan niet bijgestaan door een jurist of advocaat, kwamen in groten getale naar de voorlichtingsbijeenkomst om de tot op heden gevolgde procedures en de laatste hob bels omtrent de finale ronde aan te horen. Het gros van de kwekers keerde echter met een wrange bijsmaak huiswaarts. Volgens Van Duijn ligt het aan tal schadeclaims dermate hoog dat er (in het geval deze gecom penseerd moeten worden) on voldoende percelen overblijven om kwekers die voor natuurlij ke schade in aanmerking ko men van alternatieve grond te voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5