Maaswater komt hoger dan tijdens ramp december '93 Van zedendelicten alleen top van ijsberg zichtbaar WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V, CD-kandidaten in Zeeland willen van kieslijst af Hoger onderwijs akkoord met voorstellen Ritzen Story rectificeert verhaal Claus en betaalt een boete Duizenden Limburgers wacht evacuatie Zes jaar cel voor moord in Terneuzen Mannenkoor Karrespoor jodelt hoog Zedenpolitie beter gewaardeerd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tegen sin of spijt achteraf MIDDELBURG (ANP) - Twee van de twaalf Cen trumdemocraten op de kandidatenlijst voor de sta tenverkiezingen in Zeeland staan tegen hun zin op die lijst. De nummers vijf en zes op de lijst hebben eerst wel hun instemming gegeven maar daar nu spijt van. W. Stein uit Vlissingen, zegt ten onrechte als kandidaat te zijn opgevoerd. De instem mingsverklaring voor zijn kan didatuur heeft hij getekend maar met de toezegging nog enige bedenktijd te krijgen. Stein was het niet eens met ver schillende zaken binnen de CD in Zeeland. Hij hoorde niets meer van de partij, waardoor hij aannam dat de^aak was af gedaan. Stein reageerde don derdag verbaasd op, zijn plaat sing op de kandidatenlijst. G. Nagtegaal uit Sint Maar tensdijk, zesde op de lijst, heeft impulsief getekend. Ze had het druk met visite toen ze het formulier onder ogen kreeg. Ze staat achter de stand punten van de CD, maar wil de politiek niet in. Lijsttrekker H. Meijdam uit Vlissingen wil zijn uiterste best doen de zaken terug te draaien. „Maar volgens het bu reau dat de verkiezingen coör dineert kan dat niet meer als mensen de verklaring hebben ondertekend." Advocaat Nagtegaal wil zich als kandi daat afmelden bij het hoofdbu reau van de CD. Stein over weegt een advocaat in de arm te nemen als zijn naam niet van de kandidatenlijst wordt afge voerd. Collegegeld 500 gulden omhoog DEN HAAG (ANP) - Het voorstel van minister Rit zen om de gewraakte verhoging van het collegegeld met duizend gulden te beperken tot de helft, is ac ceptabel voor de hogescholen en universiteiten. Officieel wilden de verenigin- gen van universiteiten en hoge scholen, de VSNU en de HBO- Raad, donderdag nog niet be vestigen dat ze kunnen leven met het voorstel. Vandaag, vrijdag, moeten ze daarover nog met de bewindsman over leggen. Volgens betrouwbare bronnen geven ze echter wel het groene licht. De studentenorganisaties LSVb en ISO blijven tegen een verhoging van het collegegeld, maar gaan wel akkoord met af spraken over verbetering van het onderwijs. Minister Ritzen heeft het fi nanciële gedeelte van het oor spronkelijke plan dat hij op 9 december presenteerde aange past. De lagere collegegeldver hoging heeft onder meer tot ge volg dat de bewindsman ruim 70 miljoen gulden extra nodig heeft. Ritzen wilde donderdag desgevraagd nog niet aangeven waar hij dat geld vandaan haalt. Universiteiten zijn in elk geval bereid ruim 20 mil joen gulden bij te dragen. Het kabinet vergadert vanmid dag over het voorstel van Rit zen. Daarna vindt nog het over leg plaats tussen de PvdA- bewindsman en de VSNU en de HBO-Raad. De studentenvak bonden blijven bij hun stand punt dat de collegegelden hoe dan ook niet omhoog mogen. Ze sluiten wel een akkoord met Ritzen en de instellingen over verbetering van kwaliteit van het hoger onderwijs. Kwaliteit De studentenorganisaties LSVb en ISO hebben de afgelo pen week met Ritzen, de VSNU en de HBO-Raad overlegd over een verbetering van de kwali teit van het onderwijs. Dat leidde tot afspraken over onder meer de invoering van een zo genoemd onderwijscontract, waarin instellingen en studen ten hun verplichtingen vastleg gen en een personeelsbeleid dat meer op de onderwijskun dige kwaliteiten van docenten is gericht. HAARLEM (ANP) - Story betaalt 25.000 gulden voor de publikatie over Prins Claus. Het blad plaatst te vens een rectificatie. Daarmee gaat Story in op de ei sen van landsadvocaat mr. J. de Wijkerslooth. In een recent nummer legde Story een verband tussen de depressies van Claus en de ver meende zelfmoord van zijn va der. De financiële genoegdoe ning gaat naar het Rode Kruis. ,,We voelen niets voor een kort geding", motiveerde hoofdre dacteur Santegoeds de beslis sing van Story. Het weekblad erkent daarmee de feitelijke onjuistheid van de publikatie. Over de inhoud van de rectifi catie vond donderdag nog over legplaats. De Wijkerslooth had Story gedreigd met een kort geding als het blad niet instem de met schadevergoeding en rectificatie. De hoofdredacteur van Story verklaarde dat het verhaal uit nummer 2 van dit jaar (5-11 ja nuari) voornamelijk berust op een publikatie van het concur rerende roddelblad Weekend uit 1983. Santegoeds: „Daarop is des tijds door het Koninklijk Huis niet gereageerd. Omdat wij met een serie over Prins Claus bezig zijn, kwam de informatie goed van pas. Weekend voegde er destijds nog aan toe dat de vader van Claus wegens die zelfmoord in een hoekje van het kerkhof was begraven." Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laag water tijd stand tijd stand 28 januari 00.30 135 06.35 - 129 13.05 147 19.05 - 133 29 januari 01.45 144 07.45 - 140 14.15 162 20.15 - 131 30 januari 02.55 154 08.45 - 148 15.20 174 51.05 - 128 28 januari 11.35 152 05.30 - 123 18.05 - 129 29 januari 00.10 148 06.30 - 139 12.30 169 19.00 - 133 30 januari 01.00 161 07.20 - 152 13.20 184 19.45 - 133 28 januari 00.20 149 06.35 - 136 12.50 161 19.15 - 141 29 januari 01.25 152 07.45 - 149 13.45 166 20.15 - 141 30 januari 03.20 162 08.45 - 158 15.50 186 21.10 - 138 28 januari 00.25 143 06.35 - 134 13.00 156 19. J 5 - 138 29 januari 01.40 149 07.45 - 146 14.20 166 20.15 - 137 30 januari 03.00 159 08.45 - 154 15.30 180 21.05 - 134 ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Springtij I februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 MAASTRICHT (ANP) - De Maas bij Borgharen had vrijdagmorgen rond tien uur een stand bereikt van 45,64 meter boven NAP. Eerderverwachtte Rijkswaterstaat dat de 45,60 pieter pas in de loop van vrijdag zou wor den overschreden. Het water stijgt met enkele centimeters per uur. Als de regen aanhoudt, komt vrijdag in de loop van de avond 46 meter in zicht. Dat is meer dan bij de watersnood van eind december 1993. De toestand was vrijdagmor gen vrij stabiel, aldus een woordvoerder van het Maastrichtse crisiscentrum. In totaal zijn nu ruim 1700 men sen geregistreerd die zijn geë vacueerd uit de diverse plaat sen. In de loop van vrijdag en gedurende het weekeinde zul len nog enkele duizenden men sen moeten evacueren. Burgemeester IJouben van Maastricht en commisaris dei- koningin baron Van Voorst tot Voorst riepen vrijdagmorgen op tv nogmaals burgers drin gend op over te gaan tot evacu atie. Bij de watersnood van Kerst mis 1993 zijn rond de achtdui zend mensen geëvacueerd. De evacuatie van bewoners uit de Maastrichtse dorpen Borgha ren en Itteren is donderdag avond gestopt vanwege teveel risico's, ondermeer te sterke stroming en duisternis. Van de 3600 inwoners van beide dor pen zijn er nu rond 1200 ver trokken. In het dorp Geulle aan de Maas, gemeente Meers- sen, hebben 26 van de circa 250 inwoners hun huizen verlaten. Honderd inwoners van het Roermondse dorp Herten zijn ook geëvacueerd. In de ge meente Susteren hebben sinds donderdagavond meer dan 450 inwoners (van de 1600) hun hui zen verlaten. De waterstand be droeg daar om acht uur vrij dagmorgen 45.57 centimeter. Dat is hoger dan werd ver wacht, aldus een woordvoer der. De voorspelling was dat komende nacht de 46 meter zou worden bereikt, maar de zegs man denkt dat dit nu wel eer der het geval kan zijn. De hoogst gemeten waterstand rond Kerstmis 1993 was 45,87 meter bij Borgharen. De woordvoerder van het provin ciale coördinatiecentrum zei te vrezen dat deze stand ook nu weer bereikt wordt. „Door de neerslag, vooral in België, staat ons nog wel wat te wach ten." Onder de gegeven omstandig heden is de nacht rustig verlo pen. Verschillende dorpen, of delen daarvan, zijn geïsoleerd. Voor vervoer kunnen veel bo ten worden ingezet. Ook in Roermond, Venlo en Itteren verliep de nacht rustig. Elektriciteit In Roermond wordt pas in de loop van zaterdag een kritieke waterhoogte verwacht. Vrijdag worden enkele nooddijken nog verder opgehoogd en versterkt. Ook wil de gemeente enkele overstorten van het rioolstelsel afsluiten om te voorkomen dat het water op die manier de bin nenstad inloopt. In Venlo werkt de gemeente eveneens verder aan het verstevigen van een aantal provisorische water keringen. In Itteren is het water is in de nacht van donderdag op vrij dag met 15 centimeter geste gen, waardoor vrijwel alle hui zen op de begane grond zijn on dergelopen. De stroming in de Maas is bij Itteren zeer sterk. De elektriciteit is donderdag nacht korte tijd uitgevallen. De kabeltelevisie functioneert niet meer. Bewoners hebben de elektriciteit op de begane grond uitgeschakeld. Minister Minister De Boer van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu is vrijdagmor gen per helikopter aangeko men in Limburg om de gevol gen van de wateroverlast te be kijken. Ze wil met eigen ogen de schade opnemen aan wonin gen en natuur. Dit met het oog op eventuele maatregelen die haar ministerie kan treffen. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft de 48-jarige Belg Julien V. uit Gent veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging wegens moord op zijn ex-vriendin. Tegen de voormalige Belgische kampioen wielrennen bij de amateurs was tien jaar en tbs met dwangverpleging geëist. V. kon niet verkroppen dat zijn ex-vriendin, de 28-jarige Ineke Schieman uit Tferneuzen, hem in juni 1994 met huisraad en al op straat had gezet. DEN HAAG (ANP) - Bij een ballonvaart in de Zwitserse Alpen zijn de twaalf leden van het man nenkoor Karrespoor don derdag door een helikop ter van de berg gehaald. Het koor strandde op een hoogte van twee kilometer op de berg La Chaine de Paray. Het mannenkoor bezit de grootste ballon van Europa in de vorm van een koe. Het koor vertrok donder dag rond het middaguur uit de Zwitserse plaats Chateau d'Oex voor een ballonvaart in het dal rond deze plaats. Sterke stijgwinden dwongen pi loot Herman Kleinsmit naar een hoogte van 3,5 ki lometer. Op een hoogte van twee kilometer kon hij in de buurt van een al penhut een veilige nood landing maken. LEIDERDORP (ANP) - Wil Coenen kan een cynische ondertoon niet onderdruk ken. Daarvoor loopt de 39-jarig-e chef van de jeugd- en zedenpolitie Hollands Midden al te lang mee in het politiewereldje. Natuurlijk is hij verheugd dat mi nister Sorgdrager (justitie), enin haar kielzog, de Raad van Hoofdcommissaris sen deze week een warm pleidooi hebben gehouden voor het opnieuw optuigen van de zedenpolitie. Maar die blijdschap gaat niet zover dat Coenen de vlag al heeft uitgestoken. „Ik beschouw de opmerkingen van de minister en de brief die de Raad van Hoofdcommissa rissen aan alle korpschefs heeft gestuurd, als een steuntje in de rug. Niet meer en niet minder", legt Coenen uit. „Ik werk nu dertien jaar bij de politie. In die periode heb ik driemaal meegemaakt dat de zedenpolitie bij de meeste korpsen moest worden uitge hold. Dan krijg je eelt op je ziel. Dit onderdeel van de poli tie vormt nu eenmaal vaak het sluitstuk als er weer eens moet worden bezuinigd. Bij dit werk zijn de resultaten, minder dui delijk zichtbaar te maken dan bij boevenvangen." Coenen zelf heeft overigens weinig reden tot klagen. De korpsleiding van de regiopoli tie Hollands Midden koestert de jeugd- en zedenspecialisten. Coenen is teamleider van een groep van vier beleidsbepalers en krijgt ondersteuning van achttien specialisten. Hollands Midden is daarmee een van de weinige regiokorp sen dat nog een aparte afdeling jeugd- en zedenpolitie heeft. De overige korpsen doen dat onderdeel van het politiewerk er gewoon bij. In de praktijk komt dat er 'veelal op neer dat jeugd- en zedenzaken pas aan bod komen als er toevallig op andere terreinen even niets te doen is. Voor Coenen staat vast dat geen enkel korps zonder een speciale jeugd- en zedenpolitie kan. „Je hebt specialisten no dig. Niet alleen om de slachtof fers op te vangen, maar ook om in hun belang tot een goede sa menwerking te komen met het openbaar ministerie en de hulpverleners." De afdeling van Coenen kwam vorig jaar bijna 700 maal in actie. Volgens voorlopige schattingen scoor den verkrachting (90), aanran ding (120), incest (60) en open bare schennis (400), in de volks; mond beter bekend als „pot lood venten", het hoogst. Professioneel Coenen: „Binnen dit gebied weten inmiddels alle instanties die hulp verlenen, maar ook het grote publiek zelf dat we heel actief zijn. En dat we heel serieus en professioneel probe ren de slachtoffers te helpen. Dat trekt een heleboel zaken aan. Het is opvallend dat bij korpsen die niet investeren in jeugd en zeden veel minder aangifte wordt gedaan van aanranding, verkrachting en incest. Daar is de stap om naar de politie te gaan kennelijk veel groter." Dat laatste zit Coenen dwars. Hij vreest dat in Nederland nog veel te veel slachtoffers rondlopen die niet naar de po litie durven te stappen uit angst daar niet goed genoeg over hun vaak schokkende er varingen te kunnen vertellen. Ijsberg- Coenen: „Naar schatting heeft één op de zeven vrouwen wel eens te maken gehad met een zedendelict, in welke vorm dan ook. Als je dat afzet tegen het aantal daadwerkelijke aangif tes dan zie je dat slechts het topje van de ijsberg bij de poli tie terecht komt. Zorgwekkend en triest." Justitie Onverantwoord vindt Coenen ook dat bij het openbaar minis terie dergelijke zaken niet hoog op de prioriteitenlijst staan. „Bij justitie bestaan tientallen specialisaties. Je kan het zo gek niet noemen of het open baar ministerie heeft wel een specialist. Alleen een zedenof- ficier bestaat gewoon niet. Al leen Rotterdam heeft iemand die zich verdiept in. jeugd.- en zedenzaken. Het is me nog steeds niet gelukt justitie te overtuigen van het nut een spe cialist voor zedenzaken aan te stellen." Suske en Wiske DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Vrijdag 27 januari Zierikzee Concert Stuart Barbour in Po dium Brogum. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Uitvoering muziekvereniging Witte van Heemstede. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Bruinisse Open individueel klaver- jastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Nieuwjaarsbal Volksdans groep Nehalennia in het dorps huis. 20.00 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee CJV-disco voor jeugd van 6 tot en met 14 jaar in De Driehoek. 19.30 uur. Optreden formatie The Pil grims. Brogum. 22.00 uur. Nieuwerkerk Oud* papieractie Gereformeer de Gemeente. Container van 09.30 tot 11.00 uur bij gebouw Salem aan de Molenstraat. Zondag 29 januari Zierikzee Theatersport Kiekieres- Totaalexpress in Lokaal 14. MFC Huybertstraat. 20.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Raadsvergadering in de raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Bezoek hoofdbestuur WD. Bijeenkomst in foyer Mondra- gon. 19.30 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Hartstichting. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee Vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer aan het Haven park. 09.00 uur. FNV-spreekuur in multifuncti oneel gebouw aan de Huy bertstraat.'Van 10.00-11.30 uur. Donderdag 2 februari Sirjansland Bijeenkómst Reformatorisch Contact. Grote zaal van de kerk. 19.45 uur. Vrijdag 3 februari Zierikzee Voorstelling Porgy Bess door danstheater Opus One in de Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Brouwershaven Midwinterfeest. Tbnnenmaga- zijn. Vanaf 19.00 uur. Oosterland Toneeluitvoering Schouwspe lers. Oosterhof. 20.00 uur. Bruinisse Ontmoetingsavond Open Jeugdwerk. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Dinsdag 7 februari Zierikzee Zendingsbijeenkomst. Her vormd Kerkcentrum. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 9 februari Ellemeet Bijeenkomst afdeling Noord- welle en omstreken NBvP in het dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 februari Nieuwerkerk Uitvoering muziekvereniging Oefening en Uitspanning i.s.m. Nu met Hope. Dorpshuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2