Nu alleen wegbeheerders in vervoerregio Zeeland In leidinggevende functies percentage vrouwen afgenomen GRATIS scheidbaar 'Beleid Van Aartsen doodsteek voor Zeeuwse landbouw en milieu' streeknieuws \.a£W MAAR Gedeputeerde Dek: Door toetreding waterschappen Meer vrouwelijke werkzoekenden Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland J. W. de Keyzer J. Rotte, SUCCESJES zelfstandige huishoudelijke hulp roep maar HUIL MAAR BEL06-0432' 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Volgens gedeputeerde ing. A. M. Dek zou men het paard achter de wagen spannen als de rijkssubsidies aan boeren stopgezet zouden worden. Hij pleitte deze week in een toespraak ter gelegenheid van de ondertekening van de overeenkomst met betrekking tot het project geïntegreerde melkveehouderij in Zeeland voor handhaving van de subsidies voor boeren. Doel van het project is dat melkveehouders proberen het milieu zo min mogelijk aan te tasten bij de produktie van veevoer, zonder dat daarbij de economische toekomst van het be drijf in gevaar komt. ,,In mijn optiek is het beleid van Van Aartsen een doodsteek voor de Zeeuwse landbouw en het milieu", aldus Dek. „De minister van landbouw heeft oplossingen die niet de mijne zijn", aldus Dek. ,,Wil men uit de bijstand blijven dan zal men of hogere prijzen moeten krij gen of meer moeten produce ren. Hierdoor is men genood zaakt om nog meer produkten van het land te halen en dit zal** op den duur leiden tot uitput ting van de grond en een zwaar dere belasting van het milieu met meststoffen en bestrij dingsmiddelen. Dit past niet binnen het kader van duur zaamheid", aldus Dek. Anders Dek koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast dat er iets moet veranderen in de sub sidieverstrekking. „Afgelopen zomer stond in de Staatscou rant dat de boeren meer subsi die krijgen dan het totale besteedbare inkomen dat ver diend wordt op het bedrijf. Subsidies moeten^ er niet toe leiden dat de boer geen onder nemer meer is. Dit is geen ge zonde situatie. Ik zie in dat de totale subsidiestroom lager kan en moet. Daarnaast ben ik van mening dat de subsidies gerichter ingezet moeten wor den", aldus Dek. Volgens de gedeputeerde moe ten de subsidies worden af gestemd op de kosten van milieu- en natuurmaatregelen. De Nederlandse boer, zo be toogde Dek, moet in staat ge steld worden om te concurre ren met boeren elders in Euro pa én daarbuiten. „Daarnaast moeten subsidies innovaties stimuleren, gericht op duur zaamheid en produktverbre- ding. Ik ga ervan uit dat in vesteren in het milieu een vol waardige investering is", aldus Dek. „Het levert naast een milieu voordeel en continuïteit van het bedrijf ook een positief imago op voor de landbouw in Nederland", aldus Dek. Hij noemde als voorbeeld het Zeeuws Vlegelbrood en fruit met het MBT-vignet. „In dat geval blijft de boer onderne mer en zal de boer subsidies ontvangen ter compensatie van de kosten die gemaakt worden ten behoeve van het milieu en de natuur". In het Zeeuws milieubeleids plan Kerend Tij II wordt aan- gegeven dat de provincie streeft naar een landbouw die duurzaam is in economische, ruimtelijke en milieuhygiëni sche zin. In de eerste plaats dient men volgens Dek de land bouw te helpen met het zoeken naar duurzame methodes en zouden ook nieuwe afzetcir- cuits geschapen moeten wor den. „Circuits die minder af hankelijk zijn van de wereld en Europese markt", aldus Dek. Vrijwilligheid Hoofdingenieur-directeur T. G. van der Meer van de directie milieu en waterstaat van de provincie Zeeland zei het in zijn toespraak zeer positief te vinden dat het project geïnte greerde melkveehouderij een initiatief vanuit de sector zelf is. Vijftig mensen - uit alle de len van Zeeland behalve Noord-Beveland en Sint Phi- lipsland - hebben zich aange meld voor het tweejarige pro ject. „Het uitstralingseffect van een project is zeer belang rijk", aldus Van der Meer. „Met andere woorden: op wel ke (praktische) wijze kunnen andere melkveehouderijbe drijven voordeel hebben van de behaalde resultaten in .dit pro ject. Omdat vrijwel alle melk- veehouderijgebieden in Zee land in dit project vertegen woordigd zijn zit dit wel snor". Van der Meer voegde daar aan toe dat de zorg voor het milieu een gezamenlijke zorg is en stelde dat er in de afgelopen ja ren het nodige gebeurd is. „Vijftig procent minder actieve stof per hectare, 30 procent minder fosfaat zijn voorbeel den van gerealiseerde reduc ties", aldus Van der Meer. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat niet alle maatregelen even gemakkelijk realiseer baar zijn. Mechanische on- kruidbestrijding levert op kleigrond veel problemen op en vaak is dan gebruik van een chemisch middel noodzakelijk. „Grondsoort en weersinvloe den zullen het resultaat bepa len", aldus Van der Meer. DEN HAAG - Heel langzaam begint prins Bernhaid een klein beetje aan te sterken. De spieroefeningen werpen hun vruchten af. Soms eet en drinkt hij zelf. Hij heeft inmid dels voldoende kracht in zijn handen om een kopje vast te houden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hendrik-Ido- Ambacht: J. 't Lam te Dirks- land; te Zevenhuizen (ZH): G. J. van Beek te Almkerk. Aangenomen naar Benne- broek*: R. Holwerda te Pijn- acker; naar Rolde: E. H. Zoo- mers, predikant met bep. op dracht te Hillegersberg (WH part-time); naar Papendrecht (deelgemeente Bethlehem- kerk) (toez.): A. P. Thck te Gel- dermalsen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wieringen: mevr. K. I. Hagg, kandidaat te Hip- polytushoef, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. K. I. Hagg, kandidaat te Hippoly- tushoef. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Veenendaal (Bethel): M. Hogenbirk te Sas- senheim. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Emmeloord: B. van der Heiden te Hardinx- veld-Giessendam, die bedank te voor Westkapelle; te Gorin- chem: C. Sonnevelt te Krimpen aan den IJssel. Bedankt voor Rotterdam- Zuidwijk Pendrecht Lom- bardijen: R. Kattenbergte Am- hem; voor Scherpenzeel en voor Urk: A. Moerkerken te Gouda; voor Lethbridge: C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Genemuiden: C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Rilland- Bath: A. J. Gunst te Tholen. ZIERIKZEE - De waterschappen in Zeeland zijn toegetreden tot de vervoerregio Zeeland en doordat tegelijkertijd de ZWN-groep, de Nederlandse Spoorwegen en de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn teruggetreden bestaat de ver voerregio voortaan alleen nog uit wegbeheerders. Behalve de waterschappen zijn dat het rijk (Rijkswaterstaat), de provincie en de gemeenten. Ook als de vervoerregio geen bestuurlijke status krijgt wil- t len de wegbeheerders het over- leg in stand houden om de in middels in gang gezette plan nen ten uitvoer te leggen. Be sloten is de vergaderingen van het algemeen bestuur voortaan in openbaarheid te houden. Projecten Het algemeen bestuur van de vervoerregio wil verschillende projecten ter hand nemen. Om te beginnen wil men werken aan duurzame verkeersveilig heid in Zeeuwsch-Vlaanderen en het recreatieverkeer in de gemeente Westerschouwen. Verder wil men aandacht voor de bereikbaarheid van de bin nensteden van Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Ook op de rol staan actieplan nen voor openbaar vervoer en het fietsverkeer. Men hoopt nog dit jaar in het kader van duurzaam veilig af spraken te kunnen maken tus sen wegbeheerders over uitvoe ring en financiering van het verkeers veiligheidsproject in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het project moet een voor beeldwerking krijgen naar an dere locaties in Zeeland waar de verkeersveiligheid te wen sen overlaat. In Westerschouwen moet de re- creatieverdeelweg nader ge stalte krijgen om de recreatie ve verkeersstroom beter te kunnen afwikkelen. Soortge lijke plannen zijn in ontwikke ling voor de kust van West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren. De steden Middelburg, Vlissingen en Goes richten zich op de verwezenlijking van aparte voorzieningen voor het openbaar vervoer en de fiets om de auto zoveel mogelijk uit de binnensteden te weren. Door een gezamenlijke aanpak moet worden voorkomen dat de binnenstedelijke midden stand in een onderlinge concur rentiepositie terecht komt. Met het actieplan openbaar vervoer wordt gewerkt aan de ontwik keling van kleinschalig gecom bineerd vervoer. In eerste in stantie gaat het daarbij om ge- handicaptenvervoer, maar in een later stadium wil men zich ook richten op andere doel groepen als ouderen en scholie ren. Fietspadenplan Tegelijkertijd wordt ernaar ge streefd het huidige niveau in Zeeland van bus- en treinlijnen te handhaven. Over de NS- plannen voor de Zeeuwse lijn bepaalt de vervoerregio een standpunt zodra de spoorwe gen met een nadere uitwerking komen. Verder is het de bedoe ling dat in het kader van het ac tieplan fiets het uit 1987 date rende fietspadenplan wordt geactualiseerd. Daarbij wil men vooral aandacht voor lo kale, interlokale en recreatieve fietspaden. ZIERIKZEE - Het aantal vrouwen dat werk zoekt is toegenomen en daaronder bevinden zich vooral ook veel gehuwde vrouwen. Het percentage vrouwen in ho gere en leidinggevende functies is afgenomen in plaats van toegenomen. Dat blijkt uit een inventarisatie van positieve actie in Zeeuwse arbeidsorganisaties van het Bureau Positieve actie. Vanaf de eeuwwisseling tot on geveer de jaren zestig is er vol gens het Bureau Positieve Ac tie niet zoveel veranderd voor wat betreft de verhouding tus sen het aantal mannen en vrou wen op de arbeidsmarkt. Ne gentig procent van de mannen werkte terwijl het percentage vrouwen met een betaalde baan nooit hoger kwam dan 30 procent. In de jaren zestig en zeventig kwam daar langza merhand verandering in. Veranderende vraag De vraag naar arbeid nam toe, het niveau van de opleidingen steeg, het aantgl kinderen per gezin daalde en het was niet langer vanzelfsprekend dat de vrouw louter en alleen de kin deren verzorgde en het huis houden deed. Sinds die tijd is het aantal vrouwen op zoek naar werk sterk gestegen. Vol gens cijfers van het Bureau Po sitieve Actie is het aantal vrou wen dat werkt of werk zoekt gestegen van 30 procent in de zestiger jaren naar 56 procent anno 1995. Vooral het aantal gehuwde vrouwen met betaald werk is sterk gestegen. In 1907 werkte zeven procent van de gehuwde vrouwen en nu gaat het om een percentage van 47 procent. „De groei van de vrouwelijke be roepsbevolking is een gege ven", aldus het Bureau Positie ve Actie in het rapport 'Naar een nieuw werknemersprofiel'. „Het is één van de belangrijk ste verschijnselen op het socia le vlak van het einde van deze eeuw", aldus het rapport. Mannen en vrouwen zijn - in de visie van het Bureau Positieve Actie - weliswaar in beginsel gelijk verklaard, maar blijkt in de praktijk dat vrouwen voornamelijk de lagere func ties bezetten en onder- of niet- vertegenwoordigd zijn in hoge re en leidinggevende functies. Het percentage vrouwen in lei dinggevende functies is niet toegenomen, maar juist afge nomen. „Dat is vooral te wij ten aan terreinverlies van vrouwen in de sectoren gezond heidszorg, welzijn en onder wijs. De participatie van vrou wen op de arbeidsmarkt heeft dus niet geleid tot een werke lijke gemengde werkgelegen heid". Zestig procent van de gehuwde werkende vrouwen werkt in deeltijd, omdat de zorgtaak - onbetaalde arbeid als huishou ding en opvoeding van kinde ren - nog steeds grotendeels door vrouwen uitgevoerd wordt. Internationaal gezien scoort Nederland met die zestig procent erg hoog voor wat betreft het aantal in deel tijd werkende vrouwen. Fundamenteel In de meeste arbeidssituaties wordt er volgens het Bureau Positieve Actie nog steeds van uitgegaan dat het in meerder heid de mannen zijn die full time werken terwijl het de vrouwen zijn die in deeltijd werken en daarnaast de zorgta ken op zich nemen. Er wordt volgens het bureau ook nog veel te weinig gedaan om ver andering in die situatie te brengen. „Hoe vrouwen het di lemma - de combinatie van be taald werk en de zorgtaken - oplossen wordt aan henzelf overgelaten. Maar het zoeken van privé-oplossingen is uit eindelijk onvoldoende om de fundamentele veranderingen in de organisatie van de samen leving op te lossen". Volgens de cijfers van het Bu reau Positieve Actie voert slechts vier procent van de ar beidsorganisaties een positief actiebeleid en volgens het bu reau is er dan ook sprake van een lage prioriteit. „Ook uit landelijk onderzoek blijkt dat er binnen het bedrijfsleven een andere ingang gezocht zal moe ten worden om gelijke kansen voor mannen en vrouwen te sti muleren". Het Bureau Positieve Actie doet de aanbeveling om een on derzoek uit te laten voeren om inzicht te krijgen in de sa menstelling van het perso neelsbestand en het perso neelsbeleid. Om de positie van de werkende vrouw daadwer kelijk gelijkwaardig te laten zijn aan die van de werkende man dient meri volgens het bu reau vooral praktisch te werk te gaan door bijvoorbeeld meer werk te maken van kinderop vang. Men tekent er wel met een bij aan dat men niet op kor te termijn al te veel moet ver wachten. „Het is een proces dat veel tijd en energie vraagt. Er gaan een aantal jaren overheen voordat resultaat zichtbaar wordt". ZIERIKZEE CJV-disco Zaterdag 28 januari wordt in De Driehoek aan Kerkhof Nz in Zierikzee een disco voor de jeugd gehouden. De disco is be doeld voor kinderen in de leef tijd van 6 tot en met 14 jaar. Zij zijn vanaf 19.30 uur welkom in de grote zaal. ZVU-cursus Maandag 6 februari start de Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) in Zierikzee met een ver volgcursus bridge. De cursus wordt verzorgd door de heer Blonk en omvat tien lessen. Deze zijn steeds van 19.00-21.30 uur. Op dinsdag 14 februari gaat bij voldoende belangstel ling - in Zierikzee - de ZVU- cursus besturen en vergaderen van start. De cursus omvat vijf avonden van 20.00 - 22.00 uur. Voor meer inlichtingen en/of opgave: 01180-34800. BURGH-HAAMSTEDE Muziekuitvoering De bezoekers van de muziek uitvoering van de Witte van Haemstede, vrijdagavond 27 januari, kunnen het parkeer terrein van dorpshuis de Schutse weer via de Margriet straat bereiken. Dit was we gens werkzaamheden enige tijd niet mogelijk. BROUWERSHAVEN/ MIDDENSCHOUWEN Oliebollenactie In de diverse kernen in de ge meenten Brouwershaven en Middenschouwen wordt zater dag 11 februari een oliebollen actie gehouden. Vanaf 09.00 uur vertrekt men uit de start blokken. De opbrengst is ten bate van het orgelfonds van de Gereformeerde Kerk Brou wershaven. BROUWERSHAVEN Reünie Apollo Muziekvereniging Apollo uit Brouwershaven roept oud leden op voor een reünie op za terdag 4 maart in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven. Dit in verband met het 100- jarig bestaan van de muziek vereniging. Voor meer infor matie of aanmelding: 01119- 1383. NIEUWERKERK Oranjevereniging De Oranjevereniging Nieuwer- kerk houdt op donderdag 16 fe bruari haar jaarvergadering. De bijeenkomst is in het pand Plataanstraat 42 en begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Theaterprogramma in De Piek Vrijdag 27 januari brengen Maarten Spanjer en Bart Cha- bot hun theaterprogramma He mels in De Piek aan de Helle- baaardiersteeg in Vlissingen. De theatervoorstelling begint om 20.00 uur. Bart Chabot is dichter/schrijveren produceert daarnaast ook radio- en tijd schriftcolumns. Maarten Span jer is columnist en acteur, mo menteel bekend van het TVpro- gramma Thxi. Hun programma Hemels is deels een hommage aan Johnny van Doorn, beter bekend als Johnny The Selfkic- ker. Concert Hit the Boom, dat is de naam van de band die zaterdag 29 ja nuari optreedt in De Piek aan de Hellebaardiersteeg in Vlis singen. Hit the Boom is een jazz-dance formatie in het straatje van Dulfer, Galliano en Incognito. Van de formatie is inmiddels de eerste CD ver schenen. Het optreden in De Piek begint om 22.00 uur. Bluesrockformatie Pretty Poison In De Plek Zaterdag 4 februari treedt in De Piek aan de Hellebaar diersteeg in Vlissingen de bluesrockformatie Pretty Poi son op. Het concert begint om 22.00 uur. Pretty Poison werd in 1993 op gericht en bestaat uit André Hartog (gitaar), Johan Valkier (zang en mondharmonica), Frank Faber (bas) en Geert Meijering (drums). Pretty Poi son speelt voornamelijk covers van werk Stevie'Ray Vaughan, George Thorogood en The Red Devils. De Heere, Die leven gaf en leven spaarde, verblijdde ons met de geboorte van een zoon MELIS JOHANNES We noemen hem Mels HENK en MATTIE DE MAN-VAN DEN BOS 24 januari 1995 Groen van Prinstererstr. 8 3904 BA Veenendaal ORIGINELE LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN Jannewekken 11 - Zierikzee 01110-16551 Ik wil iedereen hartelijk dank zeggen voor het mede leven in welke vorm dan ook, tijdens mijn opname in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst ontvangen. FRANS DORST Oosterland, januari 1995 Hogezoom 144 4324 CM Renesse Telefoon 01116-1692 Te ontbieden op geheel Schouwen-Duiveland Telefoon 01116-1692 Uitvaartleider voor: Kerkwerve - Noordgouwe en omstreken Brieskerkestraat 1, Kerkwerve, telefoon 01110-13738 Bij geen gehoor gelieve u te bellen 01116-1692. Voor algehele begrafenissen en crematie Begrafenis- en crematieverzekering Vervoer binnen- en buitenland Te koop: 4 Pers. toercaravan i.g.s., merk Wilk Sport. Te bevr. 01116-2078. Werkschoenen. Profile Ty- recenter Rinus Roon, Vis- sersdijk 46, Zierikzee. Auto's te koop: BMW 315 bj. 1983, APK tot september '95. Tel. 01110-15731. Ford Sierra 2.0i CL Stati oncar, 1989, APK tot jan. 1996. Tfel. 01112-1522 of 1593. Auto's: Autosloopbedrijf Ad Stouten BV. Verkoop van grote sortering gebruikte en nieuwe onderdelen. In koop van sloop- en scha deauto's. Ringweg IA, Oosterland. Tfel. 01113- 2130. Diversen: D66 spreekuur donderdag 26 januari van 19.00-20.00 uur in de Vismarkt te Zie rikzee. Taxi voor: Dreischor - Noordgouwe - Zonnemai- re - Brouwershaven e.o. 01112-1496. Gratis af te halen: houten aardappel (uien) kanaal ±20 m lang. L. N. Hanse, Platteweg 6, Zierikzee. Afvoer verstopt bel 01110- 13495 Schoonmaakbedrijf De Jong. Ook voor ver huur schoonmaakappara- tuur. 24 uurs service. D66 spreekuur donderdag 26 januari van 19.00-20.00 uur in de Vismarkt te Zie rikzee. Noteert u het even... v.a. 8 febr. t/m 9 maart geslo ten. Daarna weer gaarne tot uw dienst. Kapsalon H. Kosters, Hogeweg 12, Burgh, tel. 01115-1648. Gevraagd: voor 3 ochtenden per week. Inlichtingen: Telefoon 01114-2850 De w Novib Catalogus bij u thuis. Vraag deze Catalogus van 60 pagina's met bijna 600 handgemaakte artikelen uit de Derde Wereld aan. Schrijf een kaartje naar: Novib, Antwoordnummer I304, 2501 WB Den Haag of bel de Novib Bestellijn 05490-70770 (elke dag tussen 9 en 24 uur). PRAAT MAAR ZWIJG MAAR vraag maar... IDE KINDERTELEFOON! Eke dog 7 tol 8 ia» i Dankbetuiging Zierikzee - Polen Mede namens onze Poolse vrienden, willen wij ie dereen die, op welke wijze dan ook, er toe hebben bijgedragen om onze reis met hulpgoederen moge lijk te maken, hartelijk dank zeggen. Zeer in het bijzonder een woord van dank aan: VRACHTVERVOER V/D WEKKEN - ZIERIKZEE KARROSSERIEËN BOOI - ZWIJNDRECHT Voor het belangeloos beschikbaar stellen van een truck met oplegger. LEEN en MIEN SMALHEER NICO en AD GOUDSWAARD COR v. d. WEKKEN (jr.) REMCO HARINCK PETER DE HAAN EMIEL HOUSELT Zierikzee, januari 1995

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6