Porgy Bess in Zierikzee r r r Uitbreiding surf oever Twee werkgroepen moeten leven Westerschouwen veiliger maken COMMENTflRR UITGEREKEND BIJ JUMBO: Uitvoeringen van Luctor et Emergo Nog voor de zomer concrete voorstellen verwacht Diffuus Echtgenote overleeft aanslag Expositie in 't Zuuddek Jumbo is beter dan u denkt. Capaciteit niet toereikend DONDERDAG 26 JANUARI 1995 NR 25712 3 BURGH-HAAMSTEDE - Nog voor de zomer moeten in de gemeente Westerschouwen twee werkgroepen met voorstellen komen om iets te ondernemen tegen het groeiend gevoel van onveiligheid, dat met name onder de winkeliers van Burgh-Haamstede en Renesse leeft. Dat is het antwoord van burgemeester en wet houders op twee gespreksavonden met inwoners. In de herfst van vorig ja ar trokken de winkeliers van Burgh-Haamstede aan de bel. Ze werden geteisterd door een golf van inbraken en dat wa ren ze meer dan zat. Nog steeds wordt er in de gemeente veel ingebroken en vernield. De middenstand kijkt daarbij nadrukkelijk naar het asiel zoekerscentrum. Dat asielzoe kers betrokken zijn geweest bij inbraken wordt door bur gemeester H. Tees niet ont kend, maar hij haast zich erbij te melden dat zich onder de da ders ook 'gewone Nederlan ders' bevinden. Feit blijft; dat winkeliers wor den geplaagd door een voor Westerschouwen buitensporig aantal inbraken. Hun gevoel van onveiligheid wordt via toonbank en tapkast overge bracht op de andere inwoners. Kortom: de openbare veilig heid komt in het geding. Het is daarom volkomen te recht dat burgemeester Tees als verantwoordelijke voor openbare orde en veiligheid ingrijpt. Maar het middel dat Tees voorstelt, is erg algemeen en daarom waarschijnlijk niet doeltreffend. Zo wordt de zomerdrukte weer eens tegen het licht gehouden, moeten de discotheekhouders waken voor hasj in hun zaken en wordt zelfs - gezien de mo gelijke betrokkenheid van de brandweercommandant - de brandveiligheid van de ge meente onder de loep geno men. Het voorgestane integrale be leid maakt de zaak diffuus. Een klare en concrete klacht van de winkeliers dreigt verlo ren te gaan in een woud van 'knelpunten' en 'oplossings richtingen'. Mogelijk uit angst voor stig matiserende verhalen over vluchtelingen, springt het ge meentebestuur uiterst omzich tig om met informatie richting pers. Bijeenkomsten waarop alle maatschappelijke geledingen hun woordje doen over de vei ligheid worden taboe ver klaard voor journalisten. Een verslaggever die toch zo'n bij eenkomst bezoekt, wordt weg gestuurd. Deze op zich al kwalijke hou ding krijgt kolderieke trekjes als de raadscommissie alge meen bestuur zich vervolgens afvraagt hoe het veiligheids beleid moet worden overge bracht aan 'de burger'. A. vd N. De stuurgroep veiligheid krijgt een beperkte omvang en zal bestaan uit de burgemees ter, de politiecoördinator en ie mand van het Openbaar Minis terie. Mogelijk gaat ook de brandweercommandant deel uit maken van de stuurgroep. Deze stuurgroep geeft opdrach ten aan de zogenoemde project groep, die een veel bredere sa menstelling krijgt. Gedacht wordt onder meer aan afge vaardigden van de ambtenarij, politie, ondernemersvereni ging, horeca, het asielzoekers centrum, de Stichting Jeugd en de Stichting Welzijn Ouderen. De projectgroep krijgt gemeen tesecretaris W. Bitter als voor zitter. Begin februari vinden de eerste gesprekken plaats. ,,We moeten zo snel mogelijk proberen een aantal zaken richting gemeenteraad te krij gen," zei burgemeester H. Tfees dinsdag in de raadscommissie algemene bestuurszaken. „Waar maatregelen nodig zijn, moeten we proberen die vóór de zomer uit te voeren. Aan sommige zaken die leven onder de inwoners is heel eenvoudig wat te doen, andere vereisen een politieke keuze of beslis sing." Hoe betrekken we de burgers bij hetgeen de werkgroepen Surfers maakten zelfs gebruik van de berm van de parallel weg op de Brouwersdam, het geen volgens Natuur- en re creatieschap De Grevelingen vaak een zowel onveilige als on-hygiënische situatie ople verde. Om aan deze onge wenste situatie een einde te maken wordt het gebied tussen de Kabbelaarsbank en de ha ven Middelplaat uitgebreid met een landstrook met ver- Burgemeester H. Tees: .Cof feeshops gedogen doen ze maar elders." gaan doen?, luidde de algeme ne vraag van de raadscommis sie. „De situatie is te onveilig voor een groot aantal bedrijven en burgers en het is onze taak daar wat aan te doen," vond PvdA-commissielid J. C. Hen- drikse. „Wat extra verlichting hier en daar komt er wel, maar ik wil binnen vier maanden een afgerond plan zien." „Ik heb niet de illusie dat we op basis van de bevindingen schillende voorzieningen. Ter weerszijden van de nieuwe toegangsweg - die vlak langs het water loopt - wordt een groot aantal parkeerplaatsen gerealiseerd. Ter aanvulling op de reeds bestaande sanitaire voorzieningen worden vier nieuwe toilet- en douchegebou wen gerealiseerd. Tussen het nieuwe terrein en de parallel weg komt een brede sloot met daarachter nieuwe beplanting. van stuur- en projectgroep meer politie op straat krijgen," merkte CDA-er A. J. Padmos op. Hij zei blij te zijn dat de Stichting Horeca Renesse deel neemt aan de projectgroep, „Want bepaalde ondernemers moeten de hand maar eens in eigen boezem steken. In som mige zaken gebeuren nog steeds dingen die de veiligheid zeker niet ten goede komen," aldus Padmos. VVD-commissielid C. A. Hoor weg suggereerde eens in ande re gemeenten te gaan kijken hoe zij hun veiligheidsbeleid gestalte geven. Daar wilde Tees niet van horen: „Binnen het Zeeuwse zijn weinig voorbeel den. Wij zijn de eerste die met een integrale aanpak komen. Maar op zich vind ik dit een goede handreiking." Coffeeshops Verder hield Tees vast aan de tijdslimiet van een half jaar, „Al kunnen we tussendoor na tuurlijk al een aantal eenvou dige zaken aanpakken." Voor wat betreft de horeca in Renes se was Tees het eens met Pad mos. „Ik heb al met die onder nemers gepraat. Er wordt op gelet. In het tolereren van cof feeshops ben ik heel duidelijk. Op die manier wordt het on aantrekkelijk om langs de pa rallelweg te parkeren en is het ook niet meer mogelijk om vanaf de pat-allelweg met een surfplank het Grevelingen- meer te bereiken. Verder wor den er in het surfgebied par keerautomaten geplaatst. De kosten van het project bedra gen 1,9 miljoen gulden. Het karwei moet nog dit seizoen af gerond worden. ZIERIKZEE - Opus One Dans theater brengt dit seizoen de avondvullende Gershwin- klassieker Porgy Bess. Vrij dag 3 februari is het gezel schap te gast in de Concertzaal in Zierikzee. De voorstelling begint om 20.00 uur. De voor stelling staat onder auspiciën van de werkgroep Uit op Schouwen-Duiveland. Het thema van de onmogelijke liefde tussen Porgy en Bess heeft Opus One geïnspireerd tot een oorspronkelijke dans voorstelling met de ondertitel 'dancin' the heat'. In een eigèn- tijdse bewerking van de mu ziek van George Gershwin staat de hedendaagse Ameri kaanse hiphopcultuur cen traal. Opus One situeert het verhaal van Porgy en Bess in het Los Angeles van 1992, het jaar waarin de Rodney King-affaire de blanke en zwarte gemoede ren danig in beweging brengt. Porgy is een zwarte schoonma ker, die verliefd wordt op de blanke nachtclubdanseres Bess. Wanhopig proberen ze het verschil in ras en stand te overwinnen, maar hun liefde is kansloos als het reilen en zei len in Los Angeles zwart en wit in een verblindende rassenhaat uiteendrijven. Verslaafd, vernederd en opge jaagd proberen beiden hun toe komst veilig te stellen. Met of zonder elkaar. Opus One ver telt Porgy en Bess, dancin' the heat in de eigenzinnige mix van dansstijlen die zo kenmer kend is voor al haar voorstel lingen. Het karakter van Porgy en Bess, met zijn realistische en gepassioneerde sfeer, leent zich bij uitstek voor een combi natie van swingende jazz-dans, romantische pas-de-deux en virtuoze tapdansnummers. De choreografie is van ar tistiek leider Rob Brown, huis- choreograaf sinds de oprich ting van Opus One in 1988. Voor de regie tekent Peter de Smet, bekend als hoofdrolspe ler in The Phantom of the Ope ra. Maurice Wijnen heeft het oorspronkelijke verhaal tot een dansscript bewerkt. Datgene wat we hebben? Uit stekend. Maar een gedoogbe leid? Dat doen ze dan maar el ders, maar niet hier." Om het veiligheidsbeleid over te brengen op de burger, stelde Tfees voor gebruik te maken van de gemeentekrant Wester- schouwens Nieuwsblad. Ten slotte zei Tfees dat het gemeen telijk veiligheidsbeleid inder daad niet zal leiden tot meer politie op straat, maar wel tot een andere inzet van de politie. Taboe Een reactie vanaf de publieke tribune op dit als 'nabeschou wing' ge-agendeerde agenda punt stond Tees niet toe. De bij eenkomsten in december in Burgh-Haamstede en deze maand in Renesse met verte genwoordigers van politiek, politie, WV, ondernemers, on derwijs, maatschappelijk en jongerenwerk, AZC, streekver voer, ouderenbelangen, wo ningbouw- en sportverenigin gen waren taboe voor de pers. Dit, volgens de gemeentevoor- lichter, om vrijelijk met de in woners te kunnen praten zon der dat dit meteen in de krant komt." Zie verder het commentaar op deze pagina Gelijk na een openingswoord door voorzitter A, J. Padmos gaat het programma van start met All you need is love, een se lectie Beatle-melodieën in een arrangement van Luctor et Emergo-dirigent Henk Blom. Daarnaast zijn The Montaques and Capulets uit Romeo en Ju lia, Melodia d'Amore en Only you enkele nummers uit het programma. Zoals gebruikelijk heeft Luc tor et Emergo ook weer buiten eigen kring gezocht naar mede werkers voor deze avonden. De keuze is dit jaar gevallen op de in de regio bekende entertainer Ad Hagesteijn. Met synthesizer en zang zal hij samen met Luc tor et Emergo te beluisteren zijn in Hello van Lionel Ritchie en Music van John Miles. Na de pauze wordt de uitvoe ring vervolgd onder de titel Music and Rhythm. In dit tweede deel van het program ma is ruim plaats ingeruimd voor. de slagwerkers van de ver eniging. Fanfare en drumband openen met de mars Belissima DEN HAAG - De Nederlandse waterleidingbedrijven lever den vorig jaar 1279 miljoen ku bieke meter water af, een stij ging met 1,7 procent ten opzich te van 1993. Dat heeft de Vewin (waterbedrijven) donderdag meegedeeld. HEINKENSZAND - Een 39- jarige vrouw is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar gewond geraakt toen haar 41- jarige echtgenoot enkele keren op haar schoot met een revol ver. De vrouw is overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Zij is van nek tot voeten verlamd, omdat een van de kogels haar in de nek trof. Ze verkeert buiten levens gevaar. De schietpartij vond om streeks 0.30 uur plaats in de woning van het echtpaar. Vol gens de politie zijn problemen in de relatiesfeer zeer waar schijnlijk de oorzaak van het drama. De vrouw lag te slapen toen de man op haar schoot. Hij had het vuurwapen illegaal in zijn bezit. Na zijn daad belde hij een huisarts, die vervolgens de politie waarschuwde. De man stond wel toe dat zijn echtgeno te per ambulance naar het zie kenhuis werd vervoerd, maar verschanste zich zelf in de wo ning. Nadat bemiddeling van een van de politiefunctionaris sen, die de woning mocht be treden, tot niets leidde, drong om 4.30 uur een arrestatieteam de woning binnen. Deze over meesterde de dader. Hij wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. van Wim Laseroms. Vervolgens wisselen fanfare en tamboers elkaar af in een aantal num mers waarin melodie en ritme nadrukkelijk aanwezig zijn. De tamboers, onder leiding van Ronald de Roo, geven met hun optreden de veranderin gen weer die zich in hun wereld voordoen. Het programma wordt geza menlijk afgesloten met het Zuidamerikaanse ritme van Copacabana van B. Manilow in een arrangement van Kurt Sor- bon. De algehele muzikale leiding van het programma is in han den van Henk Blom. De beide avonden beginnen om 19.30 uur. De eerste avond is alleen voor donateurs van de vereni ging toegankelijk. Op de twee de avond is iedereen van harte welkom. Beide avonden zullen met een bal worden afgesloten. Op 4 fe bruari wordt de dansmuziek verzorgd door Ad Hagesteijn. Op 11 februari gebeurt dat door Roulettes. Verwachting t/m maandag 30 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 90% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht zuidw. 6 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. -4 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidw. 6 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 27 jan. Zon op 08.28, onder 17.16 Maan op 05.06, onder 13.44 Nieuwe Maan: 30 jan. (23.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt een onstuimige avond. Langs de kust bereikt de noordwestenwind stormkracht en boven land komen forse windstoten voor. De noordwester blaast koude lucht het land binnen; was het van ochtend op veel plaatsen 11 graden, vanavond komt het kwik niet veel hoger meer dan een graad of 4. Ver der neemt de kans op winterse bui en toe, soms met onweer. Morgen bevinden we ons aanvankelijk nog in de koude lucht. De minimumtem peratuur ligt vannacht dan ook slechts iets boven het vriespunt. Morgen overdag wisselen wolken velden en zon elkaar geregeld af en vooral in het noordoosten valt nog een winterse bui. In de loop van de dag draait de matige tot harde wind van noordwest naar zuidwest en neemt daarbij in kracht af. Tevens neemt van het zuidwesten uit de be wolking dan toe en vooral in de avond regent het op veel plaatsen. Het wordt morgenmiddag ongeveer 5 graden. Tijdens het weekeinde komt aan het wisselvallige weer van de afgelopen tijd nog geen einde; zowel zaterdag als zondag zijn de regenkansen groot. Verder is het met middagtemperaturen van 7 of 8 graden vrij zacht en waait het stevig. BURGH-HAAMSTEDE - Van 26 januari tot en,met 4 maart is in Galerie 't Zuuddek in Burgh-Haamstede een exposi tie te zien van werk van Coby Hansen. De galerie is open op donderdag, vrijdag en zater dag van 10.00-17.00 uur. Coby Hansen werd geboren in Rotterdam, waar zij tot haar huwelijk in 1949 woonde en werkte. Zij studeerde aan de academie voor beeldende kun sten in Rotterdam. In 1954 ver huisde zij met haar gezin naar Burgh-Haamstede. Na meerde re verhuizingen woont zij sinds 1973 in Waddinxveen. Toen haar kinderen eenmaal het huis uit waren besloot zij weer les te gaan nemen in tekenen en schilderen. Zij legde zich toe op aquarelleren en begon in 1986 met exposeren. Sinds die tijd was regelmatig werk van haar te zien in kleine galeries en in restaurants. ZIERIKZEESCHEiïï N1EUWSBODEIÜI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51.00 Bij autom. afschr. f 48.50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. Porgy en Bess: Het verhaal van nachtclubdanseres Bess en schoonmaker Porgy. Advertentie KOTEX CURVED super of normaal, per pok von 4,29 voor J I 99 YOGHO-YOGHO f diverse smaken, pak a 1 lifer van 1,79 voor MAGERE RUNDERSTOOFLAPJES kilo van 20,90 voor ao CROKY CHIPS naturel, paprika, bolognese of ketchup, zak a 200 gram, van 1,89 voor MANDARIJNEN CLEMENTINES 1 nel 1000 gram, van 2,98 voor J I 49 BELEGEN KAAS C vers von 'l mes, per kilo van 14,50 voor Deze aanbiedingen zijn geldig l/m 28 januari 1995. Per oonbieding max. 3 eenheden per klont Bel voor de dichtstbijzijnde Jumbo gratis onze klantenservice. 060220161 BROUWERSDAM - Aan de Brouwersdam - tussen de Kabbelaarsbank en de ha ven Middelplaat - wordt momenteel gewerkt aan uitbreiding van het bestaand surfgebied. De capaciteit van het bestaande surfgebied blijkt in het hoogseizoen niet toereikend. RENESSE - In het dorpshuis van Renesse zullen op de zaterdagavonden van 4 en 11 februari de jaarlijk se uitvoeringen worden gehouden van muziekver eniging Luctor et Emergo. Het fanfarekorps brengt een programma onder het motto Love is all you need. Voor de pauze wordt een programma gebracht dat is opgebouwd met stukken rond het thema Lief de.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3