De krijgt het steeds drukker 'Monument Grevelingendam symbool verbintenis Schouwen en Goeree' Keukens half geld mim UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schults Schilders restaureert en adopteert monument mnrTP7 dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 25 JANUARI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 20 PAGINA'S OTJDE-TONGE/BRUINISSE - „Het monument heeft zijn vroegere functie weer terug. Het legt een verbin ding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee." Met gepaste trots sprak de directeur van Schults Schilders uit Zierikzee, J. L. Schults senior deze woorden bij het betonnen object, dat al ruim dertig jaar op de Grevelingendam tussen Oude-Tonge en Bruinisse staat. Het gaat om het voormalige eindstation van de kabelhaan, waarmee in 1964, gedurende een half jaar, stortsteen werd aangevoerd voor de aanleg van de Grevelingendam. Vanwege verzoeken van mensen uit de omgeving werd het gevaarte na afloop van die werkzaamheden niet gesloopt, zoals aanvankelijk was gepland. Het bleef staan als herinnering aan de rea lisatie van de dam die de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland verbond. Onder invloed van betonrot en zure regen raakte het kabelbaaneindstation de afgelopen jaar behoorlijk in verval. Daar aan kwam een eind door het initiatief van Schults Schilders om het monument te restaureren en te adopte ren. Afgelopen donderdag droeg Rijkswaterstaat het monument symbolisch over aan J. H. Schults en zijn zoon H. Schults, die aan het hoofd staat van het bedrijf voor betonrenovatie, Schults Saneringstechnieken. Beide bedrijven verzorgden vo rig jaar de ingrijpende op knapbeurt, waardoor het ka belbaaneindstation nu weer als monument staat te pron ken. De 20.000 gulden die daar voor nodig waren werden voor een kwart betaald door Rijks waterstaat, terwijl ook Kers- sen Betonplan een vierde ge deelte van de kosten bijdroeg door het materiaal te leveren voor de betonrenovatie. Volgens H. Schults hadden de medewerkers van zijn betonre- novatiebedrijf het meeste werk aan het, ongeveer zes meter ho ge, ronde gedeelte van het mo nument. „We hebben eerst het betonijzer in het monument ontroest en gedeeltelijk wegge haald." Vervolgens werden de gaten in het beton gerepareerd door nieuw beton aan te bren gen in diverse lagen. „De gaten waren te diep om ze in één keer te vullen." Na déze klus werd het monument door Schults Schilders voorzien van 'een nieuwe jas'. Een verflaag in anti-grafiti uitvoering. In samenspraak met Rijkswa terstaat koos men daarbij voor een kleurencombinatie waar bij de zij gedeelten van het mo nument in grijs werden uitge voerd, terwijl het ronde gedeel te de lichtgroene aquatint kreeg. „De kleur van het water in de omgeving. Daar gaat een rustgevende sfeer vanuit", al dus P. van Hooijdonk, die als PR-man en lid van het bedrijfs bureau Schults Schilders als eerste met het idee kwam om het monument door het bedrijf te laten opknappen en adopte ren. „Bij voorkeur hadden we natuurlijk ons logo in het ron de gedeelte van het monument gezet", grapte hij. Daarvan is natuurlijk geen sprake. Het publiek wordt op de hoogte gesteld van de ge schiedenis van het monument en de inbreng van Schults Schilders via een informatie bord. Dat wordt in opdracht van Rijkswaterstaat nog voor het komende vakantieseizoen bij het recreatiegebied aan de rand van de Grevelingendam, nabij het monument geplaatst. Behalve het ongeveer zeven meter hoge gedeelte boven de grond, omvat het voormalige kabelbaan-eindstation ook een gigantisch stuk beton plus be- tonpalen, dat onder de grond zit en fungeerde als contrage wicht. Het station stond via een kabel in verbinding met een soortgelijk kabelstation, dat zich ter hoogte van het hui dige Grevelingenrestaurant be vond. Via die kabel werden de gigantische stukken steen in het water geworpen die de ba sis vormen van de Grevelingen dam. In zijn toespraak, bij de officië le overdracht van het monu ment voor adoptie, benadrukte J. L. Schults de verbinding die daarbij op verschillende ma nieren een rol speelde. „Het monument legt een verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Nadat het lang in de kou stond kwam via een stuk in de krant een verbinding tot stand met de le zers. Onze PR-man Van Hooij donk legde vervolgens verbin ding tussen bedrijven en Rijks waterstaat om het plan voor re novatie te realiseren." Tenslot te ontstonden verbindingen via de kaarten en telefoontjes waarmee mensen reageerden op het initiatief van Schults Schilders. H. Schults vertelde dat de be Mensen van Schults Schilders overhandigen aan medewerkers van Rijkswaterstaat een hord met de namen van bedrijven die het monument restaureerden. Een handeling waarmee de adoptie van het monument werd gesymboliseerd. (Foto: Marijke Folkertsma). drijven kozen voor een adop tieregeling om er voor te zor gen dat het monument er ook de volgende tien jaar goed uit blijft zien. „Waarschijnlijk is in die periode weinig onder houd nodig. Alleen wat schoon- maakwerkzaamheden." Na mens Rijkswaterstaat waren Hoofd Dienstkring Noord- en Midden Zeeland A. van der Zeijst en Hoofd Dienstkring Schelde-Rijn ing H. M. van de Laak aanwezig. „Omdat het monument zowel in de water kering als in de berm van de weg staat", aldus Van der Zeijst. Hij vertelde dat Rijkswater staat zeer tevreden is met het initiatief van Schults Schil ders. „Het is een nieuw idee en als overheid moeten wij ver nieuwend durven denken." Hij omschreef het monument als 'de poort van Zeeland'. Een voor de passerende automobi listen zeer herkenbaar punt. „Wanneer je dit monument zou slopen, zouden de mensen het missen." Het voormalige kabelbaan-eindstation is het eerste object van Rijkswater staat in Zeeland dat op deze manier werd geadopteerd. ZIERIKZEE - Na een periode als waarnemend deurwaarder werkzaam te zijn geweest, is M. P. 3. Buijs be noemd tot gerechtsdeurwaarder in Zierikzee. Een functie, steeds drukker, zoals blijkt uit onderstaand alge meen verhaal over de werkzaamheden van een gerechtsdeurwaarder. De deurwaarder krijgt het drukker: het aantal mensen dat kampt met een gat tussen inkomsten en uitgaven groeit. Pure armoe, verplichtingen die niet meer kunnen worden na gekomen, het gat in de hand. De deurwaarder gaat er achter aan. „Vroeger werden mensen boos. Tegenwoordig kan het ze geen zier meer schelen". Een kleine zwarte man doet Het pand aan de Lange Nobelstraat waarin het kantoor van waarnemend gerechtsdeurwaarder Buijs is gevestigd. (Foto: Marijke Folkertsma). open. Hij kijkt toch wel wat verwonderd wanneer hij de deurwaarder ziet staan. „U wordt ontruimd", zegt de deur waarder en hij loopt langs de man naar binnen. In een hand omdraai is het slot verwisseld. De kleine zwarte man mag nog even z'n tanden poetsen en z'n kleren in een koffer stoppen. „Een beetje tempo graag", roept de deurwaarder nog, als blijkt dat de man niet al te veel haast maakt met het bij elkaar rapen van wat persoonlijke be zittingen. Op de deurmat ligt een kleurige folder. 'Easy Lea se, de nieuwe formule .van Ska- la'. De lachende dame op de co ver leunt met haar arm op een tv waarop een voetbal zicht baar is. 'Nieuw: zonnebanken', 'Videorecorders al vanaf 25 gulden per maand'. Tien minuten later staat ieder een weer op straat. Het is acht uur 25 en de eerste ontruiming op deze dag is achter de rug. Aimabel Op de tafël van de gerechts deurwaarder staat een dik zwart boek. Op de rug is te le zen: Fruin: De Nederlandse wetboeken. Aan de muur van het modieus ingerichte kantoor hangt moderne kunst. Jonge mensen zitten achter compu terschermen, de telefoon onder handbereik, Geroezemoes, ge ratel van rekenmachines en het zachte tikken op de pc's vullen de grote open kantoorvlakte. In het midden staan uit de kluiten gewassen kasten met dossier; voor elke slechte beta ler is er een map. Het gerechtsdeurwaarderskan toor kan de sociale verhuurder tot zijn klantenkring rekenen. Daarnaast zijn er credit-cart- organisaties, banken en win kelketens die gebruik maken van de diensten van het deur waarderskantoor. Die diensten bestaan voornamelijk uit het achter hun broek zitten van mensen die hun betalingsver plichtingen niet op tijd nako men, of het nu gaat om de huur van een woning of om de lening voor een kalfslederen bank stel, videorecorder of nieuwe auto. Om de slechte betalers des noods met wat forsere midde len tot betalen te bewegen be schikt de deurwaarder over een klein arsenaal aan middelen. Bij huurschulden volgt ontrui ming; bij ander financieel wan gedrag volgt loonbeslag of worden de zogenaamde 'roe rende zaken' in beslag geno men. En sinds 1992 is daar een nieuw middel aan toegevoegd: beslaglegging op een uitke ring. Uiteraard kan in een keu rig land als Nederland dat al les pas geschieden nadat de rechter zich erover heeft gebo gen en de wanbetaler de moge lijkheid heeft gehad zich te verdedigen. Dat laatste komt overigens zelden voor: in een groot aantal gevallen vonnist de rechter bij verstek. Exploten De deurwaarder verlaat 's mor gens het kantoor met in zijn koffer 27 keer 'In naam der Ko ningin!' Voor een groot deel zijn het dagvaardingen om voor de rechtbank te verschij nen; voor een ander deel aan zeggingen voor ontruimingen en aanzeggingen dat er beslag zal worden gelegd op een deel van het loon of de uitkering. 'Exploten' in het jargon, en die mogen alleen door deurwaar ders worden rondgebracht. Slechts af toe treft de deur waarder iemand thuis. Op het derde adres van die dag doet een dame in een wit ruimval- lend gewaad open en neemt woordeloos de dagvaarding in ontvangst. De deurwaarder, te gen de overrompelde dame: „Neemt u maar zo snel moge lijk contact op met ons kantoor dan kunnen we een afbeta lingsregeling treffen". Onder weg naar het volgende adres vertelt hij dat het ging om een restantje van een oude schuld, „zegge en schrijve 98 gulden. Inmiddels zijn er vijfhonderd gulden kosten bijgekomen. Treurig natuurlijk, maar de rechter werkt ook niet voor niks". In de jaren dat hij explo ten rondbrengt werd hij zelden geconfronteerd met fysiek ge weld. „Ach, één twee keer per jaar krijg ik een duw, meer niet. Wel moest ik in het begin erg wennen aan de verbale agressie. Scheldkanonnades en rechtstreekse bedreigingen zijn aan de orde van de dag. 'We komen je wel .opzoeken'. Dat soort dingen". Maar ook de scheldpartijen worden minder. „In de loop van de jaren is "de onverschil ligheid sterk toegenomen. Wer den mensen vroeger boos, te genwoordig kan het ze steeds vaker geen zier schelen". Dagvaarding „Mijn advocaat betaalt", zegt de jongen in joggingpak met een handdoek om z'n schou ders gedrapeerd die wel open doet. In z'n hand heeft hij een zak drop en z'n kaken malen rustig door terwijl de deur waarder hem vertelt dat hij een dagvaarding komt afleve ren. Volstrekt ongeïnteres seerd blijft hij in de deurope ning hangen tot hem het papier wordt overhandigd. Daarna sluit hij zonder een groet de deur. Veel huizen zien er uit alsof er niemand meer woont. Herme tisch gesloten jaloezieën, gor dijnen die midden op de dag gesloten zijn, niets dat be weegt. De envelop met het ex ploot waarop staat 'Inhoud vereist onmiddellijke aan dacht' glijdt de brievenbus in. „Het leger wanbetalers groeit en het komt ook steeds vaker voor dat we met tien deurwaar ders tegelijk bij iemand voor de deur staan. Als je dan nog twee gulden vangt, mag je blij zijn. Een groot deel van de wanbetalers die wij binnen krijgen, zien we hier ook weer terug. Ik schat dat zo'n 70 pro cent recidivist is". De reden waarom mensen in de financië le sores komen, zijn zeer uit eenlopend. „Uiteraard zijn er mensen die gewoon te weinig geld hebben, die jaar in jaar uit op het randje moeten leven. Echte crepeergevallen. Het lijkt wel of er daar steeds meer van komen. Die mensen ontrui men is geen pretje". Daarnaast zijn er de mensen die het geld wel hebben, maar er niet mee kunnen omgaan. De gokverslaafden, consumen ten met overmoedig koopge drag. zij allen zorgen voor veel extra werk bij de deurwaarder. „Betalingsverplichtingen die zijn aangegaan in welvarende Advertentie GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 47e filiaal op te bouwen in Oud-Beyerland. Tijdens deze bouw hebben we een te gekke voorverkoopactie! Een groot aantal keukenmerken bieden wij voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aan. Buiten deze half geld actie hebben wij ook diverse andere merken keukens en apparaten die wij tegen onge lofelijke stuntprijzen aanbie den. Neem gerust uw offertes mee en wij garanderen u echt de allerlaagste prijs. Kom snel écht geld verdienen! VRIJDAG-KOOPAVOND) tijden blijken een loden last op het moment dat het inkomen sterk terugloopt. En al dat con sumptief krediet is natuurlijk prachtig, maar of het allemaal even verantwoord gebeurt, daar kun je je vraagtekens bij zetten". Maar er is ook een andere ten dens waar te nemen, stelt de deurwaarder. „De teugels wor den tegenwoordig strakker aangetrokken. Niet zozeer door de Wehkamps en Skala's, die toch wel een bepaald per centage wanbetalers incalcule ren bij de prijs, maar wel door de sociale verhuurders. Die stellen zich tegenwoordig veel zakelijker op. Drie maanden huurschuld is het maximum, daarna gaat de beuk erin". De slechte betalers zijn volgens de deurwaarder niet uitsluitend te vinden in één sociale laag van de bevolking. „Van rijk tot arm komt hier over de vloer. Mensen met een baan bij de po litie of op het gemeentehuis, maar ook uitkeringstrekkers die de eindjes niet langer meer aan elkaar kunnen knopen". „Sommige mensen maken er gewoon zelf een puinhoop van. Of ze nu veel of weinig geld hebben, ze kunnen er eenvou digweg niet mee omgaan. Wat bijvoorbeeld te denken van een echtpaar dat er in is geslaagd van een huurtje van precies 78,43 gulden per maand een schuld op te bouwen van bijna duizend gulden? Er zijn er ook die denken dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. Als ze maar niks van zich laten horen, zo redeneren ze kennelijk, dan drijft de bui vanzelf over. Nee dus. Maar er zijn ook mensen die er niks aan kunnen doen dat ze in de problemen zijn ge raakt en die hier komen om een afbetalingsregeling te tref fen. Echte armen, die toch keu rig elke maand honderd gulden extra komen brengen. Soms jaar in jaar uit. Daar neem ik m'n petje voor af". Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN SS&m&HI 01180-26649 Antiek- en kunstvervoer OUD-BEYERLAND BURG de VRIES BROEKMANLAAN 2 01860-21066/01722-5564 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom.afschr. a 48,50 □jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom. afschr. 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1