Werken aan wonen naar wens (I) WEEKEND RECEPT ^ÊÊÊm mmm fmM Miel Cools zingt in dorpshuis in Rilland NIEUWSBODE EXTRA IH| 1 VP Ir dier in het vizier lieve mensen Bluesgitarist Swamp bij Brogum en Louis' CD-zaak Festival levenslied en smartlappen Jack wil veel aandacht Ouders verstandelijk gehandicapten vragen identiteit en kwaliteit Exotische maaltijdsoep met bamboescheuten Nederlands kampioenschap triathlon Theatersport Zierikzee- Middelharnis Reünie voor militairen Nederlands Indië Toernooi klaverjassen wL Jw Zaterdag 28 januari WOENSDAG 25 JANUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Voor ouders van kinderen met een verstandelijke handicap is het een be langrijke tijd. Wanneer zij willen, komt er voor hun kinderen zorg op maat, bijvoorbeeld op het gebied van wonen. Daar kunnen ouders geweldig over tobben: Zullen we ons kind uit huis plaatsen? Maar waar vinden we een voorziening met een identiteit die bij ons past waar ook de kwaliteit van de zorg zondermeer goed is?". In de zorg begint een nieuw tijdperk. Wanneer het aan de ouders ligt, komt er zorg die bij hen past. Zoals men nieuwe kleren koopt. Men haalt uit het winkelrek een jas die wel mooi De blues van Oscar P. Swamp is blues zonder opsmuk. Niet gekunsteld, maar recht uit het hart. Hij is het levende bewijs dat je noch zwart, noch Ameri kaan hoeft te zijn voor een eer lijke blues. De CD Emtpy House heeft de sfeer, of de pijn van de katoen plantages, waar de blues de le vensdrank was die de slaven op de been hield. Swamp heeft nooit gewerkt op de plantages. Maar hij kent de troosteloos heid van een polderlandschap in de mist. Hij kent een heden daags Nederlands 'getto', de wijk Spangen in Rotterdam. Zijn woonwijk die in de loop der jaren exponent van de zelf kant van de samenleving is ge worden. Zijn stijl is verwant met Robert Johnsons. Hij weet dezelfde sfeer op te roepen, om dat hij de essentie raakt, waar het bij een muzikant om moet draaien. Passie. Zijn ruige stemgeluid, de fraaie slide- gitar en de mondharmonika doen de rest. Het album Empty House kwam onverwachts tot stand. In het compleet lege huis van zijn vriendin die net verhuisd was, bracht Swamp een door waakte nacht door. Tot de blues hem, in de eenzaamheid van die lege kamers, naar de strot greep. Zonder strategie begon hij bij kaarslicht te spelen, de hele nacht door. Of zoals hij la ter zou verklaren: ,,Ik schakel de mijn verstand uit, ik wist zit. Niet, dan gaat men een deur verder. Net als bij kledingzaken is er dus concurrentie. Een winke lier ziet niet graag mensen naar een concurrent gaan. Van- niet wat ik ging spelen, wist niet welke akkoorden ik zou slaan. Ik begon verhalen uit mijn onderbewuste te spelen. Non-stop, als in trance. Blijk baar heb ik ook, zoals vele mensen de afgelopen jaren mijn gevoel flink in de weg ge zeten". Swamp nam alles op op een walkman. Tben hij een dag of twee later de cassette voor het eerst beluisterde, merkte hij tot zijn verbazing dat er com plete nummers op stonden. Die tape ging vervolgens een eigen leven leiden en via vrienden belandde de cassette op de bu reaus van de platenmaatschap pij- Door de manier van opnemen heeft de CD een bijzondere sfeer. Oscar P. Swamp bewees dat voor het opnemen van een goede plaat je soms beter een walkman kunt gebruiken, dan een 24-sporen bandrecorder. Wanneer het hart maar spreekt. Louis Kleingeld is blij met het optreden van de artiest, die ge passioneerde blues recht uit het hart speelt. Het contact kwam via Brogum tot stand. Swamp had laten weten graag naar Zierikzee te komen, mits ze ook een sessie regelden in Louis' CD-zaak. „Hij was blijkbaar een keer in de winkel geweest en vond de ambiance er zo bijzonder, dat hij meteen dacht: daar wil ik wel eens een keer spelen", vetelde Klein geld. mensen het beste zelf kunnen aangeven waaraan ze behoefte hebben, en waar en hoe zij hun zorg willen realiseren. De ene ouder zal voor een ge zinsvervangend tehuis kiezen, Louis Kleingeld hoefde over het verzoek van Swamp niet lang na te denken. Snel was het optreden beklonken. „Wat deze gitarist brengt is precies wat ik wil horen in de muziek: passie. Het heeft dus alles wat een goe-' de blues moet hebben: mis troostigheid en soberheid. Wat hij brengt is meer dan gemid deld. En dat is ook wat ik in mijn collectie wil hebben: kwa liteit". Niet voor niets is de CD Empty House van Swamp bij Klein geld de nieuwe luistertip ge worden. Dat Swamp in feite zelf het initiatief heeft geno men om in zijn zaak te spelen, vindt Louis Kleingeld prach tig. Hij ziet het als een erken ning voor zijn inspanningen er een bijzondere winkel van te maken. Niet alleen ten aanzien van de collectie, maar ook qua sfeer. Daarom schenkt Klein geld gratis koffie voor z'n klan ten. Het moet meer zijn dan een winkel: mensen moeten zich hier thuis voelen. Ik wil hier iets neerzetten wat je nergens vindt. En ik ben op de goede weg. Er komen steeds meer mensen. De mond-tot-mond-re- clame begint te werken, in Zie rikzee en daarbuiten. Het op treden van Swamp past perfect in de toekomstplannen van Kleingeld. Hij wil in zijn zaak optredens en thema-bijeen komsten rond een bepaalde muziekstijl. MIDDELHARNIS - Zes atle ten van de triathlonvereniging Goeree-Overflakkee zijn gese lecteerd voor deelname aan het Nederlands Kampioen schap triathlon. Tijdens de Run-bike-run die werd gehouden in Rhoon be haalden zij goede resultaten. Het evenement omvatte 7,5 ki lometer lopen, dertig kilome ter fietsen en nog eens 3,5 kilo meter lopen. Er gingen twee honderd atleten van start, waaronder de complete Neder landse senioren-top. Erik Pee man uit Middelharnis eindigde met een tijd van 1.29.36 op de zeventiende plaats. John Al- brechts werd 41e met 1.38.00. Sjaak van Kempen uit Som- melsdijk deed het sportieve evenement in 1.39.05 en Wim Zoon in 1.42.15. Zij werden res pectievelijk 45e en 52e. Annet Wervers uit Middelharnis leg de het parcours af in 1.37.48. Behalve bovengenoemde man nen, werden ook de leden van de triathlonvereniging Goeree- Overflakkee. John Alberts uit Nijmegen en Eelko Bleek uit Rockanje geselecteerd voor het Nederlands kampioenschap. de mensen met een verstande lijke handicap zelf. Wat willen zij? Zij moeten dat aangeven. Niet langer kan en mag een an der dat voor hen zeggen. In de- Het festival wordt georgani seerd door de Culturele Com missie van de gemeente Kapel- Ie. De drie voorafgaande festi vals waren zeer succesvol. Uit reacties van het publiek bleek dat vooral waardering bestaat voor de sfeer van de 'goede ou de tijd' die tijdens het festival herleeft. Omdat de Culturele Commis sie een festival van niveau op prijs stelt, worden de kandida ten in de gelegenheid gesteld om deel te nemen aan work shops. Deze bijeenkomsten worden onder andere geleid door de Kapelse tekst schrijfster Ans Schilders, die op het gebied van de smartlap een grote deskundigheid op bouwde. In veel gevallen bleken de prijswinnaars van de festivals in de afgelopen jaren te hebben De Vlaming is een waardige opvolger van de troubadours die in de Middeleeuwen kaste len en steden afreisden om met hun sagen en mythen de liefde en de krijg in alle toonaarden te bezingen, Vaak waren het poëtische zwervers en onverbe terlijke melancholici, net als Miel Cools die al zo'n 23 jaar in Nederland optreedt voor een trouwe schare liefhebbers. Eens in de twee jaar vernieuwt Cools zijn repertoire. Dat houdt in dat hij een combinatie maakt van nieuwe en oude liedjes, omdat hij zich inmid dels heeft neergelegd bij de er varing dat het publiek blijft vragen om een aantal geliefde liedjes uit zijn vroegere reper toire. Tijdens zijn nieuwe concert geeft Cools zich over aan een poëtische beschrijving van zijn jeugd in Belgisch Limburg. De teksten waarmee hij zijn lied jes aankondigt zijn niet alleen verbindingen. Cools is een ai mabele spreker die op zachte wijze vertelt over hetgeen hem boeit, verbaast, verdriet of ver heugt. Opvallend zijn daarbij zijn typeringen van mensen en zijn, met woorden geschilder de, beschrijvingen van plaats en tijd. Cools zingt in Rilland ook van de liefde. „Want van de liefde moet je altijd zingen." Onder meer de nummers Hou den van. Boer Bavo en Niet bang zijn. Kaarten voor het concert zijn telefonisch te be stellen via 01135-1552. ze zin geldt het, dat ieder zijn of haar eigen leven mag leiden. Als het even kan, zo gewoon mogelijk. Duidelijk is dat de zorg veran dert. Veel is in beweging. Ou ders wringen zich in een weg door de bestaande situatie heen, op weg naar zorg die ze willen. Het gaat nu nog met pijn en moeite. Maar de zorg zelf en de overheid passen zich langzaam maar zeker aan. Ook op het eiland Goeree-Overflak kee, De Protestants-Christelij ke Woonvoorzieningen op Goe ree-Overflakkee te Middelhar nis werkt aan wonen in een combinatie van levensbeschou wing en kwaliteit van zorgaan bod. deelgenomen aan de works hops. Deelname is echter niet verplicht. Tijdens het festival worden de kandidaten beoor deeld door een deskundige ju ry die ook bepaalt wie in aan merking komt voor een prijs. Behalve deze, door de jury toe gekende prijzen, wordt ook een prijs toegekend aan de kandi daat die door het publiek als beste wordt geselecteerd. De prijzen zijn geldbedragen. Mensen die op zoek zijn naar de tekst van bestaande le vensliederen en smartlappen kunnen telefonisch contact op nemen met Ans Schilders via nummer 01102-43742. Voor deel name aan het festival kan men zich melden bij de Culturele Commissie, Postbus 79, 4420 AC Kapelle, telefoon 01102- 41230 (J. van Hove). ZIERIKZEE - In het Multi functioneel Centrum (MFC) aan de De Huybertstraat in Zierikzee wordt zondag 29 ja nuari een wedstrijd thea tersport gehouden tussen de Zierikzeese ploeg Kiekieres en TotaalExpres uit Middelhar- nis. v Het evenement is in lokaal 14 van het Multifunctioneel Cen trum. De twee ploegen dagen elkaar uit om de beste, ter plaatse geïmproviseerde scè nes te laten zien. Zij krijgen hiervoor punten van een jury en het publiek, dat ook aanwij zingen geeft die als uitgangs punt moeten dienen voor de improvisaties. Alles wordt in goede banen geleid door een presentator. De muzikale on dersteuning wordt verzorgd door Steven Vis (op piano) en Stien Mennema (op accordeon). Het evenement begint om 20.00 uur. NIEUWE-TONGE - In de Oran jekazerne in Schaarsbergen wordt 21 april een herden kingsreünie gehouden voor oorlogsvrijwilligers van alle krijgsmachtonderdelen die vlak na de Tweede Wereldoor log werden ingezet in Neder lands Indië of andere gebie den. Het gaat om een initiatief van de Stichting Reünie Comité OVW-ers Engeland-Schotland, waarvan L. J. C. van Alphen uit Nieuwe-Tbnge secretaris is. Veel oorlogsvrijwilligers wa ren afkomstig uit het verzet en waren daadwerkelijk betrok ken bij de bevrijding. Veel van hen werden tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog in En geland en Schotland opgeleid tot militair om te worden inge zet in Nederlands Indië. Oud militairen die aan de reünie willen deelnemen kunnen tele fonisch contact opnemen via 01875-1447. BRUINISSE - In strandpavil joen Meerzicht, aan de westzij de van de Grevelingendam wordt vrijdag 27 januari een open individueel klaverjas- toernooi gehouden. Het gaat om een initiatief van de klaverjas vereniging Meer zicht uit Oude-Tonge. Aan het toernooi is tevens een competi tie verbonden. Het evenement begint om 20.00 uur. Belang stellenden kunnen voor nadere informatie of aanmelding tele fonisch contact opnemen via 01874-1493. w y\ U heeft nodig voor 4 personen: 1 rookworst 400 gram krabbetjes 150 gram bamboescheuten (blik), uitgelekt 2 eetlepels zonnebloemolie 2 tenen knoflook, uitgeperst 1 middelgrote ui; fijngehakt 1 theelepel gemalen korian- deHketoembar) 2 eetlepels suiker V/2 liter runderbouillon 2 bosuitjes, in dunne plakjes gesneden 1 kleine koolraap, in dunne reepjes gesneden 1 theelepel zout 2 theelepel witte peper 1 eetlepel Thaise saus 1 theelepel water 1 theelepel soja 1 theelepel gehakte ansjovis mespuntje bruine basterd suiker Verdeel het vlees in aparte ribben en hak ze in stukken van 4 cm of vraag uw slager dit te doen. Laat de bamboe uitlekken en snijd die in dunne repen. Verhit de olie en bak de knoflook, uien en koriander 1 minut. Voeg de ribbetjes en de Thaise saus toe en roerbak op hoog vuur tot het vlees goudbruin is. Voeg suiker, zout en peper toe, giet de runderbouillon erbij en breng dit aan de kook. Temper het vuur en laat de soep ca. 45 minuten zacht koken tot het vlees ge heel gaar is. Zeef de soep. Blancheer de k-oolraap in ca. 4 a 5 minuten in kokend water. Voeg de bamboe scheuten en de koolraap toe en kook alles nog 2 a 3 minu ten. Neem het vlees van de ribben, snijd het fijn en voeg dit toe aan de soep. Snijd de rookworst in plakjes en voeg de plakjes ook toe. Laat het geheel nog even doorkoken. Schep de soep in kommen en garneer deze met bosuitjes. Lekker met stokbrood, sam bal badjak en diverse kroe- poeksoorten. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1765 kj (420 kcal) Eiwit: 20 gram Vet: 34 gram Koolhydraten: 9 gram In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee zit de één jaar oude Mechelse herder Jack. Hij is gevonden aan de Brede- weg in Sirjansland. Jack is een heel lieve hond, die in zijn nog jonge leventje al veel gezworven heeft. Deze viervoeter is nogal angstig en heeft dan ook veel liefde en aandacht nodig. Met kat ten kan Jack het goed vinden. De eigenaar van deze reu wordt verzocht contact op te nemen met het asiel aan de Zandweg, tele foon 01110-17013. Mocht deze zich niet melden, dan wordt getracht een ander baasje voor hem te vinden. Een ieder die belangstel ling heeft voor Jack kan zich dus in verbinding stellen met het asiel. De Perzen Mimi en Moefie zijn nog niet geplaatst. In het dierenonderkomen zitten 32 katten en drie honden. (Foto: Joop van Houdt). RILLAND - De Belgische troubadour Miel Cools treedt zaterdag 28 januari op in het dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Miel Cools: Want.van de liefde moet je altijd zingen". Ze stonden te liften aan de kant van de weg ik zag ze daar staan en dacht die hebben pech Ik stopte mijn wagen en laadde ze in ik dacht nog: verhip hij lijkt op de koningin Hij zei: ik word later koning ben voor niemand bang behalve autowegen die jagen mij op stang. Langeweg Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overf lakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse. Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle. Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs. Dreischor. Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland. Oosterland, Goedereede, Goedereede. Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel. Ooltgensplaat. Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk. Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dlrksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken tl, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941. voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.565 lijkt. Men trekt de jas eens aan, gaat voor de spiegel staan, probeert voor alle zekerheid een maat groter, vergelijkt de jas met enkele andere uit het rek, draait het prijskaartje om en komt tenslotte tot het be sluit eerst nog even verder te kijken. De maat, de kleur, de prijs, het doel waarvoor men de jas koopt. Het is een combi natie van kwaliteitsteisen die leiden tot het besluit wel of niet kopen. Vanaf nu gaat het precies zo met de hulpvraag van ouders van kinderen met een verstan delijke handicap. De zorgvoor zieningen (internaat, GVT, DVO) worden niet als hulpgoe deren uitgedeeld aan mensen die al tijden daarvoor in de rij voor het loket staan. Integen deel, zij krijgen een portemon nee met daarin genoeg geld om de zorg in te kopen die bij hen past. De portemonnee is de cliëntgebonden financiering, de klant de hulpvrager, de win kelier één van de hulpaanbie ders, bij wie men vrijblijvend kan binnenlopen om te kijken of er wat van zijn gading bij daar dat hij er alles aan doet om zich klantvriendelijk te presenteren. Ook in de zorg zal concurrentie er toe leiden dat ouders zich niet langer afhan kelijk weten van één voorzie ning. Concurrentie dwingt de zorgaanbieder er toe veel aan dacht te schenken aan de kwa liteit van zijn aanbod. De nieuwe keuzevrijheid gaat nog veel verder. Niemand is verplicht een jas in de winkel te kopen. Men kan deze ook zelf maken. Voor zorg hoeven ouders niet meer naar een be staande voorziening. Ze kun nen er voor kiezen het ant woord op hun eigen hulpvraag zelf te maken. Steeds meer ou ders komen daar achter en gaan aan de slag. Vandaar de vele zorgvernieuwende projec ten. Natuurlijk stuiten deze ouders op tal van knelpunten, want het systeem van de zorg is er nog niet op aangepast. Maar dat is nog een kwestie van tijd. Tot zolang moet men het doen met zorgvernieu wende projec ten. De overheid stimuleert de ze projecten trouwens heel be wust, vanuit de visie dat 'de terwijl de andere ouder samen met andere ouders een woning huurt en de zorg elders in koopt. De één zal met behulp een arbeidsconsulent aan job- coaching gaan werken in het vrije bedrijf, terwijl elders er een groepje ouders een dagcen trum runt voor zes mensen met een verstandelijke handicap. Men vraagt niet of er een be paalde voorziening is, maar men stelt op grond van de ei gen hulpvraag vast dat die voorziening nodig is en er dus komt. De Federatie van Oudervereni gingen heeft deze visie ooit weergegeven in de nota's Van hulpvraag naar antwoord en Mensen met mogelijkheden. Nu heeft zij deze visie op on derdelen uitgewerkt en de vi sie concreethanden en voeten gegeven in de nota Gewoon doen. De overheid kan er in le zen welk beleid zij moet ma ken, de zorgaanbieder wat er van hem wordt verwacht en de ouders worden geattendeerd op het feit dat zij nu echt aan de beurt zijn om iets te zeggen. Om dat laatste gaat het. Daar zit het scharnier: de ouders en Ouders mogen de zorg voor hun kind of familielid met een verstandelijke handicap zelf invullen. Dat is nieuw. Mo menteel mogen ouders al blij zijn als er bijvoorbeeld een woonplaats voor hun kind vrijkomt. Iedereen is het erover eens dat alleen de zorg goed is, waarom mensen zelf hebben gevraagd. Dan komt er vanzelf ook vrije keuze en meer keuzemogelijkheden. De zorg veranderen, kan dan alleen wanneer de ouders zelf aangeven wat hun wensen zijn. Daarop wil de Vereniging Helpende Handen aansluiten. Zij wil op Goeree-Over flakkee en Schouwen-Duiveland bezien of ouders die in de refomatorische traditie staan overtuigende belangstelling hebben voor een woonvoorziening, waar kwaliteit en iden titeit het leven van alle dag kenmerken. Het doer er niet toe of iemand in een voorziening of thuis woont of op de wacht lijst staat. Iedereen kan zijn of haar wensen op dit gebied kenbaar maken. De Vereniging Helpende Handen wil de ouders daarbij helpen. De vereniging heeft de afgelopen ja- ren regelmatig signalen opgevangen en vragen gekregen van ouders die een woonvoorziening voor hun kind met een verstandelijke handicap wensen, waar het Woord van God centraal staat. Het ligt dan voor de hand om de vragen van deze ouders serieus te nemen. Eveneens ligt het voor de hand om dan contact te zoeken met de woonvoorziening op Goeree-Overflakkee, die voorkomt uit de reformatorische kerken, te weten de Protestants-Christelijke Woonvoorzie ningen te Middelharnis. De Vereniging Helpende Handen behartigt de belangen van mensen met een handicap en hun ouders/verzorgers. Ook verleent zij hulp aan hen. Het adres is: Postbus 404, 3440 AK Woerden, telefoon 03480-20390. ZIERIKZEE - In Louis' CD-speciaalzaak aan de Melkmarkt in Zierikzee treedt zaterdag 28 januari de Rotterdamse bluesgitarist Oscar P. Swamp op. Voor de liefhebbers bestaat zaterdag de kans de Rotterdammer twee keer aan het werk te zien. Eest bij Louis Kleingeld en 's avonds in Brogum. Daar speelt hij in het voorprogramma van The Pilgrims. De toegang is gratis. Organisatie zoekt deelnemers KAPELLE - In het Zeeuwse Kapelle wordt zaterdag 8 april voor het vierde achtereenvolgende jaar het levenslied- en smartlappenfestival gehouden. De or ganisatie van het evenement zoekt groepen en perso nen die willen deelnemen aan het evenement.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 15