dichters Waterschap geeft historische collectie in bruikleen museum Renessenaar bouwt pijlsnel in de avonduren eigen huis j* College Zierikzee wil definitief nee tegen camping Eerste Weegje (O Ook archieven blijven in Zierikzee Eerste bewoners van uitbreidingsplan Stoofweg 3 DINSDAG 24 JANUARI 1995 NR 25711 ZIERIKZEE - Na jarenlange touwtrekkerij bestaat er een kans dat binnenkort definitief 'nee' gezegd wordt tegen een camping aan het Eerste Weegje in Zierik zee. Een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders stelt de raadsleden voor zich in de raadsvergadering van maandag 30 januari uit te spre ken dat de toekomstige bestemming van het perceel ,,in ieder geval een andere zal zijn dan een bedrijfsmatige campingbestemming." Een meerderheid van het colle ge van b en w wenst de open structuur in het gebied rond het Eerste Weegje te handha ven. Een bedrijfsmatige cam ping past niet in deze visie. Wethouder P. de Rijke neemt wat dit betreft een ander standpunt in. Gelet op de „wor dingsgeschiedenis" wil hij een bestemming als bedrijfsmatige camping. Welke bestemming het gebied krijgt, wanneer de raad een camping uitsluit, is nog niet bekend. Woningbouw is een van de mogelijkheden. Het ge bied behoort tot de zogenaam de kernrandzone; de overgang van stad naar platteland. De kernrandzones maken onder deel uit van het buitengebied. Om ongewenste ontwikkelin gen binnen het gebied Eerste Weegje en omgeving te voorko men stellen b en w de raad voor een voorbereidingsbesluit voor een herziening van het bestem mingsplan Buitengebied vast te stellen. Om er als bevoegd gezag voor te zorgen dat de school voor leerlingen en leerkrachten een veilige plek is, heeft het colle ge van burgemeester en wet houders van Zierikzee een ver ordening klachtenbehandeling ongewenste intimiteiten open baar onderwijs samengesteld. Onder ongewenste intimiteiten kan worden verstaan: Onge wenste, seksueel getinte aan dacht, tot uiting komend in verbaal, fysiek of ander non- verbaal gedrag, dat zowel op zettelijk als onopzettelijk kan zijn. Behalve intimiteiten tus sen volwassenen gaat het in het basisonderwijs om ongewenste intimiteiten tussen volwasse nen en leerlingen en soms ook tiissen leerlingen onderling. Volgens de verordening kan een klacht worden ingediend bij het bevoegde bestuursor gaan (de gemeenteraad) of bij een aan te stellen vertrou wenspersoon of klachtencom missie. De taken van de vertrou wenspersoon bestaan onder meer uit het bijstaan van de klager en deze voorzien van ad vies. Daarnaast probeert de vertrouwenspersoon tot een oplossing te komen en verleent hij ondersteuning bij het indie nen van een klacht. De klachtencommissie onder zoekt ontvangen klachten en brengt rapport uit aan de raad. Tévens adviseert de klachten commissie over het te voeren beleid. Een taak die ook voor de vertrouwenspersoon is weg gelegd. Volgens b en w van Zierikzee heeft de gemeenteraad een spe cifieke verantwoordelijkheid inzake ongewenste intimitei ten in het openbaar onderwijs. Daarom ook willen zij nu be leid formuleren. Vaak wordt dit opgehangen aan een inci dent. Het is echter beter daar op vooruit te spelen. Van een beleid gaat volgens het college immers ook een preventieve werking uit. De raadsleden van Zierikzee worden in de raadsvergadering ook gevraagd een principe besluit te nemen over de reali sering van het Recreatief Mi lieu Centrum (RMC) in Renes- se. B en w oordelen over het al gemeen positief over de plan nen. Wel plaatsen ze vraagte kens bij het aandeel van het recreatieve gedeelte van het RMC. Dit staat op gespannen voet met het milieu-educatieve gedeelte. Cruciale vraag voor het college is waar de grens ligt tussen de educatieve voorzie ningen en de recreatieve onder delen van het RMC. Tot de verhuizing naar het Magnoliagebouw in Goes blijft de historische verzameling van het Waterschap Schouwen-Duiveland op geslagen in 's Landskamer in Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Het Waterschap Schouwen-Duiveland staat zijn verzameling historische voorwerpen in bruikleen af aan het Stadhuismuseum Zierikzee. Het college heeft hiertoe een aantal maanden geleden een verzoek ingediend, naar aanleiding van de fusie van de Zeeuwse waterschappen boven de Westersehelde. Hierdoor komt de vestiging in Zierikzee van het waterschap, waar de collectie een plaats heeft, te vervallen. De collectie bestaat onder meer uit schilderijen en gebruiksvoorwerpen. De voorzitter van de Werk groep Museum van Zierikzee, Minke van Meerten, is erg blij dat het Waterschap Schouwen- Duiveland heeft besloten haar collectie in bruikleen te geven van het Stadhuismuseum. „Wij willen graag alles wat met Schouwen-Duiveland te maken heeft hier hebben. Dat we op deze manier onze collectie kun nen uitbreiden is'fantastisch." De werkgroep legde in septem ber vorig jaar haar plannen voor aan het college van burge meester en wethouders. Dit diende een officieel verzoek in bij het waterschap, waarop on langs een positief antwoord verkregen werd. Ook het be stuur van het waterschap is van mening dat het van groot belang is, dat de collectie in zijn totaliteit voor S.chouwen- Duiveland gehandhaafd blijft. Voorwaarden Het waterschap stelt wel enke le voorwaarden aan het in bruikleen geven van de verza meling. Zo moet de collectie op Schouwen-Duiveland bijeen blijven. Daarnaast moet het waterschap of de rechtsopvol ger ervan gebruik kunnen ma ken voor tentoonstellingen en dergelijke en dient de collectie verzekerd te worden. Wanneer de collectie overge dragen wordt is nog niet be kend. Dit hangt samen met de fusie van de waterschappen per 1 januari 1996. Volgens Van Meerten is het waarschijnlijk dat in eerste instantie een aan tal objecten uit de verzameling van het waterschap een plaats krijgen in het museum. ,,Ik schat in dat we na de ge meentelijke herindeling meer ruimte krijgen in het stadhuis. Dat is het moment om van de collectie een thema te maken. Hoe het er precies uit gaat zien weet ik nu nog niet. Maar daar voor hebben we nog een jaar de tijd." Behalve de historische verza meling blijven ook de archie ven van het Waterschap Schouwen-Duiveland in Zie rikzee. In verband met de fusie worden alle archieven van de waterschappen in een nieuw te bouwen bewaarplaats bij het nieuwe onderkomen in Goes opgeslagen. De archieven van het Waterschap Schouwen- Duiveland vormen hierop een uitzondering. Zij blijven op geslagen in het Streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland in Zierikzee. ZIERIKZEE Spreekuur D66 Leden van de afdeling Zierik zee van D66 houden öp donder dag 26 januari spreekuur in het gebouw op het Vismarktje in Zierikzee. Iedereen die vragen of kwesties heeft waarvoor de plaatselijke politici zich zou den kunnen inzetten kan daar terecht van 19.00 tot 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Sierknippen Mevrouw M. Geldof uit Goes gaf onlangs een demonstratie sierknippen tijdens een bijeen komst van de dames van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen. Dit vond plaats in dorpshuis de Schutse in Burgh- Haamstede. Zij legde uit dat het sierknippen geen hobby maar een volkskunst is, en bracht ter illustratie een aantal kranteartikelen mee over Jan de Prentenknipper. Deze man leefde in de vorige eeuw en ging de huizen langs om zijn kunsten aan te bieden in ruil voor onderdak. Zijn nazaten wonen nog steeds in Zeeland en zodoende zijn verschillende van zijn werken bewaard ge bleven. In 1973 is in Nederland een kring opgericht met onge veer 250 leden. Inmiddels zijn dat er duizend geworden. De dames waren zo enthousiast, dat besloten werd in het najaar een cursus sierknippen te orga niseren. NOORDWELLE NBvP-ledenvergadering De afdeling Noord welle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield onlangs haar ledenverga dering in het dorpshuis in Noord welle. Tijdens de verga dering werd onder meer stil gestaan bij het 25-jarig lid maatschap van de dames A. Padmos en J. van der Stolpe. Zij kregen uit handen van pre sidente mevrouw Mooijaart een wandbordje. De dames A. Vis-dën Hartog en T. Steur- Stuyts - beiden aftredend en, herkiesbaar - werden herkozen als bestuurslid. Mevrouw M. Mulder-Krijnse Locker was niet herkiesbaar. In haar plaats werd verkozen mevrouw J. Hoets-van der Weelden. Na de pauze werd aandacht be steed aan het 30-jarig bestaan van het afdelingskoor De Noordzeestemmen. De dames van het koor verzorgden het tweede deel van de avond met zang en declamatie. Verder was er een demonstratie ball- roomdansen door Joyce den Haan en Björn Kenters. De vol gende bijeenkomst van de NBvP-afdeling staat gepland voor donderdag 9 februari in het dorpshuis in Ellemeet. Landbouwer J. de Koeyer uit Brouwershaven vertelt dan een en ander over het Zeeuws Vle gelbrood. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven, hield afgelo pen woensdag haar jaarverga dering. Aftredend, en niet her kiesbaar, waren presidente me vrouw M. Gravendeel en de se cretaresse mevrouw M. Hof land. Na drie rondes stemmen werden twee nieuwe bestuurs leden gekozen, mevrouw D. van Ast en M. de Wilde. De ver slagen van de penningmeeste res en secretaresse werden goedgekeurd. Verder werden drie jubilarissen gehuldigd. Twee leden zijn al veertig jaar lid (M. Gunst-Constandse en B. de Koeyer-Doeleman): Eén lid vierde het 25-jarig jubileum (A. Jansen-van Drongelen). In haar afscheidswoord bedankte de presidente de leden voor het vertrouwen en droeg de voor zittershamer over aan de vice- presidente. Na de pauze was er een poëzie-programma, ver zorgd door mevrouw N. van de Bruinhorst. Deze voordracht werd muzikaal omlijst door dwarsfluitmuziek van me vrouw J. Kloet. BRUINISSE Jubilea Woensdag 15 februari worden tijdens een bijeenkomst in de brandweerkazerne aan de Mo lenstraat in Bruinisse diplo ma's en certificaten uitgereikt, lévens wordt tijdens de bijeen komst aandacht besteed aan het koperen jubileum van de heren A. van Donge en L. Bal. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. YERSEKE Vissers Yerseke Vrijdag 27 januari komen de le den van, vissers vereniging Yer seke in dorpshuis De Zaete te Yerseke bijeen voor de jaarver gadering. Aftredend en her kiesbaar zijn de heren A. Ver- schuure, J. de Rooij en A. Sin- ke. Niet herkiesbaar is de heer C. van IJsseldijk (YE 82). In de ze vergadering houdt Zevibel- voorzitter J. D. de Voogd een inleiding met als titel: Zevibel nu en later. OOSTKAPELLE Cursussen exotisch koken De Stichting Educatief Tbe- risme Zeeland Oranjezon geeft binnenkort cursussen exotisch koken in het Studiecentrum Oranjezon, Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Onder leiding van een kokkin uit het betref fende land leert men op de juiste wijze gebruik maken van uitheemse produkten en het klaarmaken van originele recepten. De volgende landen zullen centraal staan: Surina me, Vietnam, Thailand en In donesië. De cursussen Suri naams, Thais en Indonesisch koken bestaan uit drie lessen van elk drie uur (van 17.30- 20.30 uur). De cursus Vietna mees koken omvat één lesa- vond. Voor inlichtingen en aan melding: telefoon 01188-1507. Post Een kaart, of een briefje Zo'n stukje papier Dat schrijf je aan vrienden Als ze weg zijn, van hier. Want juist dat berichtje Al is het maar klein Kan voor veel mensen Van betekenis zijn. Moet je voor je gezondheid in het ziekenhuis verblijven Dan is het heel fijn Om daar post te krijgen. Want juist diegene waar je 't niet van verwacht Geeft je dan het gevoel Er is aan mij gedacht Corry Kloet-Slager, Burgh Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Kriens wat later te horen dat hij de eerste keus had in het plan Stoofweg 3. Half april zet te hij zelf de contouren van zijn huis uit, waarna aan het eind van die maand het heien kon beginnen. Afkloppen ,,Ik heb altijd in de avonduren gewerkt," zegt Edwin in zijn mooie L-vormige living. „En verder op de zaterdagen en soms ook op zondag. Vooral in de bouwvakantie heb ik veel kunnen doen. Ik moet het af kloppen hoor. Tbt nu toe heb ik geen tegenslagen gehad. Alles was mooi op tijd en van mijn baas, bouwbedrijf Prince aan de Dapperweg, heb ik zelfs een steiger mogen lenen." „Een eigen huis - ja precies, van dat liedje - is altijd al een droom van me geweest. Maar toen ik geblesseerd raakte en een tijdje niet kon voetballen is het idee om zelf te gaan bou wen eigenlijk pas echt ont staan." Het idee om elke avond na het eigenlijke werk opnieuw aan de slag te gaan heeft Edwin nooit tegengestaan. „Nee, ik heb er alleen van geleerd. Ik kan dan wel timmeren, maar een schoorsteen metselen, een badkamer betegelen of een keuken stellen, dat doe je nor maal niet. Ik pak gewoon alles aan en als het mislukt, dan zie ik maar weer." Fijn gevoel Afgelopen weekeinde hebben Edwin en zijn vrouw voor het eerst in het eigen huis gesla pen. Edwin.' „Een fijn gevoel is dat. Mijn vrouw kan het nog steeds niet geloven." De veronderstelling dat de ko mende tijd er een van weldadi ge rust zal zijn aan de Con- stantijnweg 42 blijkt een ver- Edwin Kriens voor zijn zelfgebouwd huis aan de Constantijnweg in Renesse. (Foto: Joop van keerde. „Ben je gek man. De Houdt) hele tuin moet nog." RENESSE - „Even een half uurtje eten en huppekee, daar ging ie weer." Zo om schrijft Edwin Kriens (27) zijn activiteiten van de laatste acht maanden. Kriens en zijn echtgenote zijn de eerste bewoners van het uitbreidingsplan Stoofweg 3 in Renesse. Terwijl de professionele bouwbedrijven daar nog volop timmeren en metselen, strekt Kriens tevreden de beentjes voor de haard. En da's niet gek voor een zelfbouwer die alles in zijn vrije tijd deed. Op de vraag of hij daar trots op is, komt een ontkennend ant woord: „Maar mijn pa, die wel. Die is zo trots als een pauw." Wat volgt is een reeks van rela tiveringen. „Ik ben zelf tim merman, dus ik weet hoe het moet;" „Het zat allemaal heel erg mee, want alle materialen waren op tijd," „Ik heb veel hulp gehad van mijn zwager Barry en vriend Iwan" en „Ik heb alle medewerking van de gemeente gehad en dat heb ik ook wel eens anders gehoord." Edwin Kriens komt oorspron kelijk uit Dordrecht, maar ver huisde op zijn achtste naar Re- nesse. Op zijn 22-ste verruilde hij de ouderlijke woning voor een huisje in Noord welle. Kriens trouwde en schreef zich samen met een bevriend stel in voor een bouwkavel in Haam stede. Toen dat plan door het afhaken van de vriend niet meer door ging, zat Kriens aanvankelijk bij de pakken neer. „Je moet zo vechten voor een lapje grond. Ik had er geen zin meer in. Maar mijn pa zei dat ik door moest gaan." Van wethouder Veerhoek kreeg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5