Brouwse raad enthousiast over idee Recreatief Milieu Centrum 'Iedere doos is een verrassing' Bijzonder goede aanvulling op recreatie-aanbod Schouwen-Duiveland Concert Stuart Barbour verplaatst naar Brogum Prijs voor de creatieve, innovatieve MB O-student Bekeuring voor illegaal hout stoken Vergadering waterschap Ongeval Bezoek hoofdbestuur VVD aan Zierikzee Schade-afwikkeling Hammengebied inzet kort geding mosselkwekers A 1 s DINSDAG 24 JANUARI 1995 NR 25711 3 In Noordgouwe is de schuur van de gebroeders Dalebout afgebroken. De volgende stap is een aanpassing van de riolering en het dem pen van een sloot. Daarna worden in het gebied een aantal huizen gebouwd. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - 'Het plan ziet er aantrekkelijk uit. We willen er graag aan meewerken. Een bijzonder goede aanvulling op het recreatie-aanbod op Schouwen-Duiveland'. Deze reacties waren maandagavond te horen toen in de Brouwse gemeenteraad het idee ter sprake kwam voor de realisatie van een Recreatief Mi lieu Centrum (RMC). Het betreft een plan van de gemeente Westerschouwen om een boerderij aan de Dreef in Renesse te verbouwen tot een toeristische attractie, waar bezoekers spelenderwijs meer milieubewust worden gemaakt. Een combinatie van educatie en recreatie die de Brouwse raadsleden bleek aan te spre ken. Geen toestemming in mfc ZIERIKZEE - Het concert van Stuart Barbour vrij dag 27 januari wordt in podium Brogum in Zierikzee gehouden en niet in het multifunctioneel centrum (mfc) aan de Huybertstraat, zoals door de organisa toren was gepland. Hiervoor kregen zij echter geen toestemming. MIDDELBURG - Onder het motto creatief en ver nieuwend, heeft het Innovatie Centrum Zeeland een prijsvraag uitgeschreven voor studenten van het MBO die in de laatste fase zitten van hun opleiding. De hoofdprijs is 2500 gulden. De raad besloot unaniem om in principe mee te werken aan de totstandkoming van een RMC en verklaarde zich bereid daar aan een structurele financiële bijdrage te leveren. Bij dat laatste werden enkele kantte keningen gemaakt. Zo was P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV) van mening dat het hier bij nooit mag gaan om .een 'open eind financiering' een sy steem waarbij de gemeenten op Schouwen-Duiveland geza menlijk opdraaien voor moge lijke tekorten van het RMC. „Het moet om een duidelijk en vast bedrag per inwoner gaan." WD-lid M. C. J. Mol bracht naar voren dat de gemeente zich heeft verplicht om haar in woners voorlichting te geven ten aanzien van het milieu. „Via een Recreatief Milieu Cen trum worden educatie en re creatie samengevoegd op een manier die zo grootschalig is dat we het als gemeente alleen nooit zouden kunnen." Hij ver klaarde dat zijn fractie instemt met de eerste principiële stap. „De volgende stap zien we dan wel weer." Ook de drie andere fracties vonden het plan er zo aantrekkelijk uitzien dat ze er in eerste instantie positief op reageerden. Voor de toekomst maakte PvdA-raadslid E. M. Overbosch-de Reijger de kant tekening dat een definitief be sluit zal afhangen van de me dewerkers van sponsors en geldschieters aan het plan, ter wijl voor Th. van Dijk (D66) vooral belangrijk is of het edu catieve gedeelte voldoende aan bod komt. Wanneer alle gemeenten op Schouwen-Duiveland zich in principe positief uitspreken ten aanzien van de realisatie van een Recreatief Milieu Cen trum, worden een stuurgroep en een werkgroep ingesteld die het plan tot in details uitkie nen. Daarbij wordt ook bere kend welke financiële bijdrage van de gemeenten zou moeten komen en of het centrum al dan niet in de wintermaanden ge opend moet zijn. Daarna be slissen de zes gemeenten defi nitief over het RMC, dat pas zal worden gerealiseerd na 1997, wanneer Schouwen-Duiveland één gemeente is. Milieuvriendelijk „Wanneer dit plan wordt gerea liseerd kunnen we volgend jaar al langs tien kilometer natuur lijke akkerranden fietsën en daarvan genieten. Hopelijk verspreidt het initiatief zich vervolgens over heel Schou wen-Duiveland. Dan wordt het pas echt mooi." Op die manier reageerde het PvdA-raadslid Overbosch-de Reijger op het subsidieverzoek van Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD). Deze organisatie heeft samen met de Natuur- en Vogelwacht het plan opgevat om langs een aantal akkers in de gemeente een strook van twaalf meter vrij te houden van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen. En daar de natuurlijke krui den en bloemen in te zaaien die er vroeger ook voorkwamen. De Brouwse raadsfracties ble ken dat initiatief zo goed te vinden dat ze bereid waren het gedurende drie jaar te subsi diëren met 4000 gulden per jaar. R. J. van der Wekken (CDA) was wel van mening dat dit eigenlijk een taak was van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij„Om dat het daar niet vandaan komt, zullen we het zelf moe ten doen." Van der Meide (SGP/RPF/GPV) kon daar niet mee zitten. „Het is een stuk verantwoordelijkheid van de gemeente die past in ons Land- schafcbeheersplan." De WD zag het plan vooral zitten in het kader van de bevordering van het plattelandstoerisme. De Brouwse raad nam ook een beslissing ten aanzien van de aanleg van riolering en het dempen van een sloot aan de achterzijde van de Brouwe rijstraat in Noordgouwe. Dit in het kader van een exploitatie- overeenkomst met Van den Hoek Projectontwikkeling BV die in het gebied een aantal huizen gaat bouwen. Volgens de beheerder van het mfc, J. Hobé, werd hem pas vo rige week duidelijk dat het een „ruig optreden zou worden met veel herrie" en dat het de be doeling was alcohol te schen ken. Niet geïsoleerd Omdat de aula van het mfc nog niet geïsoleerd en de horeca- vergunning nog niet rond is, heeft het stichtingsbestuur daarop besloten geen toestem ming te geven voor het concert. „In de toekomst zijn dergelijke concerten wel mogelijk. vWan- Het doel van de prijstoeken ning is stimulering van de be langstelling van jeugdigen voor (technologische) innovatie en ondernemerschap. De deel nemende studenten kunnen per school prijzen winnen tus sen de honderd en vijfhonderd gulden. De hoofdprijs is voor het meest creatieve, vernieu wende en goed toepasbare werkstuk. De voorrondes worden op schoolniveau gehouden. Per school wordt dan één project uitgekozen voor deelname aan Onlangs zijn in totaal 27 kwe kers op het ministerie uitgeno digd om aan te horen wat men bij verkeer en waterstaat en op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij voor hen in petto heeft. Dat de over heid met geen al te royale schade-afwikkeling over de brug zou komen was door de meeste van hen wel ingecalcu leerd, maar dat bij het niet overnemen van het voorstel (daarvoor kregen zij tot uiter lijk maandag 23 januari de tijd) de dreiging werd gekop peld dat dan ook alle overige schadeclaims zouden verval len, ook de zogenaamde tus sentijdse schades, schoot in het verkeerde keelgat. De regeling houdt in dat kwe kers die schade hebben geleden door de aanleg van de pijler- dam in de Oosterschelde 80 procent krijgen vergoed. De resterende kweekbedrijven die alleen voor natuurlijke schade SCHUDDEBEURS - Tegen een 52-jarige man uit Renesse is gisteren, maandag, in Schud- debeurs proces-verbaal opge maakt wegens het verstoken van hout zonder toestemming. De brandweer heeft het vuur geblust omdat het gevaar ople verde voor de omgeving. Het hout was afkomstig van een schuurtje aan de Sint Joost weg dat de man gesloopt had. Volgens een woordvoerder van de politie ging het om een behoorlijke hoeveelheid hout. De man had voor het verbran den ervan een vergunning aan moeten vragen bij de gemeente Brouwershaven. Deze vergun ning zou hij echter niet gekre gen hebben, omdat het om een plaats binnen de bebouwing ging, aldus de woordvoerder. Omdat de man weigerde het vuur te blussen moest het brandweerkorps van Brou wershaven eraan te pas komen. Deze had het vuur in een uurtje geblust. neer ik alles van het begin af aan had geweten had ik direct nee gezegd", aldus Hobé. De Schot Stuart Barbour is sinds 1986 regelmatig op toer- nee langs scholen, sociëteiten en festivals in Europa. In zijn eentje jaagt hij een volledige band door de boxen met behulp van gitaar en synthesizers. Het evangelie en sociale verant woordelijkheid zijn verweven in zijn presentatie en muziek, die zich kenmerkt door een mengeling van jazz/funk en rock. De aanvang van het con cert is 20.30 uur. De toegang is gratis. de eindronde. Een externe jury wijst op basis van het rapport van de schooljury en de presen tatie, de hoofdwinnaar aan. De prijsuitreiking zal plaatsvin den in juni. Deelnemende scholen zijn: Agrarisch Opleidings Centrum Zeeland in Goes, Oosterschelde College in Goes, Delta College Zeeland in Middelburg, Zee land College in Middelburg en Vlissingen, ROC Westerschelde in Terneuzen en Ter Welle in Goes. in aanmerking komen worden voor hooguit 70 procent gecom penseerd. Als de kwekers met aantoonbare Deltaschade niet akkoord gaan met de gepresen teerde regeling zouden ze even eens de vergoeding voor na tuurlijke schade mislopen. Volgens advocaat mr. H. van Pijkeren uit Zierikzee die de zaak in behandeling heeft is dit niet in de haak. Eerder werd geredeneerd dat schade die niét als gevolg van de Del tawerken is ontstaan in elk ge val natuurlijke schade is. De kwekers, vijf uit Zierikzee en één uit Bruinisse, vinden het op z'n zachtst gezegd niet net jes dat de overheid hen nu het mes op de keel heeft gezet. „Het gaat er ons in het geheel niet om, om de finaleronde te gen te houden, maar we willen wel fatsoenlijk de tijd krijgen om het één en ander goed met elkaar door te nemen", aldus één van de gedupeerde kwe kers. ZIERIKZEE - Een korte agen da komt woensdag 1 februari aan de orde tijdens de algeme ne vergadering van het Water schap Schouwen-Duiveland. De vergadering wordt gehou den in 's Landskamer en be gint om 09.00 uur. Op de agenda van de water schapsvergadering onder meer het ontwerp-reglement voor het in oprichting zijnde Water schap De Zeeuwse Eilanden. Verder komt aan de orde het voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de familie J. M. Bolster. De familie wil een achteruitgang realiseren van de achteruitgang van het wa terschap naar de Sint Ja- cobsstraat. ROSMALEN - De 20-jarige N. Sim uit Oss is maandag bij een verkeersongeval in Rosmalen om het leven gekomen. De vrouw zat samen met vier an deren in een personenauto die plotseling de rijksweg N50 van Den Bdsch naar Nijmegen overstak. Verwachting t/m zaterdag 21 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 6 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 5 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 jan. Zon op 08.31 onder 17.12 Maan op 02.46, onder 12.04 26 jan. Zon op 08.29, onder 17.14 Maan op 03.59, onder 12.49 Nieuwe Maan: 30 jan. (23.49) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het einde van het wissel vallige weer is nog niet in zicht. Tot aan het einde van de week blijven de regenkansen groot en waait het nu en dan stevig. Wat dat betreft bevin den we ons vanavond en vannacht in iets rustiger vaarwater. Hier en daar zijn enkele opklaringen en in het oos ten van het land daalt de tempera tuur tot rond het vriespunt. Vlak aan zee blijft het kwik bij -H3 Steken. Met name in het binnenland waait het weinig. Morgen overdag neemt de bewolking weer snel toe. Vooral in het midden en zuiden regent het nu en dan. De wind waait uit het zuiden en is meest matig, kracht 3 tot 4. Het wordt ongeveer 5 graden. Ook don derdag regent het enige tijd. Zuid westenwinden voeren dan iets zach tere lucht aan, zodat de thermome ters 's middags ongeveer 7 graden aanwijzen. Niet alleen in ons land, ook elders in het westen en midden van Europa houdt het wisselvallige weer aan. Vooral het noorden van Frankrijk en het zuiden van Duits land behoren de komende dagen dan ook tot de natste streken van Eu ropa. Droog en tamelijk zonnig weer komen we met name ten zuiden van de Middellandse Zee tegen. ZIERIKZEE - Maandag 30 ja nuari brengt het hoofdbestuur van de VVD een bezoek aan Zierikzee. Dit als voorberei ding op de komende Provincia le statenverkiezingen. In de foyer van restaurant Mon- dragon aan de Oude Haven in Zierikzee wordt een bijeen komst gehouden. Het officiële gedeelte begint om 19.30 uur. Na een welkomstwoord door J. C. Schout, voorzitter van de Kamercentrale Zeeland van de VVD, spreekt partijvoorzitter W. Hoeksema zijn openingsre de uit. Vervolgens presenteert iijsttrekker J. Hennekeij de VVD-kandidaten voor de pro vinciale staten van Zeeland. ZIERIKZEESCHEH nieuwsbodeH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m A regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. Ze hadden er lang naar uitgekeken en gisteren was het dan zover: de verhuizing van Buurt- en Clubhuiswerk de Lichtboei uit Zie rikzee naar het multifunctioneel centrum aan de Huybertstraat. Met man en macht werd er, door zowel professionele als vrijwillige krachten, gesjouwd met dozen, tafels en stoelen om maar zoveel mogelijk in één dag over te brengen. Aan het einde van de dag waren de drie lokalen waarover de Lichtboei de beschikking heeft veranderd in ,,één grote gigantische puinhoopaldus directeur R. Pra ger. Het grootste gedeelte van de ereativiteitsspullen. zoals ovens, televisies en kantoorartikelen, is gisteren, dinsdag, overgebracht. ,,Nu rest nog slechts de afwerking en is het wachten op het nieuwe meubilair dat donderdag geleverd wordt", aldus Prager. De vrij willigers hoeven echter niet met hun handen in de zakken blijven staan. Ontelbare verhuisdozen staan lonkend te wachten om uitge pakt te worden, hetgeen ook wel zijn charme heeft. Iedere doos is immers een verrassing, laat Prager weten. Er resten nog twee we ken om alles op zijn plaats te zetten. Vanaf 6 februari staat de Lichtboei weer volledig paraat. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE/BRUÏNISSE - Zes mosselkwekers heb ben een kort geding aangespannen omdat zij het niet eens zijn met de snelle manier waarop de overheid de schade-afwikkeling van de percelen in het Ham mengebied wil afwikkelen. De kwekers zijn van me ning dat zij met de rug tegen de muur worden ge drukt. Een kwestie van slikken of stikken dus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3