'Mijn vader kookt graag en mij lijkt het ook wel wat' Bruinisse wil toeristenbelasting verhogen ten bate van dorpsplan 'Van gelijkwaardige positie man en vrouw nog lang geen sprake' Lekke band op de Zeelandbrug Eindverslag Bureau Positieve Actie: Overvallen Open Horecadag trekt meer jongeren GEMIER MAANDAG 23 JANUARI 1995 NR 25710 BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse wil de tarieven van de toeristenbelasting met tien cent verhogen om een gedeelte van de uitvoering van het dorpsplan te kunnen financieren. Dit komt aan de orde tijdens een gemeenteraadsvergadering die wordt gehouden op donderdag 26 januari om 19.30 uur in het gemeentehuis van Bruinisse. Al in september 1993 werd een krediet beschikbaar gesteld voor het opstellen van een dorpsplan. De werkzaamheden voor dit plan zijn toen opgedra gen aan de Grontmij. Ter bege leiding werd een werkgroep in gesteld, die tot nu toe drie maal vergaderd heeft. Nu is het plan nagenoeg rond en kan één en ander concreet gemaakt worden. Nadat alle knelpunten geïn ventariseerd waren, vond op 8 maart 1994 een hoorzitting plaats in het dorpshuis. Met de opmerkingen vanuit die zit ting is weer verder gewerkt en op 28 oktober werd het con ceptplan aan de bevolking voorgelegd in het verenigings gebouw. Belasting Het plan werd onderverdeeld in projecten met genummerde prioriteiten. Zo zal het project met prioriteitnummer één uit gevoerd worden in 1995 en 1996 en de nummers twee en drie in de periode vanaf 1997. Ver wacht wordt dat de kosten van prioriteit gedekt kunnen wor den binnen een sluitende meer jarenbegroting. Om de overige projecten te kunnen bekosti gen wil de gemeente met in gang van 1 januari 1996 de ta rieven van de land- en water- toeristenbelasting verhogen van zestig naar zeventig cent. De huidige tarieven van Brui nisse zijn volgens de gemeente de laagste op Schouwen Duive- land en sinds '91 en '92 niet meer verhoogd. Verder is in het dekkingsplan zeer terughou dend omgegaan met eventueel te verkrijgen subsidies. Klokketoren Bij een inspectie van de toren met uurwerk van het kerkge bouw van de Nederlandse Her vormde kerk in Bruinisse is ge bleken dat met name het ijzer werk zodanig is aangetast dat renovatie en vernieuwing noodzakelijk is. De totale kos ten van dit groot onderhoud bedragen 23.000 gulden. Voor de kosten van onderhoud van de toren geldt een ver deelsleutel van 40 procent voor de kerkelijke gemeente en 60 procent voor de burgerlijke ge meente. Deze verdeelsleutel is ook hierop van toepassing, met uitzondering van het vernieu wen van de wijzerplaat verlich ting. De kosten hiervan komen volledig voor rekening van de gemeente Bruinisse. Het be drag hiervoor, 14.930 gulden kan worden afgeschreven in twintig jaar. Eerder heeft de commissie financiën al positief geadviseerd over dit voorstel. Milieucontainers Verder zal de gemeenteraad zich buigen over de aanvraag van BV Jachthaven voor het plaatsen van milieucontainers. Alhoewel dit in principe niet mogelijk is omdat het betref fende perceel slechts gebruikt mag worden voor de winter- berging van boten, is de ge meente toch bereid om even tueel medewerking aan dit ver zoek te verlenen. Ook de be noeming van de heer K. M. van den Berge tot adjunct-directeur van de obs De Meerpaal staat op de agenda van de gemeente raadsvergadering. Verder komen onder meer aan de orde: vervanging van het keukenblok van obs De Meer paal en de verkoop van een wo ning aan de Prinses Wilhelmi- nalaan. Eind vorig jaar werden de huurders van deze bejaar denwoningen benaderd met de vraag of zij interesse hadden om hun woning te kopen. Hier op reageerde alleen de familie P. van der Blom op nummer 31. Hun dochter wil de woning ko pen. Hierop zijn de andere huurders weer aangeschreven met de mededeling dat ook aan anderen dan zijzelf verkocht kan worden. Hierop zijn tot nu toe geen reacties gekomen. ZIERIKZEE - Een 22-jarige in woner van Nieuwerkerk kreeg afgelopen vrijdag rond 17.00 uur twee lekke banden tege lijk op de Zeelandbrug. Dit kwam doordat midden op de brug een autowiel lag waar de bestuurder overheen reed. Om het euvel te verhelpen moest de eigenaar van de auto zijn voertuig enige tijd op de rijbaan van de brug laten staan. MIDDELBURG - Volgens het Bureau Positieve Actie is er nog lang geen sprake van een gelijkwaardige positie op de arbeidsmarkt voor mannen en vrouwen. „Veel vrouwen hebben er een taak bij gekregen in plaats van dat er sprake is van een daadwerkelijke herverdeling van betaalde en onbetaalde arbeid tussen mannen en vrouwen", schrijft het bureau in haar eindverslag. Het project Bureau Positieve Actie (BPA) is een driejarig project dat ontwikkeld is door Vrouw en Werk Zeeland, onder gebracht bij het Emancipatie bureau Zeeland (voorheen Zoé), en gesubsidieerd door het Sociaal Economisch Ontwik- kelings Fonds (SEOF) van de provincie Zeeland. Doel van het Bureau Positieve Actie is Zeeuwse bedrijven en instel lingen te activeren en stimule ren om positieve actie te reali seren binnen de eigen organi satie zodat de positie van vrou wen op de Zeeuwse arbeids markt en in arbeidsorganisa ties verbetert. Het project loopt af in februari dit jaar. Extra inzet Hoewel het project ten einde loopt is volgens het Bureau Po sitieve Actie de doelstelling nog bij lange na niet gereali seerd. „Een extra inzet blijft noodzakelijk", aldus Ditty Kempe-Geschiere in het voor woord bij het eindverslag. Er is volgens haar wel sprake van een verschuiving. Arbeidspar ticipatie, zo schrijft zij, was oorspronkelijk een achter-, standsvraagstuk, maar is nu een herverdelingsvraagsuk ge worden. „De arbeidsparticipatie van vrouwen stijgt wel, maar deze ontwikkeling heeft nog steeds niet geleid tot een aanpassing in het arbeidspatroon van mannen. De heersende opvat ting is nog steeds dat het ver vullen van zorgtaken door mannen geen consequenties zou moeten hebben voor hun deelname aan de arbeids markt", aldus Kempe-Geschie re. In haar visie is het belang rijk dat de aandacht voor de positie van vrouwen in ar beidsorganisaties niet ver slapt. „Veel arbeidsorganisaties ont kennen het probleem door te stellen dat mannen en vrouwen in hun organisatie gelijk be handeld worden en dat vrou wen zich dus maar aan moeten passen aan het bestaande werknemersprofiel", aldus Kempe-Geschiere. „Er is echter een werknemersprofiel aan het ontstaan waarin mannen en vrouwen arbeid en zorg, even als maatschappelijke partici patie en vrije tijd, combine ren". Het Bureau Positieve Actie werd niet bestierd vanuit een kantooi*, maar men ging ook de boer op. „Uit de bedrijfsbezoe ken werd duidelijk dat er, in te genstelling tot het uitgangs punt, wel belangstelling maar weinig draagvlak was voor in tegratiebeleid van vrouwen in arbeidsorganisaties", aldus het" eindverslag. Men liep tegen verschillende vooroordelen en verouderde ideeën aan. Vaak, zo was de ervaring van het Bu reau Positieve Actie wordt er vanuit gegaan dat mannen en vrouwen al gelijke kansen en mogelijkheden hebben en dat maatregelen voor het verbete ren van de positie van vrouwen derhalve overbodig zijn. Historisch gegroeid „Veel werkgevers hebben het historisch gegroeide werkne mersprofiel voor ogen van de man die 40 uur (of meer) kan werken omdat hij thuis geen zorgtaken heeft", aldus het eindverslag. Overigens zijn het niet alleen de mannen die er zo over denken, maar leeft dit beeld ook bij vrouwen zelf. 'Vrouwen mogen werken, maar moeten zich wel aanpassen aan het bestaande werknemerspro fiel' luidt een veelgehoorde kreet. Het Bureau Positieve Actie heeft het als een gemis ervaren dat er geen werk-relatie van het bureau met het bedrijfs leven was. Verder wordt ge steld dat de duur van het pro ject te kort is geweest. Door dat het project oorspronkelijk maar voor twee jaar was opge zet konden nauwelijks concre te plannen ontwikkeld laat staan uitgevoerd worden", al dus het eindverslag. „De ver lenging met een jaar heeft wel geleid tot een meer verant woorde afronding van het pro ject, maar kon de stagnatie die ontstaan was in het tweede jaar niet helemaal ongedaan maken". Het wekken van interesse en het ontwikkelen van aanbod naar bedrijven is volgens het bureau een kwestie van contac ten leggen, vertrouwen wek ken en onderhandelen. „Kort om, een kwestie van lange adem", aldus het eindverslag. „Een stimuleringsproject als het Bureau Positieve Actie zou een looptijd van vijf jaar moe ten hebben". Gelukkig is er ook positief nieuws te melden: „Als winstpunt kan gezien worden dat de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt en in arbeidsorganisaties veel meer aandacht krijgt, alhoewel dat meestal niet met de term positieve actie omschreven wordt". DEN HAAG - Naar schatting 150 mensen hebben zaterdag middag in Den Haag geprotes teerd tegen de militaire invasie van Rusland in Tsjetsjenië. De betogers keuren de agressie van Rusland af en vragen be grip voor het in het nauw ge dreven Tsjetsjeense volk, dat zich van de Russische Federa tie heeft afgescheiden. DEN HAAG - Het aantal over vallen op supermarkten is vo rig jaar met een derde gedaald. In 1993 werden 142 supermark ten in het land overvallen. In 1994 waren dat er 95. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel. DEN HAAG - De ANWB gaat de meeste van haar activiteiten onderbrengen in een BV. De aandelen daarvan komen in handen van een stichting. Vol gens de toeristenbond, die ruim drie miljoen leden telt, is deze verandering nodig om het toezicht op de groeiende com merciële activiteiten professio neler te laten verlopen. De belangstellenden werden per groep rondgeleid langs de horeca-ondernemers op het Gran Place op Port Zélande. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHARENDIJKE - Precies 231 mensen kwamen zaterdag naar het overdekte horeca/winkelcentrum Gran Place in vakantiebungalowpark Port Zélande om daar, in het kader van de Open Horecadag, een kijkje te nemen in verschillende restaurants. Daar waren medewerkers van hotel-restaurant Bom uit Burgh- Haamstede, hotel-restaurant De Zeeuwse Stromen uit Renesse, Auberge la Butte uit Ouwerkerk, restau rant de Waag en hotel-restaurant De Schelphoek, beide uit Serooskerke en Gran Dorado Port Zélande om de bezoekers te informeren over hun werkwijze in de bediening, keuken en receptie. Onder de bezoekers bevonden zich dit jaar vrij veel jonge mensen. Leerlingen van het voortgezet onderwijs, die binnenkort een keuze moeten maken voor het beroep dat zij willen gaan uitoefenen. „Mijn vader kookt graag. Het lijkt mij ook wel wat om kok te worden. Maar een bloemenzaak vind ik ook leuk", aldus de veertienjarige Maatje Paap uit Noordwelle, die met haar buurvrouw Katrien Beije naar de Open Horecadag kwam. Zij behoort tot de doelgroep waarvoor het evenement spe ciaal werd'georganiseerd. „Het is uitermate belangrijk dafde instroom van getalenteerde vakkrachten in de horeca wordt gewaarborgd. De kwali teit van de restaurants valt of staat met het aanbod van ge motiveerde nieuwe werkne mers", zo omschreef restau ranteigenaar C. Simmers van De Waag in Serooskerke het. Om die nieuwe werknemers te bereiken en te motiveren zet ten horecabedrijven in heel Ne derland zaterdag hun (keuken deuren wijd open. Op Schouwen-Duiveland be sloten de deelnemende bedrij ven, voor het tweede achtereen volgende jaar, om dat via een gezamenlijk initiatief te doen. De bezoekers van het evene ment werden op Port Zélande ontvangen in café Caribe, waar zeven horecagroothandels een uitstalling hadden gemaakt van hun produkten. Een kar met Hollands en exotisch fruit en groenten, een viskraam, een tafel met gevogelte en wild, fij ne soorten vlees en allerlei wij nen en dranken-. De bezoekers bekeken dit terwijl ze wacht ten op de rondleidingen die elk half uur vanuit café Caribe van start gingen. Daarbij werd men onder lei ding van een horeca-leermees- ter langs de diverse restaurants in het overdekte centrum ge voerd, waar de regionale be drijven zich presenteerden. Zo lieten medewerkers van De Waag zien hoe zij de patisserie, de kleine, verfijnde gebakjes, maken die in het restaurant bij de koffie of na de maaltijd wor den gepresenteerd. „Zeer ar beidsintensief werk omdat we het gebak heel ambachtelijk maken", aldus restauranteige naar Simmers. Dat houdt on der meer in dat zelfs de bitter koekjes die de basis vormen van sommige gebakjes, uit zelf vervaardigd deeg worden ge bakken. De bezoekers konden zien hoe in de patisserie van een toprestaurant uitsluitend natuurlijke grondstoffen wer den, verwerkt. „Het moeten kleine, fijne hapjes worden die een zeer goede smaak hebben." „Wat grappig, het is gewoon een handigheidje", was de ver baasde reactie van een be zoekster toen Roelof Pots van hotel-restaurant de Zeeuwse Stromen liet zien hoe linnen servetten in prachtige vormen gevouwen kunnen worden. „In wezen is het heel simpel. Je blijft alle punten maar naar binnen vouwen. Dan draai je het geheel als een pannekoek om en vouwt de punten weer naar binnen. Vervolgens pakje hem onder zijn rokken, trekt het staartje uit en daar is je servet." Op deze manier kregen tientallen bezoekers een 'spoedcursus servetten vou wen'. In de pizzeria legde Gran Dora do chef-kok Marco Xhaflaire aan iedere belangstellende de grondbeginselen uit van het maken van een pizza. Mensen die dat wilden mochten daar bij ook zelf aan de slag. De piz zabodem die ze belegden werd in vijf minutentijd bij een temperatuur van zo'n 350 gra den Celsius gebakken. „Het zelf maken van deeg en het in de lucht gooien van de gedraai de pizzabodem is er bij ons niet bij. In een pizzeria heerst een hoge werkdruk omdat de om zet redelijk hoog is. In korte tijd komen veel mensen in de zaak die voorzien moeten wor den. Daarom móeten we heel snel werken en denken." Medewerkers van Hotel Bom lieten in een ander restaurant zien hoe tafels mooi konden worden gedekt en vertelden hoe men via het leerlingstelsel in de horeca aan de slag kan. „We proberen mensen in onze branche aan de slag te krijgen en we proberen er alles aan te doen dat ze er ook in willen blijven." Volgens Patricia Scheers uit Goes, die in Hotel Bom werkzaam is als gast vrouw, moet dat niet zo moei lijk zijn. „Je gaat om met veel mensen. Dat is heel gezellig, want die mensen zijn meestal heel relaxed en ontspannen omdat ze uit zijn." Richten wij ons oog op de mierenhoop. Be treden wij deze wriemelende maatschappij die zo verdacht veel lijkt op de onze. Langs de snelwegen van het mierenrijk jagen en jach ten nijvere mieren in de zorg om het dagelijks bestaan. Kijken wij om ons heen en ik vraag u: Zijn alle mieren gelijk? Het antwoord is 'neen'. Want wie deze schepsels met hun malende kaken en hun omhooggerichte antennes voorbij ziet bewegen, ontdekt dat er groeps- mieren en zelfstandige mieren bestaan. De groepsmieren: het zijn de werksters die zich bezig houden met de zorg voor de kleine lar ven. Zij zijn verenigd in de onderwijsvakbon- den. Het zijn de werksters die de nesten bou wen, ofwel de hout-en bouwbonden. Het zijn de werksters die blaadjes, takjes en buitge maakte vliegen aanslepen, ofwel de indus trie- en vervoersbonden. Daarnaast zien wij ook nog de soldaten. Met hun grote kop en reusachtige kaken beschermen zij de mieren maatschappij. Het zijn de politievakbonden. De mieren zijn verenigd in twee kasten: het FMV met als motto 'Der mieren hoop', en het CMV. De laatste laat zich inspireren door de bijbeltekst: 'Gaat tot den mier'. Maar niet alle bewoners van het mierenrijk zijn verenigd. Velen moeten zich zelfstandig in het leven zien te houden en bovendien wonen er in het mierenrijk alleenstaande vluchtelingen en vreemdelingen zoals krekels, kakkerlakken en andere mieregasten. Op een dag was er groot tumult in de mieren hoop. Want de transportmieren waren onte vreden. Het vervoer van de torren eiste lange re en onregelmatige werktijden en bovendien dreigde de koningin hun dagelijks loon met minstens één torrepoot te verminderen. De koningin had daar zo haar redenen voor. Str aks zouden er buitenhoopse trekmieren komen die de torren tegen concurrerende be loningen zouden vervoeren. Het was de tijd van het com-mier-ciële denken. De werkmie- ren pikten het niet en op een donderdag werd tak noch tor meer vervoerd. De eerste mieres- taking was uitgebroken. Alleen de kleine kaste van het CMV wist nog anderhalve tor te vervoeren, maar dat Jukte niet best. Het was het gesprek van de dag. De bonden spoten met al het mierezuur dat ze in zich hadden naar de koningin, die op haar beurt het spook van de miereneter opriep. Ook de volgende dagen werkten de mieren niet. Al was het ver schil van mening eigenlijk slechts procenten van een torrepoot en vonden heel wat mieren het maar miereneukerij, de FMV-mieren hiel den hun mierepoten stijf. De honderden mieren, die niet tot een van de kasten behoorden en zelfstandig hun miere- zoet en honingdauw moesten verkopen om in leven te blijven, keken van afstand toe. Zij her kenden veel in de problemen van de trans portmieren. Zij moesten allang onregelmati ge werktijden maken en door de concurrentie van de rode bosmieren was het voedsel ook steeds schaarser geworden. Ook zij moesten zich met een halve torrepoot tevreden stellen, hoewel men vroeger weieens tijden van een hele pooten zelfs een halve kop had gekend. De volgende dag riep een zelfstandige mier: 'Ik staak ook!' en spuwde de mierehoning de monstratief op de grond. Toen wachtte hij op de komst van het MOS-journaal, want het succes van een staking is natuurlijk van de pers afhankelijk. Maar er kwam niemand. Al leen de Mierikzeesche Nieuwsbode plaatste het berichtje klein op een binnenpagina. De mieren liepen aan hem voorbij: 'Wat een stak ker, die staker' zeiden ze. Drie dagen hield de mier zijn staking vol. Toen lag hij stil met zijn pootjes omhoog. De transportmieren kwa men en sleepten hem weg. Hun staking had succes gehad, omdat ze met zovelen waren. Richten wij ons oog op de mierenhoop. Kijken wij om ons heen en ik vraag u? Zijn alle mieren gelijk. Het antwoord is: neen. Er zijn er die nooit kunnen staken. Want als zij staken, gaan ze zelf kapot. Vergeten wij ben niet. dan zal ik er niet langer over mieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5