V. Koninklijke onderscheiding- voor 'man met drie petten' 'In ons klimaat kan geen sprake zijn van ere-dienst zonder gebouw' Plaatsing personeel waterschap Zeeuwse Eilanden bijna rond Visio start posteractie in Zierikzee Bij afscheid F. Zuidweg van Zeelandia Inbraak in loods bedrijf Inbraak in tweede woning Willibrorduskerk officieel in gebruik genomen Te hard gereden Drukte in gemeentehaven Bruinisse MAANDAG 23 JANUARI 1995 NR 25710 3 A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Pnjs-Pnmeurs en volgens ons moet u er snel Dij zi/n. 70x200 SPEKLAPPEN MET OF ZONDER ZWOERD 500 gram van 549 kilo van 109* PALOMA TISSUE TOILETPAPIER pak 10 rollen van 35* MAGERE YOGHURT literpak van 12* PREI GEKORT kilo Aanbiedingen geldig van ma 23 jan t/m wo 25 jan. 1995 A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 27 jan. ZIERIKZEESCHEifJ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575 Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182.50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. BUS VAKANTIES! WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 jan. Zon op 08.32, onder 17.10 Maan op 01.30, onder 11.28 Laatste Kwartier: 24 jan. (05.59) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het blijft zeer wisselvallig weer. Een lagedrukgebied boven Scandinavië veroorzaakt bij ons een westelijke tot zuidwestelijke stro ming. In deze lucht worden van tijd tot tijd storingen aangevoerd. Mor gen vallen er vooral winterse buien, maar ook de zon laat zich zien. De temperatuur ligt rónd 6 graden en er waait een matige wind. Langs zee is de wind hard of stormachtig, 7 tot 8 bft. Woensdag trekt zo'n eerderge noemde storing recht over ons land. De zon krijgt die dag geen kans want het blijft bewolkt en het gaat flink regenen. Pas donderdag klaart het wat op, maar ook dan houden de buien de overhand. De hele week ligt de middagtemperatuur rond 6 graden. De temperatuur in de nacht hangt af van de opklarin gen. Aangezien het in de nacht van dinsdag op woensdag even opklaart zou het die nacht misschien tot nachtvorst kunnen komen. ZIERIKZEE - Omdat Visio - een belangenbehartigingsor- ganisatie voor blinden en slechtzienden - bij veel mensen onvoldoende bekend is start de dependance Zeeland op 27 ja nuari een posteractie in Zie rikzee, Visio biedt slechtziende en blinde kinderen en volwasse nen voorlichting, advies, con sultatie, onderzoek en revali datie. Tévens kan iedereen die vragen heeft met betrekking tot slechtzienden en blinden voor voorlichting en advies bij Visio terecht. Visio heeft een regionale func tie. Dat wil zeggen dat slecht zienden en blinden in Zierik zee zijn aangewezen op de dien sten van de dependance Zee land van Visio. Deze dependan ce wordt gefinancierd door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Aan de diensten van de dependance Zeeland van Visio zijn geen kosten ver bonden. De dependance is ge vestigd aan de Lijnbaan 34 in Goes. Op dinsdagmorgen wordt van 09.00 tot 12.00 uur spreekuur gehouden. In februari definitieve beslissing ZIERIKZEE - De personeelsleden van de water schappen Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren en het wegschap Walcheren hebben eind vorige week te horen gekregen welke functie zij in het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden gaan vervullen. Een definitieve beslissing over de personele invulling wordt half februari genomen. De personeelsleden hebben in december drie 'functievoor- keuren' kunnen indienen. De plaatsingscommissie, onder voorzitterschap van dijkgraaf tnevrouw A. P. de Haan, heeft daarna aan de hand van deze voorkeuren voor de personele invulling van het organisatie schema zorg gedragen. Van het huidige water- schapspersoneel gaan per 1 ja nuari 1996 de fusiedatum - 23 mensen met de (pré)vut. Enke le mensen voor wie binnen het nieuwe waterschap geen pas sende functie gevonden kon worden worden tijdelijk ge plaatst met de mogelijkheid van ontslag met wachtgeld. Drs. H. Eversdijk, voorzitter van het Bestuurlijk Overleg fu sie, is tevreden over het werk van de plaatsingscommissie. In zijn visie hebben ook de vak bonden op een positieve wijze meegewerkt. ,,Het ziet er naar uit dat een hoog percentage van de ongeveer vierhonderd mensen tevreden tot zeer tevre den is met de nieuwe plek: dat zijn de mensen die hun voor keuren gehonoreerd zien. Die uitkomst is een goede zaak want vanaf het begin van de fu- siebespekingen is gesteld dat het personeel niet het sluitstuk van de fusie mag worden". Op 16 februari bespreekt het Bestuurlijk Overleg het uitein delijke voorstel van dewplaat singscommissie en besluit tot voorlopige plaatsing. Het per soneel wordt per 1 januari 1996 officieel benoemd door het be stuur van waterschap de Zeeuwse Eilanden. Advertentie OAD - De Jong Intratours. Honderden mogelijkheden, altijd goedkoop en bij Van Oeveren weten ze alles van busreizen. ZIERIKZEE/SCHARENDIJ- KE - Bij een bedrijf aan de Ha venstraat in Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken. Het is bij de politie nog niet bekend of er iets vermist wordt. Eenmaal binnen doorzochten de dieven diverse auto's en ruimtes. De omvang van de schade is nog niet bekend. In een winkelpand aan de Mol in Zierikzee werd in diezelfde nacht een poging tot inbraak ondernomen. De dieven pro beerden een toegangsdeur open te breken, maar dit lukte niet. De omvang van de schade is nog niet bekend. Ook in een woning aan de Kok meeuwstraat werd ingebroken. In de nacht van vrijdag op za terdag kwamen de inbrekers via de achterzijde van de wo ning binnen. De aangifte werd gedaan door de 49-jarige eige naar van het pand. Er is nog niet bekend wat er is gestolen. SCHARENDIJKE/ELLE- MEET - Een 65-jarige man uit Velzen deed aangifte van in braak in zijn vakantiewoning in Scharendijke. Ook in Elle- meet werd ingebroken in een vakanti ewoning. In de vakantiewoning in Het Baken in Scharendijke werd een deur geforceerd. Er is nog niet bekend wat er is weggeno men. De inbraak in Ellemeet moet gepleegd zijn tussen ok tober 1994 en 22 januari 1995. Hier hadden de dieven het op de schuur gemunt en namen di verse gereedschappen weg en open haardhout. De waarde van de weggenomen goederen is niet bekend. reisburo von oeveren DAM 3. ZIERIKZEE, 01110-15036 Burgemeester Asselbergs: ,,U kunt uitermate trots zijn op wat u heeft gedaan voor Zeelandia". (Fo to: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Wanneer een van de vrouwelijke personeelsleden in verwachting was, berekende hij (bijna) feilloos of het een jongen of meisje werd. Zijn humo ristische uitspraken werden binnen het bedrijf zo befaamd dat ze werden gebun deld in een boekje. Maar het was vanwege zijn verdiensten voor de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV en dochteronderneming Van Esso dat F. Zuidweg uit Zierikzee bij Koninklijk Besluit werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De hoge onderscheiding werd hem vrijdag, bij zijn afscheid van het bedrijf, opgespeld door de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M Assel bergs. ,,U mag uitermate trots zijn op wat u heeft gedaan voor het bedrijf en op wat u heeft bereikt." Zuidweg kwam in 1957 bij Zee landia in dienst om de ver kooporganisatie van het be drijf te herstructureren en ver sterken. Twee jaar later werd hij tevens ingezet om een nieu we impuls te geven aan Van Es so in Rotterdam, het bedrijf dat Zeelandia in 1957 aankocht als dochteronderneming. Zuid weg slaagde daarin zo goed, dat de omzet van Van Esso groeide van twee miljoen in de zestiger jaren naar 75 miljoen op dit moment. Hij hevelde on der meer de banketpro duktie vanuit Zeelandia over naar Van Esso. In 1962 werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de Rotterdamse dochteronderne ming, in 1982 tot directeur. In 1968 werd Zuidweg ook adjunct-directeur van Zeelan dia. Hij slaagde er in de ver koop van bakkerijgrondstof fen, die bij Zeelandia en Van Esso werden geproduceerd, aan de industrie belangrijk te bevorderen. ,,U droeg drie ver schillende petten. Ze stonden u allemaal even goed", aldus Zeelandia-directeur drs P. Schotte. Hij omschreef zijn'62- jarige collega als een harde werker, die op onvermoeibare wijze kon doorgaan. Als een man die kritiek 'met een scherp randje' kon uiten in het belang van Zeelandia. En als een medewerker met een groot gevoel voor humor. ,,We hebben vaak krom gelegen om uw uitspraken." Uit het boekje waarin Zuidwegs uitla tingen werden gebundeld ci teerde hij: 'daar ben ik te stom voor' en (sprekend over Zeelan dia en Van Esso) 'wij multina tionals onder elkaar'. ,,Is die man nu bescheiden of niet? een ding is zeker. Alles wat hij de afgelopen 38 jaar deed stond in dienst van de bakkerij." Burgemeester Asselbergs be nadrukte de grote betekenis die het bedrijf heeft voor Schouwen-Duiveland en Zie rikzee, „Op het gebied van de werkgelegenheid en de volks huisvesting. Wat De Schelde is voor Viissingen en Philips voor Eindhoven, betekent Zee landia voor Zierikzee." Hij prees Zuidweg voor zijn inzet voor dit bedrijf. „Daarnaast was u actief als bestuurslid van de vereniging van Nederlandse Bakkerijgrondstoffen Fabri kanten (de Nebafa) en als be stuurslid van het pensioen fonds van Zeelandia. De burge meester benadrukte dat Zuid weg zijn werkzaamheden zo goed kon vervullen omdat hij werd gestèund doof zijn echt genote J. S. Zuidweg-Bostelaar. Namens de personeelsvereni ging Zeelandia Ontspanning omschreef B. van Wingen Zuid weg als een markante persoon lijkheid met een 007-achtige manier van werken. ,,U bent een echte speurneus. Geen de tail ontgaat u en u weet heel bijzondere verbanden te leg gen." C. Oudshoorn van doch teronderneming Van Esso me moreerde dat Zuidweg de Rot terdamse onderneming door hoge zeeën heeft geloodst. „Onder uw leiding kwamen we steeds weer in rustig vaarwa ter terecht. We zijn veel dank verschuldigd voor de manier waarop u werkte en de wijze lessen die u ons gaf." Zuidweg verlaat Zeelandia om gebruik te maken van de VUT-regeling. Bisschop M. P. M. Muskens van Breda wijdde zondagmorgen het nieuwe altaar van de Heilige Wil librorduskerk in. (Foto: Marijke Folkertsma). SEROOSKERKE - Aan de Se- rooskerkseweg werd afgelopen zaterdag een snelheidscontrole gehouden met de radarauto. De maximumsnelheid is daar tachtig kilometer per uur. In totaal passeerden 785 voer tuigen en werd er 93 keer ge flitst. Tijdens de controletijd, tussen 14.00 en 16.00 uur. was de hoogst gemeten snelheid 119 kilometer per uur. BRUINISSE - De gemeente ha ven van Bruinisse was drukbe zocht in het jaar 1994. Dat blijkt uit cijfers van de ge meente Bruinisse. De haven wordt het meest gebruikt voor de beroepsvaart, maar blijkt ook bij de recreatievaart popu lair. In 1994 voeren 585 visserijsche pen de Bruse haven in. Het aantal schepen in de categorie recreatievaart zit daar niet zo ver onder: 556. In 1994 werd de Bruse gemeentehaven bezocht door 302 jachten en 101 passa giersschepen. Vierenvijftig keer meerde een binnenschip af aan de haven en dertien keer voer een sleepboot de haven in. Via de haven werd in 1994 in to taal 13.655 ton betonpuin, 700 ton rijst, 1338 ton slakken en 13.739 ton zand aangevoerd. Uitgevoerd werd 120 ton rijst. In 1994 werd in Bruinisse één nieuwe mosselkotter gebouwd. ZIERIKZEE - Negen jaar geleden werd met de restauratie van de Heilige Willi brorduskerk in de Hoge Molenstraat in Zierikzee begonnen. Vrijdag droeg de bouwcommissie de kerk officieel over aan pastoor A. Verdaasdonk en zondag was het bisschop M. P. M. Muskens die de kerk inzegende en het altaar inwijdde. Wat in de dertiger jaren nog steeds een gesloten kerkgebouw was in het zoge naamde Achterstraatje, met alleen ramen aan de tuinzijde, is met de restauratie verworden tot een waardig huis van God. De kosten van de restauratie bedroe gen drie miljoen gulden. „Tijdens de werkzaamheden hoorde ik vaak dat mensen zich afvroegen of er ooit nog iets goeds uit zou komen, toen zij bulldozers door de kerk za gen rijden", zei projectleider L. H. M. van der Hark vrijdag tij dens de overdrachtsplechtig heid in het parochiecentrum. Het antwoord luidt volmondig 'ja' en iedereen kon dat bij de bezichtiging van de kerk bea men. De projectleider was blij dat het grote karwei er einde lijk opzat. „Graag geef ik het project uit handen en vraag pastoor Verdaasdonk het ge bouw weer van mij ovpr te ne men. Ik ga me buigen aan het achterstallig onderhoud van mijn eigen huis", aldus Van der Hark. Burgemeester mr. J. J. R M. As selbergs van Zierikzee was vol lof over het „fantastische" re sultaat. Met de restauratie van de Willibrorduskerk is er vol gens hem een einde gekomen aan de restauratiestromen van de zogenaamde kanjermonu menten in Zierikzee. „Hiermee mogen we ons als Zierikzee ge lukkig prijzen, gezien de enor me tekorten bij Monumenten zorg. Door een actief restaura- tiebeleid in Zierikzee van par ticulieren en overheid bestaat er geen achterstand. We kun nen redelijk gerust zijn", aldus Asselbergs. Hij sprak de wens uit dat het bereiken van de mijlpaal een „begin mag zijn van nieuw leven voor de bloei ende roomse gemeente in Zie rikzee en op Schouwen-Duive land". Niet de enige De zojuist afgeronde restaura tie is niet de enige die de kerk heeft ondergaan. Vanaf haar oprichting in 1768 is er diverse keren aan gesleuteld. Het verst in het geheugen ligt de restau ratie van 1936. Bij deze restau ratie werden kapitale construc tiefouten gemaakt, waaronder het weghalen van zes van de twaalf pilaren. Wat de stijl be treft moet men over pastoor Louis Brink, onder wiens lei ding het een en ander geschied de, echter milder oordelen, al dus luidde het oordeel van pa ter dr. C. S. M. Rademaker. Brink trok namelijk een zeer kundig bouwheer-kunstenaar aan en bovendien was de kerk dermate vervallen dat er echt iets moest gebeuren. Breekijzer Rademaker onthulde vrijdag ook de ware oorzaak van het instorten van het Mosselpoort je met zijn Dordtse gevel met gotische motieven en horizon tale waterlijsten. Beide wer den in 1939 het doelwit van „de slopende herder" Brink. Op 16 mei 1939 stortten poortje en ge vel in. Volgens de officiële le zing was een voorbijrijdende vrachtwagen de boosdoener. Uit aantekening van pastoor Brink, is Rademaker echter achter de ware toedracht geko men. Over de fatale datum schreef Brink: „Den nacht te voren had ik het geveltje met poortje, bijgestaan door een breekijzer, op de zwakste plek ken onderzocht. Tben ik de stel ling verliet was de toestand ho peloos'. Tot slot van de plechtigheid konden alle aanwezigen de ge restaureerde kerk bewonderen. Toen ook werd de betekenis van de woorden die R. J. G. van Velthoven, oud-inwoner van Zierikzee die het volgens eigen zeggen „nog tot acoliet heeft geschopt", sprak nog duidelij ker: „Maferiële bouwsels vor men geen onderdeel van het geestelijk leven, maar in ons klimaat kan er geen sprake zijn van de ere-dienst zonder een gebouw." Met de gerestau reerde Heilige Willibrordus kerk is de eredienst voorlopig verzekerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3