Israël sluit Gazastrook en Westelijke Jordaanoever af Sfeer rond de staking in streekvervoer grimmiger Buitenlands kenteken op koninklijke auto normaal Opnieuw alarmfase in het stroomgebied van de Maas 'Nederlands drugsbeleid leidt tot een isolement' Ongeval in scène gezet Na gruwelijke moordaanslag van zondag Na vijf dagen levend onder puin vandaan Doden door het noodweer Kort geding werkgevers dient morgen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rijksvoorlichtingsdienst: DEN HAAG (ANP) - Leden van het Koninklijk Huis die iets langere tijd in het buitenland'verblijven, rij den daar regelmatig rond in auto's waarvan het Ne derlandse kenteken is verwisseld voor een nummer plaat van het betreffende land. Dat gebeurt met na me in Duitsland, Italië en Oostenrijk. De wisseling van de kentekens vindt plaats uit het oogpunt van privacybescherming en uit veiligheidsoverwegingen. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst maandag desgevraagd meege deeld. Tben vorige week prins Willem-Alexander in Duits land op de autobahn met zijn Volvo-stationwagen een ernsti ge aanrijding kreeg, bleek uit televisiebeelden dat de auto Duitse kentekenplaten droeg. Een lokale politiewoordvoer der zei toen dat het oorspron kelijk Nederlandse kenteken was vervangen door de Duitse platen. Belasting Volgens de RVD-woord voerder worden de kentekenplaten bij de grensovergangen verwisseld door de leden van de begelei dende veiligheidsdienst. De Nederlandse consulaten in de betrokken landen zorgen voor registatie van de buitenlandse kentekens. Daar wordt nor maal belasting over betaald, aldus de woordvoerder. Crisiscentrum ingericht MAASTRICHT (ANP) - Door de langdurige regenval van de afgelopen dagen dreigt opnieuw waterover last in het stroomgebied van de Maas. Rijkswater staat heeft de eerste alarmfase laten ingaan. Het ge meentebestuur van Maastricht bezet daarom maan dag vanaf 12.00 uur het crisiscentrum. Rijkswaterstaat heeft bewo ners langs de Maas opgeroepen bedacht te zijn op overstromin gen en voorzorgsmaatregelen te treffen. Een verdere stijging van de Maas is te verwachten. Limburg krijgt niet alleen een watergolf vanuit de Belgische Ardennen te verwerken, maar ook uit Noord-Frankrijk. In België zijn de zijrivieren van de Maas al buiten hun oevers getreden en is er plaatselijk sprake van overlast. Het peil van de Maas bereikte maandag bij Borgharen rond half negen een stand van ruim 44 meter boven Normaal Am sterdams Peil. Er werd 1436 ku bieke meter water per seconde afgevoerd. Bij 1250 kubieke meter treedt het vooralarm in werking. Daarbij worden de instanties op de hoogte gebracht van de toestand zodat zij voorzorgs maatregelen kunnen nemen. In de loop van maandagochtend wordt een afvoer bereikt van 1500 kubieke meter. Dat cor respondeert met een stand van 44,10 boven NAP bij Borgha ren. Geen problemen Rijkswaterstaat verwacht in de komende nacht een doorvoer van 1900 kubieke meter per se conde en een waterstand bij Borgharen van 44,90 meter bo ven NAP. Weilanden langs de Maas komen dan onder water te staan. Bewoners van het Maasdal komen echter niet in de problemen. Kritiek Belgische minister: BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van bin nenlandse zaken Johan Vande Lanotte vindt dat Ne derland zich met zijn drugsbeleid meer en meer iso leert binnen Europa. In de socialistische krant De Morgen haalt hij fel uit naar de Nederlandse minister Sorgdra- ger van justitie, die zaterdag liet doorschemeren de produk- tie van softdrugs vrij te willen geven. In België kan er geen sprake van zijn van legale hasj ver koop of een liberaler drugsbe leid, aldus Vande Lanotte. „Ne derland holt achter de feiten aan en is het slachtoffer gewor den van haar eigen systeem", aldus de minister. „Criminele organisaties heb ben zich erdoor verrijkt en zich in Nederland genesteld. Het wordt tijd dat men gaat toege ven dat de koffieshops een ver keerd experiment waren." Zware problemen Dat Nederland het roken van hasj oogluikend toestaat, vindt Vande Lanotte nog tot daar aan toe. Dat werkt het beleid van andere landen niet tegen. Het reguleren van de produktie doet dat volgens de Belgische minister wel. „Dat zal zware problemen geven en ongetwij feld leiden tot Nederlands iso lement binnen Europa en op wereldvlak." WIERINGERWERF (ANP) - Een 20-jarige inwoner van Wie- ringerwerf blijkt donderdag een dodelijke aanrijding in scène te hebben gezet om de doodslag op zijn vader te ver hullen. Dat heeft een woordvoerder van de politie zondag bekend gemaakt. De 49-jarige vader leek donderdagochtend om het leven te zijn gekomen bij een verkeersongeval op de Zeug- weg in de Wieringermeer. Daar was de auto met vader en zoon van de weg geraakt en in een greppel terechtgekomen. Aan de toedracht van het verkeers ongeval rees twijfel toen fami lieleden op de bovenverdieping van de ouderlijke woning bloedsporen vonden, die wezen op geweldpleging. Bij nader verhoor verklaarde de zoon dat hij zijn vader in de nacht de hersens had ingeslagen bij een uit de hand gelopen ruzie. Tijden en standen volgens gctijdclafcl Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 januari 08.10 148 02.00 -124 20.55 147 14.30 -155 ROOMPOT BUITEN 24 januari 07.00 150 00.45 -120 19.35 147 13.25 -151 BRUINISSE 24 januari 08.05 156 02.00 -134 21.05 158 14.30 -165 WEMEEDINGE 24 januari 08.15 154 02.00 -130 21.05 155 14.30 -161 Doodtij: 26 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 JERUZALEM (AFP) - Israëlische veiligheidstroepen hebben maandag de Gazastrook en de Westelijke Jor daanoever afgegrendeld en de controle verscherpt na de moordaanslag van zondag. Bij de aanslag van radi cale Palestijnen werden negentien mensen gedood, onder wie vijftien militairen, en raakten er 65 gewond. Het Israëlische kabinet besloot zondagavond tot de afgrende ling. Maandagochtend bevon den zich nog 42 gewonden in het ziekenhuis. Van hen zijn er negen ernstig aan toe. De controleposten langs de „groene lijn" tussen Israël en de bezette gebieden zijn ver sterkt om Palestijnen tegen te houden. De maatregel treft 50.000 Palestijnen die een ver gunning hebben om in Israël te werken en duurt „enkele da gen". De maatregel betekent een zware slag voor de Pa lestijnse economie. Israël had de gebieden na een reeks aanslagen al in maart 1993 afgegrendeld. De afgelo pen weken hadden de Palestij nen uit de Gazastrook en van de bezette Westelijke Jordaa noever juist opnieuw een werk vergunning voor Israël gekre gen. De regering besloot ook open stelling van de vier verbin dingswegen tussen de Ga zastrook en Jericho op de Jor daanoever, die via Israëlisch grondgebied loopt, uit te stel len. De wegen zouden dinsdag worden geopend. Ook de iden titeitscontroles van Palestij nen in Israël zijn verscherpt. Totatle scheiding Premier Rabin zei zondag dat op lange termijn een totale scheiding van Israël en bezet Palestijns gebied de oplossing is. „Wanneer de Palestijnen niet meer naar Israël mogen komen, wordt de kans op dit soort aanvallen aanzienlijk kleiner." Israël besloot ook de geleidelijke vrijlating van de resterende 5500 Palestijnse ge vangenen op te schorten. De regering besloot zondag avond echter wel de vredes- gesprekken met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) voort te zetten. Zondag proteseerden honder den Israëliërs tegen het vre desproces. Dat gebeurde in Je ruzalem en op de plaats van de dubbele aanslag, bij een druk ke bushalte in Beit Lid ten noorden van Tel Aviv. Een me nigte op de plaats van het on heil riep leuzen als „dood aan Rabin, Rabin moordenaar" en „er moet Arabisch bloed vloei en, geen joods". De aanslag gebeurde juist op de dag dat Israël de bevrijding van het concentratiekamp Auschwitz vijftig jaar geleden herdacht. Rabin moest door de aanslag zijn bezoek aan het holocaust-gedenkteken Yad Vashem afgelasten. 'Passend antwoord' Zowel de radicale groepering Islamitische Jihad als de Hamas-beweging eiste de ver antwoordelijkheid voor de aanslag op. De daders zijn ver moedelijk Anwar Mohammed Sakr (25) en Salah Abedel Ha- mid Shaker Mohammed (27), Palestijnen uit de autonome Gaza-strook. Een woordvoer der van de Jihad in Damascus noemde de aanslag „het enige passende antwoord op de voortgezette bouw van nieuwe (joodse) nederzetingen op de bezette Westelijke Jordaanoe ver en in Jeruzalem". KOBE (RTR/AFP/DPA) - Red dingswerkers hebben de bevol king van de Japanse stad Kobe zondag versteld doen staan. Zij haalden een 78-jarige vrouw en een 66-jarige man le vend uit het puin, 128 uur na dat een zware aardbeving de stad had verwoest. Reddingswerkers zoeken in de ruïnes met behulp van warmte- zoekende camera's en honden nog steeds naar overlevenden. Maar het invallen van de kou en hevige regenval hebben de hoop verminderd dat nog meer vermisten levend worden ge vonden. Het officiële dodental van de aardbeving is opgelopen tot 4927. Aangezien nog 185 men sen worden vermist, is het waarschijnlijk dat het aantal doden de 5000 zal overschrij den. Kobe werd zondag opgeschrikt door berichten over plunderin gen. Jongeren zouden in een winkelcentrum van de stad voor bijna 200.000 gulden aan goederen hebben gestolen. PARIJS (DPA) - Noodweer heeft het afgelopen weekeinde grote schade aangericht in Bel gië, Duitsland en Frankrijk. Minstens vijf mensen zijn om het leven gekomen. Zware stormen rukten in de drie landen daken van huizen, ontwortelden bomen en blie zen hoogspanningsmasten om ver. In het Franse Le Mans kwam zondagavond een man om toen een boom op zijn auto viel. Een Belgische vrachtwagenchauf feur overleed zondag in Duits land doordat zijn wagen van de weg werd geblazen. Vrijdag verdronk een vrouw in Bretagne. Een 40-jarige man wordt nog vermist. HAARLEM (ANP) - De sfeer rond de stakingen in het streekvervoer wordt grimmiger. Vanochtend, maandag, opende het FNV de weerstandskas ten behoeve van de stakende chauffeurs en kwamen Ber gen op Zoom en Ermelo meldingen van intimidatie. De werkgevers, vere nigd in de VSN Groep, stappen morgen naar de rechter. Het lang verwachte kort ge ding van de VSN Groep, waarin de werkgevers in het streekvervoer zijn vere nigd, tegen de Vervoers- bond FNV dient dinsdag ochtend öïh 10.00 uur voor de president van de recht bank in Utrecht. Wat de werkgevers precies eisen, was maandagochtend tegen half twaalf nog niet bekend. Voor de hand ligt echter dat VSN de rechter vraagt een vérbod uit te spreken op voortzetting van de staking, die maandag zijn vijfde dag inging. De Vervoersbond FNV kon digde forméèl nog niet aan ook dinsdag te staken. De bond heeft, echter steeds la ten weten het werk niet te hervatten voordat er een nieuwe cao ligt, waarin de gewréakte versoepeling van de arbeid- eii rusttijden zijn geschrapt. De vakcentrale FNV heeft vanochtend de gezamenlijk weerstandskas van de FNV en haar bonden geopend voor de stakende werkne mers in het streekvervoer. De cao-coördinator van de vakcentrale, L. de Waal, maakte dat maandag5 be kend op een stakers bijeenkomst in Haarlem. De gezamenlijke weerstandsfonds neemt twee derde deel van de sta kingsuitkeringen voor zijn rekening. De Vervoersbond FNV zelf draait op voor het restant. Werknemers die voor het uitbreken van de staking al lid waren van de Vervoersbond FNV ontvan gen het gewone bedrag van 85 gulden per dag voor de eerste vijf dagen. Vanaf de zesde dag, als de staking doorgaat is dat dinsdag, be draagt de uitkering 100 gul den per dag. Intimidatie De Waal verweet de werkge vers, verenigd in de VSN Groep, de sfeer nog verder te verpesten door de bewe ren dat er werkwilligen worden gemolesteerd. Toch komen er bij de Vervoers bond CNV, de bond die wel overeenstemming bereikte over een nieuwe cao met VSN, steeds meldingen bin nen van intimidatie. Dat varieert van anonieme telefoontjes aan het adres van werkwillige CNV-leden tot de mededeling aan chauffeurs die ondanks de staking uitrijden „dat zij er rekening mee moeten hou den dat bij een willekeurige bushalte wel eens een hele boel passagiers - leden van de Vervoersbond FNV - zou den kunnen instappen". Maandag werden dergelijke conflicten met name uit Bergen op Zoom en Ermelo gemeld. Ontwricht Het streekbus verkeer in ons land was ook maandag morgen weer sterk ont wricht. Volgens de Ver voersbond FNV reed 80 tot 90 procent van de bussen ook maandagmorgen niet. De werkgevers vonden ech ter dat er „beweging" in het busverkeer zit. WAGENINGEN - Een verwar de, dertigjarige man uit Wage- ningen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zeker der tig graven op de Gemeentelijke Begraafplaats in Wageningen kort en klein geslagen. De poli- tie-schat de schade op meer dan een ton. SOMEREN - De 25-jarige M. Wuijts uit het Brabantse Some ren heeft zichzelf het afgelopen weekeinde per ongeluk dood geschoten. Toen de man in zijn woning aan een kennis een geladen pistool liet zien, ging het onbedoeld af. ROTTERDAM) - Een 26-jarige vrouw is vrijdagavond in een woning aan de Eerste IJzer- straat in Rotterdam door haar 28-jarige echtgenoot met messteken om het leven ge bracht. De dader heeft daarna geprobeerd zichzelf van het le ven te beroven. Suske en Wiske ''de averechtse aap door Willy Vandersteen Maandag 23 januari Kerkwerve Vergadering Oranjecomité. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP afde ling Schouwen in de foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Contactmiddag PCOB in de Driehoek. 14.15 uur. Openbare ledenvergadering D66. Gafé De Gekroonde Sui kerbiet. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie abz. Gemeentehuis. 16.00 uur. Vergadering Vereniging Vrien den van Westerschouwen in Ge reformeerde kerk, Platbos- laan. 20.00 uur. Zonnemaire Jaarvergadering NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Mini-instuif. Gebouw de Drie hoek. 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 26 januari Zierikzee Themamiddag ANBO afdeling Zierikzee in de Paternoster. 14.00 uur. D66 spreekuur. Vismarkt. 19.00 tot 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering Duiveland in het gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Dienst voor Gereformeerde Bijbelstichting in kerk Gere formeerde Gemeente. 19.30 uur. Bijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 27 januari Zierikzee Concert Stuart Barbour in Po dium Brogum. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Uitvoering muziekvereniging Witte van Haemstede. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Bruinisse Open individueel klaver- jastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Nieuwjaarsbal Volksdans groep Nehalennia in het dorps huis. 20.00 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Optreden formatie The Pil grims. Brogum. 22.00 uur. Maandag 30 januari Zierikzee Raadsvergadering in de raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Hartstichting. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee Vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer aan het Haven park. 09.00 uur. FNV-spreekuur in multifuncti oneel gebouw aan de Huy- bertstraat. Van 10.00-11.30 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Brouwershaven Midwinterfeest. Tbnnenmaga- zijn. Vanaf 19.00 uur. Oosterland Tbneel uitvoering Schouwspe lers. Oosterhof. 20.00 uur. Dinsdag 7 februari Zierikzee Zendingsbijeenkomst. Her vormd Kerkcentrum. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2