UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Hoge koninklijke onderscheiding voor voorzitter jubilerend Helpt Elkander Dak aardappelloods bij Zierikzee beschadigd door zuidwesterstorm Q Martin van der Weele breekt zijn rugwervel ZIERIKZEESCHE Hl NIEUWSBODE» I V dé hunt van schouwen - duiveland! 1995 wordt spannend jaar voor visserij Verder weinig schade op Schouwen-Duiveland jfcfrBIB UOTH& NIEUWSBODE MAANDAG 23 JANUARI 1995 151e JAARGANG NR 25710 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een gekromde rug brengt dikwijls een verslering op de borst. Wijnaendts Francken 3 RIDDER F. Zuidweg werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. 5 HORECADAG De Open Horecadag trok dit jaar meer jongeren dan in vorige jaren. 8 VOETBAL Zierikzee kreeg Koewacht na waterballet op de knieën met een 2-0 overwinning. 9 BRUSE BOYS Bruse Boys maakte het zichzelf onnodig moeilijk in de ontmoeting met Kapelle. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Motorcrossers weten dat hun sport ge varen met zich meebrengen. Martin van der Weele (25) uit Brouwershaven heeft dat afgelopen vrijdag avond aan den lijve ondervonden. In de Zeelandhal len kwam hij tijdens het Indoor Motorcrossspekta kel ernstig ten val. Daarbij brak hij zijn rug wervel en werd met spoed vervoerd naar het ziekenhuis in Goes. De ongelukkige coureur viel tijdens een sprong voorover van zijn Susuki 125cc. Kreeg de honderd kilo wegende motor op zijn rug. Zijn broer Peter van der Weele, die in de 250cc klasse reed, was erbij.Martin heeft enorm veel geluk gehad. Door het zorgvuldig omgaan met het letsel van de EHBO- mensen in de Zeelandhallen is een dwarslaesie voorkomen. Anders waren de gevolgen niet te overzien. De doktoren heb ben nu verzekerd dat geheel herstel volgt. Alleen hij moet nu zes weken plat liggen. Voor ons was het ongeluk een enor me schok. Voorlopig houden we het motorcrossen voor ge zien", aldus Peter van der Wee le. Tijdens het motorcrossspekta kel moesten in twee dagen ne gen rijders worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Martin van der Weele was er het slechtst aan toe. Erik van der Wekken, uit Zierikzee zorgde tijdens de finale in de 250cc klasse voor een uitstekend re sultaat. Hij werd knap vijfde na een slechte start. Opnieuw is een scheidsrechter het slachtoffer geworden van een speler die zich tijdens een voetbalwedstrijd niet kon be heersen. In een sportieve wed strijd tussen Duiveland 3 en ZSC 2, bij een stand van 5-0, wilde scheidsrechter Hennie van Rooten uit Brouwersha ven, Henk de Bruine een gele kaart geven voor een forse overtreding. De Bruine be dreigde de arbiter zodat deze een rode kaart kreeg. De Brui ne hield zich aan zijn woord en stapte op de scheidsrechter af en gaf hem een klap op het lin keroor. Hierdoor werd de wed strijd in de 44e minuut gestaakt. De Bruine kan zeker een schorsing van dertig maan den verwachten. Zierikzee-en Bruse Boys heb ben hun competitiewedstrijd gewonnen. Zierikzee neemt meer afstand van zijn naaste concurrent Luctor'88 en Bruse Boys neemt de koppositie in de zaterdag derde klasse KNVB in. Sport op pagina 7, 8 en 9. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. af 48,50 jaarabonnement a 192,50 □jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode'.plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. rn Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee Uithoorn, Willemstad en Zwol le. In Zwolle veroorzaakten harde windstoten in een kwar tier tijd schade aan tientallen auto's, huizen en bedrijfsge bouwen, een school en een schip. In Willemstad sneuvel den enkele windturbines. In Uithoorn veroorzaakten de windstoten schade bij ruim tien bedrijven in de glastuin bouw. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade bij de glastuinbouw bedrijven in Uithoorn loopt volgens een woordvoerder van de verzekeringsmaatschappij Hagelunie in de miljoenen gul dens. De schade aan de turbi nes in Willemstad wordt ge raamd op 750.00 gulden. In Zwolle is het totale schadebe drag nog onbekend. In Uit hoorn moesten ook enkele wo ningen het ontgelden. De wind sloeg diverse boten uit het water de weg op en ver plaatste enkele auto's. Tijdens het noodweer rond het wind turbinepark Volkerak bij Wil lemstad raakten drie nieuwe windturbines van de provin ciale Noordbrabantse Energie maatschappij (PNEM) ernstig beschadigd. De molens worden bij harde wind automatisch uitgeschakeld. Het noodweer maakte volgens het KNMI deel uit van een zeer actieve buienlijn die van Zuid- naar Noord-Nederland liep. Zo registreerde het KNMI in De Bilt windsnelheden tot 87 kilo meter per uur. In Deelen ging het om bijna 90 kilometer per uur. Het KNMI kreeg ook van uit andere plaatsen in de bui enlijn meldingen over schade als gevolg van harde wind. Zo werd van enkele woonboten in de regio Leiden het dak afge rukt. Enkele buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; sommige met hagel, onweer en zware windstoten. Minimum- temp. ±3, middag temp. ±7 gra den. Wind westelijk, kracht 4, aan de kust tot stormachtig, 7 tot 8. In de loop van de dag afnemend. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee speldde de onderscheiding op bij Schot. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Met hart en ziel en alles wat in je zit, en dat is verrekte veel, heb je je ingespannen voor de belangen van de visserij. Je leeft van en vooral voor de visserij". Dat zei burgemeester mr. J. J. P. M. Assel bergs van Zierikzee vrijdag in een toespraak tere ere van het 75-jarig bestaan van Vissersvereniging Helpt Elkander én ter ere van de koninklijke onderscheiding die Asselbergs op mocht spelden bij B. W. Schot, voorzitter van de vissersvereniging. Schot werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De feestelijke bijeenkomst aan boord van de Catamaran Cast- Ie werd door een nietsvermoe dende Schot geopend met een toespraak waarin hij uitge breid in ging op het ontstaan van de mosselvisserij in Zie rikzee, de oprichting van Vis sersvereniging Helpt Elkander en de ups en downs die zowel de visserij als Helpt Elkander door de jaren heen doormaak ten. Helpt Elkander werd op 17 januari 1920 opgericht in café Strooband (Nu Auberge Mari time) aan de Nieuwe Haven in Zierikzee en ging van start met 37 leden. ,,De behoefte om de krachten te bundelen was groot", aldus Schot. Het ledenbestand toonde vol gens Schot een bonte menge ling. De familie Schot had zich toen al in Zierikzee gevestigd, van Texel was de familie Dog ger gek omen en uit Zeeuwsch- Vlaanderen waren onder meer de families Kouijzer en Praet gekomen. Stuk voor stuk na men die ook nu nog terug te vinden 2ijn in het ledenbe stand van Helpt Elkander. De mosselvisserij, zo schetste Schot, heeft in al die jaren heel wat goede en slechte tijden ge kend. Men moest de strijd aanbinden met natuurlijke vijanden als de zeester, stormen, ijsgang en gebrek aan zaadval, maar men kreeg ook te maken met poli tieke en maatschappelijke ont wikkelingen die het de be drijfstak moeilijk maakten. De Tweede Wereldoorlog was voor de mosselvisserij een goe de tijd, maar daarna braken zware jaren aan. Een belang rijke rol in de hulpverlening speelden de vissers in 1953 tij dens de Watersnoodramp. De periode na de Watersnood ramp werd, zo bleek uit het verhaal van Schot, gedomi neerd door de politiek. Het Deltaplan werd op poten gezet en de strijd over de vraag of de Oosterschelde al dan niet afge sloten moest worden brandde los. De vissers kregen in hun strijd voor het openhouden van de Oosterschelde een onver wachte bondgenoot: de milieu lobby. Vissers en natuurbe schermers verenigden zich in het actiecomité Oosterschelde Open (OSO). De liefde tussen de vissers en de natuurbeschermers is, zo stelde Schot, anno 1995 weer behoorlijk bekoeld en de vis sers wachten nog steeds op een schadeloosstelling via de Del- taschadewet. De zogenaamde finale-ronde, waarin wat dat betreft de laatste puntjes op de i gezet moeten worden, laat nog steeds op zich wachten. In middels hebben de vissers een kort geding aangespannen om de overheid onder druk te zet ten. Schot liet geen twijfel be staan over het bestaansrecht van de vissersvereniging. ,,We zullen moeten vechten voor ons bestaan. Het jaar 1995 wordt voor de visserij een spannend' jaar", aldus Schot. Burgemeester Asselbergs be gon zijn toespraak met een veeg uit de pan aan het adres van de rijksoverheid ,,Het is bijzonder jammer dat deze bij eenkomst niet aan boord van de Stad Zierikzee kan worden gehouden. ,,Een Zierikzees bedrijf (rede rij Den Breejen. red.) is bijna kapotgemaakt door de sluiting van het Oliegeultje. Gelukkig heeft de ondernemer ervoor ge kozen om door te vechten". Asselbergs roemde de functie van Helpt Elkander als over legplatform. ,,Het heeft opti maal gefunctioneerd", aldus de Zierikzeese eerste burger. Hij stelde dat de vissers zich te weer moeten stellen tegen wat hij betitelde als 'de milieufana ten' en niet tegen het milieu op zich. „Want visserij en natuur zijn met elkaar verweven", al dus Asselbergs. Hij stak de loftrompet over Schot en diens betrokkenheid bij en inzet voor de belangen van de visserij. Schot is, zo bleek uit het verhaal van As selbergs, 30 jaar lid van het be stuur van Helpt Elkander, ver vult de functie van vice-voor- zitter van de Zeeuwse visserij vereniging Zevibel, is lid van de adviescommissie uitgifte mosselpercelen, maakte deel uit het van het algemeen be stuur van de Kamer van Koop handel en was een van de grondleggers van het Maritiem Museum in Zierikzee. Namens de mosselsector van Zevibel werd het woord ge voerd döor voorzitter J. Lou- werse. Ook Zevibelvoorzitter J. D. de Voogd betrad het spreek gestoelte. Hij benadrukte het belang van visserijverenigin gen als Helpt Elkander voor Zevibel. „Zij zijn onze anten nes", aldus De Voogd. Hij stel de dat het vaak een handjevol mensen is dat zich inspant als het gaat om de belangenbehar tiging. In dat opzicht roemde hij de in zet van Schot. „Want de kracht van een belangenbehartigings- organisatie zit in die inzet", al dus De Voogd. C. P. van Duin voerde het woord namens de afdeling kustvisserij en de di rectie visserij van het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij (lnv). Hij ont kende niet dat de bedrijfstak met de nodige problemen kampt, maar sprak desalniet temin zijn vertrouwen in de toekomst uit. Namens het pro- duktschap vis tenslotte sprak H. van der Bent. ZIERIKZEE - Door een harde rukwind is gisteravond, zondag, het dak van een aardappelloods aan het 's- Heer Lauwendorp in Zierikzee zwaar beschadigd. De Zierikzeese brandweer rukte uit om verdere schade te voorkomen. Voor het overige richtte de storm weinig schade aan op Schouwen-Duiveland. brandweer verwijderd. De pla ten die nog wel deels vastzaten werden door de brandweer vastgesjord en verzwaard. Pogingen om met een ladder het dak te bereiken mislukten. Nog eer de ladder goed en wel stond dreigde deze omver te waaien. Een kraan moest er aan te pas komen. Tferwijl men druk doende was met het dak knapte vlakbij - aan de achter zijde van de loods - een boom af. De brandweer ruimde de restanten van de boom op. Om streeks 23.30 uur had men de situatie onder controle. De Westerschouwse brandweer moest in actie komen toen aan de Breedsteweg een boom om waaide. Dc afgeknapte boom leunde weliswaar tegen een an dere boom aan, maar versper de wel de doorgang voor het autoverkeer. De boom werd weggehaald. In de gemeente Middenschouwen bleef het rustig. De vrijwillige brand weer hoefde niet in actie te ko men. Ook elders op Schouwen- Duiveland konden dc vrijwilli ge brandweerlieden thuis blij ven. Elders in Nederland zorgde de storm wel voorde nodige scha de en wel zondagochtend in Volgens brandweercomman dant H. J. Fierens van de vrij willige brandweer van Zierik zee zijn door de storm ongeveer 10 15 aluminium dakplaten naar beneden gekomen. Die be landden deels op de rijbaan en werden om verdere ongeluk ken te voorkomen door de Vanmorgen, maandag, werd een begin gemaakt met het herstel van het dak. Op de voorgrond de gesneuvelde dakplaten. (Foto: Joop van Houdt). EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1