In 2010 dreigt groot tekort recreatieplaatsen aan kust i Totale geldomzet van detailhandel valt tegen exposities Bredere doelstelling COS Gunstig jaar voor foodsector Onderzoek Hogeschool voor Toerisme en Verkeer VRIJDAG 20 JANUARI 1995 NR 25709 5 Tot en met vrijdag 31 maart Zierikzee Acrylschilderijen Leo Reijnders. Galerie Ga lerij. Van maandag tot en met vrijdag tijdens schooluren en ha afspraak via 01112-2017. GOES - COS-Zeeland houdt zich niet meer alleen bezig met voorlichting en bewustwor ding over ontwikkelingssa menwerking. De ongelijke re latie tussen arm en rijk blijft wel centraal staan in het werk. Maar ook grote internationale vraagstukken van deze tijd, zoals duurzame ontwikkeling, de multiculturele samenle ving, de naleving van mensen rechten, internationale migra tiestromen, vrede en veilig heid, man-vrouwverhoudin gen, krijgen steeds meer aan dacht. Vandaar dat alle COS- sen zich sinds 1 januari presenteren als COS, centrum voor internationale samenwer king. COS-Zeeland, centrum voor in ternationale samenwerking, is betrokken bij een veelheid van onderwerpen met mondiale en internationale dimensies. Een greep uit de activiteiten die ge pland staan voor 1995: de 500 kilometer Fietsactie voor het woon-werkverkeer, het festival Cultureel Gekleurd, de Inter culturele Vrouwendag, het duurzaamheidsdebat over toe risme, de manifestatie rond de Wereldvrouwenconferentie in China, het meetlatproject voor duurzaam gemeentelijk beleid, de Novibcampagne rond vrou wen en duurzame ontwikke ling, de open dagen op asiel zoekerscentra, de fototen toonstelling Zeeuwen kieken 't Zuiden, het stimuleren van we reldwinkels en de uitgave van het kwartaalblad Cosmorama. COS-Zeeland werkt in de pro vincie als erkende professione le basisvoorziening en als scha- kelpunt tussen landelijke en plaatselijke netwerken voor internationale samenwerking. Gemeenten vragen het COS om advies over mogelijkheden voor gemeentelijk internatio naal beleid. Landelijke organi saties schakelen het centrum in om ondersteunende plaatselij ke activiteiten voor hun natio nale campagnes van de grond te krijgen. Vrijwilligersgroe- pen kunnen er terecht voor ad vies en begeleiding om het ef fect van hun voorlichtingswerk te verbeteren. Individuele bur gers en scholen maken gebruik van het COS als vraagbaak. COS-Zeeland ziet het boven dien als zijn taak om plaatse lijke initiatieven op elkaar af te stemmen. Voorts heeft het centrum een stimulerende taak om nieuwe groepen te «bereiken met aan sprekende invalshoeken. COS- Zeeland is gevestigd aan Rave lijn de Groene Jager 5 in Goes, telefoon 01100-50051. ZIERIKZEE PCOB-bijeenkomst Onlangs werd in het multifunc tioneel centrum aan de Huy- bertstraat in Zierikzee de nieuwjaarsbijeenkomst van de-» Protestants Christelijke Oude ren Bond (PCOB) Schouwen- Duiveland gehouden. In zijn openingswoord wees voorzitter K. T. de Jonge nog eens op het belang van de ouderenbonden. „Er kan over hen en zonder hen geen beslissing meer genomen worden", zo hield De Jonge zijn gehoor voor. Verder wees hij op een citaat van S. Baar, lande lijk voorzitter van de PCOB, in Echoklanken waarin Baars zegt dat het optreden van PCOB-leden altijd moet beant woorden aan de uitgangspun ten en het karakter van de PCOB en dat de PCOB zich als christelijke organisatie steeds weer moet afvragen waar men mee bezig is. „Of we niet te veel aan onszelf denken en of we voldoende oog hebben voor elkaar". Na het huishoudelijk gedeëlte vertoonde P. M. van Dalsen een dia-serie over een kampeertocht in voormalig Joegoslavië. In de pauze was er onder het genot van een hapje en een drankje ruimte voor een gezellig samenzijn. Na het-door J. M. Lagendijk uitgesproken dankgebed werd de bijeen komst gesloten door voorzitter De Jonge. ZVU-cursus De Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) biedt in Zierikzee de cursus Muziek vanuit de bron aan. De cursus wordt op maan dagavond gegeven en omvat vier cursusavonden van 19.30 21.30 uur. Voor meer informatie en/of aanmelding: R. Meinte- ma (01110-14691) Vrijwilligers Sinds december vorig jaar zijn in hotel Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zie rikzee 35 asielzoekers gehuis vest. Deze mensen hebben ver schillende nationaliteiten en verblijven al zo'n twee a drie maanden in Nederland. Voor de bezoekersgroep is het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) op zoek naar vrij willigers die de asielzoekers willen begeleiden met de Ne derlandse taal en gewoontes en meehelpen met het organiseren van activiteiten. Wie meer wil weten kan bellen met Yvette van Doorn (01110-12012). Praktisch Duits De Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) biedt in Zierikzee een cursus Praktische Duits aan. De kennismakingsbijeen komst wordt gehouden op dinsdag 24 januari in de Regio nale Scholen Gemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. De kennismakingsbijeen komst begint om 19.30 uur. Contactmiddag PCOB De Protestants Christelijke Ouderen Bond afdeling Schou- wen-Duiveland houdt dinsdag 24 januari een Contactmiddag in de Driehoek aan het Kerk hof NZ. De aanvang is 14.15 uur. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Zierikzee houdt donderdag 26 januari een thema-middag in de Paternoster aan de Pater-, nosterstraat. Tijdens deze mid dag geeft de heer J. Stevens van PTT Telecom informatie over de verschillende telefoon hulpmiddelen. De aanvang is 14.00 uur. Zendingsbijeenkomst In het Hervormd Kerkcentrum in Zierikzee wordt op dinsdag 7 februari een presentatie ge houden over het zendingswerk van de familie M. J. de Bel in Thailand. Zij werken daar voor de Overzeese Zendingsgemeen schap. Aan de hand van een diaserie vertellen zij het één en ander over hun werkzaamhe den. Aanvang is 19.30 uur. Wie belangstelling heeft voor deze avond kan zich opgeven bij de L. de Bel, Zijpestraat 1 in Zie rikzee, telefoon 01110-13126. Cursus Binnenkort belegt de Toerus tingscommissie Gereformeerd Hervormd Schouwen-Duive- land een cursus voor werkers in de kerken: ouderlingen, dia kenen en verdere belangstel lenden. Dinsdag 21 februari komt aan de orde het omgaan met verscheidenheid aan ge loofsbeleving binnen de kerk. Spreker is ds. A. J. Bijl. Dins dag 28 februari gaat het over het luisteren en de gespreks- voering in het pastoraat. Dit cursusonderdeel wordt ver zorgd door ds. N. J. Köther- Middelhoek. Beide avonden worden gehouden in het Her vormd kerkcentrum in Zierik zee en beginnen om 19.45 uur. De derde cursusavond wordt gehouden op woensdag 16 maart in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat in Zierikzee. Dan spreekt da. A. Bosma over het diakonaal werken in de prak tijk. ZIERIKZEE - De geldomzetten in de detailhandel zijn in 1994 met 1,2 procent gegroeid ten opzichte van 1993. Rekening houdend met de verwachte prijsont wikkeling van ongeveer 1 procent kan worden ge concludeerd dat er nauwelijks sprake is van reële omzetgroei in de detailhandel. De detailhandel heeft dus geen best jaar gehad. De verschillen tussen sectoren zijn overigens groot: de sector voedings- en genotmiddelen gaf in 1994 een nominale groei te zien van 2,2 procent, maar in de sector duurzame en ove rige consumptiegoederen bleef omzetgroei uit (0,0 procent). Dit is opmerkelijk, omdat de omzet in de non-foodsector doorgaans harder groeit dan in de food-sector. Er is een duide lijk verschil waarneembaar tussen de foodsector en de non- foodsector. De geldomzetten in de foodsector stegen, terwijl de geldomzetten in de non- foodsector stagneerden. Deze stagnatie werd vooral veroor zaakt door de warme zomer, waarin zware omzetverliezen werden geleden. Supermarkten Binnen de foodsector behaal den de supermarkten de hoog ste omzetgroei.' ongeveer 4 pro cent. Ook de groentespeciaal zaken realiseerden positieve groeicijfers. De slagersbranche had een zeer slecht jaar met een omzetdaling van zo'n 6 pro cent. De zuivelbranche en de speciaalzaken in brood en ban ket kampten eveneens met ne gatieve omzetgroei. De non-foodsector als geheel deed het zoals gezegd niet al te best. Maar er zijn uitzonderin gen. De doe-het-zelf branche boekte een zeer hoge omzet groei van circa 8 procent. Ook de rijwielbranche scoorde met ruim 3 procent vrij goed. Ech ter, de meeste branches in duurzame en overige consump tiegoederen hadden te maken met een omzetdaling ten op zichte van 1993. Dit gold bijvoorbeeld voor de meeste textielbranches. Maar ook branches als beeld en ge luid en de opticiens hadden een slecht jaar. De naaimodebran che kwam als laagste uit de bus met een omzetdaling van zo'n 10 procent. MIDDELBURG/BREDA - De Nederlandse kustprovincies krijgen in het jaar 2010 te kampen met een tekort van ruim 250.000 recreatieplaatsen voor zwemmen en zonnen. Ook in Zeeland wordt een groot tekort voor speld. Het gebrek wordt veroorzaakt door de bevolkingstoename gecombineerd met het relatief geringe aanbod van recreatiemogelijkheden. Dit concludeert R. Wong in een behoefteraming voor de open luchtrecreatie tot 2010, die hij uitvoerde in opdracht van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Wong is oud-student van de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. Cijfers Volgens de berekeningen van Wong krijgt Zeeland in 1995 te kampen m^t een tekort aan plaatsen waar men kan zonnen en zwemmen. In 1984 werd be cijferd dat men op dat vlak in 1995 behoefte zou hebben aan 76.837 plaatsen om te zonnen en te zwemmen. Volgens Wong is de behoefte hoger: 95.169, een verschil van 18.332, Het geen volgens Wong in 1995 tot een fors tekort zal leiden. Minder groot is het verschil in behoefte aan landrecreatie. In 1984 becijferde men dat er in 1995 behoefte zou zijn aan 66.504 plaatsen. Volgens de be rekeningen van Wong ligt dat 2313 plaatsen hoger: 68.817. Niettemin voorspelt Wong ook hier een fors tekort aan de aan bodzijde. Een omgekeerde ont wikkeling deed zich voorbij de behoefte aan de sportvisserij. In 1984 werd voorspeld dat er in 1995 behoefte zou zijn aan 7971 plaatsen. Wong heeft er nieuwe berekeningen op losge laten en komt op een vraag van 4375, een verschil Van 3596 plaatsen. Eén van de aanbevelingen van Wong is veel vaker te kijken hoe het aanbod zich verhoudt tot de vraag. „Tegenover elke twee nieuwe onderzoeken van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zou een aan bodinventarisatie moeten staan. Op deze manier krijgen de berekeningen een veel gro tere waarde", aldus Wong. Hij voegt er de suggestie aan toe om de behoefte aan recreatie plaatsen verder onder te verde len. „Het belangrijkste argu ment hiervoor is het totaal ver schillende patroon van de acti viteiten'. Wong pleit er verder voor over het hele jaar te meten in plaats van enkel tijdens het toeris tisch Seizoen. „„Openluchtre creatie beperkt zich niet tot de zomer", aldus Wong. Volgens- hem verdient het zeker aanbe veling om de ontwikkelingen in de maatschappij, met name in recreatie en het toerisme nauwgezet te volgen. Weinig ontwikkeling „Zeker de komende tien jaar zal er in Zeeland niet veel meer ontwikkeld worden," luidt ook de conclusie van ing. L. H. ter Heide, directeur van de Provin ciale VW in Zeeland. „Jaren lang is er van alles aangelegd, bijvoorbeeld het Veerse Meer en de recreatie langs de dam men. Maar tegenwoordig laat men het aan het marktmecha nisme over; aan de Gran Dora do's, aan de Coltofs. Maar je kunt natuurlijk niet alles vol bouwen met parken en hotels." Yolgens Ter Heide signaleert Wong in zijn onderzoek een trend. „Je kunt je afvragen of deze lijnen zich precies zo door zetten, maar het geeft wel een indicatie. Het is net het weer bericht. Voor morgen is het re delijk voorspelbaar, voor vier dagen verder neemt de waar schijnlijkheidsgraad af. Toch is het wel eens goed dat iemand voor de langere termijn in Het kijkglas blikt." Je kunt, volgens Ter Heide, op het strand maximaal 2000 men sen per hectare bergen. „Dat komt hier niet voor, dat zie je alleen in Scheveningen of Zandvoort. Da's niet leuk meer, dan praat je dus echt over bèrgen." Op hoogtijdagen telt Zeeland volgens de VW-man 350.000 recreanten, net zoveel als Zeeland inwoners heeft. Verstopt Ter Heide: „Dan zie je dat de wal het schip keert. Niemand kan zijn auto kwijt, het wegen net zit verstopt. Dan krijg je de omgekeerde beweging. De mensen zoeken het bos op of blijven - voor zover ze daar over beschikken - in hun tuin tje zitten." Ook voor de recrea tie in het binnenland voorspelt Wong een tekort aan recreatie mogelijkheden. In zijn studie zou dit tekort oplopen tot 150.000 plaatsen. Gisteren, donderdag, kreeg Wong de jaarlijkse Joop Jansen Prijs uitgereikt voor de beste scrip tie over toerisme en vrije tijd. Het aanbod van recreatiemogelijkheden houdt geen gelijke tred met de bevolkingsgroei. Overvolle stranden zijn het gevolg. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5