Rode Kruis opent giro 777 voor Tsjetsjenië Dodental aardbeving passeert 4000 Verzekering tegen natuurrampen komt Vijfde Week van Beroepsonderwijs Defensie verzelfstandigt uitvoerende diensten Ergste natuurramp sinds 1923 Staking streekvervoer uitgebreid Veer uit de vaart Voor voedsel, kleding en medicijnen WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V, 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BENEDEN-LEEUWEN (ANP) - Als het aan de verze keringsmaatschappijen ligt, komt er een verzeke ring tegen natuurrampen. Dat heeft R. Burgerhout, directeur van Centraal Beheer in Apeldoorn, don derdagavond gezegd tijdens een bijeenkomst over dijkverbeteringen in het land van Maas en Waal. Schade als gevolg van natuur rampen zoals een aardbeving of een hoge waterstand worden in Nederland niet vergoed. De verzekeringsmaatschappijen zitten nu met het ministerie van financiën om de tafel om een financieringsconstructie te ontwikkelen. Burgerhout hoopt binnen drie maanden met een basis voorstel te kunnen komen. Hij denkt aan een model dat al wordt gehanteerd in Frank rijk. Daar betaalt iedere verze kerde een toeslag van ongeveer negen procent. Dat komt in een centrale pot. De gezamenlijke verzekeringsmaatschappijen beheren die. De Europese Com missie moet een dergelijke col lectieve rampenverzekering goedkeuren. Burgerhout voor ziet dat het dagelijks bestuur van de Europese Unie dwars kan liggen, omdat er feitelijk sprake is van kartelvorming. Vorig jaar hebben de verzeke raars al met het ministerie van economische zaken over een verzekering tegen natuurram pen gepraat. Dat gebeurde naar aanleiding van de over stromingen in Limburg. Maar die ronde leverde toen niets op. Motto: Petje af voor vakmensen ZWOLLE (ANP) - Petje af voor vakmensen. On der dat motto wordt volgende week in het hele land de Week van het Beroepsonderwijs gehou den. Voor de vijfde achtereenvolgende keer po gen het voorbereidend en middelbaar beroeps onderwijs en het leerlingwezen de aandacht op zich te vestigen door middel van manifestaties en open dagen. Motor achter de jaarlijkse Week van het Beroepson derwijs is de stichting Pro motie Beroepsonderwijs, die in 1989 werd opgericht op initiatief van de over heid, werkgevers- en werk nemersorganisaties. De be doeling was de belangstel ling voor het beroepsonder wijs te vergroten, met het oog op het verwachte tekort op de arbeidsmarkt aan mensen met een specifieke beroepsopleiding. Vooral de bouw, de horeca, de installatietechniek, de gezondheidszorg en de han del wilden goed opgeleide medewerkers trekken. Jon geren werden de afgelopen jaren dan ook bestookt met slogans als „Kies voor'n vak, dan kom je beter aan de bak" en „Je maakt het met een mbo-diploma". De cijfers wijzen uit dat die opzet is geslaagd. Het be roepsonderwijs heeft de af gelopen jaren vele tiendui zenden extra leerlingen ge trokken. Ongeveer een half miljoen leerlingen volgt momenteel een opleiding in het voorbereidend en mid delbaar beroepsonderwijs. Het leerlingwezen telt een kleine 150.000 jongeren. „We zijn eindelijk zo ver dat we brede waardering van de maatschappij en de politiek krijgen", aldus voorzitter. J. Teuwen van dé "Vereniging Beroepsonderwijs en Vol wasseneneducatie (BVE). „We zijn zo'n beetje hofleve rancier van alle sectoren van de economie." DEN HAAG (ANP) - Defensie staat voor een reorga nisatie die niet onderdoet voor de afslarikingsopera- tie Centurion die bij Philips is doorgevoerd. De krijgsmacht moet doelmatiger opereren en een van de manieren om dat te doen, is door de uitvoerende diensten te verzelfstandigen. Dat zei staatssecreta ris Meijling donderdag op een bijeenkomst van de vereniging van reserve-officieren ROAG-KL over re organisaties bij de overheid en het bedrijfsleven. Met ingang van 1 januari bracht Defensie negen uitvoe rende diensten, waaronder een computercentrum en een oplei dingsinstituut, in een aparte werkmaatschappij onder. Die diensten zijn zelf verantwoor delijk voor hun begroting zo dat er beter zicht komt op de kosten die zij maken. De werk maatschappij valt overigens wel onder verantwoordelijk heid van het ministerie, aldus de staatssecretaris. Er is dan ook sprake van „interne ver zelfstandiging". Daarnaast bekijkt Defensie welke diensten zij niet per se zelf hoeft uit te voeren en dus kunnen worden afgestoten. Zo zouden woningbouwcoöpera- ties kunnen worden ingescha keld bij de legering van mili tairen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand lijd stand 21 januari 06.20 161 00.00 - 125 18.50 170 12.30 - 159 22 januari 06.45 155 00.35 - 123 19.25 162 13.00 - 159 23 januari 07.25 151 01.10 - 123 20.05 155 13.40 - 159 21 januari 04.35 174 10.55 - 158 16.50 187 23.05 - 122 22 januari 05.15 168 11.40 - 158 17.40 176 23.50 - 121 23 januari 06.00 160 12.30 - 156 18.30 162 - 21 januari 05.40 167 00.05 - 132 19.15 175 12.25 - 167 22 januari 06.15 165 00.35 - 131 19.00 167 13.05 - 168 23 januari 07.05 162 01.15 - 132 20.15 162 13.45 - 168 21 januari 06.15 164 00.00 - 130 18.55 174 12.25 - 164 22 januari 06.35 16) 00.35 - 128 19.25 167 13.00 - 165 23 januari 07.20 158 01.15 - 129 20.10 162 13.40 165 WEMELDINGE Doodtij: 26 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 KOBE (RTR/DPA/AFP) - De aardbeving van Kobe heeft meer dan vierduizend mensenlevens geëist. Daarmee overtrof zij donderdag het aantal doden van die in 1948 en werd Japans ergste natuurramp sinds de zware beving van 1923. De Japanse regering krijgt fel le kritiek omdat zij traag zou hebben gereageerd op de gevol gen van de schok van dinsdag, die 7,2 mat op de Schaal van Richter. Premier Tomiichi Mu- rayama, die Kobe donderdag bezocht, vond dat de situatie ernstiger was dan hij had ver wacht. Overlevenden Volgens de jongste officiële cij fers zijn inmiddels 4015 men sen omgekomen, worden er nog 587 vermist en vielen er 21.636 gewonden. De beving van 1923 trof de steden Tokyo en Osaka en kostte 140.000 mensen het leven. In 1948 vie len er 3895 doden. Zo nu en dan werden donder dag nog levenden onder het puin vandaan gehaald. Een 9- jarige jongen overleefde een verblijf van 57 uur onder de resten van zijn woonhuis. Hij was zelfs nog bij bewustzijn. Militairen, die gebruik maken van uit Zwitserland afkom stige speurhonden, troffen vijf levende vrouwen aan, onder wie twee van 80 jaar oud. De een was zwaargewond, de een ander had slechts een paar schrammen opgelopen. Zelfs haar bril was nog heel. Een 65- jarige vrouw zei haar leven te danken te hebben aan het aan houdend geblaf van haar hond. In Kobe zijn zeker 22.000 ge bouwen volledig verwoest. Ex perts vrezen nog dagenlang na schokken, mogelijk met sterk tes van rond de 6 op de Schaal van Richter. In scholen, tem pels en ziekenhuizen zijn tijde lijk extra mortuaria ingericht. De bestaande lijkenhuizen zijn vol. De ruim 230.000 daklozen krijgen tijdelijk onderdak in meer dan 600 noodopvangcen- tra in scholen en overheidsge bouwen. Donderdag braken opnieuw felle branden uit. Een vuurbol in de winkelwijk Sannomiya verwoestte zeker 20 gebouwen. In de woonwijk Nagata ging bijna 50 hectare in vlammen op. De branden ontstaan voor namelijk door lekkende gaslei dingen. Het gebrek aan blus water, de sterke noordenwind en een extreme droogte maken dat het vuur makkelijk over slaat. Catastrofaal De levensomstandigheden zijn catastrofaal. De stad, met an derhalf miljoen inwoners een van de grootste van Japan, be schikt nauwelijks meer over water-, stroom- en gasvoorzie- ningen. Telefoonleidingen zijn uitgevallen of hopeloos overbe last. Tienduizenden zijn de stad ontvlucht per auto, fiets of te voet over volledig verstopte wegen. Ondertussen groeit de kritiek op het trage verloop van de reddingswerkzaamheden en het puinruimen. „Wat bedoelt hij met: U hebt een moeilijke tijd? Hij zou iets moeten doen", zei een woedende vrouw voor de Japanse televisie haar aan leiding van premier Muraya- ma's bezoek aan haar opvang centrum. Een hoge regerings functionaris deelde de kritiek op de trage hulpverlening. „We hadden het leger veel eerder moeten vragen. De regering was laat in het opnemen van de schade en het treffen van maat regelen." Murayama verzekerde dat hulp onderweg is. „Ik zal ervoor zor gen dat de noodvoorraden de slachtoffers bereiken." Na zijn bezoek aan het rampgebied zei hij nog nooit zo iets gezien te hebben. „Dit gaat al het voor stellingsvermogen te boven." Als symbolisch gebaar hebben de kabinetsleden toegezegd hun maandsalaris aan de slachtoffers te geven. De rege ring heeft inmiddels 13.000 mi litairen en 27.000 politie agenten extra naar het rampge bied gestuurd. De chaos heeft nog nergens tot plunderingen of diefstal ge leid, aldus de politie van Kobe. Leden van de beruchte Yamaguchi-gumi, een mafia- organisatie die in de zwaar ge troffen stad haar hoofdkwar tier heeft, zijn actief bij de hul pacties en delen brood, drink water, pasta, luiers en poeder- melk uit. De bende in Kobe is de grootste van de Japanse misdaadsyndicaten. Verzekeri ngsm a atschappij en schatten de schade op vijftig tot honderd miljard gulden. De regering keert een schade loosstelling van 86.000 gulden uit aan families, van wie de kostwinner is omgekomen. Onder de slachtoffers van dins dag bevinden zich naar schat ting 33 buitenlanders. De ver eniging van Zuidkoreanen in Japan meldde donderdag dat mogelijk vijftien langenoten zijn omgekomen. Verder zijn er zeker twee Filipijnse doden. Ook een Australiër en een Zwitser komen voor op de do denlijst. UTRECHT (ANP) - De acties in het streekvervoer breiden zich uit. Dat blijkt uit een inventa- ristïe vijdagochtend van het actiecentrum van de Vervoers- bond FNV. Bij voorbeeld ten westen van Utrecht en rond Rotterdam is de bereidheid het werk neer te leggen gegroeid. Op de tweede stakingsdag lijkt de actie zich te verharden. De busbedrijven spannen zich in om met nieuwe roosters zo veel mogelijk werkwilligen uit te laten rijden. Zo nodigde een directeur.van de GADO in Gro ningen de werkwilligen per soonlijk uit zich bij hem te melden, waarna hij ér voor zou zorgen dat zij konden rijden. Ook bij BBA in het zuiden van het land probeert de directie met standplaatswijzigingen zoveel mogelijk chauffeurs te mobiliseren. Een dergelijke handelwijze wekt grote wrevel bij de Ver- voersbond FNV. Het verande ren van roosters vraagt eerst overleg met ondernemingsra den. Voor de bond is er dan ook sprake van besmet werk. Don derdagavond nog heeft de bond de bedrijven laten weten dat plotselinge roosterwijziging in strijd is met de cao. De werkgevers lieten donder dag nog weten bij het hinderen van werkwilligen de rechter in te schakelen. DRIEBERGEN (ANP) - Het veer van Vlissingen naar Bres- kens is voor onbepaalde tijd uit de vaart. De wind is de sterk om te va ren. Dat heeft de verkeerscen- trale in Driebergen gezegd. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis heeft het gironummer 777 geopend voor giften voor hulp aan de toenemende stroom Tsjetsjeense vluch telingen. De organisatie zal het geld besteden aan voedsel, kleding en medicijnen, zo deelde ze donder dag mee. I Sinds het uitbreken van de oor- .log verleent het Nederlandse Rode Kruis samerwnet de Rus sische zusterorganisatie en het Internationale Rode Kruis hulp aan de Tsjetsjeense vluch telingen. Gezinnen die ont heemden opvangen, krijgen kleding, eten en medicijnen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft al meer dan één miljoen gulden hieraan besteed. Brief Het Rode Kruis heeft donder dag een brief gestuurd aan ruim 11.000 scholen in het basis- en voortgezet onderwijs. Daarin roept ze op geld voor voedselpakketten in te zame len. Eén pakket voor een Tsjetsjeens gezin kost 37 gul den. Daarin zit vijf kilo rijst, drie blikjes kaas, zes blikjes corned beef, vijf liter olie, drie kilo bonen, drie kilo suiker, zes stukken zeep en een kilo waspoeder. De oorlog en de eerdere econo mische blokkade hebben voor grote voedseltekorten gezorgd. Het vluchtelingenprobleem heeft de situatie nog nijpender gemaakt. Wegens de aanhou dende stroom vluchtelingen en de winterse omstandigheden breidt het Nederlandse Rode Kruis nu haar hulp uit door fondsen te werven voor de bur gers van Tsjetsjenië en de buur- republieken. Van de ruim één miljoen inwo ners van het land zijn er 400.000 gevlucht. Daarvan ver blijven er 260.000 in Tsjetsjenië zelf, de overigen hebbben hun toevlucht gezocht in de buurre- publieken Ingoesjetië, Da- gestan, Noord-Ossetië en de Russische Federatie. De mees ten zijn ondergebracht bij ge zinnen, familie en vrienden. Het Internationale Rode Kruis opereert in het conflictgebied vanuit de buurrepublieken In goesjetië, Dagestan en Kabardino-Balkaria. In Groz ny is het Railway Hospital het enige ziekenhuis, dat nog in staat is om eerste hulp te bie den. Sinds het begin van het jaar is het Rode Kruis er in ge slaagd drie keer het ziekenhuis te bevoorraden. De meeste ge wonden zijn geëvacueerd naar het zuiden van Dagestan en In goesjetië. De tien ziekenhuizen rond het strijdgebied worden regelmatig van medisch mate riaal voorzien. Het Rode Kruis wijst verder de oorlogspartijen op hun verant woordelijkheid jegens de bur gers. Ook bezoekt en re gistreert ze krijgsgevangenen. Verder zet ze een systeem op om het contact tussen families te herstellen. DEN HAAG (ANP) - De om streden verlenging van rijks weg A73 tussen Venlo en Maas- bracht moet aan de oostkant van de Maas lopen. De minis ters Jorritsma (verkeer), De Boer (milieu), Wijers (economi sche zaken) en Van Aartsen (na tuur) zijn dat in principe over eengekomen na onderling over leg, aldus betrouwbare bron nen. UTRECHT (ANP) - Een lang durige echtscheidingsprocedu re heeft een inwoonster van Soest meer gekost dan haar hu welijksgeluk. Haar advocaat stuurde na afloop een rekening van ruim 440.000 gulden. De Utrechtse kort-gedingrechter moest er aan te pas komen om de prijzige advocaat een deel van het geld te laten terugbeta len. DELFT (ANP) - Bob Dylan komt in maart voor drie con certen naar Nederland. Hij treedt op 18 maart in de Evene mentenhal in Groningen op, 19 maart Rodahal in Kerkrade en 20 maart Muziekcentrumcen trum Vredenburg in Utrecht. Bob Dylan trad in februari 1993 voor het laatst in Neder land op. Dit heeft Mojo Con certs bekendgemaakt. Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP'' door Willy Vandersteen Dit zijn 's werelds beste economenl/andaaf zouden de beslissende besprek!neen plaatsvinden. Dit is een catastrofe op u/ereldschaali Üeet iemand wat er dZ. jebeurd is HJnze vu ie noen ooen het veahaai HM DE H0066EPIAAT- STE AHBTEHAAEH DIE VA LI Eü VAtl DE EnE VEBBAZtNO in DE AIIDEAE Dus tiet verstand van de eionomen zit nu w die duren Dan is alles nod met verloren Hiervan -maf mets uitlekken of ue krufen een mondiale beursiris/s Dus een pers of politieBef repen7 tiaar wie iaat dan aihter die dieren eh economen aan7 Heren, up zullen achter Herr fruk aan gaan Onze vnend hier is eveneens slacht offer van zijn praktuken Hij veel het Hoofdkwartier van dit schurk te vinden Zaterdag 21 januari Zierikzee Werkdag werkgroep Aktief Terreinbeheer op locatie Bette- waardsedijk 13. 09.00 uur. Optreden formatie Thtunane (Thnzania). Brogum. Voorpro gramma: Tak 'n djola (Geef me vuur) en Zierikzees trommel collectief. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Serooskerke Bingo-dansant in het dorps huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Twaalfuurs klaverjastoernooi. De Schutse. 10.00 tot 22.00 uur. Maandag 23 januari Kerkwerve Vergadering Oranjecomité. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP afde ling Schouwen in de foyer van restaurant Mondragon. 14.00 uur. Contactmiddag PCOB in de Driehoek. 14.15 uur. Openbare ledenvergadering D66. Gafé De Gekroonde Sui kerbiet. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie abz. Gemeentehuis. 16.00 uyr. Zonnemaire Jaarvergadering NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Mini-instuif. Gebouw de Drie hoek. 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 26 januari Zierikzee Themamiddag ANBO afdeling Zierikzee in de Paternoster. 14.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering Duiveland in het gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Dienst voor Gereformeerde Bijbelstichting in kerk Gere formeerde Gemeente. 19.30 uur. Vrijdag 27 januari Zierikzee Concert Stuart Barbour in Po dium Brogum. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Uitvoering muziekvereniging Witte van Haemstede m.m.v. Ensemble Paul van Belzen. Dorpshuis De Schutse 20.00 uur. Bruinisse Open individueel klaver jastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Nieuwjaarsbal Volksdans groep Nehalennia in het dorps huis. 20.00 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Optreden formatie The Pil grims. Supportact: Oscar P Swamp. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Hartstichting. NVvH. De Schutse 14.00 uur. Woensdag 1 februari Zierikzee FNV-spreekuur in multifuncti oneel gebouw aan de Huy- bertstraat. Van 10.00-11.30 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool door piano-duo Caecile Boschman en Cathy Kotoun. 20.00 uur. Brouwershaven Midwinterfeest. Tbnnenmaga- zijn. Vanaf 19.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0TW56255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2