Vergadering van commissie abz Afscheid directrice Duinoord j gp present danger In april duidelijkheid rond standpunt gemeenten Ondernemerskring wil Zeeland Noord financieel steuntje in de rug geven visserij mmeuws Zekatel stelt zenderuitbreiding voor Kokkelvloot vist quotum niet op Overname YE 75 'Nog geen medewerking aan nieuwe strandpaviljoens' Kanker Clear and present danger in Concertzaal Zierikzee Als alle gemeenten voor handhaving zijn DONDERDAG 19 JANUARI 1995 NR 25708 5 ZIERIKZEE - De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland geven in april uitsluit sel over het voorstel van kabelexploitant Zekatel, het zenderaanbod met zes ka nalen uit te breiden van 20 naar 26 stations en het abonnementsgeld met 1,10 gulden per maand te verhogen. Voorafgaand aan de definitieve besluitvorming gaan de ge meenten binnenkort met Zeka tel om de tafel zitten, om meer duidelijkheid rond het voorstel van zenderuitbreiding te krij gen. Volgens voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders Secretarissen, mr J. J. P. M. Asselbergs, moet onder meer nog gesproken worden over de vraag of de kos ten over meerdere jaren ge spreid kunnen worden, bij voorbeeld over twee of vier jaar. Via het overleg van de Vereni ging van BW&S in maart, zul len de colleges van burgemees ter en wethouders van het ei land hun standpunt bepalen en dit vervolgens ter beoordeling voorleggen aan de gemeentera den. In april geven de gemeen ten gezamenlijk uitsluitsel of ze wel of niet voor de zender uitbreiding zijn en onder wel ke voorwaarden dit wat hen be treft kan plaatsvinden. De uitbreiding is nodig, meent Zekatel, om voorbereid te zijn op de komst van nieuwe com merciële zenders als die van Ve ronica en Endemol. Dit zal de abonnee 1,10 gulden extra per maand gaan kosten, ook als er voorlopig nog geen nieuwe zen ders worden doorgegeven. Als de kanalen één voor één wor den toegevoegd aan het al be staande zenderaanbod van Ze katel, kost het elke keer een kwartje per maand extra. Daarom ook wil de kabelex ploitant liever in één keer een aantal kanalen erbij doen, dan elke keer een. Momenteel bestaat het zender aanbod op Schouwen-Duive land uit 20 televisiezenders, twee minder dan op Walcheren. Daar staat echter tegenover dat het tarief op Schouwen-Duive land het laagst is van de pro vincie. BRUINISSE - De mechanische kokkelvloot heeft volgens op gave van het Produktschap Vis in het afgelopen seizoen op de Waddenzee en de Oosterschel- de in totaal 5.684.709 kilo kok kelvlees opgevist. Het totale quotum dat aan 22 mechani sche kokkelschepen was toebe deeld bedroeg 6.240.000 kilo. Met name in de Voordelta vie len de vangsten door de sterfte als gevolg van de zoetwateraf- voer rond eind 1993/begin 1994 flink tegen. Om het toegeme ten vangstaandeel zo veel mo gelijk op te vissen werd het af gelopen najaar het seizoen (in overleg met het-ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij) met vier weken ver lengd tot zestien weken. Des ondanks bleef 555.291 kilo van de vrije op te vissen bestanden kokkelvlees achter op de zee bodem. Naar verluidt zullen ongeveer tien schepen binnen kort boven de Waddeneilanden worden ingezet bij de visserij op spisula's. ZIERIKZEE - Het mosselvaar tuig YE 75 van Mosselkweek- bedrijf J. P. Dhooge BV (YE 30) in Yerseke is aangekocht door Visserijbedrijf Praet (ZZ 5/ZZ 15) in Zierikzee. Het uit 1955 daterende vaar tuig lag de laatste jaren doel loos in de haven van Yerseke. De gebroeders Praet zijn op de Oosterschelde onder meer ac tief met de handkokkelvisse- rij. In het stadhuis heeft Praet het registratienummer ZZ 19 aangevraagd. Wethouder Westerschouwen: BURGH-HAAMSTEDE - Het gemeentebestuur van Westerschouwen geeft nog geen medewerking aan de voorgenomen bouw van twee nieuwe strandpavil joens langs het strand van Renesse. Dat zei wethou der C. W. Veerhoek dinsdagavond hij de finale be handeling van de strandnota in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. ,,De heer Kristelijn heeft een aanvraag ingediend voor een strandpaviljoen bij de duin overgang Scholderlaan en voor een paviljoen bij de overgang Kijkduin. Daartegen zijn door de firma's Van der Weijst en Fait bezwaren ingediend. Die zijn voor ons aanleiding om de ze zomer nog geen gunning te doen," aldus Veerhoek. Voor eventuele bouw van de paviljoens is volgens Veerhoek nog overleg met het water schap nodig. Bovendien wil het gemeentebestuur eerst rustig de eerste aanzet geven tot uit voering van de inmiddels veel besproken strandnota. In die nota wordt het strand van De Punt tot aan de Brou wers dam verdeeld in catego- riëen als luxe strand, activitei- tenstrand, gezinsstrand, na- tuurstrand en naaktstrand. Doel van de indeling is het voorkomen van overlast. Voor het toezicht op de naleving van de indeling, bijvoorbeeld vlie geren op het gezinsstrand, wordt voornamelijk een be roep gedaan op de reddingsbri gade. Zag het er bij de bespreking van de nota tijdens de algeme ne beschouwingen van de Wes- terschouwse politiek nog naar uit dat er voor de nota geen raadsmeerderheid zou be staan; dinsdag bleek de PvdA bereid haar standpunt te her zien. Dat gebeurde nadat frac tieleider J. C. Hendrikse de meningen van de recreatie ondernemers op de publieke tribune tot zich door had laten dringen. Ook de SGP/RPF/GPV-fractie trok dinsdagavond minder fel van leer dan zij dat in novem ber bij haar algemene beschou wingen deed. Niettemin bleef RPF-man J. R. Roukema ook na lange discussie volharden in zijn standpunt om voorlopig nog maar een gedeelte van de strandnota ten uitvoer te bren gen. Aangepast De vrees van Roukema dat de beide naaktstranden - gelegen aan kwetsbaar natuurgebied - veel mensen zal trekken, is vol gens Veerhoek ongegrond. Veerhoek: ,,Dat leidt niet tot enorme drukte want het blijft toch een gigantisch eind lopen. Bovendien zijn de mensen op het naaktstrand over het alge meen bijzonder natuurvriende lijk. Ik ben er van de zomer we zen kijken, ik heb me ook aan gepast aan het gebruik ter plekke en ik kan u zeggen: het was niet druk." WEURT - De GGD Nijmegen heeft ontdekt dat in het dorpje Weurt (gemeente Beuningen) gemiddeld iets vaker kanker voorkomt dan in de rest van Nederland. Bewoners wijten de stijging aan de aanwezig heid van het feit dat aan de ene kant van het dorp de energie centrale EPON staat en sinds 1987 aan de andere kant de af valverbrander ARN. ZIERIKZEE - In de Concertzaal in Zierikzee draait dit weekeinde de speelfilm Clear and present dan ger. De hoofdrollen in deze actiefilm worden ge speeld door Harrison Ford, Willem Dafoe, James Earl Jones en Anne Archer. Aanvang zaterdag en zondag 20.00 uur. Admiraal James Greer vraagt Jack Ryan zijn taken over te nemen als hij tijdelijk uitge schakeld in het ziekenhuis ligt. Ryan accepteert de opdracht uit respect voor zijn vriend en mentor en wordt, als vervan gend hoofd van de afdeling in lichtingen, adviseur van de Amerikaanse president. Hij pntdekt in zijn nieuwe functie bij het onderzoek naar de moord op een vriend van de president dat deze contacten onderhield met een machtige Colombiaanse drugsorganisa tie. Een nieuw bewijs voor de ineffectiviteit van het Witte Huis in de Amerikaanse oorlog tegen de drugs. De president roept intussen op tot actie en regering en CIA ontwerpen een geheim plan voor een aanval op de drugsor ganisatie van Ernesto Escobe- do. Zij geven mr. Clar, technolo gisch expert en ervaren in ge welddadige acties, opdracht Escobedo uit te schakelen. Clark huurt op zijn beurt een team in, dat in de Colombiaan se organisatie infiltreert en strategische locaties aanvalt. Clarks geheime opdracht, hoe nobel ook van opzet, speelt zich af buiten de Amerikaanse wet, zonder goedkeuring van het congres en buiten medewe ten van Jack Ryan. Actie Als hij uiteindelijk ontdekt wat zich in Colombia afspeelt, moet hij beslissen welke actie te nemen. Moet hij zich koest houden om de presidënt en zijn werkgever te beschermen of moet hij actie ondernemen en daarmee zijn carrière en repu tatie op het spel zetten? Boeken Clear and present danger is na The hunt fot the red october en Patriot games het derde deel uit de trilogie naar de boeken van Tbm Clancy. In Nederland verscheen het boek onder de ti tel De Columbia connectie. De film van het komend week einde in Zierikzee werd gere gisseerd door Phillip Noyce. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - De commissie van algemene en bestuurlijke zaken van de ge meente Westerschouwen ver gadert op dinsdag 24 januari om 16.00 uur in het gemeente huis. De vergadering is open baar. De commissieleden zullen gaan praten over de statuten wijziging van de Stichting Re- nesse en de raamovereenkomst tussen het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA) en de gemeente. Verder zal er een nabeschouwing plaatsvinden over de bijeenkomsten die plaatsvonden in het kader van het veiligheidsbeleid. Het pu bliek kan kort het woord voe ren en de stukken liggen een half uur voor de aanvang van de vergadering ter inzage. Op de nieuwjaarsbijeenkomst van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland meldde voorzitter drs. P. Schotte onder meer dat de werkgelegenheid op het eiland een lichte stijging vertoont. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De Ondernemerskring Schouwen-Duiveland wil het bureau Bedrijfscontact Zeeland Noord een financieel steuntje in de rug geven in de vorm van een bijdrage van 10.000 gulden in de komende twee jaar.' Echter wel onder de voorwaarde dat alle gemeenten op Schouwen-Duiveland zich uitspreken voor handhaving van het bureau. De kring meent dat nu de sa menvoeging van de gemeenten een feit wordt, het vooruitlo pend op éénloket 'sociaal- economische afdeling van de gemeente Schouwen-Duive land', de voorkeur heeft om het bureau Bedrijfscontact te handhaven. Drs P. Schotte, voorzitter van de Onderne merskring Schouwen-Duive land, die een-en ander naar vo ren-bracht op de nieuwjaarsbij eenkomst van de kring dinsdag in Zierikzee, riep verder de drie gemeenten op die te ken nen hebben gegeven geen gëld meer te willen geven aan Zee land Noord, en die volgens Schotte nog niet in staat zijn gebleken over hun eigen muren te kijken richting 1997, alsnog mee te doen. Het gaat in dit verband om Duiveland, Brou wershaven en Westerschouwen Schotte zei verheugd te zijn dat de provincie inmiddels het ini tiatief heeft genomen om te werken aan de voortzetting van het bureau Zeeland Noord. Eind vorig jaar verklaarde ge deputeerde D. Bruinooge zich bereid alsnog de portemonnee te trekken. Op 18 maart stelt Bruinooge de statencommissie voor economische en bestuurs zaken voor om een onderzoek te laten doen naar de economi sche potenties van Schouwen- Duiveland. De kosten hiervan worden geschat op 70.000 tot 90.000 gulden. Aanzet „Hierbij kan het bedrijfscon tact een deel uitvoeren waar voor dan van de zijde van de provincie gelden beschikbaar worden gesteld", aldus de voor zitter. De bijdrage die de Onderne merskring wil geven, komt neer op rond de 50 gulden per lid per jaar, waarbij de voorzit ter benadrukte dat de kring geen subsidiërende instantie is maar het geld geeft als een aan zet. Verder meent Schotte dat de waarschijnlijke toevoeging van Goeree-Overflakkee aan Zeeland, kansen biedt aan de Schouwen-Duivelandse bedrij ven in de vorm van een breder draagvlak. „Maar je moet er natuurlijk wel op uit trekken en wat omzet betreft niet al leen in je huidige regio actief zijn", aldus Schotte. Ook moe ten deze ondernemingen vol gens hem deze kans aangrijpen om te vermijden dat de econo mie van Schouwen-Duiveland te veel afhankelijk is van één sector, namelijk de recreatie. Na een jaar waarin zich een economisch herstel af heeft ge tekend en er behoorlijk is geïn vesteerd op SchQuwen-Duive- land, geven bedrijven volgens de' voorzitter aan een redelijk vertrouwen te hebben in 1995. Schotte verwijt, gemeenten, maar vooral de provincie, het verkrijgen van goedkeuring voor kwaliteitsverbeterende maatregelen zo lang en inge-, wikkeld te maken dat het de ondernemer soms frustreert. Ook met de steeds oplopende tarieven van gemeentelijke heffingen en belastingen is de voorzitter niet blij, omdat die niet elke keer weer via de ver koopprijs doorgerekend kun nen worden. Met een drukbezochte personeelsbijeenkomst 's ochtends en een dito receptie in de middaguren heeft directrice, mevrouw J. War ning gisteren afscheid genomen van verzorgingshuis Duinoord in Burgh-H aamstede. Tijdens de receptie werd het woord gevoerd door bestuursvoorzitter H. Tees van Duinoord, J. van den Berge van Tafeltje Dek Je en A. C. M. Schouw van de Corneliastichting. Schouw sprak namens de andere verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland. De interne bijeenkomst 's ochtends werd door 150 men sen bezocht. Naar de receptie kwamen naar schatting zo'n 200 mensen. (Foto: Joop van Houdt). De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 21 januari zondag 22 januari nanvang 20.00 uur voor of wiun "OH GEVOCHIfN WDJDM. l HARRISON FtiHn Gebaseerd op U Tom Cl.„c, 0. Colombia Connectie' 8 n V r-H 4 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5